Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Przemo77

Proszę o pomoc w sprawie drogi.

Recommended Posts

Witam
Pozwolę sobie opisać problem jaki napotkaliśmy z kolegą po zakupie działki. Mianowicie zakupiliśmy działki które mają nowe plany zagospodarowania przestrzennego z dokładnymi opisami dotyczącymi przeznaczenia i warunków zabudowy. Działki są działkami budowlanymi i zostały kupione jako działki budowlane i na planie zagospodarowania przestrzennego mają dostęp do drogi publicznej, natomiast w rzeczywistości tej drogi jeszcze nie ma i w dodatku wójt powiedział, że nie wie kiedy będzie i czy wogóle będzie co nas lekko przeraziło. W związku z tym nasuwają się następujące pytania, a mianowicie:

- czy zgodnie z prawem każda działka budolana powinna mieć dostęp do drogi publicznej ??? ( spotakliśmy się z opiniami że jeżeli działka nie ma dostępu do drogi publicznej to nie jest w myśl prawa działką budowlaną )
- ewentualnie kto ma obowiązek taką dorgę doprowadzić ???
- jakie są koszty ubiegania się o drogę konieczną i kto później ją wyznacza i doprowadza ???
- w jaki sposób przyśpieszyć budowę planowanej drogi ???
Z góry za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziękuję i rad byłbym gdyby wypowiedział się ktoś kto miał podobną sytuację, gdyż jest to dla mnie dość dziwna sytuacja w której kupujemy rzecz ( x ) czyt. działka budowlana, a okazuje się że jest to rzecz ( y ) czyt. działka rolna bez dostępu do drogi.
Raz jeszcze wielkie dzięki za wszystko.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z postawianych pytań nie wynika, od kogo i na jakich zasadach zostały kupione działki. Zaznaczenie drogi na planach zagospodarowania nie oznacza, że fizycznie ona istnieje, a jedynie wyznaczony został jej ewentualny przebieg. Istotne jest więc ustalenie do kogo należą grunty przez które ona ma przebiegać Jeśli należą one do gminy to nie ma problemu, co nie oznacza jednak, że gmina ma obowiązek pobudowania drogi utwardzonej. Inaczej jest jeśli konieczny dojazd przebiega przez teren prywatny. W takiej sytuacji należy wystąpić do sądu cywilnego o ustanowienie drogi koniecznej, oczywiście jeśli nie uda się uzgodnić z właścicielem terenu możliwości przejazdu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...