Skocz do zawartości

Rurki doprowadzające wodę do umywalki trafiły w komin spalinowy z pełnej cegły


Recommended Posts

Witam
Mam jeszcze jeden problem do omówienia. Robię właśnie instalację wodną w łazience i okazało się, że rurki doprowadzające wodę do umywalki oraz odpływ z niej trafiły w miejsce gdzie znajduje się komin spalinowy od kominka. Komin jest wymurowany z pełnej cegły. Czy można wykuć bruzdy w kominie żeby te wszystkie rury schować w ścianie czy muszę je puścić po ścianie i później maskować np jakąś szafką?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Witam
Mam jeszcze jeden problem do omówienia. Robię właśnie instalację wodną w łazience i okazało się, że rurki doprowadzające wodę do umywalki oraz odpływ z niej trafiły w miejsce gdzie znajduje się komin spalinowy od kominka. Komin jest wymurowany z pełnej cegły. Czy można wykuć bruzdy w kominie żeby te wszystkie rury schować w ścianie czy muszę je puścić po ścianie i później maskować np jakąś szafką?


??
Instalację wod/kan tak masz w projekcie - na kominie??

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Dnia 2.11.2016 o 06:04, toldipol napisał:

Czy można wykuć bruzdy w kominie żeby te wszystkie rury schować w ścianie czy muszę je puścić po ścianie i później maskować np jakąś szafką?

Po pierwsze to tam masz chyba jakiś tynk na kominie, więc może mieścisz w tym tynku, a jak nie to możesz zastosoać listwę maskującą

Link do komentarza
Gość mhtyl
18 godzin temu, zenek napisał:

Po pierwsze to tam masz chyba jakiś tynk na kominie, więc może mieścisz w tym tynku, a jak nie to możesz zastosoać listwę maskującą

To w takim razie tynk musiałby być gruby, bardzo gruby aby w nim można było schować rurki a w szczególności rurę odpływową od umywalki.

Link do komentarza
15 minut temu, mhtyl napisał:

To w takim razie tynk musiałby być gruby, bardzo gruby aby w nim można było schować rurki a w szczególności rurę odpływową od umywalki.

W tytule było o rurkach doprowadzających do umywalki (pół cala) ... a odprowadzenie do pionu (pewnie taki jest)  zalezy od jego położenia - i raczej nie musi być w ścianie (odprowadzenie). 

Link do komentarza
Gość mhtyl
28 minut temu, zenek napisał:

W tytule było o rurkach doprowadzających do umywalki (pół cala) ... a odprowadzenie do pionu (pewnie taki jest)  zalezy od jego położenia - i raczej nie musi być w ścianie (odprowadzenie). 

Cytat

Rurki doprowadzające wodę do umywalki trafiły w komin spalinowy z pełnej cegły

Chcesz powiedzieć, że odpowiadając w danym temacie nie czytasz posta #1 tylko nagłówek-  tytuł tematu?O.o

A gdzie ty widzisz w temacie wzmiankę o rurkach 1/2 cala?

Dnia 2.11.2016 o 06:04, toldipol napisał:

Witam
Mam jeszcze jeden problem do omówienia. Robię właśnie instalację wodną w łazience i okazało się, że rurki doprowadzające wodę do umywalki oraz odpływ z niej trafiły w miejsce gdzie znajduje się komin spalinowy od kominka. Komin jest wymurowany z pełnej cegły. Czy można wykuć bruzdy w kominie żeby te wszystkie rury schować w ścianie czy muszę je puścić po ścianie i później maskować np jakąś szafką?

Pogrubiłem dla jasności czytania.

Link do komentarza
9 minut temu, mhtyl napisał:

że rurki doprowadzające wodę do umywalki oraz odpływ z niej trafiły w miejsce gdzie znajduje się komin spalinowy od kominka

No to jeśli jasno czytać - to rurki doprowadzające i odpływ trafiły w komin, bo tak je skierował autor pytania. Ale Przecież powinny kierować się w stronę rur zasilajacych (gdzie one są?) i w stronę pionu. Odpływ kieruje gość w stronę komina? - a gdzie jest pion??? Odplyw ma skierować w stronę pionu. O rurkach zasilajacych nie piszę jako problemie, bo one wystarczą 0.5 cala dla umywalki (chyba się nie mylę?) wg mnie, ale też naturalnie muszą połaczyć się z instalacją istniejaca.

 

Link do komentarza
Dnia 1.02.2017 o 19:40, zenek napisał:

No to jeśli jasno czytać - to rurki doprowadzające i odpływ trafiły w komin, bo tak je skierował autor pytania. Ale Przecież powinny kierować się w stronę rur zasilajacych (gdzie one są?) i w stronę pionu. Odpływ kieruje gość w stronę komina? - a gdzie jest pion??? Odplyw ma skierować w stronę pionu. O rurkach zasilajacych nie piszę jako problemie, bo one wystarczą 0.5 cala dla umywalki (chyba się nie mylę?) wg mnie, ale też naturalnie muszą połaczyć się z instalacją istniejaca.

 

Być może jest tak że nie ma pionów jak piszesz a rozprowadzenie wody i kanalizacji w posadzce i akurat wyszło na kominie spalinowym. A może należałoby zastanowić się nad innym miejscem umieszczenia umywalki. 

A tak na marginesie to z  rurek półcalowych / w ten sposób podawano wymiar rur stalowych ocynkowanych/ to już się chyba instalacji nie wykonuje. Jeśli już to 15mm bądź 12mm rurki miedziane ewentualnie 16 mm rurki PE , PEx. 

 

Link do komentarza
3 godziny temu, mhtyl napisał:

 

Pomijając to wszystko ja uważam, że to wytwór inwestora bo nie wierzę aby projektant domku zaprojektował instalację aby przebiegała przez komin.

 

 

Dnia 2.11.2016 o 06:04, toldipol napisał:

Robię właśnie instalację wodną w łazience i okazało się, że rurki doprowadzające wodę do umywalki oraz odpływ z niej trafiły w miejsce gdzie znajduje się komin spalinowy od kominka.

W zasadzie tak napisał - tylko przecież to musiało być widoczne w projekcie - więc gość nie czyta projektu, albo roi niedokładnie, albo komin wybudowano niedokładnie, albo rurki maja być nawierzchniowe (niechowane w ścianie).

Apel do inwestora: pokaż przyjacielu projekt!

Link do komentarza
Gość mhtyl

To że napisał "robię właśnie" może oznaczać że robi to sam lub robi mu firma a wyrażenie że robi jest potoczne. Nie jeden mówi, że się buduje,  a w rzeczywistości buduje mu firma.

Link do komentarza

Tak mhtyl buduję sam. Generalnie wszystko oprócz postawienia murów zrobiłem sam - nie jestem z wykształcenia budowlańcem, ale samoukiem i budowa mojego własnego domku to takie moje drugie hobby.

Ale nie ważne.

Ważne, że na kominie będzie umywalka i nie da się jej dać w innym miejscu. A do umywalki od dołu musi dojść woda i odpływ, które normalnie były by wkute w ścianę , ale że to komin no to mam dylemat - kuć czy nie kuć?

Często widzę w postach, że piszecie ,,a jak jest w projekcie". W projekcie oprócz projektu konstrukcji domu nie mam żadnych projektów żadnych instalacji. Czemu? Nie wiem - po prostu mam taki projekt i już. Ważne że dostałem na niego pozwolenie.

Link do komentarza

aa

31 minut temu, toldipol napisał:

Tak mhtyl buduję sam. Generalnie wszystko oprócz postawienia murów zrobiłem sam - nie jestem z wykształcenia budowlańcem, ale samoukiem i budowa mojego własnego domku to takie moje drugie hobby.

Ale nie ważne.

 

To jest bardzo ważne, większość z tu piszących i budujących jest takiego pokroju jak Ty i nie ma czego się wstydzić. Brawo TY:icon_biggrin:

32 minuty temu, toldipol napisał:

 

Ważne, że na kominie będzie umywalka i nie da się jej dać w innym miejscu. A do umywalki od dołu musi dojść woda i odpływ, które normalnie były by wkute w ścianę , ale że to komin no to mam dylemat - kuć czy nie kuć?

 

Rurki np z alupexa sa bardzo wdzięczne przy wykonywaniu z nich instalacji bo można ograniczyć do maxa wszelakie łączenia i kolana. Myślałeś o zastosowaniu tych rurek do podciągnięcia wody? Natomiast co to umywalki to największy problem jest odpływ bo dając rurę pcv 50  będzie kłopot aby ja schować ale z drugiej strony jest ona najlepsza ze względu na większy przekrój niż rura średnicy 32, ale ja z kolei łatwiej schować  ze względu na mniejszą średnicę.
A czy ten komin licuje z pozostałą częścią ściany?

 

39 minut temu, toldipol napisał:

 

Często widzę w postach, że piszecie ,,a jak jest w projekcie". W projekcie oprócz projektu konstrukcji domu nie mam żadnych projektów żadnych instalacji. Czemu? Nie wiem - po prostu mam taki projekt i już. Ważne że dostałem na niego pozwolenie.

Wiem, że nie wszystkie starostwa wymagają schematu instalacji, ale w projekcie projektant powinien nanieś graficznie rozstaw urządzeń sanitarnych. Zapewne masz projekt indywidualny,tak?

Link do komentarza
1 godzinę temu, toldipol napisał:

Tak mhtyl buduję sam. Generalnie wszystko oprócz postawienia murów zrobiłem sam - nie jestem z wykształcenia budowlańcem, ale samoukiem i budowa mojego własnego domku to takie moje drugie hobby.

Witaj, brachu. :) Ja też zrobiłem sam. Mury też.

W kominie nie wolno robić bruzd. A jeśli nawet by było wolno, to raczej bym tobie odradzał. Sam budujesz, więc sam wiesz jak łatwo o błąd i jak wiele rzeczy jest improwizacją. Po co osłabiać mur, skoro tam i ogień będzie, i temperatura, i woda bieżąca. Unikać kłopotów, myślę, warto.

Zbuduj półkę nad rurkami. :D

Pozdrowienia.

Link do komentarza
Dnia 12.02.2017 o 11:24, toldipol napisał:

ażne, że na kominie będzie umywalka i nie da się jej dać w innym miejscu. A do umywalki od dołu musi dojść woda i odpływ, które normalnie były by wkute w ścianę , ale że to komin no to mam dylemat - kuć czy nie kuć?

A jak masz te rurki niżej - przecież niżej też jest komin?

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Dnia 12.02.2017 o 11:24, toldipol napisał:

Tak mhtyl buduję sam. Generalnie wszystko oprócz postawienia murów zrobiłem sam - nie jestem z wykształcenia budowlańcem, ale samoukiem i budowa mojego własnego domku to takie moje drugie hobby.

Ale nie ważne.

Ważne, że na kominie będzie umywalka i nie da się jej dać w innym miejscu. A do umywalki od dołu musi dojść woda i odpływ, które normalnie były by wkute w ścianę , ale że to komin no to mam dylemat - kuć czy nie kuć?

Często widzę w postach, że piszecie ,,a jak jest w projekcie". W projekcie oprócz projektu konstrukcji domu nie mam żadnych projektów żadnych instalacji. Czemu? Nie wiem - po prostu mam taki projekt i już. Ważne że dostałem na niego pozwolenie.

Przykro mi Cię rozczarować ale alupexa czy PP absolutnie nie możesz dać na kominie. Jak już chcesz to daj na profilu aluminiowym 2x płytę G-K i do tego zamontuj umywalkę

PS.

No i doczytałem - git majonez :)

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...