Skocz do zawartości

Wyciszanie sufitu na legarach


Recommended Posts

Witam,

Jakiś czas temu kupiłem swoje pierwsze wymarzone M. Na początku wszystko super, ale po jakimś czasie pojawił się problem. Mieszkanie to zaadoptowana stara stołówka, przerobiona przez dewelopera na lokale mieszkalne (rzekomo o wysokim standardzie). Deweloper o czym dowiedziałem się dopiero po zakupie (odkupiłem mieszkanie od pierwszego właściciela) w trakcie splajtował przez co oszczędzał na czym się dało. Niestety Pan, który sprzedawała mieszkanie zapomniał o tym wspomnieć.
Przechodząc do sedna kamienica ma 2 piętra, z czego drugie to poddasze. Mieszkam po środku, mieszkanie nade mną ma podłogę na legarach, przerwa ok 50 cm i mój podwieszany sufit. Wszyscy sąsiedzi narzekają, że w domach słychać wszystko co dzieje się na klatce, echo chodzenia po klatce schodowej itp. Przeniosłem sypialnię do innego pomieszczenia i myślałem, że problem z głowy. Niestety słychać cały czas pogłos/echo sąsiada. Ma jakieś jak to sam powiedział najtańsze schody, które przy wchodzeniu i schodzeniu robią hałas. Najgorsze jest jednak to, że słychać każdy jego krok - a właściwie rozchodzący się pogłos kroków. Ma nieregulowany czas pracy dlatego czasami w nocy budzi nas dudnienie nad głową. Czy jest jakiś sposób na wyciszenie tego? Sąsiad nie jest skory do współpracy dlatego potrzebuję sposobu na wyeliminowanie problemu od mojej strony. Dodam, że gdy nas zalał trzeba było zdjąć podwieszany sufit do szafy wtedy okazało się, że z mojej strony widać metalowe chyba belki stropowe... Nie jestem ekspertem dlatego nie mam pewności.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 20.11.2016 o 20:07, Piotr28 napisał:

Mieszkam po środku, mieszkanie nade mną ma podłogę na legarach, przerwa ok 50 cm i mój podwieszany sufit.

Szkoda że nie dałeś rysunku. Albo fotki.

ale proponuję tak: jeśli jest miejsce (piszesz że 50cm) to możesz wytłumić od spodu (ale jak cię znowu sasiad zaleje, to będziesz mial więcej suszenia, bo to bedzie welna mineralna.

więc na sufit podwieszony dałbym folię i wełnę - i drugą wełnę bym przykleił od spodu stropu - w środku bym zostawił przerwę - szczelinę wentylowaną. Wentylowaną, żeby się tam nie zbierała wilgoć, chyba że masz tam wentylację wywiewną w ścianie, to bym ją tam otwarł na szczelinę.

Jest niestety ryzyko, że i tak może sie zrobic wilgoć pod stropem.

Na pewno bym nie wytłumiał tak w łazience lub kuchni.

Ale, ale - widziałem gdzieś płyty gipsowe z membraną - może połączenie wełny mineralnej z taka płytą od spodu załatwiło by ci problem.

Piszesz że macie poglosy i echa - może sciany są betonowe albo ogólnie konstrukcja metalowo żelbetowa (skoro to był jakiś gospodarczy budynek) - taka konstrukcja generuje hałasy - można wytłumić je korkiem - to ładne i skuteczne, a jeżeli masz dudnienia, to musisz próbować wytłumić narożniki - one generują najwiecej dudnień, szczególnie w małych kwadratowych pomieszczeniach (najgorzej w sześciennych).

To samo z klatką schodową. Klatka betonowa jest szczególnie akustyczna i sciany i konstrukcja mogą to przenosić.

ale dźwięki przewodzone przez konstrukcje trudno wytłumić.

Dodatkowa rada:

To jest witryna AVT-Korporacja, ktora wydaje też Estradę i Studio. Tam znajdziesz materiały jak wytłumić skutecznie pomieszczenie, odseparować od dźwięków! 

Jeśli się da - oczywiście!

 

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Dnia 12.01.2017 o 00:19, zenek napisał:

Szkoda że nie dałeś rysunku. Albo fotki.

ale proponuję tak: jeśli jest miejsce (piszesz że 50cm) to możesz wytłumić od spodu (ale jak cię znowu sasiad zaleje, to będziesz mial więcej suszenia, bo to bedzie welna mineralna.

więc na sufit podwieszony dałbym folię i wełnę - i drugą wełnę bym przykleił od spodu stropu - w środku bym zostawił przerwę - szczelinę wentylowaną. Wentylowaną, żeby się tam nie zbierała wilgoć, chyba że masz tam wentylację wywiewną w ścianie, to bym ją tam otwarł na szczelinę.

Jest niestety ryzyko, że i tak może sie zrobic wilgoć pod stropem.

Na pewno bym nie wytłumiał tak w łazience lub kuchni.

Ale, ale - widziałem gdzieś płyty gipsowe z membraną - może połączenie wełny mineralnej z taka płytą od spodu załatwiło by ci problem.

Piszesz że macie poglosy i echa - może sciany są betonowe albo ogólnie konstrukcja metalowo żelbetowa (skoro to był jakiś gospodarczy budynek) - taka konstrukcja generuje hałasy - można wytłumić je korkiem - to ładne i skuteczne, a jeżeli masz dudnienia, to musisz próbować wytłumić narożniki - one generują najwiecej dudnień, szczególnie w małych kwadratowych pomieszczeniach (najgorzej w sześciennych).

To samo z klatką schodową. Klatka betonowa jest szczególnie akustyczna i sciany i konstrukcja mogą to przenosić.

ale dźwięki przewodzone przez konstrukcje trudno wytłumić.

Dodatkowa rada:

To jest witryna AVT-Korporacja, ktora wydaje też Estradę i Studio. Tam znajdziesz materiały jak wytłumić skutecznie pomieszczenie, odseparować od dźwięków! 

Jeśli się da - oczywiście!

Wlasnie ja mam podobny problem. Mam calkowicie drewniany strop, tz belki, legary i na to plyta osb. Między belkami jest welna 15cm. Ale to zbyt nie wycisza. Myslalem o podlozeniu gumy,ale do konca nie wiem gdzie i jak. Proszę o jakies doradztwo i pomoc.

Link do komentarza
9 godzin temu, Damian Mania napisał:

Mam calkowicie drewniany strop, tz belki, legary i na to plyta osb. Między belkami jest welna 15cm. Ale to zbyt nie wycisza. Myslalem o podlozeniu gumy,ale do konca nie wiem gdzie i jak. Proszę o jakies doradztwo i pomoc.

Sprawdź, jak jest zamocowana płyta osb. Jeśli jest mocowana na twardo do belek , to zapewne tamtędy przedostaje sie hałas. Generalnie wełna b. dobrze wytłumia, ale musi być polożona b. szczelnie.

Guma raczej nie, jako warstwa. Jako podkładki antywibracyjne pod maszyny, jako podkładki w miejscu mocowania jakichś elementów ze specjalnej miękkiej gumy, specjalistyczne  - tak.

Są też specjalistyczne pianki - ale naprawdę wełna mineralna w dodatku specjalistyczna jest chyba najlepsza.

Reasumując: sprawdź mocowanie płyt, to przede wszystkim - oprócz tego mogą tez tam być wolne przestrzenie (nad płytą osb) co może działać jak pudła rezonansowe.

No i jeszcze jedno - jest jeszcze oparcie belek stropu na ścianie - tamtędy też może przenosić się hałas.

Link do komentarza

Belki sa z steico, dwuteowniki. Do belek przykrecone legary (cos jakby łata) na sztywno i do tych łat czy legarow plyta też na sztywno. Planowalem podłożył gume między belka a legarami bądź między legarami a płytą. I dodatkowo jeszcze welne, tak żeby przylegala do plyty. Ale nie wiem czy wtedy to wszystko skręcać na sztywno. Chociaz piszesz że guma nic nie da... Sama wełna chyba też wiele nie pomoze

Link do komentarza
1 godzinę temu, Damian Mania napisał:

Planowalem podłożył gume między belka a legarami bądź między legarami a płytą.

Prędzej jakąś matę wytłumiajacą, filc. W każdym razie wygląda na to, że drgania, hałas przenoszą się przez te sztywne połączenia, a dodatkowo płyty osb mogą rezonować, więc to wypełnienie wolnych przestrzeni (położenie wełny na płytach) dodatkowo by wytłumiło hałas.

Link do komentarza

Górę mam normalnie zaadoptowana. Był to remont starego domu w ktorym strop byl nie do urzytku. Został zrobiony strop drewniany i podniesione sciany zeby wlasnie zadoptowac gore. Jak wspomnialem strop jest drewniany żeby nie obciążać starych murow czy fundamentow. Teraz jak się chodzi czy jak dzieci biegają idzie zwariowac. Rozmowa nie jest jakos bardzo slyszalna, moze przez welne która juz jest między belkami. Ale kroki...

Link do komentarza

Czyli chodzi o izolację od dźwięków uderzeniowych.

Może pomoże trochę uproszczonej wiedzy:

Cytat

Źródło dźwięku w powietrzu generuje wibracje otaczającego powietrza, które rozchodzą się i z kolei generują wibracje w otaczających ścianach i podłogach. Źródło dźwięku uderzeniowego generuje wibracje bezpośrednio w elemencie, w który uderza. Wibracje te rozchodzą się po całej powierzchni elementu i do elementów z nim połączonych, takich jak ściany wewnętrzne, wewnętrzne powierzchnie zewnętrznych ścian i podłóg. 

 

Przekładki (gumowe, filcowe) w znacznym stopniu ograniczają "migrację" dźwięku w miejscach łączenia elementów.
Twarda wełna "zapobiega" przenoszeniu się dźwięku (z leżącej na niej podłogi) drogą powietrzną - tak samo jak uszczelki.

Link do komentarza
9 godzin temu, mhtyl napisał:

Odpowiednią, czyli jaką.

specjalistyczną - tłumiącą dobrze drgania 

Zresztą nie tylko chodzi o podkładkę, ale też o odpowiednie podwieszenie płyty osb do belki tak, by ograniczyć do minimum przenoszenie drgań z belki na osb przez mocowanie. Może to być np, myślę, podobny ruszt jak dla płyt gipsowych wytłumiony pianką lub filcem podwójnie - między belkami a rusztem i między rusztem a płytami + wełna min od strony belek i drugą od strony płyt i w środku ze szczeliną powietrza, albo szczelnym wypełnieniem z wełny min.

Nadal pozostaje kwestia ewentualnych odglosów idących z belek po ścianie w miejscu styku belek z murem 

Link do komentarza
Gość mhtyl

Nie wiem czy taka guma/podkładka istnieje w sprzedaży, ale ja widzę tylko rozwiązanie aby dać dobry, tłumiący podkład między płyta a panelami a między podłogą a sufitem wygłuszyć wełną, i najlepiej an]by była to wełna w płytach. Nawet strop betonowy nie wygłusza w 100% stada buszujących dzieciaków.

Link do komentarza

Tiiiaaa.

Można określić zawartość gumy w przekładce gumowej, oraz zawartość żelaza w metalowych wkrętach i określić L’n,w. aby dobrać odpowiednią gumę (nie mylić ze złej jakości gumką, która kiedyś pękła, a teraz widać tego efekty).

Ale można też sobie wygodnie usiąść, pomyśleć (to taki stan wyższej świadomości) i stwierdzić: ja pi.....ę to tylko dom z poddaszem mieszkalnym, na którym buszują dzieci, a nie dom z poddaszem na którym pracuje wiejnia.

 

Link do komentarza
22 godziny temu, bajbaga napisał:

 

Tiiiaaa.

Można określić zawartość gumy w przekładce gumowej, oraz zawartość żelaza w metalowych wkrętach i określić L’n,w. aby dobrać odpowiednią gumę (nie mylić ze złej jakości gumką, która kiedyś pękła, a teraz widać tego efekty).

Ale można też sobie wygodnie usiąść, pomyśleć (to taki stan wyższej świadomości) i stwierdzić: ja pi.....ę to tylko dom z poddaszem mieszkalnym, na którym buszują dzieci, a nie dom z poddaszem na którym pracuje wiejnia.

 

to jest tak, jak z żelazem w żelbecie. Można się cieszyć, jak się doda pręty do betonu i sie strop wyleje - a potem dostać po głupim łbie tym stropem, jak się zdemontuje szalunek. Dlaczego? Bo jeszcze pręty muszą mieć odpowiednią średnicę, być odpowiednio wygięte i ułożone, w odpowiednich odległościach - itd, itp.

Tak samo jest z podkladami, gumowymi też - jak się da np. twardą gumę, to g...o da! I czy wiejnia, czy traktor, czy dzieci - nic nie dadzą! Będzie słychać!

Swoją drogą - fajna rada - urobić się przy wytłumianiu, wydać forse - i spieprzyć z powodu głupich podkladek. 

Powtarzam jeszcze raz - jak podkładać cos między belki a ruszt - to musi to być materiał jak najlepiej wytłumiający , albo, tak jak pokazałeś na rysunku - odpowiednie wieszaki jak najmniej przenoszące drgania - ale moim zdaniem też na ruszt, i dopiero potem oddzielone przekładką dźwiękochłonną płyty. Oczywiście to moja opinia!

Link do komentarza
Dnia 20.05.2017 o 20:19, mhtyl napisał:

Nawet strop betonowy nie wygłusza w 100% stada buszujących dzieciaków.

Beton nie wygłusza uderzeń, stuków - bardzo słabo tłumi - aczkolwiek jako komponent w wytłumianiu b. niskich tonów jest cenny.

A jeśli idzie o podkładki - jest taka guma, ktorą podłada sie pod maszyny żeby wytłumić drgania, są specjalne np. z miękkiej gumy i wkrętów zestawy do mocowania wentylatorów w komputerach, myślę, że na pewno można znaleźć coś odnośnie naszego tematu.

Ale - myślę że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wieszaków do mocowani rusztu - to powinno do minimum zmniejszyć przeniesienie drgań - i tutaj już te podkładki można i łatwiej znaleźć i zastosować.

Dalej już tak jak piszesz - wełna min. - najlepiej z dodatkową szczelina powietrzną.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...