Skocz do zawartości

dom w zabudowie szeregowej


Recommended Posts

Witam Wszystkich icon_smile.gif

Zgłaszam się z problemem, którego nie potrafię rozwiązać gdyż jest on raczej skomplikowany. Może ktoś z Państwa mi pomoże...

15 lat temu rodzice zakupili działkę pod budowę domu w zabudowie szeregowej. Plan naszego domu należał do 5 domków i znajduje się jako drugi - tak więc mamy sąsiadów po lewej i po prawej stronie. Prace budowlane ruszyły u wszystkich jednakowo. Zostały podłaczone wszystkie media, wylane fundamenty, a także pierwszy strop. No i w wyniku przekształceń transformacyjych cała piątka właścicieli przestała budować.

Obecnie działak ta została przekazana przez naszych rodziców mi i mojemu mężowi. Mamy poważne plany, aby dokończyć rozpoczęta budowę i móc stworzyć własne mieszkanie, ale posiadamy szereg wątpliwości...

Otóż tylko my jesteśmy zdecydowani na dokończenie budowy, a pozostali sąsiedzi szukają kupców na rozpoczęte działki (niestety bez efektów). Nie wiemy zatem w jaki sposób prowadzić prace budowlane. Przy rozpoczeciu budowy była mowa o podziale kosztów ścian wspólnych na pół. Natomiast jeżeli tylko my się budujemy to trudno nam postawić pół ściany. Interesuje mnie to również dlatego, ze we wspólnych ścianach są poprowadzone kominy (2) z jedngo korzystamy my, natomiast drugi nalezy do sąsiada, a osoba do której zwróciliśmy się z prośbą o oszacowanie prac i potrzebnych matriałów mówi, że nie można nie wybudować tego drugiego komina, gdyz jest on częścia ściany wspólnej. Natomiast uczulają nas na wysokie koszty jakie należy włożyć w komin.

Nie wiem, czy mamy w jakiś sposób domagać się części sfinansowania budowy. Czy moze w momencie kiedy pojawi sie nowy właściciel - sąsiad zainteresowany budową, to wówczas mamy z nim rozmawiać o poniesianych przez nas kosztach.

Czy moze jest to po prostu tak, ze skoro się budujemy, to ponosimy wszystkie koszty i mamy tzw "pecha", że rozpoczęliśmy wcześniej budowę, bo ci następni będą mieć przynajmniej już jedna scianę.

Chciałabym wiedzieć, czy jest to w jakiś sposób prawnie uregulowane, czy możemy sie domagać wsparcia finansowego od sąsiadów, czy to jest tylko dobra wola budujacych....

Proszę o pomoc

pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...