Skocz do zawartości

Aeracja trawnika


Baru

Recommended Posts

Od razu mówię, że wpisałam w wyszukiwarkę słowo aeracja i nic nie wyskoczyło, dlatego zakładam nowy temat. Ale jakby już coś było - proszę podpiąć.
Mój trawnik ma już "parę" lat - coś koło 10-ciu. Działka ma prawie 28a, z czego do koszenia jest ze 25.
Owszem koszony jest regularnie, ale go nie nawożę, bo zamiast raz w tygodniu, musiałabym popierniczać ze sprzętem koszącym dwa razy w tygodniu.
Trawy nie zbieram, bo latanie z koszem zajęłoby drugie tyle czasu co koszenie, poza tym - nie mam kompostownika ( i mieć nie zamierzam - proszę o nieprzekonywanie mnie, jaka to fajna i pożyteczna sprawa).
Lato było suche (nie podlewam zielonego), więc wygląda, jak wygląda...
Poczytałam trochę i każą napowietrzać i wertykulować. I teraz zestaw pytań:
1. czy obydwa te zabiegi mogę przeprowadzić teraz?
2. znalazłam na necie aerator w płynie - ktoś stosował?
3. czy jest sens posypać teraz jakimś nawozem (i jakim)
4. pokazały mi się na trawniku pieczarki - tak, wiem, to efekt koszenia bez kosza - czym posypać i czy mogę to zrobić teraz?
Dziękuję za odpowiedzi - od jutra mam urlop, ma być ładna pogoda, więc zamierzam ją (pogodę icon_wink.gif )wykorzystać zapierniczając w ogrodzie.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Poczytałam trochę i każą napowietrzać i wertykulować. I teraz zestaw pytań:
1. czy obydwa te zabiegi mogę przeprowadzić teraz?
2. znalazłam na necie aerator w płynie - ktoś stosował?
3. czy jest sens posypać teraz jakimś nawozem (i jakim)
4. pokazały mi się na trawniku pieczarki - tak, wiem, to efekt koszenia bez kosza - czym posypać i czy mogę to zrobić teraz?
Dziękuję za odpowiedzi - od jutra mam urlop, ma być ładna pogoda, więc zamierzam ją (pogodę icon_wink.gif )wykorzystać zapierniczając w ogrodzie.



1. Tak, jak najbardziej. Nawet zalecane.
2. Nie. Uważam to za zbedny wydatek.
3. Byle nie azotowe!!!
4. Naprawdę pieczarki, czy takie białe grzyby lekko podobne do pieczarki, później czerniejące? Młode są jadalne, nie niszcz ich, nie warto.

Ale, uwaga! Zawierają substancję blokującą metabolizm alkoholu, pod siwuchę się nie nadają!

Cytat

Podciągam bo mój luby właśnie zamarzył o profesjonalnym aeratorze. Nie wiem czy mu taką inwestycję wybijać z głowy czy wręcz przeciwnie - sprezentować takie cacko na Gwiazdkę ;) Czy aeracja faktycznie działa tak jak mu to spece z ogrodniczego obiecują?


Jasne! Faceci lubią zabawki. Mechaniczne też.
Link do komentarza
Retro!
Jak zwykle nieoceniony icon_lol.gif

Cytat

4. Naprawdę pieczarki, czy takie białe grzyby lekko podobne do pieczarki, później czerniejące? Młode są jadalne, nie niszcz ich, nie warto.

Ale, uwaga! Zawierają substancję blokującą metabolizm alkoholu, pod siwuchę się nie nadają!


Jak mam stwierdzić, czy naprawdę pieczarki? Pieczarki przeca też czernieją...
Muszę się ich pozbywać, bo Mafia je zżera icon_evil.gif.
Poza tym czymś pieczarkopodobnym - mam też purchawki...

Maślaki też, ale rosną kulturalnie pod sosenką icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam. Ja zamierzam przeprowadzić aerację na wiosnę, nie wiem czy warto kupować od razu sprzęt czy lepiej pożyczyć z wypożyczalni, w końcu aerację przeprowadza się co jakiś czas. A, i według zasłyszanych opinii aeracja bardzo pomaga trawie. Zobaczymy.
Baru, a Ty zrobiłaś aerację trawki.
Pozdrawiam



Aerację powinno wykonywać się dwa razy w roku - wczesną wiosną i późnym latem. Zabieg ma na celu rozluźnienie darni i napowietrzenie systemu korzeniowego. Warto chociaż raz w roku wykonać aerację! Jeśli macie mały trawnik, to nie potrzeba specjalnego sprzętu - wystarczą zwykłe widły lub nakładki z kolcami na buty. Sprzęt mechaniczny pomocny będzie w przypadku dużych trawników.

Więcej o aeracji, jej zaletach i wykonywaniu zabiegu na portalu ZielonyOgrodek.pl
Link do komentarza
Należy rozróżnić aerację i wertykulację.

Wertykulacja - ma za zadanie ciąć darń, a przy okazji wyciągnąć spomiędzy kęp trawy uschnięte sfilcowane resztki trawy, które blokują wymianę gazową gleby, nawożenie i podlewanie.
Po co ciąć darń? Trawniki złożone są z gatunków kępowych i rozłogowych trawy. W przypadku kępowych, rozrost polega na powiększaniu się kępy, która z czasem albo wybrzusza się pośrodku, albo obumiera. Przecięcie takiej kępy na pół odmładza ją - tworzą się nowe, dwie kępy.
Natomiast trawa rozłogowa najczęściej wypuszcza 1-2 rozłogi - ich przecięcie zmusi trawę do wypuszczania większej ilości rozłogów a tym samym lepsze zagęszczanie murawy.
Tak więc wertykulacja jest odmładzaniem trawnika. W przypadku młodych trawników można wykonywać raz w roku, w przypadku starszych nawet dwa razy w roku.
Wertykulację dobrze wykonać jest wczesną wiosną. Po zabiegu dać nawóz wieloskładnikowy. Kolejny zabieg może być latem (ale nie w upały).

Aeracja - czyli napowietrzenie. Ten zabieg jest niezbędny na trawnikach intensywnie udeptywanych (boiska, okolice zejścia z tarasu, najczęściej uczęszczane obszary trawnika) oraz na trawnikach założonych na ciężkich glebach. Zabieg ma na celu wprowadzenie powietrza w okolice korzeni. Po co? Ano o żyzności gleby decydują w ogromnej mierze mikroorganizmy glebowe. To one przekształcają związki mineralne w formy dostępne dla roślin. A mikroorganizmy potrzebują tlenu.
Problem braku tlenu w glebie rzadko występuje na glebach piaszczystych, gdzie między ziarnami piasku tworzą się mikrokanaliki doprowadzające powietrze. Ale na glinach wszelkie potencjalne kanaliki są zamulane cząsteczkami ilastymi, mniejszymi od ziaren piasku. Także na trawnikach intensywnie deptanych owe mikrokanaliki są niszczone.

Dlatego glebę należy nakłuwać, a w powstałe otworki wsypywać piasek. Oczywiście nikt nie każe nachylać się nad pojedynczą dziurką icon_smile.gif Nakłuwamy darń, potem rozsypujemy piasek na trawniku, równomiernie rozgrabiamy i polewamy obficie wodą.

Aerację można dokonać w dowolnym momencie, bowiem nie wpływa znacząco na wegetację samej trawy w momencie wykonywania zabiegu. Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...

Witam. No traktorkiem to Ci robota będzie się paliła w rączkach. Ja zakupiłem elektryczny, w markecie, 1800 wat, 14 noży do tego wymienna rolaka na wertykulator, regulowana głębokość pracy w czterech poziomach.  Areator  wypróbowałem i muszę przyznać, że daje radę. Areację przeprowadziłem najpierw na ustawieniu 1, zrywał fajnie starą trawę, nacinał i rozcinał darnie. Na 2 widać było głębsze nacięcia i zbierał więcej trawy. Teraz czekam na efekty. Zobaczymy czy aeracja coś pomogła na wzrost i zagęszczenie trawnika. Będę pisał jak trawka rośnie. No i za jakiś czas trzeba będzie przeprowadzić wertykulację:icon_biggrin:

Pozdrawiam

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 3.04.2017 o 11:26, Baru napisał:

Sprzęt zakupiony, dostałam powiadomienie o wysyłce.

Będę zdawać relację z użytkowania.

Wyględny założył, przejechałam kawałek trawnika...

Działa nieźle, tylko ekipa grabiąca te pozostałości miała niejakie pretensje, że dlaczego tak tego duuuużooooo?? ;-)

PS.

Owa ekipa to moje 14-stoletnie bliźniaczki :D

Link do komentarza
1 godzinę temu, Baru napisał:

Wyględny założył, przejechałam kawałek trawnika...

Działa nieźle, tylko ekipa grabiąca te pozostałości miała niejakie pretensje, że dlaczego tak tego duuuużooooo?? ;-)

PS.

Owa ekipa to moje 14-stoletnie bliźniaczki :D

To kupiłaś bez kosza?

Link do komentarza
5 godzin temu, Baru napisał:

Tak, traktorek mam bez kosza - pisałam o tym w pierwszym poście...

Tak toto wygląda...

wert..docx

:icon_biggrin:

Bliźniaczki są bez kosza :D  :yahoo:

To kupiłaś aż dwa?:D

Coś ten link mi się nie otwiera do tej cud maszyny:icon_biggrin:

A dopytuję się dlatego, że może jest możliwość dorobienia kosza, ale jak jej nie widzę maszyny to trudno mi coś powiedzieć.

Link do komentarza
Dnia 12.04.2017 o 17:59, ewamariusz napisał:

Witam. Elfir takiego nawozu jak polecałaś u siebie nie znalazłem, za to kupiłem YARA BELA EXTRAN 27, nie wiem czy to ten sam nawóz o którym pisałaś czy zupełnie inny. Kupiony i rozsiany na trawniku.

Pozdrawiam

To co kupiłeś to zwykła saletra amonowa. Bez fosforu i mikroelementów.

Nadawałby się bardziej jako letni a nie startowy-wiosenny.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 19.04.2017 o 11:10, Baru napisał:

traktorek jest MTD, wyrzut ma z boku, więc raczej nie będzie możliwości...

Jak mam to zdjęcie dać, żeby się otwierało??

 

W traktorkach-kosiarkach aby zamontować kosz przy wyrzucie z boku nie ma problemuOPTIMA_MINIRIDER_76SDE_MTD_PAJM_6.jpg, ale to co widzę na fotce (to co kupiłaś) to jest urządzenie nie takie o jakim myślałem:icon_confused: tu nie da się kosza zamontować. Tylko ten sprzęt nazywa się wertykulator to jak to nazywam takie 'grabki" bo wyglądają jak grabki:icon_biggrin:, a do aeracji takiej prawdziwej jest aerator i wygląda troszkę inaczej niż ten co kupiłaś.

Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...