Skocz do zawartości

JAKIE OGRZEWANIE WYBRAć


Recommended Posts

czytam i dziwi mnie to wszysko
bo moim zdaniem jedyne logiczne rozwiacanie jest takie ze I DOM JEST DOBRZE ZAIZOLOWANY,I TANIE SA KOSZTY OGRZEWANIA(CZYLI DOM JEST ENERGOOSZCZEDNY)nie da sie tych 2 tematow rozdzielic bo to sie laczy jak wash&go.jezeli dom bedzie z blachy a ogrzewanie bedzie energooszczedne to co?kupe kasy wydamy i tak na ogrzewanie.pomimo wymiennikow ciepla i innych pierdol.
Link do komentarza
Cytat

czytam i dziwi mnie to wszysko
bo moim zdaniem jedyne logiczne rozwiacanie jest takie ze I DOM JEST DOBRZE ZAIZOLOWANY,I TANIE SA KOSZTY OGRZEWANIA(CZYLI DOM JEST ENERGOOSZCZEDNY)nie da sie tych 2 tematow rozdzielic bo to sie laczy jak wash&go.jezeli dom bedzie z blachy a ogrzewanie bedzie energooszczedne to co?kupe kasy wydamy i tak na ogrzewanie.pomimo wymiennikow ciepla i innych pierdol.


Do tego musi jeszcze spełniać normy bezpieczeństwa.
Obawiam się że ze względów p-poż bezpieczniejszy jest dom drewniany niż metalowy icon_mad.gif
Ze względów praktycznych - również.
Po ostatnim pożarze jaki miałem okazję zobaczyć jestem zdecydowanym przeciwnikiem jakiegokolwiek nieosłoniętego (w przypadku ewentualnego pożaru) metalu stanowiącego konstrukcję domu lub miejsc ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa domowników.
Sam zrezygnuję np. z użycia metalu jako elementu konstrukcyjnego schodów na poddasze użytkowe (myślałem o schodach drewno- metal, zostawię chyba jednak schody wyłącznie drewniane)
Link do komentarza
Cytat

Ja też mam drewniane (wyłącznie), ale ciekawi mnie dlaczego postanowiłeś zrezygnować z tego metalu przy schodach? Moi sąsiedzi mają schody metal-drewno ... dlaczego myślisz, że w razie pożaru takie schody są barzdiej niebezpieczne?



Myślę że tu chodzi o metal który nagrzewając się stwarza naprawdę wielkie niebezpieczeństwo. Taka dodatkowa pułapka dla mieszkańców. Najlepsze byłyby schody z kamienia.
Link do komentarza
Metal w pewnej temperaturze po prostu traci swoje właściwości. ( o ile dobrze pamiętam to ok. 600 * C)
Wyobraźcie sobie - wchodzicie w zadymieniu i kładziecie stopę na schody których nagle ... nie ma bo metal stanowiący ich konstrukcję się rozsypał.
Drewno się pali - jednak nadal stanowi konstrukcję.
Rozgrzany metal już nie.
Link do komentarza
Cytat

Do Kolektorów Słonecznych,
czy mały dom ok 100m2 z poddaszem użytkowym dobrze zaizolowany można wyposażyć w ogrzewanie solarne + kominek z płaszczem wodnym i rekuperator??




Odpowiedz jest krótka: mozna zrobic wszystko, jesli tylko się chce.

Obecnie buduje instalacje, ktora zasilana bedzie kominkiem z plaszczem wodnym, kolektorami slonecznymi oraz kotlem (gazowym lub na eko-groszek) - klient sie jeszcze nie zdecydowal.
Dodatkowo na poddaszu bedzie mial umieszczony rekuperator.

Dom jest dosc duzy, ponad 300m2. Jest dobrze zaizolowany.
W takim przypadku mozna mowic o integrowaniu ogrzewania.
Link do komentarza
Cytat

Odpowiedz jest krótka: mozna zrobic wszystko, jesli tylko się chce.

Obecnie buduje instalacje, ktora zasilana bedzie kominkiem z plaszczem wodnym, kolektorami slonecznymi oraz kotlem (gazowym lub na eko-groszek) - klient sie jeszcze nie zdecydowal.
Dodatkowo na poddaszu bedzie mial umieszczony rekuperator.

Dom jest dosc duzy, ponad 300m2. Jest dobrze zaizolowany.
W takim przypadku mozna mowic o integrowaniu ogrzewania.



Kominek, kolektory i kocioł. To aż trzy grzybki w barszczu.
Link do komentarza
jeżeli ktoś robi schody "skrzyniowe" to nie ma się raczej co dziwić że hałasują.
Ja nie wyobrażam sobie inaczej schodów jak lekką konstrukcję (same stopnie) wykonane ze struganego drewna.
Najlepiej - tylko impregnacja i barwnik do tego (mozliwie nawet bez lakierownia)
Link do komentarza
Cytat

czytam i dziwi mnie to wszysko
bo moim zdaniem jedyne logiczne rozwiacanie jest takie ze I DOM JEST DOBRZE ZAIZOLOWANY,I TANIE SA KOSZTY OGRZEWANIA(CZYLI DOM JEST ENERGOOSZCZEDNY)nie da sie tych 2 tematow rozdzielic bo to sie laczy jak wash&go.jezeli dom bedzie z blachy a ogrzewanie bedzie energooszczedne to co?kupe kasy wydamy i tak na ogrzewanie.pomimo wymiennikow ciepla i innych pierdol.



A kto by budował dom z blachy? Z blachy budują w slamsach na obrzeżach miasta Brasil i takich "domów" nikt nie izoluje.
Link do komentarza
Cytat

jeżeli ktoś robi schody "skrzyniowe" to nie ma się raczej co dziwić że hałasują.
Ja nie wyobrażam sobie inaczej schodów jak lekką konstrukcję (same stopnie) wykonane ze struganego drewna.
Najlepiej - tylko impregnacja i barwnik do tego (mozliwie nawet bez lakierownia)


Mikha Co masz na mysli piszac schody "skrzyniowe"?
Link do komentarza
Cytat

ja nie wyobrażam sobie inaczej schodów jak lekką konstrukcję (same stopnie) wykonane ze struganego drewna.



Same stopnie to bardzo ubogo. Schody muszą mieć zamkniętą konstukcję żeby ktoś sobie nogi między stopnie nie włożył nieopatrznie. Można się łatwo wyłożyć na takich schodach.
Link do komentarza
Cytat

Co masz na mysli piszac schody "skrzyniowe"?


Bluna !
Zamknięte schody ze wszystkich stron.
Są bardzo akustyczne gdy ktoś idzie po nich.
Bryskin !
Schody tak czy inaczej muszą spełniać normy bezpieczeństwa - takie sprawy szerokość schodów długość stopnia i wysokość od poprzedniego oraz poręcze zabezpieczające ujęta jest odpowiednimi normami.
Projektowanie, planowanie schodów to tak naprawdę jest robotą dla architekta.
A czy ktoś woli lekkie , drewniane - otwarte lub zamknięte czy też np. betonowe to już raczej sprawa gustu icon_smile.gif
Link do komentarza
Adamis:Zdecydowanie się nie opłaca.Nakłady przewyższają ogromnie możliwe oszczędności.
Mozliwe oszczednosic co przez to rozumiesz? np na czym
kolektory tez chce kupci ale one słuza do ogrzanai ciepłej wody raczej to co mi radzci by było ciepło i zdrowo i by sie nei nameczyc?pozdarwiam
Link do komentarza
Cytat

Adamis:Zdecydowanie się nie opłaca.Nakłady przewyższają ogromnie możliwe oszczędności.
Mozliwe oszczednosic co przez to rozumiesz? np na czym
kolektory tez chce kupci ale one słuza do ogrzanai ciepłej wody raczej to co mi radzci by było ciepło i zdrowo i by sie nei nameczyc?pozdarwiam



Tylko do wody? Jak czytałam gdzieś tutaj wyglądało na to że ogrzewają również dom.
Link do komentarza
Niby oszczędności są później w tym,że nie płacimy dużo za ogrzanie wody lub CO,bo robi to kolektor lub pompa ciepła.
A dlatego ''niby oszczędności''?Bo oczywiście trzeba najpierw baaardzo dużo włożyć,żeby baaardzo powolutku wyjąć,ale już mniej.
Do ogrzewania domu przez kolektory w zimie nie wystarcza tylko ich duża ilość.Nawet jak ich będzie 100 na dachu i placu,to nic nie dadzą,kiedy będzie przez 3 tyg. pochmurne niebo.W takim przypadku potrzebny jest kosztowny akumulator ciepła,czyli ogromny,dobrze izolowany zbiornik na wodę,który nagrzewa się na max.,kiedy ciepło i oddaje to ciepło w zimne dni.A do niego oczywiście cała instalacja.
Żaden interes.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
witam wszystkich speców od ogrzewania! kupiłem mieszkanie 80 m. \3-pokoje wszystko do remontu okna drzwi na parterze 3 m. wysokosci i malo czasu na wydziwianie i wawalanie kasy na super rozwiazania chce kominek i bedzie stal w centralnym miejscu i grzał chate powietrzem a do tego ogrzewanie piecami akumulacyjnymi z dynamicznym rozładowaniem w razie W. instalacja elek. i tak musi byc nowa wiec bedzie troche drozsza pod inst. piecy oczywiscie 3-fazowa 2- taryfowa a woda bojler elektr.60l.i mam czysto przyjemnie i bez kłopotów z paliwem kotłowniami rurami i tym całym systemem a za luksus trzeba płacic i juz mysle jeszcze o dobrej wentylacji i tu prosze o jakies rady do mojego systemu .
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

witam wszystkich speców od ogrzewania! kupiłem mieszkanie 80 m. \3-pokoje wszystko do remontu okna drzwi na parterze 3 m. wysokosci i malo czasu na wydziwianie i wawalanie kasy na super rozwiazania chce kominek i bedzie stal w centralnym miejscu i grzał chate powietrzem a do tego ogrzewanie piecami akumulacyjnymi z dynamicznym rozładowaniem w razie W. instalacja elek. i tak musi byc nowa wiec bedzie troche drozsza pod inst. piecy oczywiscie 3-fazowa 2- taryfowa a woda bojler elektr.60l.i mam czysto przyjemnie i bez kłopotów z paliwem kotłowniami rurami i tym całym systemem a za luksus trzeba płacic i juz mysle jeszcze o dobrej wentylacji i tu prosze o jakies rady do mojego systemu .



uwazam, ze to dobry układ, ale zamiast pieców warto rozwazyć grzejniki kamienne - to tez ogrzewanie elektryczne , jednak dużo trwalsze i pracuje z o połowę mniejszą mocą niż piec akumulacyjny(grzejniki kamienne pracują na prądzie jednofazowym) więc może Pan ograniczyć tez koszty renowacji instalacji elektrycznej. warto sprawdzic - tym bardziej ze polski producent TERMAR i serwis w razie czego na miejscu (a gwarancje mi dali na 10 lat, jak dotąd - od 5 nic złego się nie dzieje; też mam dodatkowo kominek). to ich strona http://www.termar.pl.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Szanowny Panie Brzęczkowski, pisze Pan o domach, które zużywają rocznie 40 kWh/m2. Są to teoretycznie domy dobrze zaizolowane, wyposażone w mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła. Tylko, czy ktoś już taki dom posiada? Jeśli tak, to byłbym wdzięczny o namiary na szczęśliwych użytkowników. Wiem, że takie domy istnieją, tylko nie wiem gdzie i zanim zdecyduję się na własną inwestycję chciałbym maksymalnie zgłębić temat i zasięgnąć wiedzy u źródła.

Pozdrawiam, Marcin.


są to tak zwane domy pasywne, będąc w niemczech pracowałem przy budowie takich wlaśnie domów. dziwne tylko, że wielu nabywców szybko je sprzedaje. Ocieplenie 20 cm styroduru (okolo 80 - 100 zl/m2), okna o wspolczynniku okolo 0,4 itd, naturalna klima w lecie, pompa ciepła. Kosztowna inwestycja i podobno okropny mikroklimat wewnątrz.
pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość arturo72
Cytat

A czy zastanawialiscie sie moze nad ogrzewaniem za pomoca pompy ciepła ?
To tez jest jest dobra inwestycja i z tego co wiem zwraca sie po 5 latach.


Jakbyś dodał przed 5-1 toby było bliższe prawdy,a jeszcze jak byś dodał przed 5-2 to byłaby prawda icon_smile.gif
Nie wiem skąd wziąłeś tak optymistyczne 5 lat.
Czyżby od przedstawiciela sprzedającego pompy ? Jeśli tak to weź kalkulator do ręki i policz sam icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Ja szczerze mówiąc też nie wiem icon_smile.gif
Ale i tak uważam, że pompa ciepła to dobre rozwiązanie icon_smile.gif



A co myślisz o kotłach elektrycznych. ostatnio przeczytałem ciekawy artykuł na ten temat.

"Wybór sposobu ogrzewania domu, czy pomieszczeń użytkowych to dziś niełatwa decyzja. Przy dostępnych na rynku modelach kotłów gazowych, olejowych i na paliwo stałe mamy jeszcze całą gamę alternatywnych metod pozyskania ciepła. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła i kominki z płaszczem wodnym. Jaką pozycję wśród tych źródeł ciepła zajmują kotły elektryczne? Choć energia elektryczna uchodzi za drogą, to ma tę przewagę nad innymi, że jej wykorzystanie jest bardzo wygodne..."
Więcej na:Kocioł elektryczny
Link do komentarza
Gość Sofath
Cytat

A co myślisz o kotłach elektrycznych. ostatnio przeczytałem ciekawy artykuł na ten temat.

"Wybór sposobu ogrzewania domu, czy pomieszczeń użytkowych to dziś niełatwa decyzja. Przy dostępnych na rynku modelach kotłów gazowych, olejowych i na paliwo stałe mamy jeszcze całą gamę alternatywnych metod pozyskania ciepła. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła i kominki z płaszczem wodnym. Jaką pozycję wśród tych źródeł ciepła zajmują kotły elektryczne? Choć energia elektryczna uchodzi za drogą, to ma tę przewagę nad innymi, że jej wykorzystanie jest bardzo wygodne..."
Więcej na:Kocioł elektryczny




Z tego artykułu wynika, że kocioł elektryczny nie sprawdza się jako samodzielne źródło ciepła, a jedynie jako dodatek obniżający koszty ekspoloatacyjne.
"Kotły elektryczne są idealnym rozwiązaniem do wspomagania ogrzewania lokali, w których głównym źródłem ciepła są np. kotły węglowe lub kominki"...czyli jednak nie jest to, aż tak wygodne i komfortowe rozwiązanie bo i tak trzeba do pieca dorzucać icon_smile.gif A skoro trzeba też palić węglem to jednak przydałby się jakiś komin, kotłownia i skład opału.
To też nie do końca można zgodzić się z autorem artykułu, kótry twierdzi, że...
"Taka instalacja nie wymaga nakładów inwestycyjnych związanych z budową komina, ani specjalnego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię i skład opału."
Mnie osobiście nie do końca przekonuje takie rozwiązanie.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
Witam jestem na etapie ogrzewania w domu (Aster2) budowanego z porothermu o grubości 30cm plus docieplenie zewnętrzne chciałbym wybrać coś nowszego i ekologicznego ale za rozsądne pieniądze wiadomo bo gdzie tam koniec budowy cały czas chodzi mi po głowie pompa ciepła ,gaz i olej słyszałem drogi czy ktoś może mi doradzić .
Link do komentarza
Cytat

Witam jestem na etapie ogrzewania w domu (Aster2) budowanego z porothermu o grubości 30cm plus docieplenie zewnętrzne chciałbym wybrać coś nowszego i ekologicznego ale za rozsądne pieniądze wiadomo bo gdzie tam koniec budowy cały czas chodzi mi po głowie pompa ciepła ,gaz i olej słyszałem drogi czy ktoś może mi doradzić .


Zdecydowanie TAK - przy tak fatalnej izolacji domu - pompa ciepła będzie drogim ale mającym się szanse zwrócić ogrzewaniem. Choć drogie będzie każde ogrzewanie.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 5 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Witam wszystkich użytkowników, pozwolę się podpiąć pod ten temat, jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość. Mam mieszkanie 25-30 m2 i muszę je ogrzać, ale do wyboru mam tylko opcję ogrzewania elektrycznego. Zastanawiałam się nad piecami akumulacyjnymi, czy jest to dobre i tanie ogrzewanie ?? Proszę o pomoc ponieważ nie znam się na tym. Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Cytat

A ja radze kominek z plaszczem wodnym
A jako rownorzedne zrodlo ciepla kolektory sloneczne.

Gwizdasz wtedy na ceny gazu (plynny drozszy od ziemnego), oleju, wegla czy innych paliw.

Drewno naturalne i slonce takze.

Jestem na etapie budowy-instalacji takich systemow ogrzewania w 4 domach.
Jeden juz prawie na wykonczeniu - efekty sa nawet dla mnie zadziwiajace - nie podejzewalem ze slonce moze az tak bardzo grzac.


Jeden dom juz stoi od 4 lat pod bydgoscza. Inwestor ma tylko kominek i kolektory sloneczne.
"Ma gdzies" ceny gazu i innych paliw.
Bo ogrzewanie kosztuje go okolo 1000zl rocznie.


Pozdrawiam


Witam
Mam pytanie odnośnie tych kolektorów sł.
ile trzeba ich zamontowac lub o jakiej powierzchni mówimy zeby uzyskac taki efekt jak pan opisuje?
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Idziemy w kierunku ekologii to polecam ogrzewanie ekologiczne biomasą . Np. pelletem dobrej jakości o wysokiej kaloryczności i przede wszystkim ekologicznym opałem . Opalam dom takim produktem już od 3 lat i nie narzekam . Mam ciepło ,czysto w kotłowni , czyste płuca bo nie pyli sie . Nie ma również problemu z popiolem , ponieważ zawsze kupuję pellet z Selmetu o wysokiej wydajności i popiołu z 2 ton jest ok 2,5 kg wie prawie go nie ma a to co jest wyrzucam pod drzewa bo jest bez związków szkodliwych (np siarki) No i co ważne ceny nie rosną .


Jak już jesteś tak bardzo ekologiczny to co na to spalanie peletu atmosfera?
Ekologiczne ogrzewanie to PCi.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...