Skocz do zawartości

Panele fotowoltaiczne z 80% dofinansowaniem czy warto???


Gość gawel

Recommended Posts

Mam następujący dylemat związany z prowadzonym w mojej gminie programem unijnym OZE w ramach którego można uzyskać 80% dofinansowania na następujące zestawy:
zestaw 2 kolektorów;
zestaw 3 kolektorów;
zestaw 4 kolektorów;
zestaw paneli fotowoltaicznych 3kW;
zestaw paneli fotowoltaicznych 5kW;
pompa ciepła na c.w.u.;
pompa ciepła na c.o. i c.w.u.

szczegóły dla zainteresowanych tutaj: http://www.nadarzyn.pl/423,lipiec.html?wiecej=2636

Wstępnie wybrałem pompę powietrzną do cuw i fotowoltaikę 3 KW. Za pompę mam wpłacić nie więcej niż 2400 zł Natomiast ogniwa kosztuję 4000 zł. Co do pompy jestem zdecydowany bo faktycznie oceniam, że zużycie prądu powinno spaść co najmniej 3 krotnie, obecnie roczny koszt cuw z bojlera to około 3000 kwh i koszt 720 zł, czyli inwestycja zwróci się po około 5 latach. Poza tym będę miał zasobnik 300 l zamiast obecnego 100 tak że komfort nieporównywalny. I tu jest wszystko ok icon_biggrin.gif o ile się nie mylę icon_rolleyes.gif

Natomiast po analizie umów na panele fotowoltaiczne i analizie sytuacji mam ogromne wątpliwości, czy się zdecydować czy nie?

ZA icon_biggrin.gif
1) dogodne usytuowanie na daszku garażu, nie naruszam połaci poddasza użytkowego odpowiednia orientacja i kąt nachylenia, nieinwazyjny montaż;
2) zwiększenie wartości domu o koszt instalacji co najmniej 21000 przy wydatkowaniu jedynie 4200 zł
3) wyprodukowanie energii elektrycznej ok 3000 kWh rocznie co daje około 60 000 kWh przez 20 lat (okres żywotności) co daje około 36 tys zł czyli 1800 zł rocznie;
4) instalacja jest bezobsługowa.

I to by było na tyle pozytywów icon_confused.gif

PRZECIW icon_evil.gif

1) jako użytkownik jestem zobowiązany do ubezpieczenia instalacji. Wałkowałem temat kilka dni i nie ma takiej możliwości oddzielanie, chyba że w pakiecie. Mam obecnie super oferte i musiałbym ją zamienić na inną co najmniej o 600 zł icon_evil.gif droższą (Koszt stały) Z mojej obecnej polisy nie wynika jednoznacznie że panele są wyłączone z zakresu ubezpieczenia, gdyż wchodzą w skład domu i są do niego trwale przymocowane. Ryzyko jest bo jeżeli moja polisa by nie zadziałała to musiałbym zapłacić 21000
2) brak i formacji jak mam być podłączony konwerter czy do tablicy w domu czy przy liczniku i w tej sytuacji to trzeba zrujnować podwórko dokupić dodatkowo kabel i zrobić przekop w granicy nie wiem czy nie potrzebna będzie dokumentacja takiego przyłącza i zgoda oraz odbiór PGE. Koszt całości ?????? 1500? Nie udało mi się uzyskać informacji dotyczącej miejsca podłączenia paneli do mojej instalacji.
3) bliżej nie sprecyzowane w umowie koszty eksploatacyjne i serwisowe? jakie?
4) Czy taka instalacja jest całkowicie bezpieczna i nie grozi np pożarem?
5) Ponieważ mam udzielnego OSD czyli PGE oraz dostawcę prądu DUON. Nie udało mi się uzyskać informacji komu i za ile będę odsprzedawał prąd. I jak to będzie odliczane od moich faktur. Zasugerowano mi zmianę dostawcę prądu na PGE Poinformowano mnie że najlepiej nieodpłatnie icon_mrgreen.gif icon_idea.gif przekazać prąd.

Mając to wszystko na uwadze proszę o pomoć w decyzji czy warto wejść w te panele czy nie??


Obecnie jestem na NIE bo to za duże ryzyko i koszt co najmniej 5-6 tys całkowity no i po odjęciu kosztów ubezpieczenia to zysk wychodzi 1200 zł rocznie czyli zwrot po 5 latach.
Link do komentarza
Cytat

Obecnie jestem na NIE bo to za duże ryzyko i koszt co najmniej 5-6 tys całkowity no i po odjęciu kosztów ubezpieczenia to zysk wychodzi 1200 zł rocznie czyli zwrot po 5 latach.



Te 1.200zł to mocno optymistyczne:

Cytat

Do wszystkich, którzy tak pięknie mówią o fotowoltaice.
Od marca tego roku mam podłączoną instalację o mocy 4,59 kW (18 paneli po 255 W). Tydzień temu dostałem rozliczenia za I półrocze. Oczywiście w rozliczeniu w systemie net-metering podlega tylko wartość energii a pozostałe opłaty (przesył, opłaty stałe) nadal są naliczane. Stawka za nadprodukcję energii wynosi 0,17 zł/kWh.
Dzisiaj dostałem e-maila z informacją, że przesyłają mi aneks do umowy w którym rozliczenie energii będzie w okresie zgodnym z fakturą podstawową (w moim przypadku co 2 miesiące) i dodatkowo kompensacja energii będzie ze współczynnikiem 0,8, czyli każdy 1 kWh wyprodukowanej energii pomniejsza mi tylko o 0,8 kWh energii pobranej a reszta nadprodukcji odkupiona będzie wg złodziejskiej stawki 0,17 zł/kWh.
Mogę tylko powiedzieć, że przy półrocznym bilansowaniu i próbach maksymalnego zużycia własnej energii zwrot nakładów wynosi w moim przypadku: 23 000 zł koszt założenia, około 800 zł rocznie mniejsze opłaty za prąd = ok. 29 lat nie licząc spadku wydajności paneli i ewentualnych awarii inwertera.
Nim założysz pomyśl.
W razie wątpliwości mogę podać dokładniejsze dane.




Jedna sprawa - ważna:

Przed podpisaniem czegokolwiek, zażądaj kompletu dokumentów od wykonawcy/realizatora - a w szczególności:
- warunków gwarancji,
- częstotliwości obowiązkowych przeglądów (zgodnie z umową),
- kosztów obowiązkowych przeglądów, za które zgodnie z umowa będziesz musiał płacić.
Link do komentarza
Cytat

Co do pompy jestem zdecydowany bo faktycznie oceniam, że zużycie prądu powinno spaść co najmniej 3 krotnie, obecnie roczny koszt cuw z bojlera to około 3000 kwh i koszt 720 zł, czyli inwestycja zwróci się po około 5 latach. Poza tym będę miał zasobnik 300 l zamiast obecnego 100 tak że komfort nieporównywalny. I tu jest wszystko ok icon_biggrin.gif o ile się nie mylę icon_rolleyes.gif



1.Ta (oferowana) PCi do CWU ma moc (grzewczą) około 2kW + 1,5kW grzałki.
2. Jak dobrze policzysz to możesz liczyć na około 50% oszczędności w opłatach za prąd potrzebny do ogrzania CWU.
3. Jak doliczysz koszt obowiązkowych "przeglądów", to z oszczędności może pozostać niewiele (albo nic).
4. Ja bym montował (dla Twojego przypadku) taką PCi w kaskadzie z istniejącym "kotłem" do CWU - co wbrew pozorom zmniejszy zużycie energii elektrycznej, zwłaszcza przy temperaturze zewnętrznej poniżej zera.

Pkt. 1-3 nie wyklucza sensu tej inwestycji - po prostu studzę wygórowane oczekiwania co do "zwrotu" inwestycji, bo choćby dla komfortu warto PCi zainstalować. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ja tej wody aż tak dużo nie zużywam ale swoje obliczenia oparłem na ogólnym założeniu że teraz na cuw idzie ok 8 kWk / 24h grzałka 1,5 kw poj 100l. grzałka prauje 5,3 hodziny na dobę A PC ma 300l zasobnik i moc pompy 2,4 kw pobór 0,5 kw czyli wychodzi że pracując 8h na tym samym prądzie wygeneruje około 20kwh ciepła.

Zastanawiam sie tylko po co ta grzałka i czy jest odłączalna Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Tu masz przykład danych technicznych dla takiego podgrzewacza CWU:

Cytat

Dane ErP

> Karta produktu
Deklarowany profil obciążeń XL
Efektywność energetyczna podgrzewania wody (ηwh) % 95
Klasa efektywności energetycznej podgrzewania wody A
Roczne zużycie energii elektrycznej paliwa, w przeciętnych warunkach klimatycznych (AECaver) kWh 2.640
Roczne zużycie paliwa, w przeciętnych warunkach klimatycznych (AFC aver) GJ 0
Poziom mocy akustycznej w pomieszczeniu (LWA) dB (A) 57
Poziom mocy akustycznej na zewnątrz (LWA) dB (A) 60
Pobór mocy elektrycznej pompa ciepła / pompa ciepła + grzałka elektr. kW 0,6/2,6

Dane techniczne

Moc grzewcza (bez grzałki elektrycznej) [kW] 1,7
Współczynnik wydajności COP 4,3
Moc grzewcza zintegrowanej grzałki elektrycznej [kW] 2,0
Temp. robocza powietrza [oC] +5…+35
Pojemność podgrzewacza pojemnościowego c.w.u. [l] 260
Powierzchnia wymiennika ciepła (wbudowana wężownica) [m2] 1,0
Maksymalna temp. c.w.u. z grzałką elektryczną /bez grzałki elektrycznej [oC] 70/60
Zasilanie elektryczne [V/Hz] 230/50
Pobór mocy elektrycznej: pompa ciepła/ /pompa ciepła + grzałka elektryczna [kW] 0,6/2,6
Materiał zasobnika stal emaliowana
Wymiary podłączeń kanałów [mm] 160
Masa [kg] 121
Wymiary: wys./szer./głęb. [mm] 1835/700/735




Nie podali dla jakich temperatur ten COP, ale obstawiam że jest to tak jak w innych tego typu, czyli A15/W15-45
Link do komentarza
Cytat

j.w. Założenia zbyt optymistyczne
czytałem gdzieś o opomiarowanej takiej instalacji, gdzie taka prosta pompa wyciskała bodajże ledwie średni COP=2,8 (mimo że producent zapewniał więcej)


Wiem, ale już nie chciałem być takim marudą że nie warto i na pewno się nie uda icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Jako, że mąż pracuje dla firmy energetycznej wiem z pierwszej reki jak to wygląda. Przy fotowoltanice musisz zadeklarować ilość prądu, jaką wyprodukujesz i wpuścisz do sieci. Jak nie wywiążesz się z umowy, płacisz karę.
W tym roku karę zapłaciła przynajmniej połowa jednorocznych posiadaczy fotowoltaniki, bo lato było pochmurne (w rejonie Poznania) a sprzedawcy obiecali gruszki na wierzbie i wydajność paneli jak małej elektrowni icon_biggrin.gif
Rekordzista wyprodukował 4 x mniej prądu niż zadeklarował.
Link do komentarza
Cytat

Jako, że mąż pracuje dla firmy energetycznej wiem z pierwszej reki jak to wygląda. Przy fotowoltanice musisz zadeklarować ilość prądu, jaką wyprodukujesz i wpuścisz do sieci. Jak nie wywiążesz się z umowy, płacisz karę.
W tym roku karę zapłaciła przynajmniej połowa jednorocznych posiadaczy fotowoltaniki, bo lato było pochmurne (w rejonie Poznania) a sprzedawcy obiecali gruszki na wierzbie i wydajność paneli jak małej elektrowni icon_biggrin.gif
Rekordzista wyprodukował 4 x mniej prądu niż zadeklarował.



fotowoltanika to chyba jakaś botanika.
Poważni ludzie rozmawiają o fotowoltaice i nie piszą przestarzałych farmazonów.
Link do komentarza
Nie płacili kar, płacili tylko za zużytą energię elektryczną pobraną z sieci:



Jak nie było słońca to, te żółte słupki spadły do dołu i nie było co bilansować.

Dodatkowo - stary sposob rozliczenia, czyli bieżące rozliczanie się z zakładem energetycznym co niestety nie jest opłacalne dla prosumentów ze względu na niedopasowanie krzywej produkcji energii elektrycznej systemu PV z typową krzywą zapotrzebowania na energię elektryczną gospodarstw domowych. Powoduje to brak możliwości bilansowania nadprodukcji generowanej np. w miesiącach letnich na rzecz miesięcy zimowych kiedy to ilość produkowanej energii przez systemy fotowoltaiczne jest znacznie niższa.

Nowa metoda, net-metering czyli system rozliczeń półrocznych.
Takie wydłużenie okresu rozliczeniowego sprawi, że nadmiar energii wyprodukowany w miesiącach letnich będzie mógł być w pełni spożytkowany zimą, a sieć elektroenergetyczna stanie się swoistym „magazynem energii”.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

skoro wiesz lepiej od pracownika energetyki...


A ten niby pracownik energetyki (monterzy i tzw. odczytywacze w większości są z firm zewnętrznych) wie tyle, co mu chłopy na wsi poopowiadały w sklepie. Kobieto, tematyka jest regulowana ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000478 zmienioną ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160000925
Poczytaj i nie pleć farmazonów.
Link do komentarza
Cytat

Rekordzista wyprodukował 4 x mniej prądu niż zadeklarował.



skoro miał wyprodukować 10 KW
a wyprodukował
-4x10
znaczy musiał zapłacić za 30 KW które dobrał z sieci to raczej logiczne

tak wiem czepiam się
ale o ile można zużyć czegoś 4 razy więcej i nie jest to problemem
to z mniej już problem jest
od tego są ułamki albo procenty a nie razy x bo idiotyzmy wychodzą
Link do komentarza
Cytat

skoro miał wyprodukować 10 KW
a wyprodukował
-4x10
znaczy musiał zapłacić za 30 KW które dobrał z sieci to raczej logiczne
...
od tego są ułamki albo procenty a nie razy x bo idiotyzmy wychodzą


Że co? MTW, miej litość!

Rozwiąż poniższe zadanie, a potem zgłoś się do modera:
W marcu człowiek wyprodukował 10 kilowatogodzin, a w kwietniu wyprodukował cztery razy mniej.
Ile wyprodukował w kwietniu?

Jak zarobisz zarobisz dychę, a potem zarobisz cztery razy mniej, to ile zarobisz?
Płakać się chce.

Stałeś się drugim z moich ulubieńców, obok Leszka, któremu butelki w wiadrze same gniotą się siłą naporu. icon_rolleyes.gif

BTW
Wskoczyliście na Elfira niczym prężna brać jeździecka.
Link do komentarza
Cytat

Że co? MTW, miej litość!



Wyjdź
przemyśl
wróć
przeproś :P


wskazuję że cztery razy mniej to nie to samo co 1/4
jedna czwarta z jednego = 0,25
cztery razy mniej od 1 to ile jest w/g Ciebie ???


reklama jakiejś erdolonej pralki co to zużywa 2 razy mniej prądu od starej
stara żarła 2 KW
to nowa misi być perpetum mobile bo nie dość że nie ściąga energii w ogóle co stanowi 1x mniej
to jeszcze drugi raz mniej oddaje do elektrowni
czyli saldo masz
+2 KW
a raz = 100% no nie ma inaczej
Link do komentarza
Cytat

tak wiem czepiam się



Oj troszkę czepiasz się icon_wink.gif
Panowie,obaj macie rację.
Orle,to co pisze PeZet jest słuszne w potocznym rozumieniu kwestii. No bo 4 razy mniej niż 10 to jest 2.5. Myślę że Bralczyk nie przyczepiłby się do tego.
Natomiast to co Ty napisałeś jest słuszne w sensie stricte.No bo wyprodukować 4 razy mniej niż deklarowane 10 to wychodzi minus trzydzieści.Tylko że to jest nonsens co słusznie ująłeś w tym co napisałeś że:

"ale o ile można zużyć czegoś 4 razy więcej i nie jest to problemem
to z mniej już problem jest"

co odczytałem jako mały dystans i lekką kpinę do tego co napisałeś.

A w procenty i punkty procentowe,ułamki oraz w to ile trzeba doliczyć Vat-u i ile Vat stanowi w danej kwocie nie zagłębiajmy się bo wyjdą "kwiatki" icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Trzymajcie mnie! icon_smile.gif
MTW, jeśli mnie pytasz...
Cytat

cztery razy mniej od 1 to ile jest w/g Ciebie ???


i oczekujesz logicznej odpowiedzi, to wyjaśnij mi, o co pytasz, bo według twojowłasnej logiki:

cztery (4) razy (x) mniej od (-) 1 (1)
4 x - 1 = i tu mam Ci odpowiedzieć?

Wg Ciebie, jak wnoszę, jest to minus 4 Ha ha!

MTW, a pisz sobie co ci w duszy gra, nawet twierdź że to jest logiczne.

Cytat

A poza tym Kopernik była kobietą.



Z tą uwagą się zgodzę, dała do myślenia, acz obecnie językowo to już nie jest tak jak kiedyś i już tak można i dziwne nie jest.
Link do komentarza
Cytat

Stałeś się drugim z moich ulubieńców, obok Leszka, któremu butelki w wiadrze same gniotą się siłą naporu. icon_rolleyes.gif


Aaaaaaaaaaaaaaaaa! Czy wczoraj były andrzejki? icon_biggrin.gif

Cóż to za oksymorony mi tu prawisz, Piotrusiu? (to takie wykluczające się nawzajem pojęcia)
Nie gniotą się same, lecz pod naporem wody. Póki nie jesteś dowódcą łodzi podwodnej, to tylko Twój problem, mój ulubieńcu od fizyki. icon_mrgreen.gif

Link do komentarza
W to co mówi/pisze PeZet należy się wsłuchać/wczytać z uwagą.

On zasady fizyki/matematyki transponuje i pojmuje językiem literackim, ale jego i taka "definicja", jest zgodna z zasadami nauki.

Sam tego doświadczyłem - wychodząc przy okazji na niedouczonego gupka, fachowca od siedmiu boleści od akustyki (a z tego żyję icon_cool.gif )

A dla mnie;
4 razy więcej niż x = 4x
4 razy mniej niż x = 4/x

a różnica zawsze ; wynik -x
Link do komentarza
Cytat

I dla rozluźnienia:

W tym miesiącu zysk 300, czyli 4 razy większy, niż strata osiągnięta w zeszłym miesiącu.
Jaka była strata?


no jak pięknie
znaczy 4 razy więcej - logicznie
można napisać tak po prostu - można
co do języka powszechnego
to że kilka razy w reklamie popełniono błąd jeszcze nie świadczy że jest to poprawne
tak samo jak łażenie z gołą doopą może być i modne i przyjemne dla oka co nie znaczy że zapomnę spodni bo tak jest modnie.
Co do Bralczyka chmm
pewnie warto zaryzykować pytanie
Link do komentarza
Cytat

jeżeli 300 przyjmiemy za 1 raz = 0
to jeszcze 3 razy mniej

mnie wyjdzie 900 pod kreską
bo od 0 do x = raz
czyli 4 razy mniej
to znaczy:
(-x*4)+x = cztery razy mniej
będzie bardziej poprawne



cholerka,a może 1200 pod kreską bo w tym przypadku zysk i stratę rozliczamy osobno,stratę liczymy od zera "w dół".A że zysk 300 jest 4 razy mniejszy więc chyba te 1200 :bezradny:

Wspiąłem się na wyżyny abstrakcji i nie wiem.Ale ważne że zysk jest w tym miesiącu.Będzie za co kupić icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

skoro miał wyprodukować 10 KW
a wyprodukował
-4x10
znaczy musiał zapłacić za 30 KW które dobrał z sieci to raczej logiczne



Szponiasty popatrz na dokładnie taki sam przykład krotności

Cytat

Rekordzista położył 4 x mniej m2 płytek niż zadeklarował.



skoro miał połozyć 10 m2 płytek
a połozył
-4x10
znaczy musiał zapłacić za położenie 30 m2 płytek które ................... (?) to raczej logiczne.

icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

I już poważnie.
Miesza Ci ten znak przed liczbą, a przeca tak jak pisał Buster, w takich działaniach przyjmujemy wartości bezwzględne.



a) Liczba 5 razy większa od 20 to 100

20 · 5 = 100
Bo zwrot „5 razy więcej” jest związany z mnożeniem.

b) Liczba 5 razy mniejsza od 20 to 4

20 : 5 = 4
Bo zwrot „5 razy mniej” jest związany z dzieleniem.

icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Szponiasty popatrz na dokładnie taki sam przykład krotności



skoro miał połozyć 10 m2 płytek
a połozył
-4x10
znaczy musiał zapłacić za położenie 30 m2 płytek które ................... (?) to raczej logiczne.

icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

I już poważnie.
Miesza Ci ten znak przed liczbą, a przeca tak jak pisał Buster, w takich działaniach przyjmujemy wartości bezwzględne.



a) Liczba 5 razy większa od 20 to 100

20 ? 5 = 100
Bo zwrot ?5 razy więcej? jest związany z mnożeniem.

b) Liczba 5 razy mniejsza od 20 to 4

20 : 5 = 4
Bo zwrot ?5 razy mniej? jest związany z dzieleniem.

icon_mrgreen.gif



Rysiu to nie jest tak że ja nie rozumiem o czym do mnie piszesz czy o czym są te reklamy
jednak krotność x to coś innego niż x/krotność.
i mam prawo oglądając reklamę twierdzić że kłamią bo żadna pralka licznika mi nie cofnie - no nie ma bata normalnie.
i nie chodzi o to że ja mam się domyślać co artysta chce mi powiedzieć icon_smile.gif


ja po prostu widzę różnicę i to znaczną
między 2 razy mniej
a połowę mniej
połowa mniej oznacza że więcej będzie 2 razy ale 2 razy mniej będzie -1 :P
bo wartością podstawową
jest ile prądu miał wyprodukować czy ile prądu zużywała stara pralka a krotność tych wyrażeń w/g słownika poniżej
http://sjp.pl/krotno%C5%9B%C4%87

http://sjp.pwn.pl/slowniki/krotno%C5%9B%C4%87.html Edytowano przez MTW Orle - osuszanie budynków (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Z Ziemi do Słońca jest daleko - 149 600 000 km, za to z Ziemi do Księżyca jest 390 razy bliżej. Jaka jest odległość Księżyca od Ziemi? I dlaczego nie czerpiemy energii ze światła odbitego od Księżyca?



I dlaczego w nocy niebo jest ciemne,przecież gwiazdy świecą czyli paradoks Olbersa icon_smile.gif

A dla relaksu quiz:

http://kobieta.onet.pl/dziecko/czy-umiesz-...wdz-quiz/mnvb0n

komentarze do quizu są bardzo ciekawe icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Odświerzę temat

Mam taką zagawozdkę, bo u mnie wprowadzili takie coś:

"[...]Z analizy dotychczasowych działań  przewidujemy, że będzie to 60 %, zatem pozostałą część kosztów – 40 % musi zapewnić z własnych środków finansowych właściciel nieruchomości. [...]

-  10 tys.zł. dla instalacji kolektorów słonecznych dla rodziny 4 osobowej,

- 45 tys.zł. dla instalacji gruntowej pompy ciepła z odwiertem  dla budynku o średniej izolacyjności cieplnej przegród (ścian i stropów) i powierzchni użytkowej  około 100 m2,

-  12 tys. zł dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW,

  • planując rodzaj i zakres instalacji do zgłoszenia należy zakładać, że 40 % określonych wyżej kosztów właściciel nieruchomości musi pokryć z własnych środków,[...]"

Skłaniam się ku instalacji fotowoltaicznej - ale może coś podpowiecie/doradzicie.

 

Kiedyś liczyłem, że w lato potrzebuję węgla na ciepłą wodę za około 140zł/miesiąc czyli około 1000 zł sezon albo prądu za około 160zł/miesiąc czyli około 1100 zł sezon. Czyli kolektory zwróciłyby się po 4latach (teoretycznie).

Jak Wasze organoleptyczne doświadczenia? I podpowiedzcie czy warto pakować się w solary czy w fotowoltaikę.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Qubacen napisał:

 Kiedyś liczyłem, że w lato potrzebuję węgla na ciepłą wodę za około 140zł/miesiąc czyli około 1000 zł sezon albo prądu za około 160zł/miesiąc czyli około 1100 zł sezon. Czyli kolektory zwróciłyby się po 4latach (teoretycznie).

Jak Wasze organoleptyczne doświadczenia? I podpowiedzcie czy warto pakować się w solary czy w fotowoltaikę.

Z rachunkami u Ciebie tak... średnio.

A na pytanie które postawiłeś, mam taką odpowiedź: Jaką kieckę kupić żonie, tę błękitną z butiku nowojorskiego, czy tamtą karminową z Paryża? I odpowiadam: Jeśli mozesz bez szkody dla zdrowia, to kup jej obydwie, ona się ucieszy, a ty bedziesz miał lekkie kieszenie.  A jesli Cię nie stać, to niech chodzi w dżinsowych spodniach i nie zawracaj sobie doopy bajkami.

Zapamiętaj też, te wszystkie zabawki, to zajęcie jak na razie dla hobbystów, gotowych do tego dopłacać i mających przyjemność doglądania tego i obsługiwania.  Wbrew pozorom jest ich niemało i robią to z przyjemnością, chociaż żaden nie ma z tego zysku! To jak posiadanie bajeranckiego auta, cieszysz się że masz i nie liczysz się z kosztami. Bo co zrobisz z instalacją fotowoltaiczną, jeśli nie masz czasu na odśnieżanie, bo raniutko zasuwasz na szychtę, a w nocy padał śnieg? Kto ci to odsniezy? A bez zdjęcia śniegu będziesz miał wyliczenia... zerowe! Uwzględniłeś to  w rachunkach?

Nie ma tak, ze zapłacisz i już się cieszysz. Koło tego trzeba chodzić, jak koło krowy. A najpierw nauczyć się, jak się krowę karmi i czym poi. Krowa bez opieki mleka nie da!

Masz linka http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum300.html  i poczytaj ludzi którzy różne instalację mają, którzy to lubią i mają wiedzę w temacie. Żaden jednak nie pisze, że mu się taka instalacja zamortyzuje. Oni wciaż dopłacają i dopłacać będą, bo tak chcą, bo ich to bawi.

A jedyna z tego korzyść dla nas wszystkich, to nieco czyściejsze powietrze. Nieco, bo nasz rząd i tak nie pozwoli, byśmy odeszli od spalania wegla. Milionów ton.

Tyle, że celowe fundusze europejskie trzeba przecież jakoś wydać. I tak jak wczesniej, większość pochłoną banki i ubezpieczyciele, a Ty zostaniesz z ratami do spłacania.

Link do komentarza

U mnie dopłacają dopłacają niby 80% ale nie więcej niż 12 tys. 

Koszt instalacji o mocy 3kW to raczej nie 12 tys ale 15, więc mój koszt to będzie 3 tys. Oczywiście wchodzę w to, bo trzeba być durniem żeby nie skorzystać z takiej dopłaty.

Retro, u mnie latem, jesienią ani wiosną śnieg nie pada. Zimą tyle co nic. Mieszkam w Polsce a Ty gdzie ? na Alasce.:icon_lol:

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

U mnie w Gminie też to jest, zgodnie z tym co mi Pani w Gminie powiedziała to ten program jest w 45% gmin w Polsce.

Ja podpisałem umowę na PC powietrzną 14kW i PV 5kW, w połowie lutego ma się okazać czy przeszło. W mojej Gminie coś około 150 umów zostało podpisane, było więcej zainteresowanych, ale nie wszyscy spełniali warunki bo np. dopiero zaczynali się budować.

Warunki są chyba różne bo u mnie nie było nic o obowiązku ubezpieczenia. Przez 5 lat właścicielem instalacji ma być Gmina a ja tylko jej użytkownikiem, potem instalacja przechodzi na moją własność. 

Mam dobre warunki do umieszczenia PV ponieważ mam jedną połać centralnie wystawioną na południe pod korzystnym kątem i jak moje świerki nagle nie wybiją do góry to nic mnie nie zasłoni od żadnej o żadnej porze.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...