Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
adr866

Projekt architektoniczny - ekspertyza \ charakterystyka

Recommended Posts

Dzień dobry,
W marcu 2015 roku zamówiłem kompletny projekt nadbudowy domu jednorodzinnego, w teorii prace zakończone zostały we wrześniu 2015 roku (tak twierdził architekt). Z pewnych przyczyn (rozgraniczenie działki \ mapa do celów projektowych) umówiliśmy się, że do projektu wrócimy w roku 2016.
Dostarczyłem mapę do celów projektowych aby zamknąć sprawę i złożyć dokumenty w urzędzie. Zostałem poinformowany przez architekta, że w styczniu 2016 roku prawo budowlane uległo zmianie i potrzebuję dodatkowo do projektu wykonać:
- ekspertyzę budowlaną
- charakterystykę energetyczną
- odpłatne modyfikacje w dokumentacji projektu

Przeszukałem wszelkie dostępne źródła i śmiem twierdzić, że tego typu dokumenty były wymagane również wcześniej, a architekt dopuścił się zaniedbania nie informując mnie o tym odpowiednio wcześniej.
Poprosiłem o przepis \ akt prawny, który mówi o zmianie prawa - oczywiście unika tematu.

Prośba o informację czy rzeczywiście coś się zmieniło? Czy wspomniane dokumenty były wcześniej wymagane?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Dobre pasy ma Klingspor i wcale nie za drogie, w zależności od wymiaru od 3 do 7 zł. Możesz kupić w ich sklepie internetowym lub na allegro. O żadnym zrywaniu nie ma mowy i wymiary takie jak mają być, to niemiecka jakość.
    • ty to się czepiasz bracie .. podsumowane 3 składowe jak dały 0,2465zł to nie jest "około"?  powtarzam "OKOŁO" 30 groszy ?? jak podzielisz proporcjonalnie do zużycia szczyt/pozaszczyt opłaty miesięczne niezależne od ilości kWh to dojdziesz do kwoty 0,29 gr (tak  mi wyszło) - i to wg ciebie nie jest "około" 30 gr??     licznik który pokazał autor nie jest przecież licznikiem całego mieszkania , tylko podlicznik linii zasilającej system grzewczy. Jeśli autor twierdzi, że z systemu korzysta tylko w taryfie "nocnej" a nie ma powodu, żeby w to nie wierzyć to błędem jest wyciąganie średniej z całego rachunku. .. bo niby dlaczego? bez problemu można policzyć , że koszt 1 kWh po przeliczeniu kosztów miesięcznych niezależnych od ilości kWh z przedstawionego rachunku (który rozlicza RZECZYWISTE a nie szacunkowe! zużycie prądu) wychodzi 29 groszy w nocnej i 70 gr. w dziennej taryfie. 
    • Nie musisz trzymać się poradnikowych wytycznych, u mnie na przykład profesjonalny parkieciarz i profesjonalnym sprzętem, szlifował parkiet dokładnie wzdłuż włókien. Parkiet dębowy położony równolegle liniowo, zmieniając tylko gradację papieru na coraz drobniejszą.    
    • Dziękuje za odpowiedzi. Od początku, kominek byłby tylko w połowie zrobiony (sam komin i zaślepione miejsce kominkowe) aby na przyszłość jak dzieci wyjdą z domu mieć możliwość łatwej instalacji kominka. Drzwi tarasowe oczywiście będą zwykłe a nie przesuwne, ścianka w środku salonu nie byłaby potrzebna wiec raczej z niej zrezygnujemy (tak zostało z rzutów oryginalnych)   Rozmawiałem z 2 firmami od prefabrykowanych wiązarów i twierdzili że w tym "magia" prefabrykatów że te wiązary opierają się na zewn. ścianach przez co mogę zaoszczędzić czas,  miejsce w środku i odchudzić fundamenty o ile takie rozwiązanie dam architektowi na początku projektowania aby uwzględnił mniejsze obciążenia wewnątrz. Ja tak zrozumiałem, że nieważne czy miałbym jakieś ściany nośne w środku i tak prefabrykowane wiązary opierają się na zewnętrznych ścianach (do 30m), ale dopytam w takim razie czy coś by dała ścianka działowa nośna.  
    • Oczywiście - to nowe studium dla całego miasta. Plan nie wygasł...co jakiś czas jest aktualilzowany dla kolejnych dzielnic po kolei... To jest oczywiste, że warunki(wypis i wyrys) dostajesz z MPZP. Jakie WZ, jak wszędzie jest MPZP?? U mnie MPZP jest od około 15 lat (!!!)  -o  ile dobrze pamiętam...dla mojej dzielncy plan był z 2005 bodajże, a potem aktualizacja po zakończeniu mojej budowy w 2011.  Studium nie służy do wydawania warunków  Dziwię, że nie dalej nie rozumiesz różnicy między Studium a MPZP...   a co mi tam...to nie było 2 lata temu, tylko 4 lata temu, czas szybko leci.... https://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=53   Proponuję ściągnąć i poczytać chociaż kilka stron studium, to się rozjaśni...   może...gwarancji nigdy nie ma
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...