Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Ile żeberek grzenika do 12 m2 pokoju?

Recommended Posts

Cytat

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Jaki grzejnik potrzebny jest na powierzchnię pokoju 12 m2 przeliczony na żeberka?Witam, po pierwsze powinno się znać zapotrzebowanie budynku na ciepło.
Średnio przyjmuje się 100 W na m2 ale przy nowych budynkach z dobrym ociepleniem można przyjąć 50 W na m2.
I teraz musimy znać parametry zasilania i powrotu czyli grzejnik zasilany jest wodą o temp. 70 stopni a na powrocie mamy załóżmy 55 stopni. Oczywiście grzejnik wyemituje więcej ciepła gdy zasilimy go medium o temperaturze wyższej ale to mało prawdopodobne by przekroczyć 80 stopni.

Patrzymy w tabelę producenta i przy tych parametrach dobieramy grzejnik, który wyemituje 600 W. Można przyjąć orientacyjnie 800 W. Zaznaczam - orientacyjnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uwaga! – zapotrzebowanie na ciepło nie zależy od powierzchni pomieszczenia. (może być mniejsze pomieszczenie z większym zapotrzebowaniem na ciepło i odwrotnie – większe pomieszczenie z mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło.)
Aby prawidłowo dobrać grzejnik należy znać dwie wielkości:
- zapotrzebowanie na ciepło dla danego pomieszczenia (np. 1000 W),
- parametry instalacji - czyli temperaturę zasilania i powrotu (np. 75/65°C).
Zapotrzebowanie na ciepło dla danego pomieszczenia zależy od wielu czynników, główne z nich to:
- powierzchnia ścian zewnętrznych i innych przegród oddających ciepło (np. do piwnicy, garażu),
- izolacyjność ścian, okien, stropów, podłóg,
- stopień przeszklenia.
Tak więc nie ma jednej, stałej wartości – może się ona wahać w szerokich granicach nawet od ok. 50 do 150 i więcej W/m2. Najlepszym sposobem doboru pozostaje „sprzedanie” tematu Projektantowi, który obliczy zapotrzebowanie i prawidłowo dobierze najmniejsze grzejniki, ale jeszcze gwarantujące dotrzymanie wymaganej w pomieszczeniu temperatury.
Wskaźnikowa ocena (założenie np. 80 W/m2), choć nadal bardzo często stosowana, zawsze pozostaje przybliżona i obarczona ryzykiem błędu - albo niedoszacowania albo przeszacowania wielkości grzejnika. W pierwszym przypadku skutkuje to ryzykiem niedogrzania, w drugim niepotrzebnie dużym wydatkiem.
W przypadku niedużych obiektów (np. domy jednorodzinne) można korzystać z szacunków na podstawie aplikacji producentów grzejników np. www.purmo.pl 
Jednak w przypadku dużych obiektów (np. mieszkań w budynku wielorodzinnym) należy uzyskać potrzebne dane (zapotrzebowanie na ciepło i parametry instalacji) w spółdzielni / wspólnocie / u dewelopera.
Co do doboru liczby elementów grzejników żeliwnych należy znać ich typ – stosowane były / są elementy o różnej budowie – od ok. 100 do 120 W na 1 element (dla 75/65°C).
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...