Skocz do zawartości

Czy w Polsce mogę mieć własną instalację elektryczną bez podłączenia do sieci zewnętrznej?


Recommended Posts

Instalacja elektryczna z reguły jest zawsze własna i nie podlega ograniczeniom. Problem tkwi w wytwarzaniu energii elektrycznej nawet na własne potrzeby. Jej produkcja jest objęta podatkiem akcyzowym i - podobnie jak alkohol - wymaga uzyskania koncesji, bądź prowadzenia ewidencji. Jedynym wyjątkiem jest wytwarzanie prądu o mocy do 1 MW przez generatory zasilane paliwem objętym już akcyzą (benzyna, olej napędowy).
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

ostatnio szukałem materiałów nt paneli fotoelektrycznych i  ktoraś firma z Krakowa dała taki przykład wlasnej "elekrotrowni" nie pdłączonej do sieci ogolnej. Wydaje mi sie że jest tylko kwestia oddzielenia instalacji zewnętrznej od własnej. Probem chyba podobny jak z własną i państwową wodą .

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

O ile wiem, nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o wytwarzanie prądu za pomocą paneli fotowoltaicznych na własne potrzeby. Mówimy tu, rzecz jasna, o małych instalacjach spotykanych w praktyce i mocy kilku kW. Sposób jej wykonania musi oczywiście uniemożliwiać pojawienie się napięcia z naszej instalacji w sieci energetycznej (niebezpieczeństwo porażenia osób pracujących przy niej!).

Osobna sprawa, czy taka instalacja ma sens? Co zrobimy z wytworzonym prądem?

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Dnia 31.01.2017 o 12:33, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Co zrobimy z wytworzonym prądem?

Możemy go zmagazynować w akumulatorach, bateriach i wykorzystać - szczególnie wtedy, gdy elektrownia wyłączy prąd - ku nieukrywanej zazdrości sąsiadów. Wyobraź sobie  - ciemne osiedle - i tylko nasz domek świeci. :14_relaxed::yahoo:

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...