Skocz do zawartości

Odnowa i zabezpieczenie, balkonu i tarasu


a1801

Recommended Posts

Witam,
jestem nowy na forum, dlatego proszę o wyrozumiałość.
Tak jak w temacie usiłuję odnowić balkon i taras (balkon znajduje się nad tarasem). Jednak łatwiej bedzię rozpatrzyć każde z osobna.
Balkon od strony dolnej zaczyna kruszeć w rogach[1,2] i zaczyna z niego odchodzić farba, od strony wieszchniej był "zabezpieczony" folią w płynie (taką co daje się pod płytki). Pomyślałem że najlepszym wyjściem na stronę dolną, bedzie wyczyszczenie i odkucie spekanej cześci. Nastepnie wywiercić otwory i wbić w nie jakieś pręty ( uzbrojić) miejsce którę będe naprawiał zaprawą. Pytanie- czy dobrze myślę czy jest lepsze rozwiązanie? oraz czy moglibyście coś polecić, coś trwałego w miare taniego :) ?
Strone górną balkonu już zaczołem oczyszczać z foli. Znajomy polecił mi środek z firmy sika- sikafloor 400, sam też poczytałem o tym trochę i się zdecydowałem. Cały balkon zacząłem szlifować aby materiału poszło jak naj mniej. Jednak po zdarciu foli w niektórych miejscach pokazały się ubytki posadzki. Drobne [3] i mniej drobne[4,5,6] . I w tym momecie pojawiają się kolejne pytania - czy istnieje jakaś opłacalna metoda pozbycia się drobnych ubytków? czy one zginą pod posadzką ( planuję 2 może, 3 warstwy jak wystarczy jedna puszka)? jak pozbyć się tych wiekszych ubytków? oraz czy dobrym wyjściem do zabezpieczenia połoczenia, miedzy posadzką a okówką jest środek sikaflex 11 fc?
Połowa drogi za nami :), teraz taras jest bardzo spekanny, w wielu miejcach i przez całą długość ( w okolicach środka), grubości pekeć dochodzą do 1 cm.[7,8,9] Podczas zimy czy długotwałych deszczów, woda dostaje się do pomieszczenia pod nim ( pomieszczenie przechodnie nieogrzewane- ganek). Taras również był "ratowany" folią w płynie, jednak na prużno. Planuję nad tarasem zrobić przydaszenie i położyć , jednak czy jest to dobrym pomysłem przy tak zniszczonej płycie tarasu? Ewentualnie jak zabezpieczyć, aby nie kapało mi na głowe jak ubieram kurtkę? Z ciekawości, czy dobrym rozwiązaniem w takim wypadku jest posadzka poliuretanowa (wiem że nie nadaje się na tarasy które są zbudowane nad pomieszczeniami ogrzewanymi jednak takowe nie jest jednak nie ma w nim tak niskiej teperatury jak na zewnątrz) ? jak powstrzymać pękniecia? czy dobrym pomysłem jest układanie płytek na takich pęknieciach?
Pozdrawiam Andrzej

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Balkon i taras wymagają gruntownego remontu a w szczególności utworzenia szczelnych i wytrzymałych podkładów posadzkowych. Betonowy podkład powinien mieć wytrzymałość przynajmniej 25 MPa i być odpowiednio przygotowany pod aplikację powłoki z siki. Skuteczny remont wymaga użycia profesjonalnych materiałów (naprawa betonu, podkłady podłogowe) a nie metodą "małego Kazia".
Link do komentarza
MTW Orle - osuszanie budynków
W przypadku balkonu skuwać cały(zostawiając samo zbrojenie pod nowy balkon)?
W przypadku tarasu cześć wieszchnią "do płyty"?
Dobrze rozumiem?
Sławomir
Czy morzesz polecić z tych profesjonalnych materiałów do naprawy betonu? tak na wrzery ok 100mmx100mm do max 10mm głebokości?
Link do komentarza
kolego płyta balkonu jest elementem konstrukcyjnym
aby to ruszyć trzeba mieć zrobioną papierologię
skuwasz do płyty , czyli z góry wylewkę
z dołu tynk i co tam jeszcze
wtedy konstruktor bo wykonałeś tzw. odkrywkę i już będzie można coś powiedzieć o stanie płyty
jej nośności oraz niezbędnych naprawach
chyba że masz zamiar od razu iść z grubej i od razu wszpachlowywać zbrojenie z włókien węglowych
Link do komentarza
MTW Orle - osuszanie budynków
Obawiam się że nie dysponuję wystarczającymi środkami i czasem aby muc wykonać taką naprawę.
Wiem, że półśrodki to żaden sposób, ale mugłby Pan polecić jakąś metodę, która by mi pomogła "poratować" balkon (mam już zakupioną farbe poliuretanową sikafloor 400).
W przypadku tarasu (3 ostatnie zdjęcia), racej nie obejdzie się bez usuniecia wylewki? czy jest sens, najpierw zrobić przydaszenie, a puźniej skuć wylewkę i zależnie od stanu płyty, wylać nową wylewkę bądź naprawić płytę ?
Link do komentarza
Cytat

MTW Orle - osuszanie budynków
Obawiam się że nie dysponuję wystarczającymi środkami i czasem aby muc wykonać taką naprawę.
Wiem, że półśrodki to żaden sposób, ale mugłby Pan polecić jakąś metodę, która by mi pomogła "poratować" balkon (mam już zakupioną farbe poliuretanową sikafloor 400).
W przypadku tarasu (3 ostatnie zdjęcia), racej nie obejdzie się bez usuniecia wylewki? czy jest sens, najpierw zrobić przydaszenie, a puźniej skuć wylewkę i zależnie od stanu płyty, wylać nową wylewkę bądź naprawić płytę ?


wiesz kolego MAGICZNE słowo
K O N S T R U K C J A
element nośny od którego wszystko zależy
nośny znaczy taki który można w określony sposób obciążyć bez ryzyka wystąpienia katastrofy budowlanej
jeśli nie wiesz jak wygląda oberwany balkon to wejdź do galerii fuszerki
i tam poszukaj

ktoś to musi określić
i wziąć na własne 4 litery odpowiedzialność że się razem z balkonem nie spartolisz.
nie masz funduszy
to zrezygnuj z zadaszenia
zajmij się podstawą

a podstawą jest konstruktor
Link do komentarza
Cytat

Rozumiem, więc remot mi się trochę przedłuży, dzieki za rady




Odnośnie balkonu
http://ultrament.pl/porady/

Temat powinien być dla Ciebie odpowiedni. Na chwilę obecną nic na głowę nie leci - ja bym osobiście "ratował co się da".
Skoro balkon o konstrukcji wspornikowej nadal jest, to znaczy, że konstrukcja nadal "działa".
Od spodu odpada tynk od płyty a nie płyta od zbrojenia.

Oczywiście dla świętego spokoju można wezwać Uprawnionego Konstruktora i upewnić się, że nie czeka nas "katastrofa".
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Dnia 29.08.2016 o 22:02, a1801 napisał:

Balkon od strony dolnej zaczyna kruszeć w rogach[1,2]

są specjalne zaprawy regenerujące, doskonale przylegające, regenerują nimi nawet pasy startowe dla samolotow.

Zazwyczaj najpierw trzeba oczyścić z tego"próchna", potem podkład nakłada się pędzlem (na zbrojenie zardzewiałe też) i następnie szpachlą nakłada się zaprawę i wyrownuje. Jeśli ubytki są duże, to trzeba zapytać konstruktora, czy to wystarczy.

Uwaga : na tym pierwszym  zdjęciu widzę z prawej strony dośc mocne pęknięcie narożnika balkonu - wygląda na to, że na przestrzał - a to już niebezpieczne - wygląda, że poszedł narożnik w miejscu słupka narożnego. Zapytałbym konstruktora lub dobrego fachmana, bo to nie jest powierzchowne uszkodzenie. Ale prawdopodobnie doba zaprawa regeneracyjna wystarczy do klejenia.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...