Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Czy mogę wybudować szambo zamiast podłączać się do sieci kanalizacyjnej?

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady
Witam serdecznie.
Dostałem dom w spadku od rodziców w stanie surowym zamkniętym z tynkami i ślepymi wylewkami, oraz wszystkie instalacje oprócz CO. W warunkach zabudowy podane jest że dom ma być podłączony do sieci kanalizacyjnej. Problem polega na tym że podłączenie jest około 300 m od domu i należało by się przebijać przez tory kolejowe więc jest to inwestycja bardzo kosztowna na którą mnie po prostu nie stać.

Czy mógłbym wybudować po prostu szambo własne lub przydomową oczyszczalnie ścieków i z jaką papierkową robotą się to wiąże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapisy w warunkach zabudowy są jedynie wytycznymi do projektowania, a realizacja inwestycji powinna odpowiadać projektowi i planowi zagospodarowania działki, na które wydano pozwolenie na budowę.

Jeśli w dokumentacji nie ma przyłącza do sieci kanalizacyjnej można złożyć zgłoszenie zamiaru budowy oczyszczalni przydomowej lub szamba. Do zawiadomienia trzeba dołączyć projekt lokalizacji tych obiektów odpowiadający aktualnym przepisom. Jeśli w ciągu miesiąca starostwo nie zgłosi sprzeciwu, można będzie przystąpić do robót.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zapisy w warunkach zabudowy są jedynie wytycznymi do projektowania, a realizacja inwestycji powinna odpowiadać projektowi i planowi zagospodarowania działki, na które wydano pozwolenie na budowę.

Jeśli w dokumentacji nie ma przyłącza do sieci kanalizacyjnej można złożyć zgłoszenie zamiaru budowy oczyszczalni przydomowej lub szamba. Do zawiadomienia trzeba dołączyć projekt lokalizacji tych obiektów odpowiadający aktualnym przepisom. Jeśli w ciągu miesiąca starostwo nie zgłosi sprzeciwu, można będzie przystąpić do robót.Przepraszam ale jestem lajkonik w tych sprawach dopiero się wdrażam. W projekcie domu i na mapce mam narysowany projekt planowanego przyłącza do sieci kanalizacyjnej tylko tak jak mówię jest to dwie działki dalej i pod torami przekop.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W opisanej sytuacji można wystąpić do gminy o wydanie nowych warunków zabudowy (zmiana sposobu odprowadzenia ścieków bytowych), jeśli wykonanie przyłącza jest trudne technicznie i kosztowne. Jeśli gmina nie zmieni warunków, to pozostaje droga odwoławcza (kolegium samorządowe, sąd administracyjny). Można też starać się w gminie o współfinansowanie podłączenia np. w ramach wykorzystania subwencji unijnych.
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Można też starać się w gminie o współfinansowanie podłączenia np. w ramach wykorzystania subwencji unijnych.Każda gmina praktycznie taki program ma. Faktycznie partycypują w kosztach podłączenia, do pewnej określonej kwoty. W moim przypadku nowo położona instalacja kanalizacyjna była bardzo daleko od posesji, w dodatku pod górkę (wiązało się z zakupem pompy) dodatkowo kazano na swój koszt rozbierać kostkę brukową na placu w celu położenia rur. Wyliczyłem koszt podpięcia na około 30.000zeta podczas kiedy gmina szczuła mnie 2.500zeta maksymalną dotacją.
Odpisałem co i jak - i dali spokój. Choć namiętnie co kwartał wpadają strażnicy miejscy w celu kontrolowania faktur za wywóz nieczystości.
 • Lubię to 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

W opisanej sytuacji można wystąpić do gminy o wydanie nowych warunków zabudowy (zmiana sposobu odprowadzenia ścieków bytowych), jeśli wykonanie przyłącza jest trudne technicznie i kosztowne. Jeśli gmina nie zmieni warunków, to pozostaje droga odwoławcza (kolegium samorządowe, sąd administracyjny). Można też starać się w gminie o współfinansowanie podłączenia np. w ramach wykorzystania subwencji unijnych.Panie Cezary mógłby Pan mi pomóc w sformułowaniu takiego pisma? Byłem dzisiaj w gminie kazali cos takiego napisać nie wiem za bardzo jak sie zabrac do tego ... Dodam ze powiedzieli że oni nie sfinansują tego przyłącza bo jest za drogie. I kazali napisać o zmianę sposobu odprowadzania ścieków. Jednak w gminie stwierdzili mi ze nadzór budowlany nie odbierze mi budynku gdyż warunki zabudowy wskazują na odprowadzenie ścieków do Gminnej Sieci Kanalizayjnej/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trzeba po prostu wystąpić do gminy o wydanie warunków zabudowy dla zbiornika/oczyszczalni co nie wymaga żadnego uzasadnienia. Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi warunki te będą podstawą do zgłoszenia budowy takiego wariantu kanalizacji do starostwa, które nie powinno wnieść sprzeciwu i po miesiącu można przystąpić do robót.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam. Będę wykonywał fundament garażu na glinie w związku z czym mam parę pytań.  1. Ława będzie wykonywana w wykopie, czyli bez szalunku deskowego. Wykop ma 100 cm głębokości, po zdjęciu ok 20-30 cm humusu, więc po zasypaniu fundamentów spód ławy będzie znajdować się na głębokości ok 120-130 cm czyli poniżej strefy przemarzania. Czy w związku z tym że wykop jest w prawie czystej glinie mam się przejmować zamarzaniem gliny na zimę? W tym roku zdążymy tylko zalać ławe a dopiero na wiosnę układać bloczki. Czy po wylaniu ławy i związaniu zabezpieczyć to i zasypać ziemia na okres zimy?    2. Czy w przypadku gliny stosować jakieś folie na dno lub same boki? Kierbud uważa że stosowanie folii budowlanej jako izolacja jest na krótka metę bo i tak może zostać przerwana, uszkodzona i że lepiej zamówic beton wodoodporny w betoniarni. Z kolei znajomy, który też się buduję mówi że majtsry zaproponowali mu by na gliniastych podłożach pod folie dać jeszcze podsypke piaskowa gdyż (jeśli dobrze zrozumiałem) piasek ma być poduszką dla ewentualnego zwiększania objętościowo gliny w sytuacji gdy zamarznie. Lub może chodziło o to że gdy jest folia to ewentualna woda która dostanie się pomiędzy folie a ławe mogła wsiąknąć do piasku? Nie pamiętam dokładnie. Więc może folie dać tylko na boki, lub wyłożyć boki folią fundamentowa a później zawinąć na wierzch pod bloczków?    3. Koparkowy wykopał dół na szerokość 45cm gdyż miał taką łyche, więc moje ławy będą mieć wymiary 40cm wysokie i 45 szerokie. Strzemiona dla takiej ławy robić na 25x25cm? Na ławie ściana fundamentową będzie z bloczka szerokości 25cm.   4. Czy pod belkę zbrojeniowa stosować dodatkową kratownice jak miałem w ławach piwnicy (szerszą od belki)? Czy to się robi tylko dla większych obciążeń (3 kondygnacji?). W moim projekcie nie ma rysunku zbrojenia ławy garażu. 
  • Polecam sklep  https://aquawita.pl posiadaja dzbanki dafi ;)
  • Gość Mam sposób
   Problem mam tylko w łazience po gorącej kąpieli, gdy para wodna osadza się wszędzie, na płytkach i na oknie dachowym. O ile płytki, to nie problem, bo zanim woda ścieknie to zdąży odparować, o tyle z okna woda kapie... Normalnie okno wcale nie paruje. Jak dla mnie, jedyny sposób, to zainstalowanie dodatkowego wentylatora powietrza na okno, by poprawić cyrkulację. Eksperymentalnie użyłem wentylatora domowego i to całkowicie załatwia sprawę. Muszę tylko dobrać montowany na ścianie - wnęce okiennej + sterowanie z czujnikiem ruchu i wilgotności.
  • No niestety tak jest. Nie bez kozery w nowych budynkach daje się coraz więcej ocieplenia, dąży do pasywności budynku itd. W zimie jak ściany są odczuwalnie zimne to faktycznie może to wpływać na temperaturę wewnątrz budynku no i oczywiście  komfort mieszkańców  
  • Tutaj nie da się generalizować, bo taka inwestycja nie jest czarna albo biała. Wszystko zależy od zakresu termomodernizacji, od szczelności budynku itd itd  Wstawienie pompy ciepła do starego budynku w którym hula wiatr i jest nieocieplony chyba nikomu nie będzie się opłacało
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...