Skocz do zawartości

Kominek w altanie na zimę. Czy to bezpieczne?


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Mam altanę ogrodową, bez ścian z dachem i drewnianą podłogą. Na zimę chce ją zabudować (ściany z płyty osb) chcę do środka wstawić piec kominkowy. Wiem, że muszę zabezpieczyć podłogę (będzie stał na pustakach), ale martwi mnie tył pieca.

Jak daleko musi stać od ściany drewnianej, by nie spalić altany? Mogę ją jakoś zabezpieczyć, np. folią odbijającą ciepło? Czy to bezpieczne?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Minimalna odległość kozy to 30 cm, a za piecem można zamontować płytę g-k (ognioodporną) lub wełnę mineralną laminowaną folia aluminiową. Izolacji wymaga też rura spalinowa przechodząca przez konstrukcję drewnianą. Przed piecem konieczna jest blacha w pasie ok. 0,5 m.




1. Nie ma płyt GK odpornych na ogień.

2.Odległość kozy od materiałów palnych zależy od tego, jaką generuje temperaturę (moc). Mała kózka: http://jotul.com/pl/produkty/piece/_attach..._ts=14dd76a2b79

Duży kozioł: http://jotul.com/pl/produkty/piece/_attach..._ts=14dd75514c5

3.Kiedyś było mniej (ale 30 cm to chyba nie icon_eek.gif ). Po serii spektakularnych pożarów w Niemczech i Skandynawii, zmieniły się normy.

4. Rura dymowa wymaga specjalnego atestowanego przejścia przez konstrukcje drewnianą. "Ogacanie" przejścia wełna to gwóźdź do trumny.
Lepiej od razu tak: https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q...wF0T02E9yYfzhYq


A potem tak:

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q...bdERBO6dYbUFzRZ

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mniej niż 90 cm nie uda się uzyskać niestety bo niebezpiecznie blisko będę zbliżał się do zbrojenia ławy. Kanalizacja jest głęboko a do tego mam działkę w dołku i muszę zrobić wysoki fundament żeby zrównać się z drogą. Stąd te problemy.   rewizja w postaci studzienki kanalizacyjnej jest właśnie tym miejscem do którego muszę zrobić ten większy spadek i ona jest na mojej działce więc mam dostęp. Nie do końca w linii proste, myślę że 2 kolana 30 stopni będą potrzebne Jak zmienię trochę projekt wewnętrzny to uda mi się zwiększyć odległość do 9.5 metra Ewentualnie mogę jeszcze przesunąć o 1.5 metra rewizję i uzyskam między domem a rewizją 11 metrów 
    • [url=http://zmkshop.ru/uslugi/stroitelstvo-avtomoyki-i-stantsii-avtozapravki-azs/]завод металлоконструкций здания азс[/url]
    • Chcesz przez to powiedzieć, że bardziej poziomo, zapewne przez różnicę poziomów na działce, nie da się zrobić? Ten siedmiometrowy odcinek z domu do rewizji jest w linii prostej? Rewizja przy wyjściu z domu jest wykonana i dostępna? Dopuszczalny, ale według moich nauczycieli - nieco ryzykowny... Bardziej stałe "odpadki" nie są porywane cieczą, przyklejają się do dna rury, ciecze przepływają nad nimi... Na tych przyklejonych tworzą się zatory i korki... Dlatego pytam o rewizję, które pozwalają na udrażnianie kanalizacji...
    • Cześć,   chciałbym poradzić się w kwestii kanalizacji. Otóż mój problem wygląda tak, że pomiędzy domem a studzienką rewizyjną kanalizacji, którą mam na działce uda mi się maksymalnie uzyskać różnice wysokości 90 cm na 7 metrach odległości.  Daje to spadek rury na tym odcinku około 13%.    Reasumując, na domu spadek 2%, pomiędzy domem a studzienką (7 metrów) 13% i pomiędzy studzienką a główną nitką 4%   Ja wiem, że optymalny spadek to 2% natomiast interesuje mnie czy ktokolwiek był zmuszony użyć tak dużego spadku i u niego to funkcjonuje. Znalazłem kilka informacji, że dopuszczalny jest spadek 15%.   Pozdrawiam Mikołaj.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...