Skocz do zawartości

JAKIE OGRZEWANIE WYBRAć


Recommended Posts

Gość arturo72
Cytat

Moim zdaniem Arturo w "ukryty" sposób promuje kotły na paliwo stałe, bo to co pisze, a zwłaszcza jak pisze, raczej zniechęca potencjalnych, ale wahających się jeszcze inwestorów nietechnicznych, którzy byliby skłonni ogrzewać PCi.

Niestety.


No ba icon_smile.gif Wszak (wilmax-to ja kiedyś):
Cytat

Witam,czy ktoś posiada,któryś z w/w pieców ? Prosiłbym o ocenę oraz czym ewentualnie różnią się te piece.
Może małe porównanie do Ling-a Duo 15kW czy EKO-TECH 18 kW ? Wszystkie wymienione piece palą w podstawie ekogroszek a dodatkowo pelety i o to mi chodzi icon_smile.gif.Lazar jest najładniejszy,Eko-Tech najtańszy a Ling jest najdroższy i najsłabszy(15kW) icon_smile.gif Jak tak to po co przepłacać ;)
Który z n/w piecyków wg.was jest najlepszym rozwiązaniem ??
Jakie sterowniki mają Lazary,czy dobre ? Czy mają pogodówkę,czy jest możliwość podpięcia pokojówki ?
http://www.hkslazar.pl/oferta/kotly-eko-komfort-economic/
http://www.hkslazar.pl/oferta/kotly-eko-komfort/
http://www.termoeko.com/Kociol_EKO_TECH_18_kW-17.html
http://www.klimosz.pl/lingduo.htm

Zamierzam podpiąć go (wg.mnie Lazara) do samej podłogówki+cwu w parterówce o pow.110m.kw.,jako zastępcze źródło to będzie kominek z DGP.

Pozdrawiam


By za pół roku po "dokształceniu się":
Cytat

Mój zamiar-parterówka 118m.kw,podłogówka wodna po całości-10tys.zł+kocioł elektryczny 8kW-2.2tys+bufor 800l-2tys.+pierdoły 1tys.zł czyli cała instalacja ~15tys.zl
Grzanie w II taryfie a rachunki za prąd przy dobrze ocieplonym domu ze ścianami akumulacyjnymi z WM z odzyskiem z pomocą DGP nie powinny być wysokie ;)
Nie dam wydymać się na 50-60tys.zł za PCi za podobne zachunki icon_biggrin.gif
Przy kosmicznych cenach prądu w przyszłości dopuszczam przejście na paliwa stałe bez ponoszenia kosztów,oczywiście oprócz pieca ;)


a nawet:
Cytat

Jakby instalacja z pompą kosztowałaby max.20tys.zł to bym się zastanowił a u mnie źródło ciepła to tylko 2tys.zł ;)
A cała instalacja jakby nie było min.17tys.zł więcej (nie licząc kolektorów słonecznych) to daje nam dobrze wyposażoną łazienkę+meble kuchenne,ewentualnie dach gratis ! icon_biggrin.gif
Kominek jak najbardziej dla relaksu,nie wyobrażm sobie salonu bez kominka.Jak prąd pójdzie mocno w górę albo ...zabraknie go to komin zda swój egzamin przy paliwie stałym,w projekcie mam jeden wspólny komin z kotłownią ;)
Elektryka w II taryfie wcale nie musi być baardzo droga,nie sądze,że aż 3x,tym bardziej do małego,dobrze ocieplonego domu,być może na płycie fundamentowej i też jest bezobsługowa.
Teraz płacę 8tys.zł samego czynszu rocznie+oczywiście media to co tu porównywac do opłat za ogrzewanie w domu icon_smile.gif


No i się zastanowiłem icon_biggrin.gif


I to wszystko na dłuuugo przed wbiciem pierwszej łopaty pod budowę,ba,nawet przed kupnem działki jeszcze ale już z pomysłem,że będziemy kiedyś się budować icon_biggrin.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

No ba icon_smile.gif Wszak (wilmax-to ja kiedyś):

By za pół roku po "dokształceniu się":

a nawet:

No i się zastanowiłem icon_biggrin.gif


I to wszystko na dłuuugo przed wbiciem pierwszej łopaty pod budowę,ba,nawet przed kupnem działki jeszcze icon_biggrin.gif



Nadejdzie rok 2017 a to będzie przedsionek do roku 2021 - wtedy się dopiero zacznie uświadamianie. Ja tylko czekam aż ceny energii elektrycznej pójdą w górę a produkcja z fotowoltaiki pozostanie w powijakach. Wtedy zobaczymy co zrobią ci Świadomi jak im rachunki za prąd wzrosną. Prąd powinien być tani i wtedy sprzedaż urządzeń EKO by ruszyła lawinowo i każdy by zarobił. A tak to jest jak jest.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ja tylko czekam aż ceny energii elektrycznej pójdą w górę a produkcja z fotowoltaiki pozostanie w powijakach. Wtedy zobaczymy co zrobią ci Świadomi jak im rachunki za prąd wzrosną. Prąd powinien być tani i wtedy sprzedaż urządzeń EKO by ruszyła lawinowo i każdy by zarobił. A tak to jest jak jest.


Przy obecnych cenach prądu i gdybym grzal moje 125m2 prądem za ogrzewanie placilbym ok.1600zl za sezon grzewczy to jest mniej o ok.500zl niż w mieszkaniu w ktorym mieszkalem 52m2 za samo ogrzewanie z sieci miejskiej i chyba nie ma pytań ;)
To jest właśnie świadomość icon_biggrin.gif


Rachunki za ogrzewanie w znacznym stopniu,jak nie przede wszystkim zależą od ilości potrzebnej energii do ogrzania domu a cena prądu do ogrzewania obecnie w taryfie G12W jest niewiele wyższa niż cena gazu ziemnego a niejednokrotnie niższa nawet.
To też świadomość. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nadejdzie rok 2017 a to będzie przedsionek do roku 2021 - wtedy się dopiero zacznie uświadamianie. Ja tylko czekam aż ceny energii elektrycznej pójdą w górę a produkcja z fotowoltaiki pozostanie w powijakach. Wtedy zobaczymy co zrobią ci Świadomi jak im rachunki za prąd wzrosną. Prąd powinien być tani i wtedy sprzedaż urządzeń EKO by ruszyła lawinowo i każdy by zarobił. A tak to jest jak jest.



Niestety, w tych powijakach zostanie na dłużej.
Nowa ustawa o OZE stan prac
Temat o postępie prac nad ustawą o OZE. Tworzony przez samych zainteresowanych.
Link do komentarza
Cytat

Rachunki za ogrzewanie w znacznym stopniu zależą od ilości potrzebnej energii do ogrzania domu a cena prądu do ogrzewania obecnie w taryfie G12W jest niewiele wyższa niż cena gazu ziemnego a niejednokrotnie niższa nawet.
To też świadomość.



Tiaaa.
Ale musi byc taryfa G12W i wprowadzony pewien reżim.

Po drugie.
Nawet budując tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami dom okolo 130m3 i zamieszkały przez 3 osoby, to ilość energii do ogrzania CWU może przewyższyć to co zużywamy do ogrzania pomieszczeń.
A będzie jeszcze ciekawiej i samym prądem nie wydolimy, a wunglem i owszem - patrz EP.

To też świadomość.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Tiaaa.
Ale musi byc taryfa G12W i wprowadzony pewien reżim.

Po drugie.
Nawet budując tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami dom okolo 130m3 i zamieszkały przez 3 osoby, to ilość energii do ogrzania CWU może przewyższyć to co zużywamy do ogrzania pomieszczeń.
A będzie jeszcze ciekawiej i samym prądem nie wydolimy, a wunglem i owszem - patrz EP.

To też świadomość.


No taryfa G12W to fajna sprawa,reżim dotyczy jedynie ustawień na sterowniku urządzenia grzewczego i nic poza tym bo G12W dla zwykłej rodziny czyli dwóch pracuje a reszta się uczy jest korzystniejsza niż G11.

W moim przypadku koszt cwu/co to praktycznie 50/50 rocznie dla 3 osób w domu.

Co do EP to jedynym wyjściem bez kombinacji jest pompa ciepła.
Link do komentarza
Cytat

Tiaaa.
Ale musi byc taryfa G12W i wprowadzony pewien reżim.

Po drugie.
Nawet budując tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami dom okolo 130m3 i zamieszkały przez 3 osoby, to ilość energii do ogrzania CWU może przewyższyć to co zużywamy do ogrzania pomieszczeń.
A będzie jeszcze ciekawiej i samym prądem nie wydolimy, a wunglem i owszem - patrz EP.

To też świadomość.



Otóż to - rachunki w mieszkaniu wynikają głównie ze zużycia CWU i raz na jakiś czas ze zwiększenia kosztów przygotowania i transportu medium. Ale higiena musi być. Nie wystarczy założyć dodatkowy sweter na siebie icon_biggrin.gif

tak się zastanawiałem, czy w bloku nie lepiej założyć pdgrzewacz zamiast brać z sieci. Ale za dużo kombinacji.

Poza tym na początku z kranu leci zimna woda a za chwilę ciepła. Przygotowując wodę z podgrzewacza elektrycznego mamy w sekundę wodę ciepłą - jeśli nie gorącą.
Link do komentarza
Cytat

Paneli PV nawet za darmo bym nie brał ;)




Wyczuwam przedpole do kolejnej dyskusji icon_razz.gif Brał nie brał - sam panel to niczym sama pompa ciepła - zabawa zaczyna się później. Ustawodawca nie jest przygotowany na to by z każdego gospodarstwa zrobić małą elektrownię a już na pewno nie ma ochoty na uwolnienie rynku i utratę kontroli nad konsumentem czyli obecnie widzę tylko mydlenie oczu i grę na zwłokę.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

tak się zastanawiałem, czy w bloku nie lepiej założyć pdgrzewacz zamiast brać z sieci. Ale za dużo kombinacji.

Poza tym na początku z kranu leci zimna woda a za chwilę ciepła. Przygotowując wodę z podgrzewacza elektrycznego mamy w sekundę wodę ciepłą - jeśli nie gorącą.


Nie ma takiej możliwości,nikt nie zgodzi się na odcięcie mieszkania w bloku od sieci ciepłowniczej.
Do cwu miałem gaz ziemny.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Wyczuwam przedpole do kolejnej dyskusji icon_razz.gif Brał nie brał - sam panel to niczym sama pompa ciepła - zabawa zaczyna się później. Ustawodawca nie jest przygotowany na to by z każdego gospodarstwa zrobić małą elektrownię a już na pewno nie ma ochoty na uwolnienie rynku i utratę kontroli nad konsumentem czyli obecnie widzę tylko mydlenie oczu i grę na zwłokę.


Nie bralbym PV z uwagi na to że mi się nie podobają icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie bez znaczenia (moim zdaniem) jest tez fakt ze u mnie w domu jest troszke inna atmosfera jak w "rekuperowanym" termosie ktory specjalnie zdrowy nie jest.
To wszystko jednak sprawa gustu i o tym sie nie dyskutuje.

Pozdrawiam.Stefan.



chyba nie byłeś nigdy w takim domu, bo byś nie poruszył tej kwestii...

Cytat

Zrelaksuj się Arturo przy tym kominku, bo ewidentnie Ci tego brakuje, takie tu pleciesz androny. „Kominek mam być dla relaksu” – słusznie. Dobrze byłoby więc, abyś z niego korzystał, bo ozdoba to wątpliwa.
Może zrób z niego domową kapliczkę? icon_lol.gif
Takie usytuowanie kanapy w stosunku do tego 16-kilowatowego potwora pokazuje jego faktyczną przydatność. Jedna fotka zastępuje tutaj 1000 słów.



Arturo, aby Twoje rady nie miały jedynie rangi przechwałek, to napisz czasem też o swoich błędach, by przestrzegać tych „nieświadomych inwestorów” przed inwestorską głupotą, do których z pewnością można zaliczyć tę Twoją 33-metrową kotłownię.
Nieczynną zresztą. icon_mrgreen.gif



w punkt Leszku, w punkt icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Drogi kolego ja sypialem w roznych domach i na roznych szerokosciach geograficznych i z cala pewnoscia wiem ze znacznie tanszym lepszym i zdrowszym jest inny rodzaj domu.

Pozdrawiam.Stefan.


Właśnie, Stefan. Ja też pod niejednym dachem spałem i wiem, który z nich jest najlepszy pod względem wentylacji.
Na pewno nie ten, co oni piszą.
Link do komentarza
Cytat

Właśnie, Stefan. Ja też pod niejednym dachem spałem i wiem, który z nich jest najlepszy pod względem wentylacji.
Na pewno nie ten, co oni piszą.



Czyli jaki ma być ten dom??? Prawdą jest, że promowanie Rekuperacji to zamykanie okien, wentylacja wymuszona czyli mechaniczna też raczej wymusza stały poziom ciśnień a otwieranie okien raczej temu nie służy.
Małymi krokami zbliżamy się do życia pod kloszem. Śpiew ptaków będziemy znali z nagrań, ale to pewno będzie w pakiecie icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

Czyli jaki ma być ten dom??? Prawdą jest, że promowanie Rekuperacji to zamykanie okien, wentylacja wymuszona czyli mechaniczna też raczej wymusza stały poziom ciśnień a otwieranie okien raczej temu nie służy.
Małymi krokami zbliżamy się do życia pod kloszem. Śpiew ptaków będziemy znali z nagrań, ale to pewno będzie w pakiecie icon_cool.gif



To jest błędne założenie, "wypromowane" na "bazie" klimatyzacji. icon_lol.gif - oczywiście mając na uwadze WM z rekuperacją, czyli WM zrównoważoną. dobrze zaprojektowana i prawidłowo wykonaną.
Przy takiej WM, można uchylać, otwierać okna - bo taka wentylacja jest samoregulująca się.
Link do komentarza
Najlepszy pod względem wentylacji jest Ehmanns Hot Spot Maxi Bivy. Świetnie słychać też przez ściany ptaki, cykady i pisk sygnalizatora brań.
Na fotce są tylko ściany nośne, połączone niezauważalną na zdjęciu moskitierą. To tajemnica dobrej wentylacji. Na to przychodzi jeszcze - że tak to ujmę - folia paroprzepuszczalna z wbudowanymi oknami elewacyjnymi.



A co ma człowiek odpowiedzieć, kiedy czyta dyrdymałki Stefana, hę? icon_lol.gif

I nie tęsknię za śpiewem ptaków w domu, tym bardziej za nocnym bzyczeniem komarów. icon_biggrin.gif

Cytat

Przy takiej WM, można uchylać, otwierać okna - bo taka wentylacja jest samoregulująca się.


I tak właśnie robimy. icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Czyli jaki ma być ten dom??? Prawdą jest, że promowanie Rekuperacji to zamykanie okien, wentylacja wymuszona czyli mechaniczna też raczej wymusza stały poziom ciśnień a otwieranie okien raczej temu nie służy.
Małymi krokami zbliżamy się do życia pod kloszem. Śpiew ptaków będziemy znali z nagrań, ale to pewno będzie w pakiecie icon_cool.gif


Dokładnie jak to bajbaga zauważył jest to błędne rozumowanie WM. Nikt nie zmusza nikogo do zamykania okien czy w niczym nie przeszkadza przy takiej wentylacji otwarte okno.
To WG wymusza otwieranie okien,tym bardziej w szczelnych domach a przy WM jak ktoś chce.
Link do komentarza
Cytat

Wyczuwam przedpole do kolejnej dyskusji icon_razz.gif Brał nie brał - sam panel to niczym sama pompa ciepła - zabawa zaczyna się później. Ustawodawca nie jest przygotowany na to by z każdego gospodarstwa zrobić małą elektrownię a już na pewno nie ma ochoty na uwolnienie rynku i utratę kontroli nad konsumentem czyli obecnie widzę tylko mydlenie oczu i grę na zwłokę.



Cóż, obserwując i analizując zapisy projektu nowelizacji można odnieść wrażenie że problem prosumentów będzie o wiele poważniejszy.

Czytaliście może projekt nowelizacji?
Czytaliście o zapisach dotyczących kolejnych opłat? podniesione opłaty abonamentowe, opłata przejściowa, opłata OZE, oddawanie części energii za darmo - trudny los czeka prosumentow
Link do komentarza
Cytat

Cóż, obserwując i analizując zapisy projektu nowelizacji można odnieść wrażenie że problem prosumentów będzie o wiele poważniejszy.

Czytaliście może projekt nowelizacji?
Czytaliście o zapisach dotyczących kolejnych opłat? podniesione opłaty abonamentowe, opłata przejściowa, opłata OZE, oddawanie części energii za darmo - trudny los czeka prosumentow



Wyraziłem podobną złowieszczą opinię w jednym z postów. Cóż - różowo było tylko w Naszych wyobrażeniach, natomiast na rewolucję Ustawodawca nie miał ochoty. I dlatego wszystko zostanie po staremu a nawet powiem więcej - umrze śmiercią naturalną. Chyba, że ktoś zechce na tym zarobić i pojawią się pośrednicy - jak przy kredytach mieszkaniowych - tzw. doradcy.
Link do komentarza
Bo chronią wungiel.

Mamy przykład u sąsiadów zza Odry - u nich jest już nadprodukcja (okresowa ale występuje) energii pozyskanej z OZE (dotyczy całego systemu). Średnio z OZE Niemcy mają 60% produkowanej energii, a bywa że rosła do ponad 90%.
Dopłacali odbiorcom za pobierana przez nich energię.

Link do komentarza
Cytat

Bo chronią wungiel.

Mamy przykład u sąsiadów zza Odry - u nich jest już nadprodukcja (okresowa ale występuje) energii pozyskanej z OZE (dotyczy całego systemu). Średnio z OZE Niemcy mają 60% produkowanej energii, a bywa że rosła do ponad 90%.
Dopłacali odbiorcom za pobierana przez nich energię.



No tylko do naszych sąsiadów jeszcze nam bardzo daleko i o sytuacji w której oni się teraz znajdują my jeszcze nie marzymy. Polacy chcą być niezależni - chcą nowoczesnej i własnej energetyki na której opieraliby całe swoje gospodarstwa.
Zanim popyt na takie systemy będzie taki jak w Niemczech to jeszcze trochę rzeki w wodach upłynie.
Link do komentarza
Cytat

No tylko do naszych sąsiadów jeszcze nam bardzo daleko i o sytuacji w której oni się teraz znajdują my jeszcze nie marzymy. Polacy chcą być niezależni - chcą nowoczesnej i własnej energetyki na której opieraliby całe swoje gospodarstwa.
Zanim popyt na takie systemy będzie taki jak w Niemczech to jeszcze trochę rzeki w wodach upłynie.




U nas jeszcze nie ma nadprodukcji bo nie ma produkcji czyli - robimy własny wzorzec zamiast korzystać ze sprawdzonego wzorca sąsiadów.Inna sprawa, że wzorzec czyli ustawa ma chronić interesy czyje????

No właśnie
Link do komentarza
Cytat

Bo chronią wungiel.

Mamy przykład u sąsiadów zza Odry - u nich jest już nadprodukcja (okresowa ale występuje) energii pozyskanej z OZE (dotyczy całego systemu). Średnio z OZE Niemcy mają 60% produkowanej energii, a bywa że rosła do ponad 90%.
Dopłacali odbiorcom za pobierana przez nich energię.

-Moze jakies autoryzowane zrodlo bo ja nie wiem skad to koledze do glowy przychodzi.

Pozdrawiam.Stefan.
Link do komentarza
Cytat

Z tym węglem to bym tak nie przesadzał.



Z zapodanego linka:

Cytat

Adamczewski zwrócił również uwagę, że rząd zdaje się preferować energetykę opartą o węgiel i spalanie biomasy, kosztem wiatraków.

Jego zdaniem, nie ma sensu wspieranie rozwoju technologii węglowych. "Dalsze kierowanie pieniędzy publicznych w sektor schyłkowy, czyli sektor węglowy, to żadna inwestycja, lecz koszt. Nie chodzi nam oczywiście o to, by kopalnie pozostawić same sobie, po to, by wszystko upadło, lecz by dokonać transformacji gospodarki. Wspieranie węgla zaś, to zawracanie kijem Wisły, nic nie da.

Projekt nowelizacji przewiduje, że na największe wsparcie w systemie aukcji energii z OZE mogą liczyć przede wszystkim te technologie, które - jak napisano - "wytwarzają energię w sposób stabilny i przewidywalny". Oznacza to, że mniejsze wsparcie przeznaczone będzie na produkcję energii z wiatru i słońca oraz najprawdopodobniej mniejsze wsparcie otrzymają mniejsi (np. obywatelscy) producenci energii odnawialnej.



Bo prawda jest taka, że opcja partyjna, która zrobi zamach na wungiel - przegra wybory. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Z zapodanego linka:



Bo prawda jest taka, że opcja partyjna, która zrobi zamach na wungiel - przegra wybory.

-no tak tyle ze w odpowiedzi kolegi nie ma zadnego odniesienia do tego fragmetu:
"Mamy przykład u sąsiadów zza Odry - u nich jest już nadprodukcja (okresowa ale występuje) energii pozyskanej z OZE (dotyczy całego systemu). Średnio z OZE Niemcy mają 60% produkowanej energii, a bywa że rosła do ponad 90%.
Dopłacali odbiorcom za pobierana przez nich energię."

Pozdrawiam.Stefan.
Link do komentarza
Cytat

Z zapodanego linka:



Bo prawda jest taka, że opcja partyjna, która zrobi zamach na wungiel - przegra wybory.




Czas szybko płynie, zobaczymy jak do tego podejdzie następna Grupa, która wygra. Może się okazać, że z tego koryta najedzą się wszyscy oprócz Maluczkich - zrobi się taki okrągły stół nad hałdą. icon_cool.gif

Węgiel też można zmodyfikować i uznać go za paliwo EKO. Poza tym wiatraków przybywa więc nie rozumiem częściowo tej interpretacji. To dopiero jeden punkt widzenia, który nie można uznać za Głos Narodu.
Link do komentarza
Cytat

-Moze jakies autoryzowane zrodlo bo ja nie wiem skad to koledze do glowy przychodzi.



Cytat

Jak poinformował pb.pl, 15 maja po raz pierwszy w historii cała energia zużywana w Niemczech pochodziła z OZE.

Ok. godz. 14:00 elektrownie słoneczne i wiatrowe dostarczały łącznie 45,5 GW energii. Według Epex Spot przez 15 minut notowano ujemne ceny energii, dochodzące do minus 50 euro za 1 MWh.



źródło. choćby ostatnie: CIRE/pb.p z dnia 17.05.2016 godz. 09:00
Link do komentarza
Cytat

Z zapodanego linka:



Bo prawda jest taka, że opcja partyjna, która zrobi zamach na wungiel - przegra wybory.

-no tak tyle ze w odpowiedzi kolegi nie ma zadnego odniesienia do tego fragmetu:
"Mamy przykład u sąsiadów zza Odry - u nich jest już nadprodukcja (okresowa ale występuje) energii pozyskanej z OZE (dotyczy całego systemu). Średnio z OZE Niemcy mają 60% produkowanej energii, a bywa że rosła do ponad 90%.
Dopłacali odbiorcom za pobierana przez nich energię."

Pozdrawiam.Stefan.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Chyba w temacie będzie.
Może trzeba spróbować skorzystać.?
Co sądzicie?

http://www.portalsamorzadowy.pl/fundusze-e...rgii,82944.html



Program ciekawy, idea słuszna, ale ciągle nie jest to program dla klientów indywidualnych....
Jak czytamy:
"muzea, szpitale, zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, hospicja, obiekty zabytkowe, obiekty sakralne z obiektami towarzyszącymi, domy studenckie lub inne przeznaczone na potrzeby kultury, kultu religijnego, oświaty, opieki, wychowania i nauki" mogą skorzystać z dotacji na termomodernizację, a z dotowania geotermii tylko przedsiębiorcy...
Link do komentarza
Cytat

a cholewcia - tego to nie widziałem......
Czyli co. Dupa zbita jak dla forumowicza.Tak?
Nie da się skorzystać..........



No z tego programu może nie bardzo, nie wiem też na czym najbardziej Ci zależy, ale....... jak widzę, jesteś ze śląskiego icon_smile.gif
popatrz: "Z końcem czerwca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa na rzecz walki z niską emisją.
Programem objęte są istniejące budynki mieszkalne, jednorodzinne, zasilane w ciepło ze źródeł ciepła wyposażonych w emitor o wysokości do 40 m (niska emisja). Program obejmuje również nowo budowane budynki mieszkalne, jednorodzinne w zakresie zabudowy odnawialnych źródeł energii. Za nowo budowane obiekty uznaje się budynki, które w chwili składania wniosku nie zostały przekazane do użytkowania.

Dofinansowanie obejmuje wymianę źródła ciepła na bardziej efektywne ekologicznie i energetycznie, budowę systemów grzewczych z udziałem odnawialnych źródeł energii (wyłącznie takich jak pompy ciepła, kolektory słoneczne) oraz zastosowanie rozwiązań technicznych, mających na celu zwiększenie oszczędności energii w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych, dla których pozwolenie na budowę wydano przed 16.12.2002 r., takich jak docieplenie przegród budowlanych, wymianę okien i drzwi, modernizację lub budowę wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania.

Dofinansowaniem w ramach Programu nie są objęte m.in. instalacje fotowoltaiczne oraz instalacje wentylacji mechanicznej, ciepłej wody użytkowej oraz prace przygotowawcze takie jak: dokumentacja, audyty, uzgodnienia itp."

Wpiszesz się w profil?
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Na obecne czasy nie bawiłbym się już w stosowanie odrębnego systemu ogrzewania, bo jest to drogie i nieefektowne. Znacznie lepiej jest skorzystać z systemu, który łączy wiele możliwości, czyli ogrzewanie, klimatyzację, wentylację, oczyszczanie powietrza, nawilżanie itd. jak Feelco. Ja dowiedziałem się o takim rozwiązaniu na 2 miesiące przed rozpoczęciem budowy, ale na szczęście udało się uwzględnić system w projekcie. Mimo tego, że jest rozbudowany to wszystko zostało ukryte i jest niewidoczne z poziomu domowników. Największą zaletą jest oszczędność, bo wg moich obliczeń koszty są mniejsze nawet od 35% procent w porównaniu do stosowania tych systemów osobno.

Link do komentarza

Witam !

Zintegrowany system ogrzewania z wentylacją i klimatyzacją w jednym stają się coraz popularniejsze w nowych domach. Urządzeniem, które najlepiej wpisuje się w taki system jest pompa ciepła, która może współpracować z system wentylacji z odzyskiem ciepła, a ponad to posiada możliwość aktywnego lub pasywnego chłodzenia.  W przypadku dodatkowego zainwestowania w instalację fotowoltaiczną, może okazać się, że chłodzimy, grzejemy, dostarczamy świeże powietrze oraz przygotowujemy ciepłą wodę za półdarmo. 

Pozdrawiam !

Link do komentarza

Im więcej chcemy mieć nowoczesnych instalacji - wentylacja mechaniczna, klimatyzacja itd., tym bardziej ma sens ich zintegrowanie w jeden system. Choćby po to, żeby nie pogubić się ze sterowaniem całością :)    Takie nowoczesne centrale zapewniające ogrzewanie, c.w.u., wentylacje i klimatyzację same przełączają się np. z podgrzewania wody przez kocioł na kolektory, gdy wykryją, że płyn solarny wystarczająco się nagrzewa.

Link do komentarza

Tiaaa.

30 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Im więcej chcemy mieć nowoczesnych instalacji - wentylacja mechaniczna, klimatyzacja itd., tym bardziej ma sens ich zintegrowanie w jeden system. 

To prawda - ale ......

Ale pod rozwagę - średni budynek jednorodzinny to wentylacja (średnia)  100 do 150m3/h. To ja się pytam jak można taką  ilością powietrza wentylacyjnego,  "wylatającego" z reku,  "ogrzać" budynek i CWU ?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...