Skocz do zawartości

Jaki rodzaj gaśnicy?


Recommended Posts

Mam problem z wyborem gaśnicy do domu. W trakcie planowania pomyślałem żeby wziąć dwie. jedną do garażu na wszelki wypadek a drugą może do kuchni. No i trafiłem na kilka typów. Proszkowe, pianowe, mgłowe, śniegowe. Jak myślicie jaki rodzaj gaśnicy wybrać do moich zastosowań? Chodzi tylko o podstawową ochronę, pakiet minimum, że tak powiem.
Link do komentarza
Cytat

Mam problem z wyborem gaśnicy do domu. W trakcie planowania pomyślałem żeby wziąć dwie. jedną do garażu na wszelki wypadek a drugą może do kuchni. No i trafiłem na kilka typów. Proszkowe, pianowe, mgłowe, śniegowe. Jak myślicie jaki rodzaj gaśnicy wybrać do moich zastosowań? Chodzi tylko o podstawową ochronę, pakiet minimum, że tak powiem.




Ty weź wezwij straż bo Ci się chałupa spali zanim wybierzesz gaśnicę icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Do użytku "domowego" najlepsza będzie gaśnica proszkowa np. 4 kg, umożliwiająca gaszenia praktycznie wszystkich źródeł pożaru.



A jakieś konkretne? Zastanawiam się czy są jakieś różnice między producentami. wiem, wiem ile można drążyć temat gaśnic :P
Buster: Spoko, jeszcze sie nie zaczeło icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

A jakieś konkretne? Zastanawiam się czy są jakieś różnice między producentami. wiem, wiem ile można drążyć temat gaśnic :P
Buster: Spoko, jeszcze sie nie zaczeło icon_biggrin.gif



nie wiem jakie są różnice, to i tak jest mocno umowne. dopóki kilku nie przetestujesz, to się nie dowiesz. a kto się zajmuje testami gaśnic? ja znam ogniochron, to zdaje się dość duża firma. i produkuje różne rodzaje gaśnic ale jak potrzebujesz zwykłej proszkowej to każda się nada. chociaż faktycznie taka z manometrem może być niezłym pomysłem, bo kluczowe jest ciśnienie. a co do pojemności to wystarczy 2, maks 4kg. jak jest większy pożar to i tak nie dasz rady zwykła gaśnicą.
Link do komentarza
Wg mnie nie ma co testować, bo o ile gaśnica, gaśnicy jest równa to pożar pożarowi już nie.
Można sobie zafundować linię gaśniczą halonową, najlepsza i bez destrukcyjna linia gaśnicza jaką do tej pory wymyślono.
Link do komentarza
Cytat

Wg mnie nie ma co testować, bo o ile gaśnica, gaśnicy jest równa to pożar pożarowi już nie.
Można sobie zafundować linię gaśniczą halonową, najlepsza i bez destrukcyjna linia gaśnicza jaką do tej pory wymyślono.



O, to mi się przyda - chodzi mi o to, że w garażu mam parę rzeczy, które koniecznie wolałbym zachować w dobrym stanie. W takim razie zagłebię się w temat gaśnic halonowych, wielkie dzięki!
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
a kto tu mówił o działalności? gość mówi o garażu przydomowym zdaje się.

Cytat

Wg mnie nie ma co testować, bo o ile gaśnica, gaśnicy jest równa to pożar pożarowi już nie.
Można sobie zafundować linię gaśniczą halonową, najlepsza i bez destrukcyjna linia gaśnicza jaką do tej pory wymyślono.



a przypadkiem gaśnice halonowe nie zostały wycofane ze sprzedaży? nie orientuje sie dokładnie ale jestem pewien że słyszałem o wycofaniu.
Link do komentarza
Faktycznie nie dostaniesz teraz halonowych w sprzedaży normalnej. Natomiast jeśli masz starą halonową która działa, to możesz jej używać jeśli dobrze kojarzę. Mimo to lepiej chyba mieć gaśnicą wodną-mgłową. Co prawda cena jest dośc wysoka jak na gaśnice w ogóle (jak porównasz ze zwykłą proszkową to już w ogóle) ale to coś za coś, prawda?

Poza tym są też dostępne gaśnice na tzw czysty środek gaśniczy i są one odpowiednikami halonowych z podobną skutecznością.
Link do komentarza
Jak Ci zależy, to kupisz tę droższą gaśnicę. Nie do końca można przewidzieć czy uratujesz dzięki temu sprzęty, no ale moim zdaniem spróbować warto. Ogniochron ma wodne-mgłowe (ok. 300zł) ale czystych nie widziałem u nich. Za to na pewno dostaniesz je w "sklepie ppoz" tylko z tego co widzę to tam jakieś sześć stówek kosztuje i to nie jest najdrożej :O
Link do komentarza
Cytat

Faktycznie nie dostaniesz teraz halonowych w sprzedaży normalnej. Natomiast jeśli masz starą halonową która działa, to możesz jej używać jeśli dobrze kojarzę.


Można kupić halonową np TU

Być może wycofali halonowe ale w tym roku we wrześniu miałem szkolenie z p-poż, prowadził je strażak i między innymi omawiał gaśnice halonowe jak i też linie gaśnicze oparte na halonie, nic nie wspominał o tym że je wycofano.
Link do komentarza

Znalazłem opis gaśnicy halonowej która można obecnie kupić
Cytat

Gaśnica ze środkiem na FE-36 (zamiennik halonu 1211) nie powoduje szoku termicznego gaszonych urządzeń oraz nie pozostawia zanieczyszczeń. Gaz jest bezpieczny dla ludzi i przyjazny dla środowiska.


być może chodzi o wycofane gaśnic halonowych z halonem 1211 a teraz tak naprawdę to one nie są halonowe tylko ze środkiem FE 36.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Też mi się tak właśnie wydawało. Czy to jest więc to samo co czysty środek gaśniczy? Czyli co, opis na stronie sklepu jest błędny? Skoro to zamiennik halonu, to chyba nie powinni pisać, że gaśnica jest "halonowa".



Wiesz, wszystko byle sprzedać. A może to po prostu nazwa zwyczajowa? nie wyznaję się na pożarniczej nomenklaturze
Link do komentarza
Cytat

Wiesz, wszystko byle sprzedać. A może to po prostu nazwa zwyczajowa? nie wyznaję się na pożarniczej nomenklaturze


Być może jak nazwałeś "nazwa zwyczajowa" tak samo jak ze szlifierka kątową wszyscy potocznie nazywają ją boszką mimo że różni producenci produkują te szlifierki.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Dnia 9.11.2016 o 16:03, cubeq napisał:

Też mi się tak właśnie wydawało. Czy to jest więc to samo co czysty środek gaśniczy? Czyli co, opis na stronie sklepu jest błędny? Skoro to zamiennik halonu, to chyba nie powinni pisać, że gaśnica jest "halonowa".

Myślę że to na dłuższą mete nie ma żadnego znaczenia. Nazwa to nazwa, a działanie i skuteczność zdaje się podobna, więc czemu by tego nie nazwać halonową?

Link do komentarza
Dnia 3.12.2016 o 11:40, vices89 napisał:

Do kuchni polecałabym gaśnicę płynową, gdzie środkiem gaśniczym jest płyn ABF - gaśnice płynowe mają największą skuteczność gaśniczą w gaszeniu palących się tłuszczy i olejów (np. rozgrzanego oleju na patelni).

Faktycznie te gaśnice są bardzo skuteczne w zetknięciu z olejem na przykład, więc do kuchni akurat. Mowa o tych nie? Z taką miałem do czynienia i widziałem ją że tak powiem w akcji. http://www.ogniochron.eu/offer,34,42,gwg-2x-abf Tyle że nigdy nie wiem, czy w końcu to są pianowe czy płynowe. Mam wrażenie że ta nazwa jest stosowana zamiennie, a chyba nie powinna. W każdym razie producent pisze że płynowa. To tak samo jak z tymi halonowymi :P Tylko że tam jest jedna nazwa dla dwóch rodzajów gaśnic, a tu na odwrót

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Koniec końców to ma takie samo znaczenie jak w przypadku halonu i środka FE-36, czyli żadne, raczej kosmetyczne. Ja się też zastanawiałem ostatnio jaki rodzaj gaśnicy wziąc do garażu ale doszedłem do wniosku że nie ma sensu inwestować setek w jakieś super gaśnice, skoro zwykły proszek tez gasi. A priorytetem jest ugaszenie płomieni a nie to ile zostanie po tym bałaganu.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 13.04.2017 o 11:03, lesnik_pl napisał:

W jakich cenach powinna być gąsnica 2kg? Bo szukałem i rozstrzał jest niesamowity - 60zł za proszkową ogniochron to dobra cena?

Jak szukałem gaśnicy do siebie to wiziałem pianowe 2kg za ok. 130 a proszkowe za jakieś 53, więc podobnie. Zresztą mam to gdzies w historii: http://www.hydronetka.pl/gasnica-proszkowa-2kg-gp-2x-abc.html  i ta: https://www.gasnicedomowe.pl/gasnice_do_kuchni/gasnica_domowa_2_czerwona.html

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość mhtyl
28 minut temu, krystek91 napisał:

 Szkoda ż enikt nie uczy jak używać gasnic

Wystarczy dla zwykłego użytkownika jak przeczyta instrukcję, na każdej gaśnicy jest.

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
  • 10 miesiące temu...

Jeśli najważniejsze to ugasić i uratować dobytek to gaśnica proszkowa 6kg ABC o skuteczności 55A, co to jest skuteczność można przeczytać tutaj: https://gasnicowy.pl/jaki-silnik-ma-gasnica-co-to-skutecznosc-gasnicza/

 

Jeśli nie chcemy sprzątać jak po gaśnicy proszkowej, o mniejszej skuteczności gaśniczej, ale też ugasić, to do domu polecam gaśnice płynowe 6kg ABF, która gasi również tłuszcze:

https://gasnicowy.pl/rodzaje-gasnic-i-ich-zastosowanie/

 

Polecam tylko i wyłącznie gaśnice 6kg, ponieważ kupując 1,2,4kg może się okazać podczas gaszenia że zabrakło środka gaśniczego, a wtedy... klops.

 

Gasnicowy.pl

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...