Skocz do zawartości

Eliminacja hałasów przy użyciu wełny mineralnej


Recommended Posts

Sposobem poradzenia sobie z dźwiękami przenoszonymi za pośrednictwem przegród jest zastosowanie materiału o dużej elastyczności, najczęściej jest to wełna mineralna. Pochłania ona zarówno dźwięki powietrzne, jak i materiałowe.

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/a/22627-jak-wyeliminowac-halasy-przy-uzyciu-welny-mineralnej
Link do komentarza

To jest ćwierć prawda, żaden lekki materiał nie tłumi dźwięków o niskich częstotliwościach. Styropian czy wełna mineralna tłumią tylko bardzo wysokie dźwięki a te to giną także same w powietrzu. Dźwięki tłumią tylko naprawdę cięzkie materiały np gruby lity beton, gruba ściana z pełnej cegły itp. Nawet rury kanalizacyjne dźwiękochłonne mają grubsze ścianki i dodatki zwiększające ich masę a nie lżejsze i elastyczne jak sugeruje ten artykuł.

Link do komentarza
Cytat

To jest ćwierć prawda, żaden lekki materiał nie tłumi dźwięków o niskich częstotliwościach. Styropian czy wełna mineralna tłumią tylko bardzo wysokie dźwięki a te to giną także same w powietrzu. Dźwięki tłumią tylko naprawdę cięzkie materiały np gruby lity beton, gruba ściana z pełnej cegły itp. Nawet rury kanalizacyjne dźwiękochłonne mają grubsze ścianki i dodatki zwiększające ich masę a nie lżejsze i elastyczne jak sugeruje ten artykuł.


Zgadza się. Piszemy o tym w artykule Eliminacja hałasów ze ścian i stropów
Cytat

Dźwięki powietrzne w budynku najłatwiej wyeliminować, stosując na przegrody - ściany i stropy - ciężkie materiały, takie jak beton zwykły, cegły silikatowe lub ceramiczne itp.



Przy okazji polecamy artykuł Zwalczanie uciążliwych dźwięków pochodzących z instalacji
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Jeżeli ktoś ma minimalne pojęcie o akustyce nie uwierzy w slogany. Dźwięki powietrzne i uderzeniowe, izolacyjność akustyczna, pochłanianie dźwięku etc. Każde z tych haseł znaczy co innego. Kończy się oczywiście na komforcie wynikającym z ciszy. Ale zanim ta cisza nastąpi.........

Wracając do wełny - skoro już korzystamy z izolacji termicznej a zależy nam na ograniczeniu pewnego zakresu częstotliwości po drugiej stronie przegrody - lepiej wykorzystać wełnę. Do tego masywna ściana i jest prawdopodobieństwo, że zapanuje cisza. Nikt nie ma przecież słuchu absolutnego  :icon_cool:

Link do komentarza
Dnia 5.10.2016 o 08:48, Redakcja napisał:

Styropian czy wełna mineralna tłumią tylko bardzo wysokie dźwięki a te to giną także same w powietrzu. Dźwięki tłumią tylko naprawdę cięzkie materiały np gruby lity beton, gruba ściana z pełnej cegły itp.

Z tego co wiem - to styropian ma 0 tłumienia. Wełna mineralna jest b. dobra, używa sie jej do wytlumiania np. studiów nagrań (ale chodzi raczej o dźwięki z zewnątrz), dodaje sie tez pustki powietrzne i inne materiały. Ogólnie to stosuje się różne materiały, o różnym stopniu gęstości, ciężaru - bo dźwięki o różnej czestotliwości właśnie tego potrzebują.

No i jeszcze ważna rzecz - przy dźwiękach niskich, basach - potrzebna jest też gruba, ciężka przegroda - nie tylko ściana, bo bas będzie przenikał też po stropach, i to łatwo. 

Bardzo dobrze odbija dźwięki szyba, a szyby z pustką jeszcze lepiej - lepiej niż zbyt cienka ściana.

I jeszcze jedno - ważne są też wymiary pomieszczenia - w małych niskie tony (z zewnątrz i wewnątrz) łątwo się wzmacniają, w zależności od wymiarów (wg długości fali dźwięku).

I jeszcze jedno - odnośnie ginących dźwięków w powietrzu - one jak wejdą do pomieszczenia, to nie giną, chyba że to wielka hala, ale to nie w tej chyba sytuacji. Ite wysokie dźwięki może izolować wełna mineralna, korek, wełna szklana, odpowiednie pianki.

I jeszcze - nadmiernie nieumiejętnie wytłumione pomieszczenie od środka jest ciężkim do życia (zjawisko komory bezechowej), tzw martwym dźwiękowo - można zwariować.....

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...