Skocz do zawartości

Problematyczna lukarna


Recommended Posts

U siebie w domu mam lukarnę ale nie taką typową tylko czołowa ściana jest cofnięta ponieważ przez lukarnę wchodzi się na mały tarasik. Jestem przed deskowaniem dachu i cieśla kazał ściany przed tym ocieplić, ale ja mam wątpliwości jak to dobrze zrobić?

Lukarna wygląda jak poniżej:



I w przekroju:



Na czerwono są ściany wymurowane z porotherma (grube 30 cm).

Pierwsza koncepcja to ocieplenie (to na zielono powyżej). Mam jednak wątpliwości czy to ma sens. 3/4 tej ściany wypadnie już wewnątrz domu (w końcu dach zachodzi na tą ścianę) więc tą część bez sensu ocieplać. Może lepiej ocieplić to od wewnątrz lukarny (na niebiesko)? Ale wtedy styk dachu z ścianą lukarny będzie nieocieplony... A czy połączyć sposób zielony z niebieskim ? Tylko że wtedy ta ściana będzie strasznie gruba styropian mam 15 cm , grafitowy bo taki będzie na elewacji potem).

Prosiłbym o jakąś poradę na ten temat. Projektem nie mogę do końca się posłużyć bo w projekcie sciany lukarny były drewniane i w trakcie zmieniliśmy na murowane żeby było pewniej.
Link do komentarza
To są właśnie skutki nieprzemyślanych zmian w projekcie. Lukarna szkieletowa ocieplana jest wewnątrz konstrukcji i wtedy nie ma problemu. Przy murowanej ocieplić trzeba całą powierzchnię zewnętrzną do styku z połacią dachową jak i ścianę frontową z oknami oraz wewnątrz, aby uniknąć mostka cieplnego na grubości muru. Praktycznie izolacja wzdłuż linii zielonej i niebieskiej.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Gość Razmes

a temat odnosił się do konkretnego przykładu. I raczej użytkownik sobie już poradził. Jakaś nowa moda na forum? Próba wskrzeszania tematów "ogólnymi" poradami/nowościami?

Taki legalny spam?

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość mhtyl
3 godziny temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Dość kategoryczne stwierdzenie... Czasami nie ma innej możliwości na doświetlenie poddasza. Poza tym dzięki lukarnie na poddaszu można zyskać nieco przestrzeni. No i jeszcze kwestia estetyki - lukarna może wyglądać naprawdę nowocześnie :icon_biggrin: Np. tak:

 

thumb_14685033935WAW4_1636_920_tl_normal.jpg

Uważam, że koszty poniesione na wykonanie lukarny nie są adekwatne do uzyskanej p.u. Lukarna bardziej pełni role ozdoby, choćby na rysunku który wkleiłeś bo obok lukarny są dwa okna dachowe, więc stwierdzenie że czasami nie ma innej możliwości aby doświetlić poddasze nie jest tak do końca prawdą. Prędzej jest tak, że nie zawsze jest możliwość wykonania lukarny aby doświetlić poddasze, natomiast okna dachowe jest zawsze możliwość.

Link do komentarza

Witam forumowiczów,

montaż lukarny VELUX, to przede wszystkim doskonałe doświetlenie pomieszczeń, bo lukarna VELUX dostarcza więcej światła dziennego niż klasyczna lukarna z szybą o tej samej powierzchni.

Efekt? Wizualne uzyskanie większej przestrzeni. Jest to nowa propozycja adaptacji poddasza w Naszej ofercie. . To kompletny zestaw wysokiej jakości elementów instalacyjnych, który umożliwia montaż dowolnych okien dachowych w atrakcyjne zestawy czterech lub sześciu okien.  Takie połączenia wyglądają bardzo efektownie i dają jeszcze większą swobodę aranżacji.

Wszystkie elementy przygotowane są pod wymiar i doskonale do siebie pasują, dzięki czemu montaż trwa tylko jeden dzień. W zestawie znajdują się m.in.: nowe kołnierze, rama termoizolacyjna BDX, izolacja przeciwwilgociowa BFX oraz białe wewnętrzne belki podpierające, które będą stylowym dopełnieniem wnętrza.  W zależności od potrzeb lukarnę VELUX możemy wyposażyć w górne albo dolne otwieranie czy też klapowo-obrotowe. Istnieje również możliwość sterowania elektrycznym VELUX INTEGRA czy wyposażyć okna w dodatkowe akcesoria jak na przykład: markizy, rolety zewnętrzne. Rozwiązań jest całkiem sporo.

Kluczową kwestią jest jaką wizualizację poddasza chcemy uzyskać i jakie są oczekiwania.

W przeciwieństwie do tradycyjnej lukarny, montaż nowoczesnego rozwiązania VELUX nie wiąże się  z nadbudową dodatkowej konstrukcji na dachu. Okna instalowane są wyżej dzięki zastosowaniu nowych, innowacyjnych kołnierzy.  Od zewnątrz konstrukcja lukarny wygląda bardzo estetycznie i uatrakcyjnia bryłę budynku – okna wystają maksymalnie tylko 60 cm ponad dachem.

 

Zapraszam do skorzystania z czatu, który znajduje się na stronie veluxshop.pl

Postaram się odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Paulina

Konsultant VELUX

Link do komentarza
1 godzinę temu, Eksperci Velux - okna dachowe napisał:

Zapraszam do skorzystania z czatu, który znajduje się na stronie veluxshop.pl

Postaram się odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Paulina

Konsultant VELUX

Przyzwoitość nakazuje, aby odpowiadać na pytania na tym Forum, a nie odsyłać gdzieś indziej.

 

Ps. Dopowiedzieć należy, że proponowane rozwiązanie, powoduje prawie dwa razy większe straty  na przegrodzie przy takiej samej powierzchni  okien.

Link do komentarza
18 godzin temu, mhtyl napisał:

Uważam, że koszty poniesione na wykonanie lukarny nie są adekwatne do uzyskanej p.u. Lukarna bardziej pełni role ozdoby, choćby na rysunku który wkleiłeś bo obok lukarny są dwa okna dachowe, więc stwierdzenie że czasami nie ma innej możliwości aby doświetlić poddasze nie jest tak do końca prawdą. Prędzej jest tak, że nie zawsze jest możliwość wykonania lukarny aby doświetlić poddasze, natomiast okna dachowe jest zawsze możliwość.

Nie będę polemizował, bo sam pisałem o kłopotach z lukarnami :icon_biggrin: Jednak faktem jest, że niektórzy narzekają na okna dachowe (brak światła dziennego po opadach śniegu, nagrzewanie poddasza) i dlatego wybierają lukarnę/y.

Link do komentarza
Gość mhtyl
5 godzin temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Nie będę polemizował, bo sam pisałem o kłopotach z lukarnami :icon_biggrin: Jednak faktem jest, że niektórzy narzekają na okna dachowe (brak światła dziennego po opadach śniegu, nagrzewanie poddasza) i dlatego wybierają lukarnę/y.

Wiadomo, że ilu użytkowników tyle samo opinii:icon_biggrin: Z dwojga złego to okno dachowe jest najmniej kłopotliwe i kosztowne aby doświetlić pomieszczenie, natomiast aby zapobiec nagrzewania spokojnie można zastosować rolety zewnętrzne czy wewnętrzne na okno dachowe. Jeżeli już temat o przegrzewaniu pomieszczeń to i lukarna też za wiele temu nie zapobiegnie, szczególnie gdy jest ona od południa.

Link do komentarza
Dnia 15.03.2017 o 10:11, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

A co sądzicie o takim rozwiązaniu jako alternatywie dla lukarny, która - jak widać - może nastręczać problemów?

 

500_127651-02-xxl.jpg

 

Dnia 29.03.2017 o 10:24, Eksperci Velux - okna dachowe napisał:

Witam forumowiczów,

montaż lukarny VELUX, to przede wszystkim doskonałe doświetlenie pomieszczeń, bo lukarna VELUX dostarcza więcej światła dziennego niż klasyczna lukarna z szybą o tej samej powierzchni.

Czyli, jakby na to nie patrzeć, jest to lukarna (prefabrykowana pod okna dachowe), ze wszystkimi wadami (jako takimi)  -  dodatkowo ma wadę taką, że przegroda (jako całość) ma wyższe U w porównaniu do klasycznej lukarny.

Link do komentarza

Lukarna to rozwiązanie które jest wybierane z kilku powodów (oprócz doświetlenia) : powiększenia powierzchni użytkowej na poddaszu, dojścia do balkonu z poddasza, ładnego widokowo zestawu wejścia do budynku pod balkonem (tarasem) kolumnami i z lukarną (taki trochę historyzm), ogolnie walorów estetycznych.

Jest jeszcze jedno zastosowanie lukarn -  powiększenia pow. użytkowej dachu -a w zasadzie zamiany dachu spadzistego na de facto zwykłe pomieszczenia prawie bez skosów - przy zastosowaniu skrajnej ilości lukarn i ich kształtu - kiedy??? - gdy są ograniczenia w ilości kondygnacji, wysokości do szczytu dachu, ainwestorowi chodzi o jak najwiekszą pow. użytkową - np deweloperowi. Czyli dach spadzisty jest, ale lukarn jest tyle, że w środku się go prawie nie odczuwa .

Co lepsze -  w zastosowaniu - bez "naciągania" - okna dachowe, czy lukarna - chyba zależy od gustu, miejsca i celu zastosowania i miejsca na dachu. I trzeba to rozpatrywać w takim kontekście. 

Link do komentarza
Gość mhtyl
6 minut temu, zenek napisał:

 

Jest jeszcze jedno zastosowanie lukarn -  powiększenia pow. użytkowej dachu -a w zasadzie zamiany dachu spadzistego na de facto zwykłe pomieszczenia prawie bez skosów - przy zastosowaniu skrajnej ilości lukarn i ich kształtu - kiedy??? - gdy są ograniczenia w ilości kondygnacji, wysokości do szczytu dachu, ainwestorowi chodzi o jak najwiekszą pow. użytkową - np deweloperowi. Czyli dach spadzisty jest, ale lukarn jest tyle, że w środku się go prawie nie odczuwa .

 

139862.jpg

Mistrzu, podaj definicje powierzchni użytkowej dachu. O resztę nie pytam bo i tak nie zrozumiem.

Link do komentarza
Gość Razmes

Ja tak tylko skromnie wspomnę, że w wariancie 4x okno dachowe zmontowane w formie "lukarny", o lepszych parametrach okien (U w granicach 0,9-0,8) kręcić się będzie w granicach 16-18k. Ale kto bogatemu ( producenci nazywają takich wymagającymi) zabroni :icon_cool:.

Link do komentarza
1 godzinę temu, zenek napisał:

Jest jeszcze jedno zastosowanie lukarn -  powiększenia pow. użytkowej dachu

Dla niedomyślnych - chodziło o pow. użytk. poddasza - jeśli ktoś miał trudności z tym skrótem myślowym, to sorry :14_relaxed:

Dopowiem jeszcze, że w niektórych rejonach Polski tzw jaskółki , lukarny itp mogą byc wymogiem regionalnej czy zabytkowej architektury....

1 godzinę temu, Razmes napisał:

Ja tak tylko skromnie wspomnę, że w wariancie 4x okno dachowe zmontowane w formie "lukarny", o lepszych parametrach okien (U w granicach 0,9-0,8) kręcić się będzie w granicach 16-18k. Ale kto bogatemu ( producenci nazywają takich wymagającymi) zabroni :icon_cool:.

Jest jeszcze kwestia - co takie okna - lukarna - mają doświetlić - jeśli jest to duza powierzchnia poddasza - no to jest uzasadnione, a jeśli bedzie od południa, to jeszcze lepiej, choć w lecie może być za cepło - ale są jeszcze rolety, zasłony, itd... 

Link do komentarza
Gość Razmes
10 godzin temu, zenek napisał:

Jest jeszcze kwestia - co takie okna - lukarna - mają doświetlić - jeśli jest to duza powierzchnia poddasza - no to jest uzasadnione, a jeśli bedzie od południa, to jeszcze lepiej, choć w lecie może być za cepło - ale są jeszcze rolety, zasłony, itd... 

 

15 godzin temu, mhtyl napisał:

Z dwojga złego to okno dachowe jest najmniej kłopotliwe i kosztowne aby doświetlić pomieszczenie, natomiast aby zapobiec nagrzewania spokojnie można zastosować rolety zewnętrzne czy wewnętrzne na okno dachowe. Jeżeli już temat o przegrzewaniu pomieszczeń to i lukarna też za wiele temu nie zapobiegnie, szczególnie gdy jest ona od południa.

Widzę, że mhtyl ma cichego wielbiciela :icon_cool:

Porównujemy lukarnę do zestawu velux'a proponowanego przez redaktora i experta 😊. Pojedyncze okna dachowe to inny temat.

Link do komentarza
58 minut temu, Razmes napisał:

Porównujemy lukarnę do zestawu velux'a proponowanego przez redaktora i experta 😊. Pojedyncze okna dachowe to inny temat.

Temat był inny - taki:

 

Dnia 26.08.2016 o 18:08, LukasDoUrden napisał:

U siebie w domu mam lukarnę ale nie taką typową tylko czołowa ściana jest cofnięta ponieważ przez lukarnę wchodzi się na mały tarasik. Jestem przed deskowaniem dachu i cieśla kazał ściany przed tym ocieplić, ale ja mam wątpliwości jak to dobrze zrobić?

Ale w pewnym momencie rozmowa poszla w porównania lukarny z oknem dachowym. I to mnie zainteresowało. I nie zgadzam się że okno dachowe to inny temat - w obu wypadkach chodzi o sposoby doświetlenia poddasza. 

Drugiej uwagi nie rozumiem - chodzi ci o to, że się z kimś zgadzam? - czy nie? - pisząc o tym samym w poście.

Pisałem głównie o lukarnie i w większej części coś, co nie było wcześniej wymienione, a mianowicie o powodach jej stosowania, projektowania. Wcześniejsze posty brały pod uwagę racje ekonomiczno-praktyczne, ja więcej napisałem o kwestiach wyglądu, plastycznych, nastroju wnętrza i gustu - dla niektorych, to nieważne - dla innych priorytet, a czasem nakaz prawny. Oczywiście "deweloperskie" wykorzystanie lukarn - to kwestia ekonomii i naginanie prawa - czasem na końcu jest potworek architektoniczny - np, de facto kostka - blok mieszkalny między domkami jednorodzinnymi nakrytymi dachami spadzistymi. Tez o tym nie było mowy wcześniej.

Link do komentarza
Gość Razmes

Temat był o sposobie jej wykonania, gdy z szkieletowej zamieniono ją na murowaną i dopiero wtedy ktoś sobie uzmysłowił szkopuł z jej dociepleniem. Nie o zasadności stosowania lukarn oraz o wyższości lub też niższości okien dachowych w stosunku do wyżej wymienionej.

Reklama produktu velux pojawiła się i to do niej skierowałem swe przemyślenia.

Więc jeżeli Cię natchnęło, to stwórz konkretny temat, bo zaraz dojdziemy do zabezpieczeń przed gołębiami...

Link do komentarza
Gość mhtyl
Dnia 29.03.2017 o 22:45, zenek napisał:

Dla niedomyślnych - chodziło o pow. użytk. poddasza - jeśli ktoś miał trudności z tym skrótem myślowym, to sorry :14_relaxed:

 

 

Dnia 29.03.2017 o 20:53, zenek napisał:

 

Jest jeszcze jedno zastosowanie lukarn -  powiększenia pow. użytkowej dachu -a w zasadzie zamiany dachu spadzistego na de facto zwykłe pomieszczenia prawie bez skosów - przy zastosowaniu skrajnej ilości lukarn i ich kształtu - kiedy??? -

I jak zawsze, zenek górą. Nie ważne że walnął babola, najważniejsze aby się z tego wytłumaczyć aby był górą.

Pokaż mi mistrzu gdzie w wyżej zacytowanym fragmencie Twojej wypowiedzi jest mowa o p.u. poddasza? Trzeba by było być na niezłym haju aby za twoimi skrótami myślowymi nadążyć.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...