Skocz do zawartości

Jesienne nawożenie trawnika


Adamoo

Recommended Posts

Witam, potrzebuję porady odnośnie jesiennego nawożenia trawnika. Trawa została posiana w tym roku na wiosnę, wybrałem specjalną mieszankę suchum na tereny suche, ponieważ gleba nie jest za bardzo urodzajna i do tego jest problem z regularnym nawadnianiem, nie wiem czy to akurat jakieś znaczenie przy wyborze nawozu, ale wolałem o tym wspomnieć. Patrzyłem w internecie na nawóz vila yara do trawników skład ( fosfor w sumie 22%, potas 27%, siarka 2,3% i wapń 13%) czy byłby odpowiedni? No i co najważniejsze czy mogę nawozić na koniec września ?
Link do komentarza
Tak, nawóz jest odpowiedni. Nie ma w składzie azotu, za to ma fosfor i potas. Teoretycznie trawniki nawozi się do połowy września (ja tak robię, przynajmniej tak staram się robić), ale nawozy jesienne (tylko takie) można w stosować do końca miesiąca. Producent zaleca nawet stosowanie do października, więc sypać icon_smile.gif i nie martwić się, ale przestrzegać dawek.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...

Witam wszystkich! Dotychczas nie interesowałem się ogrodami i roślinami. Myślałem że ogródki to prosty temat ale zasiałem tylko trawę i od razu skucha!
Krótka historia trawnika (ma to być boisko do piłki):
1. wyrównanie terenu koparką ze spadkiem
2. nawiezienie ziemi (zbadałem samodzielnie ph - około obojętnego)
3. porządne wygrabienie/ wyrównanie
4. siew (01.10.2017 r.)/ walcowanie (deszcz trochę wypłukał mi nasiona)
5. trawka ładnie wzeszła przed zimą - była zielona
6. po zimie też chwilkę wydawała się zielona ale z dnia na dzień wygląda coraz gorzej. Trawa żółknie - ma wręcz lekko czerwonkawy kolor. Ziemia jest wilgotna (podlałem dwukrotnie deszczówką po zimie - mam studnię ). nie wiem co mam robić. Nawozić? nie dawałem wogóle nawozu dotychczas.
Proszę o pomoc co mam z tym zrobić bo zaczyna to wyglądać beznadziejnie...
zdjęcia na priv mogę podesłać. POMOCY!

20170425_194435.jpg

20170425_194511.jpg

20170425_194500.jpg

Link do komentarza

Nie znam się "świetnie". Sama nie mam trawnika w ogrodzie - za dużo przy nim pracy.

Tyle tylko co na wykładach i z opowiadań firm realizacyjnych.  Ja projektuję ogrody, ale ich nie zakładam.

 

Czerwona trawa wskazuje albo na brak fosforu - z resztą brak wiosennego nawożenia to błąd.  Polecam wysypać przynajmniej Azofoskę (albo Yara mila Complex)

Albo to może być choroba grzybowa: czerwona nitkowatość traw, spowodowana zbyt wysoką wilgotnością podłoża.

Wówczas trzeba popsikać Topsinem i zrobić aerację w formie nakłuwania gruntu i piaskowania otworów. I potem nawożenie.

 

Pod trawniki podłoże powinno być przepuszczalne. Na czystej glinie ciężko będzie uzyskać ładny trawnik. 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...

Nie nawozi się trawnika jesienią. Mimo, że trawa jest zielona całą zimę to i tak nie wykorzysta tych składników. Wszystkie popłyną sobie w ciemną dal. Nawozimy wczesna wiosną potem w lecie do sierpnia. 

 

Jesienią tylko wapnujemy czyli jak nam rosną grzybki i mech to wapno, może być z magnezem. 

Wiosenne wapnowanie spali rośliny. 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mniej niż 90 cm nie uda się uzyskać niestety bo niebezpiecznie blisko będę zbliżał się do zbrojenia ławy. Kanalizacja jest głęboko a do tego mam działkę w dołku i muszę zrobić wysoki fundament żeby zrównać się z drogą. Stąd te problemy.   rewizja w postaci studzienki kanalizacyjnej jest właśnie tym miejscem do którego muszę zrobić ten większy spadek i ona jest na mojej działce więc mam dostęp. Nie do końca w linii proste, myślę że 2 kolana 30 stopni będą potrzebne Jak zmienię trochę projekt wewnętrzny to uda mi się zwiększyć odległość do 9.5 metra Ewentualnie mogę jeszcze przesunąć o 1.5 metra rewizję i uzyskam między domem a rewizją 11 metrów 
    • [url=http://zmkshop.ru/uslugi/stroitelstvo-avtomoyki-i-stantsii-avtozapravki-azs/]завод металлоконструкций здания азс[/url]
    • Chcesz przez to powiedzieć, że bardziej poziomo, zapewne przez różnicę poziomów na działce, nie da się zrobić? Ten siedmiometrowy odcinek z domu do rewizji jest w linii prostej? Rewizja przy wyjściu z domu jest wykonana i dostępna? Dopuszczalny, ale według moich nauczycieli - nieco ryzykowny... Bardziej stałe "odpadki" nie są porywane cieczą, przyklejają się do dna rury, ciecze przepływają nad nimi... Na tych przyklejonych tworzą się zatory i korki... Dlatego pytam o rewizję, które pozwalają na udrażnianie kanalizacji...
    • Cześć,   chciałbym poradzić się w kwestii kanalizacji. Otóż mój problem wygląda tak, że pomiędzy domem a studzienką rewizyjną kanalizacji, którą mam na działce uda mi się maksymalnie uzyskać różnice wysokości 90 cm na 7 metrach odległości.  Daje to spadek rury na tym odcinku około 13%.    Reasumując, na domu spadek 2%, pomiędzy domem a studzienką (7 metrów) 13% i pomiędzy studzienką a główną nitką 4%   Ja wiem, że optymalny spadek to 2% natomiast interesuje mnie czy ktokolwiek był zmuszony użyć tak dużego spadku i u niego to funkcjonuje. Znalazłem kilka informacji, że dopuszczalny jest spadek 15%.   Pozdrawiam Mikołaj.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...