Skocz do zawartości

Folia jako ocieplenie - czy to "ściema"?


Recommended Posts

Folia jako ocieplenie - no cóż. Nazwałeś taka manipulację prawidłowo - "ściema". Jeżeli kilka milimetrów powietrza zamknięte w bąbelku ma zastąpić kilka-kilkanaście cm wełny mineralnej, to już nawet nie zasługuje na komentarz.
Dodatkowo folia alu - tu następuje izolacja termiczna tylko na jednej drodze - czyli według jednej zasady - odbicie promieniowania cieplnego. Skoro juz klientom proponuje się takie rozwiązania, należy ich doinformować. Nie każdy skończył studia techniczne icon_razz.gif
Link do komentarza
Cytat

Folia jako ocieplenie - no cóż. Nazwałeś taka manipulację prawidłowo - "ściema".



Ale przeca są wiarygodne przykłady zastosowania np. tego:


dla ochrony przed ciepłem:

albo zimnem:


A jak uwzględnimy:


oraz fakt, że pianka lub "bąbelki" nie są :ociepleniem" tylko rozgraniczeniem dwóch powierzchni refleksyjnych, to trochę inaczej to wygląda.
Link do komentarza
Cytat

A jak uwzględnimy:


oraz fakt, że pianka lub "bąbelki" nie są :ociepleniem" tylko rozgraniczeniem dwóch powierzchni refleksyjnych, to trochę inaczej to wygląda.


Powyższa grafika została zmanipulowana - nie dotyczy strat ciepła.

Prezentowana grafika obrazuje udział poszczególnych form przekazywania ciepła do wnętrza pomieszczeń, przy trzech sposobach ogrzewania płaszczyznowego - sufitowego, ściennego i podłogowego.

Na temat wartości refleksyjnej folii bąbelkowej zbadano i napisano - http://www.izolacje.com.pl/artykul/id1760,...ian-od-wewnatrz. Edytowano przez Parkiet Komplex (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Tiaaaa.

A w kosmosie, kombinezony mają po 50cm wełny icon_mrgreen.gif

dopisałem:

Już całkiem poważnie - a termosy, takie klasyczne, działają na innych zasadach ?
I czy przedstawiona wyżej grafika może się odnosić do rzeczonych termosów ?


W klasycznych termosach, między jego płaszczyznami nie występuje konwekcja, ponieważ tam jest próżnia.

Cytat

I zagadka - takie zastosowanie folii refleksyjnej:



Ma sens ?
I akurat ten przypadek jest dla lata, czy zimy ?


Uważam, że dla lata również, chodzi o zmniejszenie utraty ciepła przez osłabiony np. wypadkiem organizm. Edytowano przez Parkiet Komplex (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

W klasycznych termosach, między jego płaszczyznami nie występuje konwekcja, ponieważ tam jest próżnia.



No to prawda - ale gdyby nie było "srebrnej folii" refleksyjnej .......... icon_cool.gif

Cytat

Uważam, że dla lata również, chodzi o zmniejszenie utraty ciepła przez osłabiony np. wypadkiem organizm.



Dla zimy icon_cool.gif

Warto wiedzieć (pierwsza pomoc):

Cytat

Aby zapewnić poszkodowanemu ochronę przed wyziębieniem, należy przykryć go w taki sposób, by folia kolorem srebrnym przylegała do ciała, a kolorem złotym była zwrócona do góry. Złota metalizacja została skonstruowana tak, by pochłaniała promienie cieplne i przekazywała je do wnętrza.

Aby zapewnić poszkodowanemu ochronę przed przegrzaniem (np. przy udarze słonecznym), należy przykryć go w taki sposób, by kolorem złotym folia przylegała do ciała, a kolorem srebrnym do góry. Srebrna metalizacja odbija ciepło i nie pozwala mu przeniknąć do ciała umieszczonego pod nią.



upraszczając technika okrywania:

- srebrna strona do ciała – ochrona przed utratą ciepła,
- złota strona do ciała – ochrona przed przegrzaniem organizmu Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

No to prawda - ale gdyby nie było "srebrnej folii" refleksyjnej .......... icon_cool.gif



Dla zimy icon_cool.gif

Warto wiedzieć (pierwsza pomoc):



upraszczając technika okrywania:

- srebrna strona do ciała – ochrona przed utratą ciepła,
- złota strona do ciała – ochrona przed przegrzaniem organizmu


Przed chwilą przejrzałem powtarzane opisy użytkowania Folii FRC - dla mnie nie mają one technicznego uzasadnienia. - czysty marketing.
Zarówno srebrna jak i złota strona folii FRC ma niski współczynnik emisyjności gdzieś około 0.02 i to służy tylko odbijaniu promieni cieplnych czyli hamowaniu oddawaniu ciepła przez odzianego taką folią człowieka.
Czy go tak odział czy odwrotnie - na jedno wychodzi.
Żeby ogrzać tak okrytego człowieka promieniami słonecznymi folia powinna być czarna, matowa z każdej strony i to pod warunkiem dobrego nasłonecznienia.
Proponuję zajrzeć;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Folia_NRC
Tam jest prosty przekaz, zgodny z podstawowymi zasadami fizyki i bez kolorów.
Bajbaga jeśli jest inaczej to proszę o uzasadnienie - możemy podyskutować.

Link do komentarza
Cytat

Przed chwilą przejrzałem powtarzane opisy użytkowania Folii FRC - dla mnie nie mają one technicznego uzasadnienia. - czysty marketing.



Raczej folia NRC icon_redface.gif raczej stosowana na całym świecie - także każdy himalaista ma ja na wyposażeniu.

Nauka (w tym fizyka) jest tylko ścieżką ku prawdzie. icon_mrgreen.gif

Cytat


Rysunek powyżej trzy sposoby którymi promieniowana energia padająca na obiekt może być rozpraszana. Tymi sposobami rozpraszania są:
a = pochłanianie
t = przepuszczanie
r = odbicie
Ułamek całkowitej energii promieniowania, która jest powiązana z każdym z powyższych
sposobów rozpraszania, noszą nazwy pochłanialność (a), przepuszczalność (t) i współczynnik odbicia ® ciała. Zgodnie z teorią zachowania energii, współczynnik
określający jak materiały odbijają, absorbują i przepuszczają energię promieniowania podczerwonego jest znany jako emisyjność materiału.

Jeśli cała energia padająca na ciało jest absorbowana (brak przepuszczania i odbicia), pochłanialność wynosi dokładnie 1. W stałej temperaturze, cała zaabsorbowana
energia zostałaby wyemitowana (wypromieniowana), zatem emisyjność takiego ciała wynosiłaby dokładnie 1.

Ciała spotykane w rzeczywistości nie zachowują się jak idealne, lecz są też jak to opisano odznaczają się przepuszczalnością i współczynnikiem odbicia,
absorbcyjność + przepuszczalność + wpółczynnik odbicia = 1

Pochłanialność jest równa emisyjności, zatem emisyjność może być opisana za pomocą odbicia i przepuszczalności.
a + t + r = 1



Współczynnik emisyjności np:
- tynk chropowaty 0,91,
- tynk gipsowy (także płyty) 0,8 - 0,9,
- cegła silikatowa 0,66,
- styropian 0,6
- aluminium polerowane 0,04 - 0,06.
Link do komentarza
Cytat

Raczej folia NRC icon_redface.gif raczej stosowana na całym świecie - także każdy himalaista ma ja na wyposażeniu.

Nauka (w tym fizyka) jest tylko ścieżką ku prawdzie. icon_mrgreen.gif



Współczynnik emisyjności np:
- tynk chropowaty 0,91,
- tynk gipsowy (także płyty) 0,8 - 0,9,
- cegła silikatowa 0,66,
- styropian 0,6
- aluminium polerowane 0,04 - 0,06.



Nie neguję skuteczności folii NRC ponieważ:

Odbija a tym samym zatrzymuje w dużym stopniu promieniowanie cieplne z np. osłabionej wypadkiem osoby.
Zamyka dosyć hermetycznie odzianą osobę zmniejszając ubytek z tytułu przenikania powietrza.
Zmniejsza straty ciepła przez parowanie.

Natomiast nie widzę istotnej różnicy w skuteczności zależnej od strony złotej czy srebrnej.

Istota tematu polega na tym, że emisyjność folii metalizowanych ''złotych i srebrnych" zawiera się w przedziale 0,01 do 0,03, w efekcie czego ilość odbitej energii jest w przedziale 97 - 99%, a pochłoniętej odpowiednio 1 - 3%.
W tej sytuacji jakie znaczenie ma kolor folii - jeśli już to marginalne. Moim zdaniem najlepsza to taka, która z obu stron miałaby współczynnik emisyjności 0,01.



Link do komentarza
Ta złota strona nie jest ze złota (metalizowana złotem) i nie jest "refleksyjna"

Metalizowana (aluminium) jest tylko część srebrna - i jest "refleksyjna".


Cytat

Natomiast nie widzę istotnej różnicy w skuteczności zależnej od strony złotej czy srebrnej.

Istota tematu polega na tym, że emisyjność folii metalizowanych ''złotych i srebrnych" .........................


Link do komentarza
Cytat

Ta złota strona nie jest ze złota (metalizowana złotem) i nie jest "refleksyjna"

Metalizowana (aluminium) jest tylko część srebrna - i jest "refleksyjna".



Ok. tylko że różnica w odbiciu IR - refleksyjności jest 2% jedna ma 97% druga 99%.
Proponuję zajrzeć:
https://de.wikipedia.org/wiki/Rettungsdecke

Moim zdaniem w tym temacie:
- skuteczność cieplna - ochronna zależy od powierzchni i emisyjności tejże powierzchni,
- do emisji potrzebna jest przestrzeń, na pewno jest jej więcej po zewnętrznej stronie okrytego osobnika,
- emisja i pochłanianie IR jest tożsame przy takiej samej powierzchni.
W efekcie przy ochronie przed utratą ciepła lub ochronie przed przegrzaniem promieniowaniem zewnętrznym decyduje emisyjność strony zewnętrznej - im mniejsza tym lepiej. Edytowano przez Parkiet Komplex (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ok. tylko że różnica w odbiciu IR - refleksyjności jest 2% jedna ma 97% druga 99%.
Proponuję zajrzeć:
https://de.wikipedia.org/wiki/Rettungsdecke



Wikipedia, powiadasz ..................................
Jakoś nie jest to godne zaufania źródło.
Nawet nie podają przypisu do tych badań.
Ale podejrzewam, ze te "badania" badania robiono jakimś pirometrem. Podejrzewam, że popełniono częsty błąd - "czułość" "pirometru" była w obu przypadkach taka sama, a przecież z jednej strony jest powierzchnia z aluminium, a z drugiej powierzchnia plastykowa.
A nie zafałszowane wyniki daje tylko kalibracja "pirometru" zgodna z rodzajem badanej powierzchni, a powierzchnie są różne - folia (PET) i aluminium

Pomijam już logikę tych/takich danych - wcześniej napisali, że może być folia dwustronnie metalizowana (Metall-PET-Metall).

Prawdą jest też, że nie znam badań potwierdzających - raczej bazuję na "wytycznych" dokładnie takich samych na całym świecie.


Być może, że jest i tak, że cały świat jest w błędzie icon_lol.gif
Link do komentarza
I jeszcze jeden element - zupełnie pominięty.

Załóżmy, że faktycznie tam jest różnica tylko 1 stopnia (uważam że może być więcej).
Faktycznie przy krótkotrwałym oczekiwaniu na pomoc/transport może to nie mieć znaczenia.

Ale jak na pomoc/transport trzeba czekać kilka godzin ?
To w wielu przypadkach może się okazać, że ta tylko jest ...............

Link do komentarza
Cytat

I jeszcze jeden element - zupełnie pominięty.

Załóżmy, że faktycznie tam jest różnica tylko 1 stopnia (uważam że może być więcej).
Faktycznie przy krótkotrwałym oczekiwaniu na pomoc/transport może to nie mieć znaczenia.

Ale jak na pomoc/transport trzeba czekać kilka godzin ?
To w wielu przypadkach może się okazać, że ta tylko jest ...............


"Może się okazać" - to prawda.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Szanowni forumowicze, i ja, choć nie jestem na etapie SSZ nawet przez moment pomyślałem o izolacji poddasza folią (isobooster) ale dosyć szybko wybiłem sobie ten temat z głowy. Przez moment myslałem jeszcze o pianie otwartokomórkowej ale chyba też na to się nie zdecyduję z racji iż jest to materiał sztuczny. Właściwie znam jednego człowieka który ma w ten sposób ocieplony dach - robił to 5 lat temu. On sobie to chwali, nie ma przewiewów itp. Jedyne co to pianka zmieniła mu kolor pod wpływem UV w pomieszczeniach gdzie nie zrobił płytowania GK. Ostatecznie pewnie wybiorę wełnę skalną - ale jak możecie mnie utwierdzić w tym przekonaniu lub zniechęcić to proszę o argumenty.

Link do komentarza

Odnośnie tematu i super folii, kiedyś natknąłem się na to na Alledrogo. Sama folia nie była jeszcze jakaś droga, ale koszta wysyłki sporo przewyższały jej wartość, do tego nawet przy odbiorze osobistym trzeba było zapłacić za wysyłkę. Jak dla mnie to jest oczywisty wałek.

Co do folii odbijającej ciepło to widziałem wiele dyskusji o tym czy folia używana zazwyczaj jako podkład z namalowaną kratownicą na styropian na chudziaku, pod rurki ogrzewania podłogowego ma sens. Podobnie jest z foliami paroizolacyjnymi  stosowanymi na poddaszach.

Natomiast dla mnie ciekawy pod względem swoich parametrów izolacyjnych jest aerożel :)

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...