Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cytat

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Wybrałem sposób ogrzewania mojego domu, są to folie elektryczne. Nie mogę się zdecydować, czy zalać je pod wylewką, czy montować pod panelem? Zalewając je wylewką mogę kumulować ciepło, ale czy nie przestaję w sumie grzać podczerwienią?


Folie grzewcze w odróżnieniu od mat grzewczych układa się pod panelem.
Do akumulowania ciepła potrzebna jest gruba wylewka i tu stosuje się kable grzewcze.
Każde z tych rozwiązań będzie emitować promieniowanie podczerwone a jego skuteczność, w głównej mierze, zależy od temperatury powierzchni podłogi oraz w pewnym stopniu od współczynnika emisyjności wykończenia powierzchniowego.
Link do komentarza
Cytat

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Wybrałem sposób ogrzewania mojego domu, są to folie elektryczne. Nie mogę się zdecydować, czy zalać je pod wylewką, czy montować pod panelem? Zalewając je wylewką mogę kumulować ciepło, ale czy nie przestaję w sumie grzać podczerwienią?



Folie grzejne przewidziane są do montażu bezpośrednio pod panelami w układzie tzw pływającej podłogi. W zależności od rodzaju paneli zalecane
są folie o gęstości mocy od 60W/m2 (panele drewniane) do 80W/m2 (panele laminowane). Nie stosuje się folii (pomimo sugestii niektórych firm)
pod wylewki betonowe lub wylewki samopoziomujące.
Link do komentarza
Cytat

Folie grzewcze w odróżnieniu od mat grzewczych układa się pod panelem.
Do akumulowania ciepła potrzebna jest gruba wylewka i tu stosuje się kable grzewcze.
Każde z tych rozwiązań będzie emitować promieniowanie podczerwone a jego skuteczność, w głównej mierze, zależy od temperatury powierzchni podłogi oraz w pewnym stopniu od współczynnika emisyjności wykończenia powierzchniowego.




No to teraz mam mętlik :-) Mam dom o zapotrzebowaniu ok 38 kW/m2/rok. Kumulując ciepło z foli pod wylewką i grzejąc w drugiej taryfie Energa G12r koszt kWh wynosi ok 0,29 gr za 1 kWh. Tym samym roczny koszt ogrzewania wyniesie ok 1500 zł. W przypadku montażu pod panel zdecydowanie mniej będę grzał w drugiej taryfie. Biorąc średnią 0,49 gr za kWh daje nam to ok 2450 zł za sezon grzewczy. Różnicy mamy ok 1000 zł bez żadnych nakładów.
W przypadku kabli muszę mieć większą moc przyłączeniową. Na foliach mam wyliczone ok 7,5 kW, natomiast kable ok 11 kW. Całkowite przyłącze mam 12,5 kW. I w przypadku kabli nie mam podczerwieni.
Większość dostawców i producentów pozwala zalewać folie.

Link do komentarza
Cytat

No to teraz mam mętlik :-) Mam dom o zapotrzebowaniu ok 38 kW/m2/rok. Kumulując ciepło z foli pod wylewką i grzejąc w drugiej taryfie Energa G12r koszt kWh wynosi ok 0,29 gr za 1 kWh. Tym samym roczny koszt ogrzewania wyniesie ok 1500 zł. W przypadku montażu pod panel zdecydowanie mniej będę grzał w drugiej taryfie. Biorąc średnią 0,49 gr za kWh daje nam to ok 2450 zł za sezon grzewczy. Różnicy mamy ok 1000 zł bez żadnych nakładów.
W przypadku kabli muszę mieć większą moc przyłączeniową. Na foliach mam wyliczone ok 7,5 kW, natomiast kable ok 11 kW. Całkowite przyłącze mam 12,5 kW. I w przypadku kabli nie mam podczerwieni.
Większość dostawców i producentów pozwala zalewać folie.



Witam
Zacznijmy od początku. Chce Pan zastosować ogrzewanie podłogowe montowane pod wylewką (prawdopodobnie standardowo 4-5cm grubości)
lub bezpośrednio pod wykończeniem podłogi z paneli. Rozważany jest element grzejny elektryczny w postaci folii grzejnej (trzymajmy się wybranego
rozwiązania). Wyjaśnijmy w pierwszej kolejności - oba rozwiązania muszą dostarczyć właściwie taką samą ilość energii, aby zapewnić odpowiednią
temperaturę w pomieszczeniu. System pod wylewką będzie miał większą bezwładność (energia gromadzona w wylewce), system pod panelem szybszy
czas reakcji od chwili włączenia. Pana zysk ma polegać na takim "naładowaniu wylewki" energią z 2 taryfy, aby wystarczyła na ogrzanie domu poza
2-ga taryfą. I tu mogą pojawić się problemy. Czy wylewka ma odpowiednią pojemność cieplną (czytaj grubość)? Czy moc systemu została skalkulowana
tak aby odpowiednio szybko dostarczyć odpowiednią ilość energii wylewce (czytaj spore przewymiarowanie gęstości mocy). Bez takiego doboru
i odpowiedniego przygotowania podłoża raczej trudno mówić o oszczędnościach.
Wracając do poruszonego problemu folia czy kabel pod wylewkę (pod panele zalecamy folie). Jeżeli chodzi o efekt podczerwieni to nie ma najmniejszego
znaczenia czy będzie to folia czy kabel. Oba rozwiązania nagrzewają wylewkę betonową i to ona tworzy powierzchnie promiennika o bardzo niskiej
temperaturze, ale dużej powierzchni. Istnienie warstwy pośredniczącej w przekazywaniu ciepła stawia pytanie o sens stosowania folii, której główna
zaleta to równomierny rozkład temperatury, a w tym przypadku nie ma to znaczenia. Dodatkowo folia lokalizowana jest w warstwie poślizgowej
wylewki (na izolacji, z reguły pomiędzy 2 warstwami folii budowlanej). Nie jest to chyba najszczęśliwsze rozwiązanie. Kable grzejne ulegają zalaniu
w wylewce betonowej tworząc z nią całość, razem z nią pracując, a dodatkowo mają zapewniony dobry odbiór ciepła.
Moja rada - jeżeli jest to ogrzewanie podstawowe, a wylewki nie są jeszcze gotowe - zastosować najbardziej klasyczne ogrzewanie podłogowe kablami
(dowolnej firmy z jak najdłuższą gwarancją nie obwarowaną szczególnymi zastrzeżeniami). Gęstość mocy dobrać do planowanego wykończenia podłogi
i funkcji pomieszczenia. Może to za Pana zrobić firma dostarczająca ogrzewanie. Zastosować programowalne termostaty i cieszyć się przyjemnym ciepłem
wtedy gdy jest to wymagane.

D. Zapiorkowski
LUXBUD
Link do komentarza
Cytat

No to teraz mam mętlik :-) Mam dom o zapotrzebowaniu ok 38 kW/m2/rok. Kumulując ciepło z foli pod wylewką i grzejąc w drugiej taryfie Energa G12r koszt kWh wynosi ok 0,29 gr za 1 kWh. Tym samym roczny koszt ogrzewania wyniesie ok 1500 zł. W przypadku montażu pod panel zdecydowanie mniej będę grzał w drugiej taryfie. Biorąc średnią 0,49 gr za kWh daje nam to ok 2450 zł za sezon grzewczy. Różnicy mamy ok 1000 zł bez żadnych nakładów.
W przypadku kabli muszę mieć większą moc przyłączeniową. Na foliach mam wyliczone ok 7,5 kW, natomiast kable ok 11 kW. Całkowite przyłącze mam 12,5 kW. I w przypadku kabli nie mam podczerwieni.
Większość dostawców i producentów pozwala zalewać folie.


Myślę, że kolega z LUXBUDU rzeczowo wyjaśnił istotę rzeczy.
Ze swojej strony mogę dodać, że pomimo wyższej mocy przyłączeniowej (wylewka i kable) dostarczona energia nie" znika" - zostaje zakumulowana, natomiast może "uciec" np. do gruntu, w ilości odpowiedniej do izolacji termicznej płyty grzewczej.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...