Skocz do zawartości

Ocena schematu prostej instalacji CO i CWU oraz umiejscowienie naczynia przeponowego


Recommended Posts

Witam,

zmieniam źródło ogrzewania wody w istniejącym starym budynku - z pieca węglowego na kocioł gazowy z zasobnikiem - zestaw Viessmann Vitodent 100-W 26kW z zasobnikiem 100L.

Dotychczasowa instalacja CO była grawitacyjna otwarta - teraz będzie oczywiście z obiegiem zamkniętym.

Pytanie czy taki schemat jak załączam jest prawidłowy oraz czy umiejscowienie naczynia przeponowego jest prawidłowe tj. na zimnej wodzie CWU tuż przy zasobniku wody? Czy na obiegu CO nie powinno być naczynia przeponowego?

Czy poza naniesionymi zaworami odcinającymi należałoby nanieść jeszcze jakieś elementy do schematu?

Podłączenie zamierzam wykonać z rur polipropylenowych wzmacnianych AL (ponoć dużo tańsze od miedzi). Nie wiem tylko jaka średnica rur powinna być do samego przyłącza - różnie instalatorzy mi mówią i czy jeszcze gdzieś jakieś zawory powinny być (nie mam projektu samej kotłowni więc nie wiem jak dokładnie to powinno być więc nie wiem co powinienem wyegzekwować od instalatora).

DSC01446.jpg

Edytowano przez stoper (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Czyli tak jak na schemacie, dodałem jeszcze dwa zawory zwrotne na obiegach zimnej wody oraz naczynie przeponowe na CO bo obieg centralnego jest dość spory (nie sposób obliczyć - rury różnych średnic ścianach - szacuję, że 200-300 litrów) i naczynie przeponowe w kotle mogłoby być za małe.

DSC01446.jpg

Edytowano przez stoper (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...