Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jak zgodnie z prawem przystąpić do rozbudowy domu jednorodzinnego?

Recommended Posts

28 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

To chyba nie był balkon samonośny skoro łata jest przytwierdzona na stałe do elewacji a na łacie opierają się belki. Możliwe, że ten ze zdjęcia może stać niczym altana, pod warunkiem, ze bieg schodowy mu w tym nie przeszkodzi

Rzeczywiście - ciekawe, czy to jest stabilne konstrukcyjnie.

Szczególnie, gdyby kilka par - (a jest tyle miejsca) zaczęło równo równo sie kołysać w tańcu? W takim ruchu od od jaskółki w przód i do tyłu.

Bo te mieczyki, czy jak tam się nazywają - to tylko w jednym kierunku.

Chyba że słupy przy ścianie są zamocowane do  niej? 

A potem się ludzie dziwią, że konstrukcje na wietrze latają?

• 3 tygodnie temu...
Witam mam stary dom ok 20 letni , dom murowany z poddaszem uzytkowym, chciałabym dobudować do niego nie dużo , co mam zrobić ? gdzie się udać? do domu nie są podłączone media pozwolenie na budowe pewnie wygasło po tylu latach ale w starostwie dom widnieje jako zamieszkały oddany do użytku
W przypadku, gdy otrzymałam projekt decyzji o warunkach zabudowy do wglądu bez oficjalnej zgody z gminy, mogę rozpocząć tworzenie projektu przebudowy domu u osoby do tego upoważnionej?

Tworzenie projektu możesz sobie rozpocząć nawet bez decyzji o WZ :) Projekt to tylko rysunek na papierze - gminie rysowanie nie przeszkadza :)

Twoje ryzyko, czy nikt nie zmieni postanowienia. i nie będziesz musiała projektu przerabiać.

22 godziny temu, Gość Ewa napisał:

W przypadku, gdy otrzymałam projekt decyzji o warunkach zabudowy do wglądu bez oficjalnej zgody z gminy

Nie rozumiem - co to jest : "projekt decyzji o warunkach zabudowy do wglądu bez oficjalnej zgody z gminy".

Przez kogo wydany?

• 2 tygodnie temu...
Gość Mazowieckie
Chce rozbudować i nadbudować dom(będzie to więcej niż 35m) czy potrzebne mi pozwolenie o budowę czy samo zgłoszenie bo czytałam dwie różne wersje i już się zgubiłam
  • 1 miesiąc temu...
Witam. Mam w planach dobudować parterowy budynek (do 35m2) do garażu (35m2). Wszystkie odległości graniczne są zachowane. Wystarczy tylko zgłoszenie i czekać do 30dni czy muszą być utrzymane zasady jak przy budowie domu? Chce dodać, że dobudowa byłaby zamieszkała. Pozdrawiam.
  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Witam planuję rozbudowę ganka ktory na 4m2 był postawiony jakieś 10 lat temu i chciałabym go rozbudować o 8 m 2 czy coś takiego wymaga pozwolenia czy tylko zgłoszenia?
  • 2 miesiące temu...
Gość Andrzej Orłowski
Czy robiąc rozbudowę budynku o jakieś 20m2 mając wszystkie pozwolenia i plany , ktoś musi mi wytyczyć np. Geodeta czy mogę sam we dla projektu. Dziękuję za pomoc
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
Gość Paulina
Witam. Nie znam się na dobudowkach dla tego potrzebuje porady. Chcem dobudować pokój na pierwszym piętrze domu jedno rodzinnego na dole znajduje się pomieszczenie wejściowe wymiary 270/ 320. Na górze jest balkon i tu chcem bobudowke. Co muszę załatwić żeby wszystkie dokumenty się zgadzały
Gość Agnieszka
Dzień dobry moge prosić o informacje czy moge wyburzyć kawałek ściany(ok 150 cm) nie w ścianie nośnej. Chcę zlikwidować drzwi od kuchni i powiększyć wejście. Czy w takim przypadku muszę zrobić nadproże. Dziekuje za informacje zwrotną i pozdrawiam

możesz. Warto zrobić nadproże, chyba, ze burzysz do sufitu?

ściany działowe nie są łączone konstrukcyjnie z sufitem. 
Dlatego łatwiej burzyć do sufitu. Bo jak ci zostanie fragment ścianki między otworem a sufitem, to musi się ona na czymś trzymać.

• 3 tygodnie temu...
7 godzin temu, Gość Piotr napisał:

Planuje nadbudowę domu do kogo się udać by potpowiedział mi czy fundamenty i strop to wytrzymają

Do projektanta konstruktora z uprawnieniami budowlanymi.

Pracownie projektowe przeważnie takich zatrudniają.

• 4 tygodnie temu...
Gość Ola
Chcę dobudować pokój 12 m2 do budynku jednorodzinnego 54 m2. W artykule cytuję" Po nowelizacji prawa budowlanego, która miała miejsce w 2015 r., w przypadku rozbudowy domu jednorodzinnego - zniesiono wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. Regulacja ta dotyczy tych inwestycji, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją" Pytanie - Muszę mieć tego kierownika budowy czy nie ?
2 godziny temu, Gość Ola napisał:

Chcę dobudować pokój 12 m2 do budynku jednorodzinnego 54 m2. W artykule cytuję" Po nowelizacji prawa budowlanego, która miała miejsce w 2015 r., w przypadku rozbudowy domu jednorodzinnego - zniesiono wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. Regulacja ta dotyczy tych inwestycji, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją" Pytanie - Muszę mieć tego kierownika budowy czy nie ?

Zgłosznie zamiast pozwolenia to nadal jest proces budowlany, którego prowadzenie bez kierownika budowy jest raczej trudne aczkolwiek mozliwe. W takim procesie nie trzeba kierownika, ale są wyjatki. Niee mam pewności, ale Twoja rozbudowa nalezy chyba do takich wyjątków. Trzeba zerknąć do nowelizacji Prawa Budowlanego chociaż przy nowym programie rządowym i domach na zgłoszenie do 70m2 w ustawie PB pojawią się wg mnie również zmiany.. Chyba, że ma się uprawnienia budowlane. Ja bym się nie podjął dowiązywać gankiem do budynku bez fachowego nadzoru. Cały proces inwestycji i papierologia w urzędzie powinien pójść łatwiej. nawet na rysunku, który trzeba złożyć w urzędzie lepiej wygląda pieczatka człowieka z uprawnieniami. Pytanie zasadnicze raczej retoryczne - czy do wymiany silnika w samochodzie trzeba brac mechanika, czy samemu? Ludzie się nasłuchają o ułatwieniach w budowie domu bez pozwolenia i że to niby teraz będzie łatwiej bo nie trzeba pozwolenia i kierownika i w zasadzie wystarczy sobie poczytac o tym i już się wie. Nie tędy droga. Jeżeli czegoś nie wiesz, zaufaj fachowcowi. Dom to nie samochód, może się komus zawalić coś na "łeb" nawet podczas potencjalnie tak banalnej czynności jak wylewanie stropu. A jest to jeden z newralgicznych i kluczowych procesów na budowie i o ile kierownika nie było miesiącami to przy zalewaniu stropu "cudownie" się zjawiał. Nie bez powodu.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Utwórz nowe...