Skocz do zawartości

ogrzewanie w domu


Recommended Posts

witam w następnym roku zamierzam zrobić ogrzewanie domu 200metrów (parter + 1 poziom)
piec na paliwo stałe węgiel drewno itp.
z uwagi na oszczędność miejsca chciał bym zainstalować zbiornik buforowy kombinowany tak to się chyba nazywa który grzeje wodę dla ogrzewania i od razu użytkową
zbiornik z 2 wężownicami jedna dla pieca inna dla solara w przyszłości

czy ktoś ma doświadczenie z takim zestawem jaki piec jaki zbiornik buforowy
Link do komentarza
Cytat

witam w następnym roku zamierzam zrobić ogrzewanie domu 200metrów (parter + 1 poziom)
piec na paliwo stałe węgiel drewno itp.
z uwagi na oszczędność miejsca chciał bym zainstalować zbiornik buforowy kombinowany tak to się chyba nazywa który grzeje wodę dla ogrzewania i od razu użytkową
zbiornik z 2 wężownicami jedna dla pieca inna dla solara w przyszłości

czy ktoś ma doświadczenie z takim zestawem jaki piec jaki zbiornik buforowy


Zastanowiłbym się nad instalacją pieca na paliwo stałe, mając na uwadze najnowsze doniesienia prasowe na temat planowanych przez rząd ograniczeń w tej kwestii.
Odwiedź moją stronę
Link do komentarza
Gość czerwony łeb
Cytat

witam w następnym roku zamierzam zrobić ogrzewanie domu 200metrów (parter + 1 poziom)
piec na paliwo stałe węgiel drewno itp.
z uwagi na oszczędność miejsca chciał bym zainstalować zbiornik buforowy kombinowany tak to się chyba nazywa który grzeje wodę dla ogrzewania i od razu użytkową
zbiornik z 2 wężownicami jedna dla pieca inna dla solara w przyszłości

czy ktoś ma doświadczenie z takim zestawem jaki piec jaki zbiornik buforowy


No cóż icon_biggrin.gif
Rób jako Ci wygodnie.
Z wyliczeniami tutaj bedzie cięzkawo jedynie pobozne zyczenia zatem rób co se wymyślisz ;) Edytowano przez czerwony łeb (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
siwy, nie bierz sobie do serca co pisze czerwony łeb, bo to nawiedzony człowiek, pisze jak jest naćpany i na haju.
Zwróć uwagę na godziny późno nocne w jakich pisze swoje wypociny, czy normalny człowiek o gdzi 3 w nocy pisze na forum?
Link do komentarza
wracając do tematu wyboru pieca i zbiornika buforowego czy ktoś może cos polecić
dodam ze w pomieszczeniach będzie podłogówka i co najmniej jeden grzejnik do tego jeszcze musi ogrzać wodę użytkową
do tego w przyszłości będzie solar słoneczny do grzania wody zależy mi też na tym by można to obsługiwać przez strone www bo kiedy nie było by mnie w domu to mogl bym go trochę dogrzać unikając tym zawigocenia budynku

wracając do tematu wyboru pieca i zbiornika buforowego czy ktoś może cos polecić
dodam ze w pomieszczeniach będzie podłogówka i co najmniej jeden grzejnik do tego jeszcze musi ogrzać wodę użytkową
do tego w przyszłości będzie solar słoneczny do grzania wody zależy mi też na tym by można to obsługiwać przez strone www bo kiedy nie było by mnie w domu to mogl bym go trochę dogrzać unikając tym zawigocenia budynku
Link do komentarza
Cytat

wracając do tematu wyboru pieca i zbiornika buforowego czy ktoś może cos polecić
dodam ze w pomieszczeniach będzie podłogówka i co najmniej jeden grzejnik do tego jeszcze musi ogrzać wodę użytkową
do tego w przyszłości będzie solar słoneczny do grzania wody zależy mi też na tym by można to obsługiwać przez strone www bo kiedy nie było by mnie w domu to mogl bym go trochę dogrzać unikając tym zawigocenia budynku



no to już się ograniczasz do typowo bezobsługowych źródeł ciepła
prąd , gaz , olej.
Link do komentarza
Cytat

piec na paliwo stałe węgiel drewno itp.
y




Cytat

wracając do tematu wyboru pieca i zbiornika buforowego czy ktoś może cos polecić
zależy mi też na tym by można to obsługiwać przez strone www bo kiedy nie było by mnie w domu to mogl bym go trochę dogrzać unikając tym zawigocenia budynku


Pytasz o rzeczy które same sobie zaprzeczają. Otóż jak wyobrażasz sobie sterowanie piecem na paliwo stałe jak węgiel, drewno poprzez internet?
I co ma zawilgocenie pomieszczeń do ogrzewania?
Link do komentarza

tak samo można sterować piecem przez internet jak kamerą telewizorek klimatyzacja itp.
oto cytat z opisu sterownika :
standard: algorytm PID (czujnik temperatury spalin), obsługa czterech pomp oraz zaworu mieszającego
opcja: dodatkowy moduł sterujący do zaworu mieszającego ST-430RS lub ST-431, moduł ETHERNET ST-500, moduł GSM ST-65, regulator pokojowy ST-298 lub ST-280 (kolorowy panel dotykowy), moduł sterujący zewnętrznym podajnikiem paliwa ST-67

z tego co czytałem to nie ma problemu z sterowaniem piecem na odległość wystarczy zasypać węgiel do zasobnika i dać piecowi znać kiedy ma się w nim rozpalić

co do wilgoci to w domu musi być utrzymana jakaś temperatura minimalna znam to mój dziadek pewnej zimy z powodów oszczędności nie opalał w domu po zimie w każdym pomieszczeniu wyszedł mu parch na scianach farba odpadała razem z tynkiem
i dziadek nauczył się że oszczędny płaci 2 razy
Link do komentarza
Cytat

standard: algorytm PID (czujnik temperatury spalin), obsługa czterech pomp oraz zaworu mieszającego
opcja: dodatkowy moduł sterujący do zaworu mieszającego ST-430RS lub ST-431, moduł ETHERNET ST-500, moduł GSM ST-65, regulator pokojowy ST-298 lub ST-280 (kolorowy panel dotykowy), moduł sterujący zewnętrznym podajnikiem paliwa ST-67




daj link do tego kotła
Link do komentarza
Cytat

tak samo można sterować piecem przez internet jak kamerą telewizorek klimatyzacja itp.
oto cytat z opisu sterownika :
standard: algorytm PID (czujnik temperatury spalin), obsługa czterech pomp oraz zaworu mieszającego
opcja: dodatkowy moduł sterujący do zaworu mieszającego ST-430RS lub ST-431, moduł ETHERNET ST-500, moduł GSM ST-65, regulator pokojowy ST-298 lub ST-280 (kolorowy panel dotykowy), moduł sterujący zewnętrznym podajnikiem paliwa ST-67

z tego co czytałem to nie ma problemu z sterowaniem piecem na odległość wystarczy zasypać węgiel do zasobnika i dać piecowi znać kiedy ma się w nim rozpalić

co do wilgoci to w domu musi być utrzymana jakaś temperatura minimalna znam to mój dziadek pewnej zimy z powodów oszczędności nie opalał w domu po zimie w każdym pomieszczeniu wyszedł mu parch na scianach farba odpadała razem z tynkiem
i dziadek nauczył się że oszczędny płaci 2 razy


Za ponad 10 tys chcesz bawić się z ekogroszkiem?
Sterowanie na odległość gazem, prądem jest o wiele bardziej precyzyjniejsze niż piecem na paliwo stałe.
A jak piec nie odpali? Pamiętaj, że jest to na paliwo stałe a nie jak np w przypadku gazu, robisz pstryk i gaz się pali.
Ty jeszcze chcesz solary sobie zafundować to powiem Ci koszt pieca+koszt solarów będziesz miał PCi i nie będziesz musiał babrać się z ekogroszkiem i solarami.
Co do wilgoci to brak ogrzewania jest ostatnim czynnikiem powodującym odpadanie farby czy odpadanie tynku.
Link do komentarza
nie wiem tylko czy w domu z 1937 roku warto inwestować pompę ciepła
koszt pompy z montażem i wszystkim co jest możliwe odwierty kładzenie ogrzewania podłogowego sciennego uruchomieniem itp. to ok 70 tys zl a za dom mam dać 130 tys zł
to prawie połowa wartości domu sumując wszystko nie wiem czy nie lepiej kupić kawałek działki i nie postawić czegoś nowego tylko czy za 120 kupie działke i cos na niej wybuduje to też pytanie

Link do komentarza
Gość czerwony łeb
Cytat

jak jest teraz z dotacjami na pompy ciepła są one jeszcze?


Taka pompa będzie w cenie tego co sobie ubzdurales czyli kotła+bufora+solarow+komina nie wspominając o kotłowni.


Cytat

nie wiem tylko czy w domu z 1937 roku warto inwestować pompę ciepła


A to wszystko zmienia....pompa potrzebuje podlogowki.
Chociaż dla Twojej wiedzy na przyszłość pompa to nie tylko grunt-woda ale też powietrze-woda bez odwiertów.
Link do komentarza
Cytat

pompa ciepła do domu 200 metrów to 70 kafli kotłownie i inne takie można wybudować chyba trochę taniej
wszystko zależy jakie jest dofinansowanie jeśli to jakies grosze zwracają to podziękować jelsi jest to zwrot na poziomie 40 procent kosztów instalacji to nie zastanawiam się


70 tys?!!!! kto Ci takich głupot nagadał?
Owszem, do takiego domku to troszkę by zdało się pozmieniać, ale to tylko na korzyść dla Ciebie.
Link do komentarza
Gość czerwony łeb
Cytat

wycena od jednej z firm


To zależy tylko od inwestora czy chce zostać owca do strzyżenia czy jeleniem icon_smile.gif
Jak widać po ofercie i niezbyt logicznych wypowiedziach inwestor sam siebie traktuje jak owce do strzyzenia ;)

Viker...co ? icon_biggrin.gif
A cóż to za dziwactwo ?
Panasonic nie jest bardziej wiarygodny i znany ?
W linku mowa jest właśnie o panasie. Edytowano przez czerwony łeb (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość czerwony łeb
Cytat

A moze czerwony deklu napiszesz jakie ty masz doswiadczenie z czymkolwiek po liczbie twoich postów przebłysku wiedzy to raczej nie widać po tym co piszesz chodzby w moim zapytaniu tez nic sensownego nie widac a momo to zabierasz glos i zmuszasz mnie do czytania tych bzdurnych wypocin ktore i tak nic nie wnoszą


No bo jestem "czerwony łeb" icon_biggrin.gif
Do niczego Cię nie zmuszał tylko stwierdzam fakt że gadasz bzdury i drugi fakt że w cenie tego co sobie ubzdurales miałbyś pompę ciepła co Ci pokazałem na w/w linku.
Jak sam siebie nie zmusisz do czytania to taką właśnie owca będziesz.

A moje doświadczanie ?
Zmiana koloru włosów w zależności od humoru icon_biggrin.gif

Realnie to czeka mnie czwarty sezon grzewczy z pompą ciepła w cenie 18tys.zł bo jeszcze sezonu grzewczego nie zacząłem. Edytowano przez czerwony łeb (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość czerwony łeb
Cytat

Rozumiem ze masz pompę ciepla i wiesz o czym mowisz czy moze masz ogrzewanie z zec-u i udajesz ze sie znasz


Czerwony łeb grzeje pompą ciepła od 3 sezonów grzewczych i nie ma odwiertów ani nic co z ziemią na do czynienia.
Chciał mieć pompę ciepła Atlantic za 14 tys.zł ale ma Panasonic-a za 16 tys.zł
Dlatego uważa że 70 tys.zł to jedynie dla owiec do strzyzenia lub jeleni bo inaczej nie można tego nazwać. Edytowano przez czerwony łeb (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość czerwony łeb
Cytat

a podasz firme która ci to robila bym mogl uzyskac jakas wycene te 70 patyków za ogrzewanie wbilo mi trochę gwuzdz w plecy ale jak można tez to mieć za polowe tej ceny to już trochę lepiej


Nie podam Ci firmy bo to bylo 4 lata temu ale przeciez jest net,allegro,ofereo itp i to nie jest jakaś filozofia.
Wystarczy otwarty umysł i wyjść z zascianka i nie słuchać sasiadów,że wegiel jest tani,bo tak nie jest, tylko zacząć myślec...
Kilka przykladów z allegro mojej pompy z róznych rejonów Polski:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-a...6511424064.html
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-t...6535408441.html
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-t...6537300861.html
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-t...6510163527.html

Do tych cen dodaj sobie montaz ok.2-3tys.zł i zasobnik cwu ok.2tys.zł i to wszystko.

A miałem miec taką:
http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-...6509904695.html

Normalnie nie jarzę tego typu inwestorów,cycki normalnie opadają icon_biggrin.gif Edytowano przez czerwony łeb (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

no to jeszcze pellet
widziałem już nieco inny z rurą idącą od góry fajnie się obserwuje jak kilka ziarenek pelletu toczy się do kotła , potem się samo rozpala nieco podgrzeje i zaś chwila spokoju.
muszę przy okazji zajechać do kumpla żeby sprawdzić jego zadowolenie po 2 sezonach.
podłączanie samego kotła do netu
z pominięciem tego co się w budynku temperaturowo dzieje - nie przemawia do mnie
podłączenie do netu jednostki sterującej która zbiera info z całego budynku i przy okazji steruje kotłem jak dla mnie brzmi lepiej Edytowano przez MTW Orle - osuszanie budynków (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Narazie sie tylko rozgladam co mniej wiecej ile kosztuje tak czy siak kupujac ten dom musze zrobic szereg innych prac by sprawdzilo sie.w nim jakie kolwiek ogrzewanie. Czyli izolacje od.zewnatrz wewnatrz i na dachu do tego media takie jak prad woda no i ogrzewanie. Potem to wytynkowac. Wiec przez zakupem rodzaju ogrzewania bede mial co robic ale wpierw umuwie sie z kims by ktos ocenil czy nie ma tam wilgoci. Czy wszystko jest ok bo jesli jest zawilgocony to szukam cos innego
Link do komentarza
Cytat

Narazie sie tylko rozgladam co mniej wiecej ile kosztuje tak czy siak kupujac ten dom musze zrobic szereg innych prac by sprawdzilo sie.w nim jakie kolwiek ogrzewanie. Czyli izolacje od.zewnatrz wewnatrz i na dachu do tego media takie jak prad woda no i ogrzewanie. Potem to wytynkowac. Wiec przez zakupem rodzaju ogrzewania bede mial co robic ale wpierw umuwie sie z kims by ktos ocenil czy nie ma tam wilgoci. Czy wszystko jest ok bo jesli jest zawilgocony to szukam cos innego


Najlepiej jak już będziesz w posiadaniu tego domku to załóż temat o remoncie , na pewno uzyskasz po założeniu tematu dużo cennych i nieszablonowych rozwiązań.
Ile ten domek kosztuje? Może jakąś fotkę z zewnątrz wklej lub linka do ogłoszenia.
Link do komentarza
dom ma kosztowac ok 130 tys pln na jego działce stoja dwie stodoly w sumie dlatego się nim interesuje bo potrzebuje miejsca pod działalność do tego jest działka ok 52 ary
zdjęć domu nie mam ale jak skoncze delegacje to chce tam pojechać z kims kto zna się lepiej odemnie i niech to zobaczy
cena wydaje mi się wpozadku zwłaszcza ze można cos z niej urwać bo dach jest do wymiany drzewo zdrowe ale dachówki już nie pierwszej mlodosci wiadomo dom z 1937 najbardziej istotne dla mnie jest stan fundamentow jeśli sa dobre to będziemy rozmawiać z wlascicielem dalej jelsi sa nasączone jak gąbka to nie chce
Link do komentarza
W jakim rejonie ten dom jest?
W tamtych latach fundamenty były robione przeważnie z kamienia i to dużych kamieni, a dlaczego? bo kamień wody nie ciągnie.
Zresztą z czego by nie były zawsze można poprawić, kwestia tylko czy się będzie opłacało.
Cena za działkę wraz domem i stodołami naprawdę atrakcyjna, nawet kosztem gdybyś miał zburzyć stary dom i postawić nowy to i tak byłbyś na wygranej pozycji.
Link do komentarza
co najlepsze koles mowil mi ze od 3 lat sprzedaje ten dom i nie zmienia ceny czyli nawet w tak atrakcyjnej cenie ciężko znaleźć klienta w z drogiej strony dom jest na wsi a nie każdy na wsi chce mieszkać ja właśnie chce zrobić migracje z miasta na wieś i powoli sobie cos tam robić pokój za pokojem wiadomo jak najwięcej sam na tyle co umiem i co mogę z prostych przyczyn $$$
Link do komentarza
Cytat

co najlepsze koles mowil mi ze od 3 lat sprzedaje ten dom i nie zmienia ceny czyli nawet w tak atrakcyjnej cenie ciężko znaleźć klienta w z drogiej strony dom jest na wsi a nie każdy na wsi chce mieszkać ja właśnie chce zrobić migracje z miasta na wieś i powoli sobie cos tam robić pokój za pokojem wiadomo jak najwięcej sam na tyle co umiem i co mogę z prostych przyczyn $$$


Od kilku lat jest zastój na rynku wtórnym a w szczególności jeśli chodzi o domy na wsi. Wiem to z własnego doświadczenia, dwóch kolegów sprzedaje swoje stare domy i jeden z nich jak startował z cena 250 tys tak teraz woła 180 tys i tez nie ma chętnych, drugi podobnie, z cena zjeżdża a mim o to i tek nie ma chętnych.

Tylko pamiętaj, że remont starego domu trwa dwa razy dłużej i kosztuje dwa razy więcej.
Link do komentarza
Tiiaaaaa.

1. Z tego co pisze, nie będzie to w 100% dom całoroczny - stąd potrzeba sterowania "zewnętrznego" (przez stronę www) - tak mi wychodzi.

2. Chce dom docieplić/ocieplić.

3. Chce mieć ogrzewanie podłogowe.

Tak dla jasności, dla ewentualnych wyliczeń inwestycyjnych - należy oddzielić koszt wykonania ogrzewania w pomieszczeniach, od kosztów wykonania "kotłowni".

Koszt wykonania "kotłowni" na bazie pompy ciepła i dla tego przypadku, zawsze będzie wyższy od kosztów "kotłowni" na bazie każdego innego kotła. Różnica od 15.000 do 30.000zł.

Lecz w przypadku kotłowni z PCi, komfort grzewczy - bezcenny (nie wspominając o tym, że PCi może być tańsza eksploatacyjnie.

Finito.
Link do komentarza
tak jak pisze przedmówca dom nie będzie całoroczny dlatego dobrze by był sterowany przez www
ararmy, piece itp. za jakiś czas dom stal by się całoroczny puki co miał bym trochę czasu by cos w nim porobić
wiadomo większość prac robił bym sam nauczyłem się tego jak panowie z firmy z wrocławia 3 razy poprawiali mi drzwi wejściowe do mieszkania gdzie mieszkałem wymieniając przy tym 2 razy futrynę takich mamy fachowców potem zachciało mi się drogiej pary drzwi by było ciszej od klatki schodowej to ci okazali się lepsi poprawiali tylko 2 razy i jedna dodatkowa futryna
dlatego uswiadomilem sobie ze lepiej zrobić cos wolniej i co będzie mnie cieszyć niż dzwonić do sklepu i prosić się by ktoś przyjechał to poprawić
Link do komentarza
Cytat

dlatego uswiadomilem sobie ze lepiej zrobić cos wolniej i co będzie mnie cieszyć niż dzwonić do sklepu i prosić się by ktoś przyjechał to poprawić


Po pierwsze i najważniejsze, żeby coś zrobić samemu trzeba posiadać jako takie umiejętności, bo samymi chęciami to za dużo nie zdziałasz, choć obie rzeczy musza występować w jednym czasie, bo co z tego że masz umiejętności jak chęci brak icon_biggrin.gif
Jak to mówią, nie święci garnki lepią.

Natomiast co do tego ogrzewania, jeżeli w domu nie będzie nikogo przez jakiś czas to ja bym się nie odważył wstawiać pieca na paliwo stałe, jest za dużo niebezpieczeństw zostawienie pieca bez nadzoru.
Link do komentarza
Cytat

Natomiast co do tego ogrzewania, jeżeli w domu nie będzie nikogo przez jakiś czas to ja bym się nie odważył wstawiać pieca na paliwo stałe, jest za dużo niebezpieczeństw zostawienie pieca bez nadzoru.




to ja w ogóle miałbym obawy zostawić tam cokolwiek chyba że CO z perhydrolem
a na zasilanie wodą kabel grzewczy i zawór spustowy zaraz za zaworem głównym
Link do komentarza
Cytat

to ja w ogóle miałbym obawy zostawić tam cokolwiek chyba że CO z perhydrolem
a na zasilanie wodą kabel grzewczy i zawór spustowy zaraz za zaworem głównym


hydraulikiem nie jestem, nie znam się za bardzo, ale perhydrolem bym się instalacji CO napełniać nie odważył, może bardziej jakim roztworem na bazie glikolu (są w handlu takie roztwory z dodatkami, inhibitorami korozji i środkami smarującymi) np. ergolit

pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

hydraulikiem nie jestem, nie znam się za bardzo, ale perhydrolem bym się instalacji CO napełniać nie odważył, może bardziej jakim roztworem na bazie glikolu (są w handlu takie roztwory z dodatkami, inhibitorami korozji i środkami smarującymi) np. ergolit

pozdrawiam


no i masz rację
faktycznie z wodą utlenioną mogło by podgrzać się samoistnie - mój błąd
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

wycena od jednej z firm



Odwierty na 300m??? Ktoś chce się dowiercić do metanu? ;) to może jeszcze z 1-2km i nie będzie potrzebna pompa bo na takiej głebokości to już temp ziemi jest dość wysoka ;)))

Na głębokość 60-80m jest przeważnie druga warstwa wody z czwartorzędu (mam z mojej gminy dokumentacje przetargową do studni wykonywanej przez wodociągi) - woda do studni głębinowych ma 4 stopnie - nie ważne czy na 10m czy na 80m...to już lepiej 5-6 płytkich odwiertów do wody, albo większa średnica rury osłonowej ale nie na 300m...ludzie icon_smile.gif

--
Pozdrawiam
Rafał
Link do komentarza
Cytat

witam w następnym roku zamierzam zrobić ogrzewanie domu 200metrów (parter + 1 poziom)
piec na paliwo stałe węgiel drewno itp.
z uwagi na oszczędność miejsca chciał bym zainstalować zbiornik buforowy kombinowany tak to się chyba nazywa który grzeje wodę dla ogrzewania i od razu użytkową
zbiornik z 2 wężownicami jedna dla pieca inna dla solara w przyszłości

czy ktoś ma doświadczenie z takim zestawem jaki piec jaki zbiornik buforowy



Chciałbym zwrócić ci uwagę na kilka rzeczy w takiej instalacji:

Woda do ogrzewania C.O może mieć i 30 stopni, szczególnie w okresach jesień i wiosna...a woda do CWU to powinna być ponad 45 stopni... tak wiec jak rozumiem do instalacji CO ze zbiornika dołączysz zawór czterodrożny który będzie schładzał ci ta wodę do grzejników... to pierwsza sprawa o której warto wiedzieć.

Druga to temperatura jaką zamierzasz mieć w tym zbiorniku...załóżmy że masz dzieci wiec nie chcesz by poparzyły sobie ręce jak będą się myć...wiec woda to max 55 stopni... Czy taka temperatura będzie OK aby dogrzać dom przy -20 stopni? Trzeba by to policzyć.

Trzecia - sterowanie... Jak zamierzasz sterować ogrzewaniem w takim domu? Pierwsza sprawa to piec - zakładam że ustawisz na nim temp 70 stopni na zasilaniu i włączy się jak temp w zasobniku spadnie poniżej 50 stopni. Wiec musisz mieć takie sterowanie na piecu. Zwykle takie nie jest. Tak wiec piec będzie o to dbał - a ty o to aby mu nie zabrakło opału. To jest proste... Druga sprawa to sterowanie grzejnikami. Ja widzę tutaj możliwość sterowania zaworem czterodrożnym który powinien być połaczony z termostatem pokojowym... Jak temp w domu wzrośnie powyżej np 21 stopni to odcina ci zasilanie...

Czwarta sprawa - straty ciepła. Duży bufor o wysokiej temp to także duże straty ciepła. Takie bufory mają po 800l...i co 24 część tego ciepła ogrzewa ci kotłownie...Warto wiec zadbać o to aby te straty były małe.

Piąta sprawa - korozja bufora. Ponieważ woda w buforze to woda użytkowa będzie tam ciągle wymieniana i będzie dochodziło do korozji - warto wiec zastanowić się na np buforem bez konieczności takiego ustrojstwa - stal kwasoodporna albo malowane epidianem (żywica) ...

Szósta - wężownica do solarów...umieszczona jest zwykle na dole zbiornika - jak podłączysz na górze - do górnej piec na do dolnej solary to w okresie zimowym będziesz mieć 1/3 pojemności cieplnej takiego zbiornika bo woda ciepła zbiera się tylko u góry. W związku z tym warto dodać zawory aby móc zasilać z pieca także i dolna wężownicę... o tym zwykle instalatorzy nie pamiętają...

--
Pozdrawiam
Rafał
Link do komentarza
Cytat

Chciałbym zwrócić ci uwagę na kilka rzeczy w takiej instalacji:

Woda do ogrzewania C.O może mieć i 30 stopni, szczególnie w okresach jesień i wiosna...a woda do CWU to powinna być ponad 45 stopni... tak wiec jak rozumiem do instalacji CO ze zbiornika dołączysz zawór czterodrożny który będzie schładzał ci ta wodę do grzejników... to pierwsza sprawa o której warto wiedzieć.


A w jakim celu ma schładzać wodę do grzejników? I po co ten zawór czterodrożny?

Cytat

Druga to temperatura jaką zamierzasz mieć w tym zbiorniku...załóżmy że masz dzieci wiec nie chcesz by poparzyły sobie ręce jak będą się myć...wiec woda to max 55 stopni... Czy taka temperatura będzie OK aby dogrzać dom przy -20 stopni? Trzeba by to policzyć.


Żeby dzieci sobie rączek nie poparzyły to w baterii jest jeszcze drugie pokrętło z zimną wodą lub pokrętło które po ustawieniu miesza ciepłą wodę z zimną.

Cytat

Czwarta sprawa - straty ciepła. Duży bufor o wysokiej temp to także duże straty ciepła. Takie bufory mają po 800l...i co 24 część tego ciepła ogrzewa ci kotłownie...Warto wiec zadbać o to aby te straty były małe.

Piąta sprawa - korozja bufora. Ponieważ woda w buforze to woda użytkowa będzie tam ciągle wymieniana i będzie dochodziło do korozji - warto wiec zastanowić się na np buforem bez konieczności takiego ustrojstwa - stal kwasoodporna albo malowane epidianem (żywica) ...


Kolego straty zawsze były i będą, ale nie przesadzaj że do domku wsadzi sobie bufor 800 litrowy, litości on nie ma hotelu.
Każdy bufor czy bojler jest ocieplony.
Natomiast co do korozji bufora to nie są lata prlu, że produkowano z blachy ocynkowanej, teraz są zazwyczaj emaliowane i takiej powłoce korozja nie groźna.
Więc sprawa piąta jest nieaktualna wg mnie.
Link do komentarza
Gość czerwony łeb
Cytat

Kolego straty zawsze były i będą, ale nie przesadzaj że do domku wsadzi sobie bufor 800 litrowy, litości on nie ma hotelu.


Co do wielkosci bufora:
Cytat

Parę postów wcześniej policzyliśmy, że w 1m3 wody możemy zmagazynować około 60kWh energii cieplnej, którą potem możemy wykorzystać na potrzeby CO.


Czyli w buforze 1000l mamy 60kWh a to starczy na ok.2 dni na ogrzewanie w nowym dobrze zaizolowanym domu ok.120m2 w najgorsze mrozy.
Dla takiego domu wystarczy zatem bufor 500l i spokojnie naładujemy go przez okres taniej taryfy na dobe.
Cytat

1000kg*50K*4200J/(K*kg)/3600000J = 58.3kWh

Edytowano przez czerwony łeb (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Czwarta sprawa - straty ciepła. Duży bufor o wysokiej temp to także duże straty ciepła. Takie bufory mają po 800l...i co 24 część tego ciepła ogrzewa ci kotłownie...Warto wiec zadbać o to aby te straty były małe.



W temacie bufora, oto jest biblia na ten temat:

jak to się robi czyli bufor ciepła
Całego wątku nie przeczytasz, ale przynajmniej początkowy wykład Adama_mk przeczytaj.
Cały wątek to historia setek budów i linki do realizacji, wyliczenia i w ogóle cały świat buforem stoi.

A 800dm3 to jest takie prawie optimum dla domu, bo optimum dla przeciętnego domu to 1000l. A im więcej tym lepiej. Tylko trzeba mieć gdzie to postawić.

Ja mam 500dm3, MrTomo ma 2000dm3, a Bigl (znajdziesz dziennik ma właśnie 1000dm3 budowane wg instrukcji z powyżej podanego linka.

Możesz kupić gotowy buforek, na allegro już bywają za rozsądne ceny.
Pozdrowienia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...