Skocz do zawartości

JAKIE OGRZEWANIE WYBRAć


Recommended Posts

Cytat

Idziemy w kierunku ekologii to polecam ogrzewanie ekologiczne biomasą.
(...) Nie ma również problemu z popiolem , ponieważ zawsze kupuję pellet z xxxxxxxxx


Tak się zastanawiam... czy jakbyś kupował pellet gdzie indziej to byłbyś mniej ekologiczny czy bardziej?
No i co z głównym przedstawicielem biomasy - słomą.
Łapie się czy nie?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Tak się zastanawiam... czy jakbyś kupował pellet gdzie indziej to byłbyś mniej ekologiczny czy bardziej?
No i co z głównym przedstawicielem biomasy - słomą.
Łapie się czy nie?




Pellet ze słomy bardzo słabo się sprawdza w małych domowych kotłowniach, ze względu na bardzo duże zapiaszczenie i powstające spieki. Przerabiałem ten temat 3 lata temu, ja i moi klienci. Nie było ani jednej osoby zadowolonej.

Są jednakże palniki na pellet, które posiadają mechaniczne czyszczenie rusztu. Powoduje to usuwanie spieków.
Palniki te radzą sobie s pelletem agro i słabej jakości drzewnym

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Z biomasą ze słomy jest dodatkowo taki problem, że słoma na odpowiedniej jakości paliwo powinna być uprawiana bez nawozów zawierających chlor. W przeciwnym wypadku, podczas spalania powstaje chlorowodór powodujący szybką korozję wymiennika kotła. Tak więc słoma - OK. Pod warunkiem używania odpowiedniej jakości paliwa, z czym ponoć z tego co słyszałem jest różnie...
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Rzecz jasna najlepszym rozwiązaniem byłaby pompa ciepła,o zaletach chyba wspominać nie trzeba,akurat tutaj pellet jest też nie głupim pomysłem ale podajesz za mało danych.np jaka powierzchnia grzewcza domu?



Dom o powierzchni 150 m2 . Docieplony . Jeśli chodzi o pompę ciepła, ma ja mój brat. Jeśli nie ma prądu pompa nie działa , Jak również jest mało efektywna jeśli temperatura na zewnątrz jest poniżej 20 stopni. Natomiast pellet sprawdza mi sie w każdej sytuacji
Link do komentarza
Żadna wytwornica ciepła nie będzie działać jak paliwa (prąd dla PCi, wungiel dla kopciucha) zabraknie.
Na marginesie - podajnik pelletu też nie będzie pracował bez prądu, nawet jak kocioł przewymiarowany.

PS.
Bratu zapewne dobrano PCi na czuja bez wykonania OZC z uwzględnieniem odpowiedniej strefy klimatycznej, stąd takie "kfiatki".
Jak mawia bajbaga, a słusznie prawi - "pompa ciepła nie dla idiotów"... w tym przypadku fachuwców.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Dom o powierzchni 150 m2 . Docieplony . Jeśli chodzi o pompę ciepła, ma ja mój brat. Jeśli nie ma prądu pompa nie działa , Jak również jest mało efektywna jeśli temperatura na zewnątrz jest poniżej 20 stopni. Natomiast pellet sprawdza mi sie w każdej sytuacji



sory ale jakie ogrzewanie działa jeśli nie ma prądu?? słaby argument przeciw icon_smile.gif mam pompę ciepła 6 kW dom o pow. 115 m, wszędzie podłogówki , 3 zima przed mną i jak do tej pory sprawdza się rewelacyjnie, jest absolutnie bezobsługowa, a w domu w największe mrozy utrzymuje tem. na poziomie 22-23 st. W przypadku braku prądu a zdarzyło się to 1 raz (słownie jeden raz) dogrzewaliśmy się kominkiem z rozprowadzeniem grawitacyjnym powietrza. Ciekawych zapraszam na mojego bloga gdzie wszystko szerzej opisuję.
nietruje.blogspot.com
Link do komentarza
Cytat

Trzeba zastanowić się czy wygoda - tylko gaz , czy koszty np. wegiel , czy zimno w domu - a naszym klimacie kolejność
gaz - olej -węgiel - drewno .
Jeśli chodzi o wygodę to tylko gazowe ogrzewanie . Olejowe 1-2 tankowanie w sezonie i smród oleju .


Bezpodstawna bzdura niczym nieuargumentowana icon_evil.gif , a ogrzewanie elektryczne a pompy ciepła????
Link do komentarza
Witam w swoim domu zdecydowałem się dwa lata temu na zainstalowanie pompy ciepła Nibe typu F1245 8KW i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony. Wszystko działa bez zarzutów a w dodatku firma, którą wybrałem dopilnowuje wszystkiego do samego końca jestem więc miło zaskoczony. Z początku wiadomo obawiałem się o koszta, że tak naprawdę nie będą one wcale niskie bo nie znam się na tym aż tak dobrze. Roczny koszt to około 3000 zł więc gotówka zwraca się w zawrotnej prędkości a w dodatku żyję z przekonaniem,że nie zatruwam sąsiadów icon_smile.gif
Link firmy odpowiedzialnej za montaż www.ekopompaciepla.pl - tutaj uzyskacie fachową obsługę.
Jeśli ktoś chciałby uzyskać więcej informacji proszę pisać.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam w swoim domu zdecydowałem się dwa lata temu na zainstalowanie pompy ciepła Nibe typu F1245 8KW i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony. Wszystko działa bez zarzutów a w dodatku firma, którą wybrałem dopilnowuje wszystkiego do samego końca jestem więc miło zaskoczony. Z początku wiadomo obawiałem się o koszta, że tak naprawdę nie będą one wcale niskie bo nie znam się na tym aż tak dobrze. Roczny koszt to około 3000 zł więc gotówka zwraca się w zawrotnej prędkości a w dodatku żyję z przekonaniem,że nie zatruwam sąsiadów icon_smile.gif
Link firmy odpowiedzialnej za montaż www.ekopompaciepla.pl - tutaj uzyskacie fachową obsługę.
Jeśli ktoś chciałby uzyskać więcej informacji proszę pisać.
Pozdrawiam


3050 zł to ja zapłaciłem za całe zużycie prądu w domu za 2014 rok. W tym na samo ogrzewanie konwektorami elektrycznymi zapłaciłem 1250 zł +650 zł za drewno do kominka żeby być uczciwym. Bardzo nieekonomiczna ta pompa masakra. Znajmy za dom 160m2 plus cuw dla 4 osób rocznie płaci około 1300 zł to jest wynik.

Ale pompy NIbe i produkty biawaru zawsze to było badziewie tak ze nie dziwie się tak dużemu zużyciu pradu. Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Stosując proste działania arytmetyczne wykazują, że ten dom "pali" ponad 17.000kWh i to tylko przy założeniu, że taryfa jest jedna.


Strasznie dużo, może wiatr wybił okno i nie wstawiono szyby. icon_rolleyes.gif

Cytat

3000 Zł za roczne zużycie prądu ( w tym cały sprzęt elektryczny znajdujący się w domu) wybaczcie nie dodałem tego.


Wybaczamy oczywiście, ale to nie zmienia faktu, że to zużycie jest bardzo duże. Jaka powierzchnia jest ogrzewana i ile osób korzysta średnio z CUW??
Link do komentarza
Cytat

Też mam gazowe, wygodnie jest trzeba przyznać, ale koszty w porównaniu z ogrzewaniem na miał... Bez porównania, droga sprawa.


Cena gazu w połączeniu z jego racjonalnym zużyciem jest korzystna, ale już opłaty stałe związane z faktem posiadania tzw licznika to zgroza icon_evil.gif w taryfach w2\w3 to jest 570-816 zł rocznie, taryfa w3 zaczyna się powyżej 1200m3 \rok. I ta pazerność psuje opłacalność ogrzewania gazowego jeżeli doliczymy do tego serwis kotła już przyjmę super tanio 300 zł choć wiem że to sięga i 500 zł. To robi nam się niedobrze, ale ponad 1100 zł.

Dla porównania ja za sam prąd do celów grzewczych płacę 1250 zł/ rok. Plus 650 opał do kominka ok 3,5m3/ rok.

A przecież za zużycie gazu też trzeba zapłacić nie tylko sam abonament.
Link do komentarza
Cytat

No cóż w tych czasach człowiek płaci dosłownie za wszystko.


Tak ale jeżeli jest w stanie znieść ból towarzyszący logicznemu myśleniu i dobrze pomyśli kierując się realnymi przesłankami a nie owczą modą "żeby mieć jak wszyscy" to ma prawo wyboru.
Link do komentarza
Cytat

Owszem ma prawo wyboru, dzięki logicznemu przemyśleniu może te koszta zmniejszyć..choć to też jest trudne dla kogoś kto się po protu nie zna na w/w sprawach. Dlatego też podziwiam ludzi takich jak Ty, którzy poprzez systematyczne udzielanie się na forach tego rodzaju pomaga potrzebującym.


Dziekuje za słowa uznania, ale w budownictwie nie ma tylko jednego super rozwiązania zawsze jest to pochodna stanu wiedzy inwestora no i oczywiście jego możliwości finansowych. Ja przedstawiam to co sam wybrałem i nie jest to może najoptymalniejsze, ale ja dokonywałem wyboru ogrzewania 11 lat temu a to były całkiem inne realia. Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

pożyjemy zobaczymy.. wszystko się rozwija no ale PCi na baterię to byłoby coś haha icon_smile.gif


Tu są na Forum takie egzemplarze forumowiczów i ich kotłów na paliwo stałe, że mają sprawność co najmniej ze 201% a to oznacza że nie trzeba do nich żadnego paliwa a groszek wysypuje się z podajnika. icon_eek.gif
Link do komentarza
Cytat

pożyjemy zobaczymy.. wszystko się rozwija no ale PCi na baterię to byłoby coś haha icon_smile.gif


Tu nie ma nic do śmiacia icon_lol.gif
Już teraz takie wizje są roztaczane przez co poniektórych... chyba.

Cytat

Rozważ bardziej ekologiczne rozwiązanie - pompa ciepła, kolektory słoneczne.


Bo jeśli odczytasz "kolektory słoneczne" jako " Solar panel", a pod takim terminem często występują ogniwa fotoelektryczne zwane też bateriami słonecznymi - to już masz pompę ciepła na baterie. icon_biggrin.gif

Zasadność finansowa takiej konfiguracji i zdolność do pracy w warunkach kiedy to ciepło produkowane przez pompę ciepła jest najbardziej potrzebne, to już inna kwestia.

icon_razz.gif icon_cool.gif
Link do komentarza
W sumie to chyba nie ma większego problemu zrobić instalacje z pompą ciepła podłączoną pod przekaźnik z UPSem, z którym to współpracowała by bateria akumulatorowa z przetwornicą. Takie coś istnieje do kotłów na paliwo stałe i służy zasileniu pompki obiegowej, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie coś zastosować dla pompy ciepła, żeby w razie braku prądu też pracowała. Co prawda nie będzie to dzień czy dwa, ale na pewno trochę pociągnie.

Jak liczyłem takie coś dla siebie i swojego pieca, to akumulator 100 Ah wystarczyłby mi gdzieś na 7 godzin pracy pompki z tego co pamiętam.
Link do komentarza
Cytat

Cena gazu w połączeniu z jego racjonalnym zużyciem jest korzystna, ale już opłaty stałe związane z faktem posiadania tzw licznika to zgroza icon_evil.gif w taryfach w2\w3 to jest 570-816 zł rocznie , taryfa w3 zaczyna się powyżej 1200m3 \rok. I ta pazerność psuje opłacalność ogrzewania gazowego jeżeli doliczymy do tego serwis kotła już przyjmę super tanio 300 zł choć wiem że to sięga i 500 zł. To robi nam się niedobrze, ale ponad 1100 zł.

Dla porównania ja za sam prąd do celów grzewczych płacę 1250 zł/ rok. Plus 650 opał do kominka ok 3,5m3/ rok.

A przecież za zużycie gazu też trzeba zapłacić nie tylko sam abonament.



Uzupełniając
taryfa w2
Opłata abonamentowa 5,99 netto/mies + dystrybucyjna stała 11,04 netto/mies
Rocznie 251,36 brutto

Link do komentarza
Cytat

Uzupełniając
taryfa w2
Opłata abonamentowa 5,99 netto/mies + dystrybucyjna stała 11,04 netto/mies
Rocznie 251,36 brutto



Fajnie by było ale niestety icon_confused.gif
I. Dla odbiorcy użytkującego gaz w celu przygotowywania posiłków:
Taryfa W-1
koszt 1 m3 gazu wynosi 2,40 zł,
Koszt 1 m3 gazu wraz z opłatą sieciową i abonamentem wynosi 3,15 zł.
Miesięczna opłata sieciowa stała + abonament wynosi 12,48 zł,
Miesięczny koszt użytkowania wraz z opłatą sieciową stałą + abonament wynosi 45 - 50 zł.

II. Dla odbiorcy użytkujący gaz w celu przygotowania ciepłej wody użytkowej i posiłków:
Taryfa W-2
koszt 1 m3 gazu wynosi 2,22 zł,
Koszt 1 m3 gazu wraz z opłatą sieciową i abonamentem wynosi 2,63 zł.
Miesięczna opłata sieciowa stała + abonament wynosi 24,54 zł,
Miesięczny koszt użytkowania wraz z opłatą sieciową stałą + abonament wynosi 140-200 zł

III. Dla odbiorcy użytkujący gaz w celu ogrzewania budynku, przygotowania ciepłej wody użytkowej i posiłków:
Taryfa W-3
koszt 1 m3 gazu wynosi 2,05 zł,
Koszt 1 m3 gazu wraz z opłatą sieciową i abonamentem wynosi 2,35-2,55 zł.
Miesięczna opłata sieciowa stała + abonament wynosi 63,00 zł,

Może nie do końca tak przesadziłem Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

W sumie to chyba nie ma większego problemu zrobić instalacje z pompą ciepła podłączoną pod przekaźnik z UPSem, z którym to współpracowała by bateria akumulatorowa z przetwornicą. Takie coś istnieje do kotłów na paliwo stałe i służy zasileniu pompki obiegowej, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie coś zastosować dla pompy ciepła, żeby w razie braku prądu też pracowała.


Pompka obiegowa, a pompa ciepła to dwie różne wielkości jeśli idzie o pobór prądu.
Akumulatorownia zajęłaby prawdopodobnie więcej miejsca niż kotłownia z kotłem podajnikowym. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Jako, ze nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi, pozwolę sobie nie odpowiedzieć na to pytanie.

Domyśl się sam, po co pompa ciepła ma działać.


Są jednak wyjątki potwierdzające regułę icon_confused.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...