Skocz do zawartości

Wentylacja grawitacyjna i nawiewniki w oknach?


Recommended Posts

Gość arturo72
Cytat

Podpisał projektant.
Kierbud jako taki, nie ma takich uprawnień.

Gdyby kierbud nie był projektantem - nie miałby prawa podpisania i dokonania zmian w projekcie.
Większość kierbudów nie ma uprawnień projektanta.

Zapis, że wystarczy wpis w dziennik przez kierbuda, jest wprowadzaniem w błąd.



Ustawa Prawo Budowlane jasno precyzuje, że kierownikiem budowy może zostać osoba, która ukończyła studia wyższe (np. na kierunku budownictwa lub architektury).
Owa osoba musi mieć też uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych. Ustawodawca definiuje pojęcie samodzielnych funkcji technicznych, traktując je jako:

??działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą:

-projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego;
-kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi;
-kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów;
-wykonywanie nadzoru inwestorskiego;
-sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych;
-wykonywanie państwowego nadzoru budowlanego;
-rzeczoznawstwo budowlane.?


Rozdział 2, Art. 12. Ustawy Prawo Budowlane. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Arturo - nie pisz o czymś o czym nie masz nawet zielonego pojęcia.

W przypadku budowy kurników, kierbud musi mieć co najmniej dyplom technika budowlanego lub mistrza (ponownie od 2014r) + wszyscy technicy którzy mają uprawnienia nadane wg. starych przepisów (do 2005r)

Patrz PB art. 14.3.4).

dopisałem: na niebiesko Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Panowie, wróćmy do tematu- wydaje mi się, że dla mnie wystarczyłby rekuperatorek rzędu 300m3/h (6 x 50m3/h), ale najmniejszy jaki znalazłem TUTAJ ma 830m3/h -co o tym sądzicie i czy są mniejsze? I nigdzie nie mogę znaleźć najciekawszej ch-ki rekuperacji, tj. podgrzewania się powietrza w zimie - ile to jest stopni i gdzie takie coś znajdę?

Edit: Znalazłem TUTAJ regulowany 140/230/320/450 m3/h i chyba o to chodzi icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Edit: Znalazłem TUTAJ regulowany 140/230/320/450 m3/h i chyba o to chodzi icon_smile.gif


No i jest ok.


Cytat

Arturo - nie pisz o czymś o czym nie masz nawet zielonego pojęcia.

W przypadku budowy kurników, kierbud musi mieć co najmniej dyplom technika budowlanego lub mistrza (ponownie od 2014r) + wszyscy technicy którzy mają uprawnienia nadane wg. starych przepisów (do 2005r)

Patrz PB art. 14.3.4).

dopisałem: na niebiesko


Ja zawsze piszę o cywilizowanym podejściu do budowy domu a nie malomiasteczkowym gdzie Świata nikt nie widział i węgiel nawet w nowych domach jest na porządku dziennym icon_biggrin.gif
Ja miałem Kierownika Budowy normalnego a nie do kurnikow icon_biggrin.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Panowie, nabrałem apetytu, ale na dzisiaj muszę kończyć i liczę na pomoc w adaptacji, chociaż nie wiem co na to mój KierBud.
Powiedzcie mi jeszcze o ile stopni rekuperator zapewnia podgrzew, bo nie chce mi się wierzyć, żeby takie małe ustrojstwo znacznie podgrzewało powietrze. Czy da radę pogrzać pow. o 10'C, np. Tatm=0'C Tw=20'C, Td= 10'C ?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Panowie, nabrałem apetytu, ale na dzisiaj muszę kończyć i liczę na pomoc w adaptacji, chociaż nie wiem co na to mój KierBud.
Powiedzcie mi jeszcze o ile stopni rekuperator zapewnia podgrzew, bo nie chce mi się wierzyć, żeby takie małe ustrojstwo znacznie podgrzewało powietrze. Czy da radę pogrzać pow. o 10'C, np. Tatm=0'C Tw=20'C, Td= 10'C ?


Rekuperator nie jest od podgrzania powietrza tylko od odzysku ciepła z powietrza wywiewanego.
Przy -10st.C temperatura nawiewu z GWC to 16st.C a bez GWC 14st.C.
Link do komentarza
Cytat

Ja zawsze piszę o cywilizowanym podejściu do budowy domu a nie malomiasteczkowym gdzie Świata nikt nie widział i węgiel nawet w nowych domach jest na porządku dziennym icon_biggrin.gif



Raczej na Świecie bazuje się na obowiązujących przepisach a nie domniemaniach popartych nieaktualnym wpisem w internecie i na "ja tak mam".

Wprowadzasz ludzi w błąd swoją niewiedzą.

Ps. Aser - czy Twój kierbud jest jednocześnie projektantem zatwierdzonego projektu budowlanego ?
Link do komentarza
Gość arturo72
On nie służy do grzania,przede wszystkim do zapewnienia skutecznej i komfortowej wentylacji.

Cytat

Ps. Aser - czy Twój kierbud jest jednocześnie projektantem zatwierdzonego projektu budowlanego ?


A jakie ma to znaczenie ? Żadne.
Także to Ty nie wprowadzaj w błąd,że Kierownik Budowy MUSI być projektantem projektu po PnB czyli adaptacyjnym bo NIE MUSI. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Naprawdę zmiana wentylacji w domu wymaga projektanta? Przecież to zmiana która w zapisach powinna istnieć jako "nieistotne odstępstwo od projektu"
Ani to konstrukcji nie zagraża, ani nie zmienia wymiarów i położenia budynku, więc jak to jest?
Przecież nieistotne wystarczy ująć w dzienniku, z tego co pamietam.
Link do komentarza
Cytat

Także to Ty nie wprowadzaj w błąd,że Kierownik Budowy MUSI być projektantem projektu po PnB czyli adaptacyjnym bo NIE MUSI.



Nigdzie tak nie napisałem - łżesz jak Myszowaty.
Pisałem i piszę, że tylko projektant ma prawo ingerować w projekt.
PROJEKTANT, a nie kierbud, który nie musi mieć uprawnień projektanta, nawet nominalnie, bo np. jest technikiem budowlanym.

Cytat

Naprawdę zmiana wentylacji w domu wymaga projektanta? Przecież to zmiana która w zapisach powinna istnieć jako "nieistotne odstępstwo od projektu"



Ale każdą zmianę musi klepnąć projektant, który też ocenia czy zmiana jest istotna, czy nieistotna.
Kierbud jest tylko nadzorcą pilnującym budowy zgodnie ze sztuką budowlaną, bezpieczeństwem i zgodności budowy z zatwierdzonym projektem budowlanym.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Naprawdę zmiana wentylacji w domu wymaga projektanta? Przecież to zmiana która w zapisach powinna istnieć jako "nieistotne odstępstwo od projektu"
Ani to konstrukcji nie zagraża, ani nie zmienia wymiarów i położenia budynku, więc jak to jest?
Przecież nieistotne wystarczy ująć w dzienniku, z tego co pamietam.


Wpis mojego Kierownika Budowy w Dzienniku Budowy dot.zamiany wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z rekuperatorem:



Cytat

Ale każdą zmianę musi klepnąć projektant, który też ocenia czy zmiana jest istotna, czy nieistotna.
Kierbud jest tylko nadzorcą pilnującym budowy zgodnie ze sztuką budowlaną, bezpieczeństwem i zgodności budowy z zatwierdzonym projektem budowlanym.


Jak widać nie klepnął...
Mój Kierownik Budowy nie był projektantem adaptującym projekt,nie miałem projektu wentylacji mechanicznej oprócz tego co sobie na A4 rozrysowałem i policzyłem icon_smile.gif

Cytat

TUTAJ jest opinia również mojego projektanta co do zmiany WG na WM


No jak widać.bajbaga i tam bzdury opowiadał icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Tiiaa.

Sam napisałeś:
- że kierbud miał też uprawnienia projektanta,
- że tenże projektant:
Cytat

Do PINB przy odbiorze domu było dostarczone osobne oświadczenie Kierbuda o zmianach względem projektu gotowego gdzie były wyszczególnione każde zmiany wzgledem projektu na które było wydane PnB a PnB było wydane na projekt z wentylacją grawitacyjną i na tymże oswiadczeniu widniał wpis o zmianie rodzaju wentylacji.





Cytat

No jak widać.bajbaga i tam bzdury opowiadał icon_smile.gif



Jeśli pokazywanie obowiązujących przepisów jest bzdurą - to i owszem.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Tiiaa.

Sam napisałeś:
- że kierbud miał też uprawnienia projektanta,
- że tenże projektant:

Jeśli pokazywanie obowiązujących przepisów jest bzdurą - to i owszem.


No ja mówię co u mnie robił i jak robił mój Kierownik Budowy ale może znowu jestem inny icon_smile.gif
Jak to Bóg wszak icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ps. I jeśli możesz podaj pełne brzmienie pieczątki tego kierbuda, bo na skanie nie jest czytelne.
Założę się o skrzynkę piwa, że są tam pokazane uprawnienia w zakresie projektowania (pełnym lub ograniczonym) + w zakresie kierowania robotami budowlanymi.


No są ale to chyba logiczne,że jako świadomy inwestor nie biorę kogoś spod budki z piwem do kierowania budowa tylko kogoś z odpowiednimi uprawnieniami i kwalifikacjami.
Dla mnie dobry Kierownik Budowy to była podstawa.
To on mi przeprojektowal ławy fundamentowe na plyte fundamentowa.
Może dla mnie tylko to jest logiczne jak też to że węgiel do nowego domu nie nadaje się ? No jestem inny widać i o tym wiadomo icon_biggrin.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Poza tym nikt tutaj nie radzi tutaj odnośnie opcji 1 - jak poradzić sobie z zaistniałą sytuacją okien dla WG -mikrowentylacja okien i drzwi wystarczy? Zapomnijmy na chwilę o recu.



Nie poradzi sobie przez większość roku (dlatego jest mikro), ale uchylne okna i owszem.
Co do obowiązujących przepisów - pisałem w poście #2
Link do komentarza
Cytat

...Problem rozwiąże montaż nawiewników ściennych ("dziura" w ścianie z regulacją ręczną bądź automatyczną dopływu powietrza).

1z2 opcji było utrzymanie WG z dodaniem kilku nawiewów w kluczowych miejscach domu, ale bez robienia dziur w ścianach. icon_smile.gif Te kilka anemostatów naturalnie uzupełniałoby świeże powietrze w pomieszczeniach i ew. kompensowałoby skutek załączonego wyciągu okapu w zimie. Dodatkowo przewiduję 3-biegowe wentylatory wspomagające w łazienkach ze zwłoką od oświetlenia. Myślę, że koszt kilku anemostatów oraz rur zamknie się w kilkaset zł i może to być nawet mniejszy koszt od profesjonalnych nawiewników w dziurawionych firmowych oknach - jednym słowem rozwiązanie nie tylko eleganckie, ale również ekonomiczne.

A teraz argumentacja bo przemyśleniach, rozmowach i burzy mózgów:
Budujemy dom na wsi i nigdy nie mieliśmy zwyczaju zamykać szczelnie okiem i drzwi, nawet w zimie - tylko w taki sposób sprawdza się WM z rekuperacją. U mnie zawsze naturalne było podejście otwartości, tj. nie zamykanie szczelne drzwi balkonowych i okien, a zawsze rano ich uchylanie w zimie, bo w lecie się rozumie, że nikt ich nie zamyka! Jednym słowem moja rodzina nie wkomponowuje się w reguły rekuperacji, abstrahując od kosztów inwestycji i eksploatacji rekuperacji. Nie ukrywajmy, że efekt ekonomiczny rekuperacji wykazuje się się w stosunku do samej WM, a w stosunku do WG to tylko koszty. Oczywiście nie podważam zasadności rekuperacji w zanieczyszczonym mieście czy np. na Śląsku, gdzie zapewne trzeba jeszcze stosować filtry węglowe, aby niwelować zapachy. W moim odczuciu rekuperacja na wsi w moich warunkach to zbędny wydatek. Tym samym dziękuję wszystkim i zamykam dyskusję w zakresie 2 opcji, proszę tylko o pomoc co do opcji 1 (WG) i eleganckiej zabudowy anemostatów nawiewu. Pozdrawiam wszystkich!
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

1z2 opcji było utrzymanie WG z dodaniem kilku nawiewów w kluczowych miejscach domu, ale bez robienia dziur w ścianach. icon_smile.gif Te kilka anemostatów naturalnie uzupełniałoby świeże powietrze w pomieszczeniach i ew. kompensowałoby skutek załączonego wyciągu okapu w zimie. Dodatkowo przewiduję 3-biegowe wentylatory wspomagające w łazienkach ze zwłoką od oświetlenia. Myślę, że koszt kilku anemostatów oraz rur zamknie się w kilkaset zł i może to być nawet mniejszy koszt od profesjonalnych nawiewników w dziurawionych firmowych oknach - jednym słowem rozwiązanie nie tylko eleganckie, ale również ekonomiczne.

A teraz argumentacja bo przemyśleniach, rozmowach i burzy mózgu:
Budujemy dom na wsi i nigdy nie mieliśmy zwyczaju zamykać szczelnie okiem i drzwi, nawet w zimie - tylko w taki sposób sprawdza się WM z rekuperacją. U mnie zawsze naturalne było podejście otwartości, tj. nie zamykanie szczelne drzwi balkonowych i okien, a zawsze rano ich uchylanie w zimie, bo w lecie się rozumie, że nikt ich nie zamyka! Jednym słowem moja rodzina nie wkomponowuje się w reguły rekuperacji, abstrahując od kosztów inwestycji i eksploatacji rekuperacji. Nie ukrywajmy, że efekt ekonomiczny rekuperacji wykazuje się się w stosunku do samej WM, a w stosunku do WG to tylko koszty. Oczywiście nie podważam zasadności rekuperacji w zanieczyszczonym mieście czy np. na Śląsku, gdzie zapewne trzeba jeszcze stosować filtry węglowe, aby niwelować zapachy. W moim odczuciu rekuperacja na wsi w moich warunkach to zbędny wydatek. Tym samym dziękuję wszystkim i zamykam dyskusję w zakresie 2 opcji, proszę tylko o pomoc co do opcji 1 (WG) i eleganckiej zabudowy anemostatów nawiewu. Pozdrawiam wszystkich!


Całkowicie błędne podejście do tematu wentylacji mechanicznej.
Sądzę,że wynika to z totalnej nieświadomości żeby nie powiedzieć ciemnogród ;)
Wentylacja mechaniczna nie wymaga zamkniętych okien,mogą być cały czas otwarte a reku może działać cały czas.

Link do komentarza
Cytat

... żeby nie powiedzieć ciemnogród ;)

Szanowny Kolego temat tego wątku to wentylacja grawitacyjna! Czy ja Kolegę oceniam przymiotnikami -wstydź się Pan! W ramach dyskusji dopuściłem inne rozważania i nawet je chwilowo polubiłem, ale Projekt w realizacji i dalece zaawansowany, kominy stoją, dach gotowy. W tej sytuacji zamierzam ostatecznie jedynie naprawić brak możliwości montażu nawiewników w oknach poprzez dodanie kilku anemostatów nawiewnych. Nie neguję recu, ale w moich uwarunkowaniach, jak również upodobaniach uważam, że GW wystarczy. B. proszę pisać w temacie wątku.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Szanowny Kolego temat tego wątku to wentylacja grawitacyjna! Czy ja Kolegę oceniam przymiotnikami -wstydź się Pan! W ramach dyskusji dopuściłem inne rozważania i nawet je chwilowo polubiłem, ale Projekt w realizacji i dalece zaawansowany, kominy stoją, dach gotowy. W tej sytuacji zamierzam ostatecznie jedynie naprawić brak możliwości montażu nawiewników w oknach poprzez dodanie kilku anemostatów nawiewnych. Nie neguję recu, ale w moich uwarunkowaniach, jak również upodobaniach uważam, że GW wystarczy. B. proszę pisać w temacie wątku.


Piszę o "burzy mózgów" jaką zapodales,która jest burzą ale wśród osób nie mających pojęcia o wentylacji mechanicznej.
Tyle.

Kto wymyślił kretynizm że przy WM należy mieć zamknięte okna ?
Co będzie z wentylacją domu jak zamknie się okna ?
Jak z wilgotnoscia w domu ?
Woda będzie splywac w szczelnym domu po szybach ?
Przy -10st.C okna też będą otwarte żeby pozbyć się wilgoci z domu ?
Jak to wpłynie na zuzycie energii na ogrzewanie ?
Czy wiejska "burza mózgów" zadała sobie tego typu pytania ? Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
arturo72 - Oj szanuję Twoje rozwiązania, przypuszczam, że są od początku do końca przemyślane i spójne. U mnie projekt jest w realizacji i ta "burza mózgów" to po prostu dyskusja rodziny i znajomych jak szybko poradzić sobie z nową sytuacją. A Ty ciągle swoje, czyli ciągle piszesz o WM, a ja kolejny raz przypominam Koledze, że miło się dyskutowało, ale mój projekt to WG i uwarunkowania jw. Ty masz WM, ja mam WG, ja łagodnie a Ty eskalujesz...

Poza tym 90% wątku stało się przepychanką o wyższości jednego na drugim, a mi chodzi o konkretne, ekonomiczne rozwiązanie dla WG w moich uwarunkowaniach.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

arturo72 - Oj szanuję Twoje rozwiązania, przypuszczam, że są od początku do końca przemyślane i spójne. U mnie projekt jest w realizacji i ta "burza mózgów" to po prostu dyskusja rodziny i znajomych jak szybko poradzić sobie z nową sytuacją. A Ty ciągle swoje, czyli ciągle piszesz o WM, a ja kolejny raz przypominam Koledze, że miło się dyskutowało, ale mój projekt to WG i uwarunkowania jw. Ty masz WM, ja mam WG, ja łagodnie a Ty eskalujesz...

Poza tym 90% wątku stało się przepychanką o wyższości jednego na drugim, a mi chodzi o konkretne, ekonomiczne rozwiązanie dla WG w moich uwarunkowaniach.


Gdybyś powiedział WG i ch....nie byłoby problemu ale wymyślać kretynizmy żeby usprawiedliwiać WG to lekko nie teges a ja to jedynie prostuje.

Ale Ty masz problem z oknami i co na to "burza mózgów" ?
Każą Ci wiercic w oknach dziury bo trzeba tak ? icon_biggrin.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
arturo72 - dzięki za dyskusję, ale b. proszę niech to będzie dyskusja rzeczowa a nie dyktatu. Nie powiedziałem WG i ch... bo na starcie nie byłem w pełni świadomy kosztów i ekonomiki recu, dlatego dopuszczałem 2 opcje (WG i WM). Jeśli czytam, że recu opłaca się tylko w stosunku do WM to wymiękam, gdyż komfort za wszelką cenę jeszcze mnie nie interesuje. Nikt mnie tutaj nie przekonał do reku pod względem ekonomicznym, raczej mówiono o komforcie, który musi kosztować w stosunku do WG.

A kto napisał i gdzie, że dla WG nawiewniki muszą być w oknach?
Po konsultacjach, już rozumiem producenta okien, że "psucie" okien dla wyższych celów jakim jest nawiewnik, przy lepszych oknach może mijać się z celem. Na ten czas stawiam na anemostaty nawiewu naturalnego dla WG, ale muszę to zrobić logicznie, aby ew. w przyszłości (gdyby mi się nudziło i była chęć eksperymentowania - a lubię też coś sam zrobić, o ile mam czas), można zastosować nawet rekuperator.

Powiedz proszę jaką temperaturę nadmuchu masz z rekuperatora przy temp. zewn. ok. 0'C?


Cytat

3.. Kratki wywiewne, tak czy siak, powinny być wyposażone w klapy zwrotne oraz regulowane przysłony.
...
W przypadku zastosowania w pomieszczeniach wentylacji grawitacyjnej lub wentylacji mechanicznej wywiewnej, dopływ
powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne
(nawiewniki okienne) umieszczane w oknach oraz drzwiach balkonowych.


Naprawdę stosujecie klapy zwrotne dla WG? Co zrobić, żeby nie klekotały?
Na pewno jest zapis, że nawiewniki muszą być w oknach/drzwiach balkonowych, a nie po prostu "muszą być"?

Link do komentarza
Cytat

Poza tym 90% wątku stało się przepychanką o wyższości jednego na drugim, a mi chodzi o konkretne, ekonomiczne rozwiązanie dla WG w moich uwarunkowaniach.



Chamowaci wieszcze wszędzie się szlajają.
Nie ma wyższości jednego systemu nad drugim.
Każdy ma swoje wady i zalety.
Każdy można spieprzyć .
Każdy dobrze wykonany kosztuje - porównywalnie kosztuje.

Otwieranie/uchylanie okien jest znanym i powszechnie stosowanym sposobem na wentylację.
Aby poprawić komfort i skuteczność takiej wentylacji, w każdym kanale wentylacji grawitacyjnej, zainstaluj kratkę z zaworem/klapą zwrotnym/ną.

Cytat

Naprawdę stosujecie klapy zwrotne dla WG? Co zrobić, żeby nie klekotały?
Na pewno jest zapis, że nawiewniki muszą być w oknach/drzwiach balkonowych, a nie po prostu "muszą być"?



Np. taka nie klekocze:



Z różnych powodów nawiewniki powinny być "fabrycznie" montowane w oknach. Powinny, ale nie jest to dogmat.
Można umieścić w ścianie, każdego pokoju (sypialni) np. taki:



od strony pokoju wygląda tak:


akurat ten jest higrosterowany.

Ps. Na zdjęciu wygląda na wielki ale ma wymiary 24 x 14 cm wystaje ze ściany na 5,6cm.

Ps. średnica "otworu w ścianie 10cm.
Link do komentarza
Cytat

Panowie, wróćmy do tematu- wydaje mi się, że dla mnie wystarczyłby rekuperatorek rzędu 300m3/h (6 x 50m3/h), ale najmniejszy jaki znalazłem TUTAJ ma 830m3/h -co o tym sądzicie i czy są mniejsze? I nigdzie nie mogę znaleźć najciekawszej ch-ki rekuperacji, tj. podgrzewania się powietrza w zimie - ile to jest stopni i gdzie takie coś znajdę?

Edit: Znalazłem TUTAJ regulowany 140/230/320/450 m3/h i chyba o to chodzi icon_smile.gif



Może zainteresują Pana nasze rekuperatory HRU-ERGO http://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/...a/hru-ergo.html
Jeszcze nie uzupełniliśmy info na www, ale mają teraz 10-stopniową regulację.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

bobiczek -wielkie dzięki, ale wybacz laik nie do końca to rozumie -wymaga to jeszcze kilku słów... icon_smile.gif
Chodzi o nawiewnik w ścianie??


http://www.receptynadom.pl/kazdej-kotlowni-byc-zetka/

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...