Skocz do zawartości

Wentylacja grawitacyjna i nawiewniki w oknach?


Recommended Posts

Witam, okazuje się, że wybrane przez nas okna nie umożliwiają zabudowy nawiewników i sprzedawca sugeruje, że obecnie każde okno/drzwi balkonowe mają mikro-otwarcie i to wystarcza. Chcieliśmy, ale nie da się i co robić?
W lecie nie ma problemu, ale jak np. uruchomimy wyciąg okapu kuchennego w zimie przy zamkniętych oknach i drzwiach, to powstanie chyba podciśnienie i niektórymi kratkami wentylacji naturalnej może być zaciągane powietrze - czy to dopuszczalne? Jak to rozwiązać?
Link do komentarza
1. Teoretycznie ma rację, ale pod warunkiem, ze te okna mają współczynnik infiltracji (a), wyższym niż 0,5 a nie większym niż 1,0 m3/(m h daPa2/3), pod warunkiem, że okna dodatkowo wyposażone są w skrzydło uchylne-rozwieralne, górny wywietrznik uchylny lub górne skrzydło uchylne.

2. Jeśli okna mają współczynnik infiltracji (a) niższy niż 0,3 m3/( m h daPa2/3), wymagane są (ustawowo) nawiewniki.

3.. Kratki wywiewne, tak czy siak, powinny być wyposażone w klapy zwrotne oraz regulowane przysłony.
Link do komentarza
Cytat

Witam, okazuje się, że wybrane przez nas okna nie umożliwiają zabudowy nawiewników i sprzedawca sugeruje, że obecnie każde okno/drzwi balkonowe mają mikro-otwarcie i to wystarcza. Chcieliśmy, ale nie da się i co robić?



Co chcieliście ???
Nie da się rozszczelnić okna? Nie można ustawić zamków tak, aby powstały mikroszczeliny???
Co to za okna, jaka firma? Co to za budynek - blok czy domek?
W budowie, czy zamieszkały?
Link do komentarza

Tylko dla przypomnienia - zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, nowo produkowane okna powinny być bardzo szczelne,
a odpowiedzialność za dostarczenie powietrza została przeniesiona na inne urządzania będące elementem systemu wentylacji.

W przypadku zastosowania w pomieszczeniach wentylacji grawitacyjnej lub wentylacji mechanicznej wywiewnej, dopływ
powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne
(nawiewniki okienne) umieszczane w oknach oraz drzwiach balkonowych.

Polska Norma mówiąca o obowiązkowemu stosowaniu to:
PN-B-03430:1983 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.
Wymagania – wraz ze zmianą PN-83/B-03430/Az3:2000.

W nowych budynkach, współczynnik infiltracjo okien nie może być większy niż 0,3 - czyli nie ma mowy o wentylacji przez mikroszczeliny.

Przy pracach remontowych (wymiana okien) dopuszczalne są okna ze współczynnikiem infiltracji do 1

Link do komentarza
Cytat

Co chcieliście ???
....

Nowy dom, chcieliśmy 3 nawiewniki, ale przy zamówieniu upatrzonych i wybranych starannie okien i drzwi balkonowych, okazało się że ich konstrukcja nie zezwala na nawiewniki. Nie będę tu robił antyreklamy, bo to dobre okna, ale...
Każde okno/drzwi balkonowe są uchylne i mają tzw. mikro otwarcie/zamknięcie -już nie pamiętam jak to się nazywa icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie będę tu robił antyreklamy, bo to dobre okna, ale...



Ich okna nie nadają się do nowych domów z wentylacja grawitacyjną - chyba, że nawiewnik w ścianie, ale to kłopotliwe i kosztowne - przeto, lepiej poszukać innego dostawcę okien.

Ps. Tak z ciekawości, zapytaj ich, jaki współczynnik infiltracji mają te okna.
Link do komentarza
To jest bardziej złożone zagadnienie.
Teoretycznie to okno spełnia wymagania co do współczynnika infiltracji, jest w 4 klasie przepuszczalności powietrza (wg. wymaganej PN-EN 12207:2001) - jest bardzo szczelne i ciepłe.

Każda "ingerencja", a takową jest zamontowanie nawietrznika, powoduje "utratę" zarówno w szczelności okna, jak i jego "ciepłoty" , czyli:
- po co płacić za właściwości okna, które się (za dopłatą) psuje,
- w zasadzie tylko okna w klasie 4 lub 3 można instalować w nowych budynkach

Wniosek z tego płynie taki, że 4 klasa "wymusza" zastosowanie wentylacji mechanicznej zrównoważonej - oczywiście teoretycznie, bo wszyscy mają to gdzieś.

Ps. Logika też "nakazuje" aby w nowych budynkach stosować WM , najlepiej z rekuperacją.


dopisałem: na niebiesko. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

np. OknoPlast Winergetic nie ma takiej możliwości i co na to producent/prawo/fachowcy?
Dom nowy w budowie, okna dopiero zamówione, ale nie mogę z tym spać :(
Czy to są okna wyłącznie do rekuperacji?


Kupujesz nowe,szczelne okna,płacisz za to dodatkową kasę tylko po to żeby je dziurawic ?
Czyż to nie głupota ludzka ?
Wentylacja grawitacyjna w nowym domu to również głupota.
Budujemy nowy dom z głupoty i z głupotą ?

Cytat

A czy w zimie po szybach nie będzie spływać woda?


A od czego i do czego służy wentylacja ?
Jak będzie poprawna to nie ma prawa woda splywac ale grawitacyjna nie jest poprawną w nowych,szczelnych domach.
Link do komentarza
Ufff, a projektanci robią projekty qusi-Termo, ale to się kupy nie trzyma. Powinna być rekuperacja i amen.

Pytańko: jesteście zadowoleni z rekuperacji? Można na etapie budowy went. naturalnej coś zmienić i poprawić w tym kierunku? Jakie to byłyby koszty dla 150m2?
Czy można ew. jeden kanał z wentylacji grawitacyjnej (byłby 1 w nadmiarze) przerobić na nadmuchowy w korelacji np. z okapem? Pamiętam, że kiedyż w bloku mieliśmy taki kanał nadmuchowy, jak był gaz.
Szczególnie jest to ważne w temacie wyciągu okapu, które mają obecnie b. duże wydajności...
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ufff, a projektanci robią projekty qusi-Termo, ale to się kupy nie trzyma. Powinna być rekuperacja i amen.

Pytańko: jesteście zadowoleni z rekuperacji? Można na etapie budowy went. naturalnej coś zmienić i poprawić w tym kierunku? Jakie to byłyby koszty dla 150m2?
Czy można ew. jeden kanał z wentylacji grawitacyjnej (byłby 1 w nadmiarze) przerobić na nadmuchowy w korelacji np. z okapem? Pamiętam, że kiedyż w bloku mieliśmy taki kanał nadmuchowy, jak był gaz.
Szczególnie jest to ważne w temacie wyciągu okapu, które mają obecnie b. duże wydajności...


Koszty WM z reku zależą tylko i wyłącznie od Ciebie i Twojego budżetu a znajdują się w przedziale 4-20tyś.zł.
W moim przypadku koszt wyniósł 5,5tyś.zl przy koszcie rekuperatora 4tys.zl.
Kanały wentylacyjne rozkladalem sam,jest to proste jak bułka z masłem i zajęło mi to dwie wolne soboty.
Link do komentarza
Cytat

Ufff, a projektanci robią projekty qusi-Termo, ale to się kupy nie trzyma. Powinna być rekuperacja i amen.



To, że w projekcie są przewidziane kanały wentylacyjne (z reguły wyciągowe) nie znaczy wcale, że projekt domu jest z projektem wentylacji grawitacyjnej.

dopisałem:

To tak jakby był projekt domu bez kanałów wentylacyjnych i oznaczenie projektu jako domu z projektem wentylacji mechanicznej. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie wyobrażam sobie innej wentylacji w nowym domu jak tylko mechanicznej.



I tutaj się z Tobą nie zgodzę a nawet zaprotestuję!
Mam grawitacyjną, dobrze zrobione kanały gdzie trzeba (te do kanalizy to nawet dołozyłem sobie dodatko) i nie mam.
Powtarzam
Nie mam problemów z zaparowaniem szyb, cieknących strużkach etcetera!
Więc nie zniechęcaj tak apodyktycznie do grawitacyjnej.
Bo ja sobie swoją chwalę.

Edit:
coś mi sie przypomnialo.
Zrobiłem sobie "Zetkę"
W kuchni i w pomieszczeniu z piecem CO.
Trzeba o tym pamietać. Ja mam i być może dlatego nie mam problemów. Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Aser - napisz jeszcze coś więcej o projekcie Twojego domu.
Jest nadzieja, że możesz dużo wiedzy tu uzyskać również co do izolacji podłóg, ocieplenia ścian, systemów grzewczych, bo wydaje mi się, że do budowy podchodzisz nieco - powiedzmy - tradycyjnie...
Link do komentarza
Cytat

Aser - napisz jeszcze coś więcej o projekcie Twojego domu.
Jest nadzieja, że możesz dużo wiedzy tu uzyskać również co do izolacji podłóg, ocieplenia ścian, systemów grzewczych, bo wydaje mi się, że do budowy podchodzisz nieco - powiedzmy - tradycyjnie...

Hmmm możliwe, dlatego z przyjemnością wysłucham podpowiedzi jak to zoptymalizować. Wzięliśmy projekt w wersji niby cieplejszej (w nazwie miał "Termo" :icon_smile: ) - chcieliśmy dom bardziej energooszczędny, ale nie za wszelką cenę! Teraz widzę, że to chyba taki zwykły i niezrównoważony mix.
Podłoga: chudziak 10, folia, styropian 15 EPS100, wylewka 7 terakota 2cm, ogrz. podłogowe -zaawansowane prace i to 15cm musi zostać
Poddasze użyt: dachówka, membrana, wełna 2x15cm, paroizolacja, prawdopodobnie 2x Regips -możliwość zmian
Elewacja: Porotherm 25 Wienerberger 15, styropian 20cm EPS 70 -040 -możliwość zmian styropianu
Okna: jw. U=0.5, Uw=0.8, Rw=36dB, Lt=74%, g=54%, przep.pow. 4 -jest ich sporo a przez okna traci się wiele, więc wybrano takie -czy będą ok?
Piec gazowy kondensacyjny, jednofunkcyjny z zamk. kom. spalania (ukierunkowanie na Vitodens 200-W 19 kW z min. 1.9kW)
Wentylacja grawitacyjna: 2 kominy: 1.-went-spalinowy (4 kanały wentylacyjne), 2.-wentylacyjny 4-kanał

 

Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Więc nie zniechęcaj tak apodyktycznie do grawitacyjnej.
Bo ja sobie swoją chwale.


Bo nie mieszkales w domu z WM i nie masz porowania a ja mieszkałem gdzie była grawitacyjna i nie lało się po szybach a obecnie mam mechaniczną.

Jakość życia,klimat w domu,komfort jest nieporownywalny.
Link do komentarza
Cytat

Bo nie mieszkales w domu z WM i nie masz porowania a ja mieszkałem gdzie była grawitacyjna i nie lało się po szybach a obecnie mam mechaniczną.

Jakość życia,klimat w domu,komfort jest nieporownywalny.



Ale ja temu nie zaprzeczam.
Chodzi tylko o to - że nie jest bezwzględnie wymagana.
A jeszcze bardziej chodzi co poradzić w temacie forumowicza.
Na pewno nie będzie to słuszna porada - że jedynym rozwiązaniem jego problemu jest wykonanie w tym domu "reku".
Link do komentarza
Cytat

Na pewno nie będzie to słuszna porada - że jedynym rozwiązaniem jego problemu jest wykonanie w tym domu "reku".



Tylko w kwestii formalnej.

Od 2009r do stycznia 2014r, stosując rygorystycznie przepisy dot. okien, w zasadzie mogła być tylko wentylacja mechaniczna.
Od stycznia 2014r. złagodzono te warunki (dla okien) i zgodnie z przepisami znów może być wentylacja grawitacyjna.

Oczywiście upraszczając całość zagadnienia.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

arturo72 -idzie to przerobić jeszcze w budowie? Dasz namiar na jakiś namiar, opisy?


Po pierwsze projekt,rozmieszczenie anemostatów itp.
Po drugie jak to już będzie szukasz materiałów czyli kanałów wentylacyjnych i rekuperatora.
Nie widzę projektu,czy parter czy poddasze ale kanały na parter umieszczasz na stropie w warstwie izolacji i wylewki,srednica kanałów 50mm lub 75mm.,kanały na poddasze przy ścianie w zabudowie i na suficie poddasza.
Materiały polecam firmy temokontrol,dobra jakość i stosunkowo niska cena.
W linku poniżej masz zdjęcia jak to wygląda,rozłożenie tego jest proste jak drut:
http://allegro.pl/rura-wentylacyjna-75-60m...6335651063.html
A tu producent:
http://termokontrol.com.pl/

Reku zależnie od budżetu,są takie i za 3tys.zł sa i za 10tys.zł.



Link do komentarza
Mam aż 8 kanałów wentylacji grawitacyjnej icon_smile.gif - 7, bo 1 to wyciąg okapu. W łazienkach nie wykluczam wspomagania went.
Opcja 1 - jak utrzymać went. grawitacyjną. Problem istnieje tylko w zimie, bo lecie okna się otwiera/uchyla. A w zimie? Mikrowentylacje okien wystarczą? A może 1 kanał wentylacyjny zamienić na nawiewny?
Opcja 2 - zmiana w kierunku reku, ale jak czytam o rurkach 60-75mm, to buez obrazy, ale icon_smile.gif i dziękuję za taką mikro reku -to chyba jakaś kroplówka powietrzna - wolę swoją naturalną i przepraszam za złośliwość, ale nie można nadrabiać ciśn. i prędkością powietrza, gdyż szum i gwizd, dla mnie wentylacja zaczyna się >100mm
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

ale jak czytam o rurkach 60-75mm, to buez obrazy, ale icon_smile.gif i dziękuję za taką mikro reku -to chyba jakaś kroplówka powietrzna - wolę swoją naturalną i przepraszam za złośliwość.


No widzisz,nie masz pojęcia a próbujesz być złośliwy icon_smile.gif

Pomyśl i zastanów się icon_biggrin.gif




4x75mm ile powietrza dostarczy do pomieszczenia przy wydajnosci 80m3/h i jaka bedzie predkość powietrza w takim zestawie ?
Link do komentarza
Jeszcze raz sorry za złośliwośc, rzeczywiście nie była na moejscu, bo chcesz mnie naprowadzić, itp. Ale powiedz mi proszę jak w takie reku odnajdzie się wyciąg okapu o wydajności 600m3/h na 3. biegu? Albo czy przez anemostaty i rurki w styropianie izolacji nie będzie przenikać dźwięk pomiędzy parterem i poddaszem?
Czy 1-2 kanały wentylacyjne (14x16cm) można przerobić na nawiewne do ew. rekuperacji?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Jeszcze raz sorry za złośliwośc, rzeczywiście nie była na moejscu, bo chcesz mnie naprowadzić, itp. Ale powiedz mi proszę jak w takie reku odnajdzie się wyciąg okapu o wydajności 600m3/h na 3. biegu? Albo czy przez anemostaty i rurki w styropianie izolacji nie będzie przenikać dźwięk pomiędzy parterem i poddaszem?
Czy 1-2 kanały wentylacyjne (14x16cm) można przerobić na nawiewne do ew. rekuperacji?


Nie mam wyciągu,w kuchni mam 2 wywiewy i to wystarcza i kuchnia nigdy nie była zadymiona a zapachy nie rozprzestrzenialy się na resztę pomieszczeń.
Nie będą przenosić dźwięków jeśli zostaną poprawnie zaprojektowane do przenoszenia powietrza czyli pon.4m/s A najlepiej ok.2m/s. Ja mam nawet poniżej 2 i wentylacja jest kompletnie bezglosna.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Jest trochę czasu do wiosny, więc może przemyślę o reku...
Jaki wymiennik byłby optymalny i sprawdzony w boju? Czy wentylatory pracują wg programatora? Czy w lecie też? Jakie szacujecie dodatkowe koszty en. el. w stosunku do oszczędności na ogrzewaniu?


Krzyzowo-przeciwpradowy,mam sterownik i 7 prędkości ale chodzi głównie na 3-4 biegu czyli ok.120-150m3/h non stop niezależnie od dnia czy pory roku.
Nie patrzę na oszczędności,ma być komfortowo i tak jest.


Grzejac gazem będziesz miał większe oszczędności niż ja grzejac pompą ciepła.
Link do komentarza
arturo72 dzięki! - a możesz naprowadzić mnie na wymienniki średniej lub wyższej klasy? Rozumiem, że w moim już zaistniałym przypadku (8 kan. wentyl.) można by czerpnię i wywiew umieścić na dachu w istniejących kominach. A gdzie optymalnie umieszcza się ten wymiennik? Na strychu?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

arturo72 dzięki! - a możesz naprowadzić mnie na wymienniki średniej lub wyższej klasy? Rozumiem, że w moim już zaistniałym przypadku (8 kan. wentyl.) można by czerpnię i wywiew umieścić na dachu w istniejących kominach. A gdzie optymalnie umieszcza się ten wymiennik? Na strychu?


No możesz te kanały wykorzystać jako czerpnie i wyrzutnie.
Rekuperatory średniej klasy budżetowej to Mistral,Optimal,Brookvent,Vents,Samsung wyższej to Brink,Zhender,Aeris,Onyx.
Ja mam reku w nieogrzewamym garażu,na strychu może być także.

Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ale tylko zmiany wykonawcze przez KierBud tak?


Tak,w moim przypadku wystarczył wpis do dziennika przez kierbuda.
Projektu jako takiego nie miałem bo sam to wymodzilem a kierbud wpisał jedynie że nastąpiła zmiana wentylacji na mechaniczną.
Link do komentarza
Cytat

Projektu jako takiego nie miałem bo sam to wymodzilem....

Pewnie wymodziłeś podczas budowy i nie budowałeś kominów wentylacyjnych? Mam mieszane uczucia co do tych zmian, ale chcę to przemyśleć, więc może jest tu ktoś kto przerabiał went. grawitacyjną na mechaniczną z rekuperacją? A może zrobić coś w rodzaju hybrydy -robił ktoś? icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Pewnie wymodziłeś podczas budowy i nie budowałeś kominów wentylacyjnych?


Na długo przed budową no i faktycznie nie mam kominów wentylacyjnych ani też komina spalinowego w "kotłowni" icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Ale tylko zmiany wykonawcze przez KierBud tak?



Cytat

Tak,w moim przypadku wystarczył wpis do dziennika przez kierbuda.



Kierbud nie ma takich uprawnień., ponadto poświadczył nieprawdę, bo domu nie wybudowano zgodnie z zatwierdzonym projektem.

Prawo jednoznacznie stanowi, że tylko i wyłącznie projektant decyduje o tym czy zmiana jest istotna czy nieistotna i dokonuje albo wpisu w projekt, albo wykonuje projekt zastępczy.

Jeśli są zmiany w projekcie (zatwierdzonym), to oświadczenie o wybudowaniu zgodnie z projektem, podpisuje także projektant.

To, ze ktoś jeździ na ograniczeniu 40km/h z prędkością 70km/h i nie zapłacił mandatu, wcale nie znaczy, że ktoś inny też nie zapłaci mandatu i że tak można.

Warto znać obowiązujące przepisy i podejmować decyzje z pełna świadomością.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Kierbud nie ma takich uprawnień., ponadto poświadczył nieprawdę, bo domu nie wybudowano zgodnie z zatwierdzonym projektem.

Prawo jednoznacznie stanowi, że tylko i wyłącznie projektant decyduje o tym czy zmiana jest istotna czy nieistotna i dokonuje albo wpisu w projekt, albo wykonuje projekt zastępczy.

Jeśli są zmiany w projekcie (zatwierdzonym), to oświadczenie o wybudowaniu zgodnie z projektem, podpisuje także projektant.

To, ze ktoś jeździ na ograniczeniu 40km/h z prędkością 70km/h i nie zapłacił mandatu, wcale nie znaczy, że ktoś inny też nie zapłaci mandatu i że tak można.

Warto znać obowiązujące przepisy i podejmować decyzje z pełna świadomością.


Na pewno w urzędzie PINB są same łosie,nie znają się tak na prawie tak jak bajbaga i nie zobaczyli wpisu Kierbuda w Dzienniku Budowy o zmianie rodzaju wentylacji...

Do PINB przy odbiorze domu było dostarczone osobne oświadczenie Kierbuda o zmianach względem projektu gotowego gdzie były wyszczególnione każde zmiany wzgledem projektu na które było wydane PnB a PnB było wydane na projekt z wentylacją grawitacyjną i na tymże oswiadczeniu widniał wpis o zmianie rodzaju wentylacji.

"Bo ja tak mam" i dlatego piszę o tym icon_biggrin.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Do PINB przy odbiorze domu było dostarczone osobne oświadczenie Kierbuda o zmianach względem projektu gotowego gdzie były wyszczególnione każde zmiany wzgledem projektu na które było wydane PnB a PnB było wydane na projekt z wentylacją grawitacyjną i na tymże oswiadczeniu widniał wpis o zmianie rodzaju wentylacji.



Możliwe tylko w przypadku, kiedy kierbud jest jednoczesnie projektantem (ma uprawnienia projektanta).
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Czyli zmiany dokonał i podpisał projektant, a nie kierbud.



Czyli nie są łosie i znają prawo budowlane.


Mój Kierownik Budowy,to on pisał oświadczenie o zmianach do PINB,to jego też wpis czyli Kierownika Budowy istniał w Dzienniku Budowy.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...