Skocz do zawartości

Co zamiast podłogówki?


Recommended Posts

Witam.

Na razie domu nie mam, kupiłem działkę i budowę rozpocznę najwcześniej za rok lub dwa, jednak już teraz zastanawiam się jaki to będzie dom, z czego zbudowany i jak ogrzewany.

Bardzo mnie zainteresowało ogrzewanie PC ale jednak instalacja jest zbyt droga aby pozwolić sobie na nią na samym początku. Chciałbym jednak aby instalacja CO była gotowa do wymiany pieca na PC po kilku latach.

Czytałem że PC najefektywniej pracuje z instalacjami niskotemperaturowymi (podłogówka), obawiam się jednak, że podłogówka nie wchodzi w grę bo jakieś 70% powierzchni ogrzewanej będzie przykryte parkietem lub deskami. Poza tym ułożenie podłogówki na 180-200 m2 powierzchni też tanie nie będzie.

Czy są jakieś grzejniki, które też nieźle działają przy niskiej temperaturze wody w CO?

A może jednak nie ma sensu nastawiać się na PC?

Dom będzie miał ok. 180 - 200 m2 powierzchni ogrzewanej, kubatura pewnie z 500-600m3, ściany prawdopodobnie 3W z silikatów i 15-20cm ocieplenia wewnątrz.
Bedę instalował GWC i rekuperator, kominek jako ogrzewanie pomocnicze używane od czasu do czasu.
Myślę o kominku bez płaszcza wodnego i bez rozprowadzenia powietrza, podobno przy rekuperatorze takie rozwiązanie jest wystarczające.

Nie wiem tylko co wybrać jako główne źródło ciepła. Nie ma gazu ziemnego i nie będzie, w grę wchodzi paliwo stałe, gaz płynny i prąd, a w przyszłości być może PC.

Działka jest położona około 400m od zbiornika zaporowego, w tym momencie poziom najwyższych wód gruntowych to 3m pod powierzchnią gruntu. W sezonie zimnym poziom wody w zbiorniku jest raczej stabilny, więc nie sądzę, żeby były problemy z niskim poziomem wody w studni lub z małą wydajnością. Dlatego myślałem o PC woda-woda. Czy takie płytkie studnie nadają się do zasilania PC?

A może ogrzewanie nadmuchowe?
Czy PC da się sensownie połączyć z ogrzewaniem nadmuchowym?
Czy są jakieś wymienniki ciepła woda-powietrze do tego przystosowane, a jeśli tak to czy są niskotemperaturowe?
Link do komentarza
Cytat

Przy małym zużyciu pompa ciepła nie masensu. Zrób normalne niecentralne elektryczne za 5000 zł z instalacją , a różnicę wpłać na konto na 5% pokryje ci z nadmiarem roczne koszty ogrzewania.



Spodziewałem się, że w ocieplonym domu PC będzie nieopłacalna,
ale czy z pozostałych możliwości na pewno najlepszy jest prąd?

A co z nadmuchowym na gaz płynny, albo z centralnym na gaz płynny lub ekogroszek?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...