Skocz do zawartości

Batmanistyczny domek szkieletowy


Recommended Posts

gaweł ma, ale to nie jest jedyne źródło(ma kominek, nawet jak rzadko w nim pali).
Bardzo ciężko podejmuje się taką decyzję budując 1 dom
Z perspektywy czasu i doświadczenia które mam teraz, pewnie bym tak zrobił.
ja tez mam co prawda kominek, ale od 3 lat ani razu nie rozpaliłem. Ale też od razu dodam, że praktycznie nie ma przerw w dostawie energii elektrycznej (zmodernizowane linie energetyczne w okolicy)
Batman - jak zrezygnujesz z komina, to oszczędzisz na materiale a myślę że z robocizny też coś urwiesz....
Link do komentarza
Cytat

gaweł ma, ale to nie jest jedyne źródło(ma kominek, nawet jak rzadko w nim pali).
Bardzo ciężko podejmuje się taką decyzję budując 1 dom
Z perspektywy czasu i doświadczenia które mam teraz, pewnie bym tak zrobił.
ja tez mam co prawda kominek, ale od 3 lat ani razu nie rozpaliłem. Ale też od razu dodam, że praktycznie nie ma przerw w dostawie energii elektrycznej (zmodernizowane linie energetyczne w okolicy)
Batman - jak zrezygnujesz z komina, to oszczędzisz na materiale a myślę że z robocizny też coś urwiesz....


dokładnie poza tym pozbędziesz się rozległego mostka termicznego oraz potencjalnie schrzanionych obróbek przy kominie.
Link do komentarza
Większość ma jedno źródło ogrzewania.
Natomiast co do przerw w dostawie energii to u mnie przez kilka lat była jedna która trwała prawie tydzień i było to latem, a przerwy kilku godzinne zdarzają się ale bardzo rzadko.
Link do komentarza
Wytłumacz mi czemu maja służyć drzwi na zewnątrz ze sypialni?
Ze salonu rozumiem rozumiem, ale ze sypialni wyjście na coś co jest atrapą tarasu?
Dlaczego nie reagujesz na uwagi innych co do projektu, choćby konflikt drzwi kotłownia/korytarz oraz wentylacja a raczej jej brak w łazience i w kuchni.
Zajmujesz się rzeczami mniej ważnymi a ważne rzeczy nawet nie ruszasz.

A projektanta do szkoły aby się podszkolił z dziedziny komunikacji w domu. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość czerwony łeb
Cytat

W sumie w kotłowni już śmieciuch jest icon_razz.gif icon_cool.gif


Jak,przecież nie budujesz jeszcze.

Co do pytania czy zdecydował bym się na jedyne źródło ciepła na prąd.
Z punktu widzenia 4 lat mieszkania w domu stwierdzam,że oczywiście,że bym się na to zdecydował. Kominek miał być również jako rezerwowe źródło ciepła na wypadek braku prądu ale od 4 lat tej roli nie pełnił ani sekundy bo nie było dłuższych przerw w dostawie prądu niż 3 godziny.
Poza tym dom traci na dobę max.1st.C nawet jak nie ma ogrzewania czyli po 5 dniach zamiast 23st.C będzie 18 czyli nie zamarzlbym.
Na początku miałem mieć zestaw z Eltermem z linka którego podalem.
Link do komentarza
Cytat

W sumie w kotłowni już śmieciuch jest



W kulki lecisz z nami, czy jak:???:...

Domek planujesz dopiero tak jak piszesz w pierwszym swoim poście

Cytat

W tygodniu od 14 listopada ma przyjechać geodeta i wyznaczyć miejsce pod dom.




czy już go "umeblowałeś" ???

mhtyl się nie podniecaj jego olewaniem uwag dotyczących m. in. komunikacji, bo już pewnie pozamiatane...
Link do komentarza
Chyba niektórzy tu podnieśli ciśnienie do pewnego stopnia. Wyluzujta ;)
Wasze uwagi nie idą w powietrze. Mam je skrzętnie zapisane i jak będę rozmawiał z wykonawcą to będę się o wszystko pytał - także o wentylację - czy wykona ją samodzielnie. Nie mam z nim kontaktu na codzień (przynajmniej na razie)

Kocioł jest wstawiony w kotłowni ale na rysunku ;)

Wyjście z sypialni zazyczyla sobie moja polowica. Nie dyskutuje z tym - też mi się podoba. No i więcej światła.
Co do projektanta. To wnętrze to kopia ze strony z500 tylko z niewielkimi modyfikacjami. Konflikt w wiatrolapie to jest z z500. A czy wiatrołap w wogole nie powinien byc jak najmniejszy? Po co mam zabierać przestrzeń życiową na pomieszczenie, w którym spedze zapewne tylko kilkanaście godzin do końca żywota mego?
Link do komentarza
Gość czerwony łeb
Cytat

Chyba niektórzy tu podnieśli ciśnienie do pewnego stopnia. Wyluzujta ;)
Wasze uwagi nie idą w powietrze. Mam je skrzętnie zapisane i jak będę rozmawiał z wykonawcą to będę się o wszystko pytał - także o wentylację - czy wykona ją samodzielnie.


Tylko nie daj sobie wcisnąć kosmicznej ceny za to czy rekuperatora za równie kosmiczną cenę.
Rozłożenie kanałów wentylacyjnych to pikus i jak klocki lego,robiłem to samodzielnie i zajęło mi to dwie soboty ;)
Całościowy koszt wentylacji mechanicznej to 5,5tys.zl gdzie sam rekuperator to 4 tys.zl.
Jeśli nie chce Ci się samemu w to bawić to masz odpowiedź ile możesz dać zarobić firmie za dwa dni pracy icon_smile.gif

Podstawa to projekt wentylacji ale ten możesz sobie samemu wykonać poświęcając kilka godzin na lekturę i przyswajanie wiedzy lub zlecić komuś za ok.200zl.
Link do komentarza
Cytat

Konflikt w wiatrolapie to jest z z500. A czy wiatrołap w wogole nie powinien byc jak najmniejszy? Po co mam zabierać przestrzeń życiową na pomieszczenie, w którym spedze zapewne tylko kilkanaście godzin do końca żywota mego?



Pewnie że można żyć z małym wiatrołapem ale wierz mi że dużo wygodniej z większym,może nawet dużym.To jest sień w której powinny zmieścić się ze 3-4 osoby i będą mogły się rozbierać,wieszać itd.Bo wtedy zmieścisz tam i sporą szafę i siedzisko żeby można przysiąść i założyć buty.Wówczas Ty/goście wchodzą dalej już w kapciach.Jeśli wiatrołap jest mały i przyjdą 3 osoby to ostatnia nie mieści się w środku i czeka na zewnątrz albo pierwsza wchodzi w "pełnym rynsztunku" prawie do salonu.
Spójrz na projekt Z102,tam sień ma 6 mkw.Jest wystarczająca ale wcale nie za duża.Wiem bo dzieciaki taką mają.
Link do komentarza
Cytat

A czy wiatrołap w wogole nie powinien byc jak najmniejszy? Po co mam zabierać przestrzeń życiową na pomieszczenie, w którym spedze zapewne tylko kilkanaście godzin do końca żywota mego?



Jeśli byłbyś bezdzietnym singlem, to i tak napisałabym; NIE icon_razz.gif

W przypadku posiadania żony i dziecka/ dzieci, tym bardziej nie.

Napisz mi kochany gdzie będziecie trzymać kurtki, buty, kapcie, czapki, może jakiś parasol?

I odbijając piłeczkę napisz mi po co Ci wielki korytarz, skoro jest tylko komunikacją między pokojami i zapewne spędzisz tam jedynie kilkanaście godzin do końca swego żywota?
Link do komentarza
Cytat

Chyba niektórzy tu podnieśli ciśnienie do pewnego stopnia. Wyluzujta ;)
Wasze uwagi nie idą w powietrze. Mam je skrzętnie zapisane i jak będę rozmawiał z wykonawcą to będę się o wszystko pytał - także o wentylację - czy wykona ją samodzielnie. Nie mam z nim kontaktu na codzień (przynajmniej na razie)

Kocioł jest wstawiony w kotłowni ale na rysunku ;)

Wyjście z sypialni zazyczyla sobie moja polowica. Nie dyskutuje z tym - też mi się podoba. No i więcej światła.
Co do projektanta. To wnętrze to kopia ze strony z500 tylko z niewielkimi modyfikacjami. Konflikt w wiatrolapie to jest z z500. A czy wiatrołap w wogole nie powinien byc jak najmniejszy? Po co mam zabierać przestrzeń życiową na pomieszczenie, w którym spedze zapewne tylko kilkanaście godzin do końca żywota mego?


Jak nie idą w powietrze?
Piszesz juz chyba po raz drugi, że projekt do poprawki, nawet w ostatnim poście że wstępnie narysował projektant.
Jeżeli oryginalny projekt ma wady to jeżeli robisz indywidualny na jego podstawie to projektant jakby był kumaty poprawiłby te błędy a nie przerysował bezmyślnie jak za młodych lat zrzynało się w szkole zadania od innych a potem cała klasa miała takie same byki icon_biggrin.gif
Co do wyjścia ze sypialni, podoba się Wam ok, ale wytłumacz mi czemu ono ma służyć? bo ja jak żyje nie pojmuję. Masz wyjście na niby taras i co dalej, będziesz w kapciach chodził po trawie czy tam innym terenie?
A to że całe życie będziesz wchodził drzwiami frontowymi do kotłowni to Ci nie przeszkadza, i że będziesz je brudził i obijał to tez mały pikuś. A doradzałem abyś kotłownie przerzucił w miejcie łazienki a łazienkę w miejsce kotłowni i zrobił wyjście z kotłowni na zewnątrz.
I doradzają Ci ludzie co mają doświadczenie z budową i zamieszkaniem za sobą.

Dlaczego projektant nie robi poprawek?
jak dobrze rozumiem projekt jest jeszcze w fazie tworzenia, więc im szybciej tym lepiej i mniej błędów.
Link do komentarza
Cytat

luz...każdy ma prawo do popełniania własnych błędów icon_lol.gif


Jak to mówią, kto bogatemu zabroni icon_biggrin.gif

Każdy ma prawo i każdy popełnia je ale to nie powód aby jak ktoś z doświadczenia wie że popełnił i doradza drugiemu aby nie zrobił takiego samego błędu a ten nie słucha, co cóż można tylko czekać kiedy ów popełniający a będący ostrzeganym zwróci się o pomoc w rozwiązaniu pełnionego błędu przed którym był ostrzegany icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Tiaaaa. Kotłownia .................

1. Wcale nie jest niezgodna z obowiązującymi przepisami dot. kotłów na paliwo stałe, ale:
2. Ale rację ma Solka:
Cytat

W kotłowni o takich wymiarach nie da się mieć kotła na paliwo stałe, by nie przeklinać go każdego dnia. Za mała, przynajmniej dwukrotnie za mała.


3. Pkt.2 szczególnie dotyczy kotłowni na wungiel.
4. Umiejscowienie kotłowni nie jest najgorsze, mając na uwadze dostawę paliwa do kotłowni, zwłaszcza dla śmieciucha.

Co do sposobu ogrzewania tego domku.
Mając na uwadze też wymagania jakie stawiasz co do funkcjonalności i "automatyki" całego systemu grzewczego - raczej zapomnij o śmieciuchu. Pozostaje Ci kocioł na pellet, PCi lub "czysty" prund - przy czym "kotłownia" oparta na "pelleciaku" i PCi sa podobne inwestycyjnie (około 15.000zł), a ogrzewanie oparte na "czystym" prundzie dużo, bardzo dużo mniejsze (minimum 50%).

Ps. Mnie osobiście ten taras przy sypialni pasi. icon_lol.gif
Link do komentarza
W takiej wersji garderoba wyjściowa powinna znaleźć się w holu tuż za wiatrołapem, a wiatrołap służyć tylko do łapania wiatru.
Możesz też przesunąć drzwi od sieni, mniej więcej tak jak na poniższym obrazku. Wtedy masz garderobę w sieni i unikasz kolizji skrzydeł drzwiowych.

Drzwi w kotłowni zwiększ z 80 cm na 90, bo wnosić tam trzeba będzie pod kątem 90 st.

Z taką lokalizacją i powierzchnią kotłowni ogrzewanie tylko "czyste", żadnego paliwa stałego, bo będziesz żałował.

Taras przy sypialni jak najbardziej. Połączyłbym go jeszcze z tarasem głównym.

Link do komentarza
Cytat

Macie rację w związku z wiatrołapem. Zrobimy coś na wzór któregoś z tych rysunków. Drzwi do kotłowni także warto poszerzyć.
https://forum.budujemydom.pl/?act=attach&am...st&id=26212
http://obrazki.elektroda.pl/1463209700_1478959937.jpg

Teraz widzę, że połowa wiatrołapu była bezsensem icon_cool.gif icon_razz.gif


Teraz zacząłeś zwracać uwagę na konkrety i bardzo dobrze.
To samo tyczy się wspomnianego "ala" tarasu przy wyjściu ze sypialni. W takiej postaci jak jest teraz to bez sensu. Jeżeli miało by być zachowane to wyjście to tak jaj wyżej tu pisali, połączyć/wydłużyć taras ten z wyjścia ze salonu aż po sypialnię. Od siebie bym jeszcze dodał aby ten taras zadaszyć, bo co Ci po tarasie gdy będzie ostro świeciło i grzało słońce lub padał deszczyk.
Wrócę jeszcze do zmiany lokalizacji kotłowni. Mając kotłownie z tyłu domu wraz z wyjściem na ten poszerzony taras masz miejsce gdzie możesz składować drewno (nie mam na myśli abyś zawalił cały taras drewnem tylko porcja powiedzmy na dzień/dwa palenia)aby nie latać w koło domu po opał, to jeszcze jeden [plus na to aby kotłownie przenieść.
Link do komentarza
Cytat

Macie rację w związku z wiatrołapem. Zrobimy coś na wzór któregoś z tych rysunków. Drzwi do kotłowni także warto poszerzyć.
https://forum.budujemydom.pl/?act=attach&am...st&id=26212
http://obrazki.elektroda.pl/1463209700_1478959937.jpg

Teraz widzę, że połowa wiatrołapu była bezsensem icon_cool.gif icon_razz.gif


Jeśli paliwo stałe, to ten układ, w którym przeniosłeś wejście do kotłowni do środka domu, nie ma sensu, bo będziesz opał wnosił przez wiatrołap, holl i garderobę!
No i potem szafa będzie w brudnej kotłowni?
A jeśli ogrzewanie „czyste”, to po co pomniejszać garderobę do wymiarów szafy?

Wrzuciłem Ci na czerwono pomysł na garderoby. Ich ciągle będzie Ci mało!

Kotłowni już nie powiększaj, zostaw ją tam, gdzie jest, ale zrób pomieszczeniem czystym! Ma dobrą lokalizację! Będzie Wam służyła jako spiżarnia i inna graciarnia.

Link do komentarza


Mhtylu proszę wyluzuj,nie emocjonuj się tak mocno.
Ja już wyrzuciłem telewizor z mojego pokoju,gazet nie kupuję,facebooka odpuściłem.Wiadomości czytam tylko na portalach internetowych bo tam są jakby łagodniejsze.Jedynie tutaj na forum nie stresuję się i nie dostaję białej gorączki i oby tak dalej było.Nie chciałbym porzucać foruma z powodu kłótni icon_wink.gif
To było pół żartem icon_smile.gif
A teraz serio.Masz oczywiście rację w tym co radzisz Batmanowi w kwestii budowy.W olbrzymiej większości albo i w 100%.
Batman pewnie zastosuje większość tego co proponujemy.Skonsultuje z małżonką i będzie to zrobione po Ich myśli.Ale On widzi sporo rad nieraz wykluczających się.Trudno Mu to ogarnąć tym bardziej że jakieś decyzje już podjął,ma jakieś preferencje.
Twoje uzasadnienie połączenia tarasów gdy kotłownia jest z tyłu budynku jest bardzo dobre.Drewno pod ręką to dobra rzecz,zwłaszcza gdy pada.Moje dzieciaki tak mają (ale tylko do kominka) i bardzo sobie to chwalą.
Link do komentarza
Akurat to wszystko prawda - tylko która? icon_lol.gif

Z doświadczenia wiem, że szukający porady, z reguły, preferuje takie porady, które są potwierdzeniem jego oczekiwań - nawet jak bazują na oczywistej nieprawdze np. rzekomym niespełnieniu jakiejś tam normy dotyczącej kotłowni.

Sam, delikatnie to ujmując, nie jestem zwolennikiem kotłów węglowych, ale nigdy nie posuwałem się do kłamstwa "przepisowego", aby uwiarygodnić swoje "preferencje".
Od ponad 15 lat jestem gorącym orędownikiem PCi, ale też nigdy nie narzucałem nikomu tej "preferencji" icon_lol.gif

Ps. Dla mnie MS jest zwykłym szkodnikiem dla idei ogrzewania pompami ciepła (i czystą elektrycznością). icon_evil.gif
Link do komentarza
Gość czerwony łeb
Cytat

Sam, delikatnie to ujmując, nie jestem zwolennikiem kotłów węglowych, ale nigdy nie posuwałem się do kłamstwa "przepisowego", aby uwiarygodnić swoje "preferencje".
Od ponad 15 lat jestem gorącym orędownikiem PCi, ale też nigdy nie narzucałem nikomu tej "preferencji" icon_lol.gif


Zatem czy uważasz jak Naczelnik,że prawo w Polsce nie obowiązuje zwłaszcza Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75 z 2002 r., poz. 690) oraz norma PN-87/B-02411 gdzie w rozdziale nr.4 tegoż rozporządzenia jest paragraf:

§ 136. 2a. (dodany) Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 10 kW mogą być instalowane w budynkach, o których mowa w § 132 ust.3, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń, w pomieszczeniach niebędących pomieszczeniami mieszkalnymi:
1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kotła, lecz nie mniej niż 30 m3,


Kubatura nie mniej niż 30m3 oznacza ok.12m2 pow.kotłowni i NIE MNIEJ !!!

Każda instalacja grzewcza, gazowa i wodno-kanalizacyjna musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. W Polsce aktem normalizującym kwestie związane z budową, w tym także z instalacjami jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75 z 2002 r., poz. 690). Edytowano przez czerwony łeb (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość czerwony łeb
Cytat

Tiiiaaa.
A kocioł omocy np. 15 kW może być instalowany w pomieszczeniu .........o kubaturze ?

Ps. Tak na marginesie przepisy to całość, a nie bezsensowny i nieadekwatny cytat.



Zarzuciłeś "kłamstwo" prawne nie mając pojęcia o prawie...

Całość punktu 4 cytowanego wyżej Rozporządzenia:

§ 136. 2. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 25 kW powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych na kondygnacji podziemnej, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub w innych pomieszczeniach, w których mogą być instalowane kotły o większych mocach cieplnych nominalnych. Skład paliwa powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł. Pomieszczenia, w których instalowane są kotły, oraz pomieszczenia składu paliwa powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe.
§ 136. 2a. (dodany) Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 10 kW mogą być instalowane w budynkach, o których mowa w § 132 ust.3, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń, w pomieszczeniach niebędących pomieszczeniami mieszkalnymi:
1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kotła, lecz nie mniej niż 30 m3,
2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,
3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4) zapewniających dopływ powietrza do spalania w ilości co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła ? odpowiadających wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe.
§ 136. 3. Kotły na paliwo stałe o łącznej mocy cieplnej nominalnej powyżej 25 kW do 2000 kW powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych na kondygnacji podziemnej lub na poziomie terenu. Skład paliwa i żużlownia powinny być umieszczone w oddzielnych pomieszczeniach technicznych znajdujących się bezpośrednio obok pomieszczenia kotłów, a także mieć zapewniony dojazd dla dostawy paliwa oraz usuwania żużla i popiołu. Pomieszczenia, w których instalowane są kotły, oraz pomieszczenia składu paliwa, powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie, dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe.



Całość tego Rozporządzenia tutaj:
http://www.bdb.com.pl/zdjecia/domye/201203...40471232532.pdf Edytowano przez czerwony łeb (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
W ramach edukacji (prawdy objawione) - może się komuś przyda.

1. Ustawodawca nakazał umieszczenie kotłów na paliwa stałe, w wydzielonych pomieszczeniach technicznych (popularnie zwanych kotłowniami) o zróżnicowanych wymaganiach (w tym kilka pkt. przywołanej normy) zależnych od mocy nominalnej kotła, tzn. do 25kW i powyżej 25kW (do 200kW)

2. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek - kotły o mocy do 10kW nie muszą być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych (kotłowniach). Mogą być instalowane również w pomieszczeniach niemieszkalnych (np. kuchnia, korytarz, łazienka - po spełnieniu przez te pomieszczenia określonych wymogów (w tym kubatury, minimum 30m3).

3. Kocioł o mocy do 10kW jest jednocześnie kotłem o mocy do 25kW (choć niektórzy twierdzą inaczej).

Ergo.

Zainstalowanie kotła do 10kW w wydzielonym pomieszczeniu technicznym, czyli w kotłowni, nie powoduje, że kotłownia musi mieć minimalną kubaturę 30m3, bo żaden przepis dla wydzielonego pomieszczenia technicznego - kotłowni tego nie narzuca.

Przypominam, że mowa w temacie była i jest o wydzielonym pomieszczeniu technicznym - czyli o kotłowni.


Ps. podany przez MS link nie odnosi się do obecnie obowiązującego Rozporządzenia - były nowele (akurat nie w omawianym temacie) nie mniej jednak, warto to wiedzieć.

dopisałem:

Podstawa prawna dla zielonego - Rozporządzenie WT ...............§ 136.2a. w nawiązaniu do .§3.10) Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość czerwony łeb
Cytat

2. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek - kotły o mocy do 10kW nie muszą być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych (kotłowniach). Mogą być instalowane również w pomieszczeniach niemieszkalnych (np. kuchnia, korytarz, łazienka - po spełnieniu przez te pomieszczenia określonych wymogów (w tym kubatury, minimum 30m3).


Poprzesz to odpowiednim aktem prawnym czy to jest jedynie Twój wymysł podobnie jak Naczelnika ws.TK ?
Link do komentarza
Proszę nie grozić mi, że daleko nie ujadę icon_evil.gif


Co do plusów. Plusy poszły za zdjęcia przerobionych wiatrołapów. Tylko za to. W drugim przypadku także za zwrócenie uwagi na wąskie drzwi. Dziwi mnie jedno. Wyzywacie się od pojebów ale żaden moderator nie reaguje. Jeśli mam możliwość edycji tematu to będę usuwał a jak nie to poproszę o pomoc.

Zrobię OZC, to kolejna rada, którą wykorzystam.

Nie przyszedłem tu po to żebyście mnie przekonywali do mojej racji i klepali po plecach. Ale jeśli mówię, że nie wiem czy coś zrobię bo nie znam technologi to nie wymagajcie, że polecę za każdym słowem. Zwłaszcza, że co drugi post to kłótnia i zaprzeczenie temu co napisał poprzednik.
Pokazaliście, że wiatrołap za mały. Potrzebowałem się z tym przespać i zdecydowałem się na zmiany. Ale to moja decyzja - nie Wasza. Wasza jest tu zawsze rada. Decyzja moja. Za wszystkie rady dziękuję bo są potrzebne.


A projekt nie jest w fazie rysowania. W piątek minęły dwa tygodnie potrzebne na uprawomocnienie się pozwolenia na budowę.
Link do komentarza
Gość czerwony łeb
Cytat

Proszę nie grozić mi, że daleko nie ujadę icon_evil.gif


Co do plusów. Plusy poszły za zdjęcia przerobionych wiatrołapów. Tylko za to. W drugim przypadku także za zwrócenie uwagi na wąskie drzwi. Dziwi mnie jedno. Wyzywacie się od pojebów ale żaden moderator nie reaguje. Jeśli mam możliwość edycji tematu to będę usuwał a jak nie to poproszę o pomoc.

Zrobię OZC, to kolejna rada, którą wykorzystam.

Nie przyszedłem tu po to żebyście mnie przekonywali do mojej racji i klepali po plecach. Ale jeśli mówię, że nie wiem czy coś zrobię bo nie znam technologi to nie wymagajcie, że polecę za każdym słowem. Zwłaszcza, że co drugi post to kłótnia i zaprzeczenie temu co napisał poprzednik.
Pokazaliście, że wiatrołap za mały. Potrzebowałem się z tym przespać i zdecydowałem się na zmiany. Ale to moja decyzja - nie Wasza. Wasza jest tu zawsze rada. Decyzja moja. Za wszystkie rady dziękuję bo są potrzebne.


A projekt nie jest w fazie rysowania. W piątek minęły dwa tygodnie potrzebne na uprawomocnienie się pozwolenia na budowę.


Bardzo mądre słowa i chwała tobie i to zasluguje na plus i na uznanie że już na tym etapie zastanawiasz się nad całościową budową a nie jak dom już wybudowany bo dom to nie pstryk czy nie kupno auta z salonu icon_smile.gif
Tak właśnie powinno się robić biorąc każdy element budowy pod lupę.
Zanim zacząłem budowę,ba zanim wybrałem projekt minęło dwa lata i setki godzin lektury forów budowlanych dot każdego szczegółu budowy od fundamentów,materialu na ściany po ogrzewanie i wentylacje na wykończeniu skonczywszy i do budowy przystąpiłem wiedząc już nawet jakiej marki farba będzie w środku na scianach o twardym tynku gipsowym nie mówiąc icon_biggrin.gif

Link do komentarza
Cytat

Bardzo mądre słowa i chwała tobie i to zasluguje na plus i na uznanie że już na tym etapie zastanawiasz się nad całościową budową a nie jak dom już wybudowany bo dom to nie pstryk czy nie kupno auta z salonu icon_smile.gif
Tak właśnie powinno się robić biorąc każdy element budowy pod lupę.
Zanim zacząłem budowę,ba zanim wybrałem projekt minęło dwa lata i setki godzin lektury forów budowlanych dot każdego szczegółu budowy od fundamentów,materialu na ściany po ogrzewanie i wentylacje na wykończeniu skonczywszy i do budowy przystąpiłem wiedząc już nawet jakiej marki farba będzie w środku na scianach o twardym tynku gipsowym nie mówiąc icon_biggrin.gif



Czerwony łbie,już nie czas na zachwyty,projekt przyklepany w starostwie i można powprowadzać co najwyżej tzw nieistotne zmiany.Kolega Batman przewidział wszystko (no może wszystko) już wcześniej.Co więcej gdy napisał swój pierwszy post projekt już był w starostwie i czekał na uprawomocnienie.
A my tu się produkowaliśmy doradzając co niemiara.Faktem jest że nie prosił o pomoc i to Go usprawiedliwia. Ale i tak jeśli zjawi się na którymś zlocie to zwyczajowe pół litra nie załatwi sprawy,musi być co najmniej litr,najlepiej własnego wyrobu icon_wink.gif
Powodzenia w budowie Batmanie icon_smile.gif
Link do komentarza
Ja jeszcze nie buduję. Wszystkie nieistotne zmiany przecież można wprowadzać na etapie budowy? Dlatego nie latam do projektanta z każdą pierdołą typu za mały wiatrołap czy za wąskie drzwi. Jak wyjdzie coś jeszcze to za jednym zamachem zrobię wszystkie nieistotne zmiany.
Nie nastawiłem się na budowę wg projektu. Jakkolwiek to brzmi. Wiatrołap okazał się błędem - będzie zmieniony. Jeśli ta suszarnia (garderoba) okaże się niewypałem to metry polecą w kotłownię. Bo mogę tak robić? Nieistotne zmiany zatwierdza tylko projektant?
Nie pytałem o porady bo nie widzę problemów, ktoś inny widzi i mówi - dziękuję za to. Ale nie oczekujcie, że wprowadzę każdą zmianę jaką zaproponujecie.
Na razie muszę uważać, żeby nie posypał mi się terminarz budowy (budowanie zimą...)

Jeżeli będę gdzieś pisał albo chciał zrobić coś dziwnego to reagujcie icon_cool.gif icon_razz.gif




PS. Patrząc na Wasze wymiany zdań czasem mam wrażenie, że się bardzo dobrze znacie (nawet na żywo) a wszystkie różnice zdań celowo wyrażacie w taki zabawny sposób (specyfika forum?) icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

PS. Patrząc na Wasze wymiany zdań czasem mam wrażenie, że się bardzo dobrze znacie (nawet na żywo) a wszystkie różnice zdań celowo wyrażacie w taki zabawny sposób (specyfika forum?) icon_cool.gif



Dokładnie icon_biggrin.gif
Ale ja na ten przykład z widzenia nie znam nikogo z forumowiczów ale mam cichą nadzieję że to się zmieni w przyszłym roku icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

PS. Patrząc na Wasze wymiany zdań czasem mam wrażenie, że się bardzo dobrze znacie (nawet na żywo) a wszystkie różnice zdań celowo wyrażacie w taki zabawny sposób (specyfika forum?) icon_cool.gif



Se zaglądnij na relacje pozlotowe, fotki z pierwszego zlotu są chyba nawet podpisane. A o pół litrze, czy litrze, to zapomnij. Myśmy już beczkę co najmniej ze sobą wypili... Nie wszyscy, co to to nie, ale te kilkadziesiąt z górką osób...
Link do komentarza
Gość czerwony łeb
Cytat

Jeśli ta suszarnia (garderoba) okaże się niewypałem to metry polecą w kotłownię. Bo mogę tak robić? Nieistotne zmiany zatwierdza tylko projektant?


Jak najbardziej możesz tak zrobić,projekt miałem zatwierdzony z "kotłownią" i kotłem na ekogroszek chociaż wiedziałem,że jednego i drugiego mieć nie będę a i komina też nie.
A "kotłownia" u mnie wygląda tak,czyli typowo czyste pomieszczenie a miał tam stać kocioł na wegiel i miał być tam komin...
Prawda,że ładnie wygląda ? icon_biggrin.gif Wneka 1mx1m by wystaczyła na to co po drugiej stronie ściany z pralka.
Sadzę,że u Ciebie bedzie to wypał a nie nie wypał icon_biggrin.gif

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Edytowano przez czerwony łeb (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ja tylko nieśmiało zauważam, że każdą zmianę, w zatwierdzonym projekcie budowlanym, musi opisać projektant, który zakwalifikuje zmiany i w zależności od kwalifikacji (zmiana istotna lub nieistotna) albo naniesie zmiany na projekt, albo powie/określi jaki jest/będzie tryb dalszego postępowania.
Tak stanowi Prawo Budowlane.
Link do komentarza
Hej Batman, Przypadkiem trafiłem na Twój blog. Gratuluje chęci budowy domu w szkielecie. Fajna sprawa. Pracuje w szkieletowce juz parę ładnych lat. Nie chce się mądrzyć ale kilkaset domów już zaprojektowałem więc temat nie jest mi obcy. po pierwsze polecam odsunąć ściany przylegające do komina min 50mm. Jest to przestrzen która powinna być wypełniona niepalnym materiałem izolacyjnym. Poza tym zwróć uwagę przy stawianiu ścian na odpowiednie zakotwienie podwaliny i oczepów. Błędy w tym przypadku spowodują brak spójności wszystkich elementów ściany. Ważne aby były wykonane naprzemiennie, tzn. skrzyżowania podwalin nie pokrywały się ze skrzyżowaniami ścian i oczepów, jedno nad drugim. Jeśli chodzi o drzewo, musi być strugane, gładkie a krawędzie zaoblone. Ma to znaczenie przeciwpożarowe.
Unikaj miejsc w których jest dużo słupków w ścianie obok siebie. Niektórzy idą na skróty i dają np 3 lub 4 słupki obok siebie żeby wykonać skrzyżowanie z inna ścianą. Nie jest to błąd konstrukcyjny ale powstanie tam niezaizolowany mostek cieplny. W takim przypadku lepiej robić skrzyżowania w literę T. jedyne miejsce gdzie kilka słupków obok siebie jest wymagane i konieczne to miejsce które przenosi obciążenie z wyższego piętra niżej. Np pod belkami, nadprożami itp.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Link do komentarza
Cytat

A projekt nie jest w fazie rysowania. W piątek minęły dwa tygodnie potrzebne na uprawomocnienie się pozwolenia na budowę.


icon_eek.gif To teraz prawo budowlane aż tak się zmieniło że PnB dostaje się bez projektu?
Link do komentarza
Przez te kłótnie się pogubiliście. Już w pierwszym poście napisałem:
Na obecnym etapie mamy zakupiony projekt.

Dziś wybrałem się po uprawomocnienie projektu.
Muszę też ogarnąć temat dofinansowań do oczyszczalni ścieków. To chyba plan na jutro. U Was też dziś deszcz ze śniegiem? ;)

edycja.
Jak to jest z blaszanymi garażami? Muszę mieć na to jakieś pozwolenie czy stawiam kiedy chcę i gdzie chcę (jest jakaś minimalna odległość od granicy działki?)? Edytowano przez Batman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

edycja.
Jak to jest z blaszanymi garażami? Muszę mieć na to jakieś pozwolenie czy stawiam kiedy chcę i gdzie chcę (jest jakaś minimalna odległość od granicy działki?)?



Minimalnie zaczynasz uprawiać wygodnictwo (bez urazy)
Nawet nie musisz za głęboko szukać, bo temat świeżutki dotyczący pytania, leci na forumowej stronie głównej, zaraz pod Twoim! icon_smile.gif
https://forum.budujemydom.pl/Odleglosc-od-g...lki-t29178.html
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...