Skocz do zawartości

drogi... polskie drogi...


Recommended Posts

Witam serdecznie.
Mieszkamy na wsi, kilka domów oddalonych około 1,5 km od centrum wioski. Droga dojazdowa do naszego domu jest w stanie fatalnym, ale właściciele posesji przez które biegnie nie wyrażaja zgody na naprawę drogi.
Nie mamy żednego wpisu do ksiąg wieczystych, że mamy przejazd tą drogą, niemniej jednak odkad pamiętam ( a mam 29 lat) jeździliśmy właśnie tą drogą. Nie ma mozliwości dojazdu z innej strony, ponieważ otaczają nas pola i łąki. Niekórzy z sąsiadów twierdzą, że kiedyś była inna - druga droga, ale jeśli nawet, to tam teraz rosną drzewa i są łaki i pola orne i o drodze trzeba zapomnieć.
Kilka lat temu jeden z właścicieli zrzucil drzewa na drogę uniemozliwiajac nam przejazd, była zima, w domu malenkie dzieci i ludzie starsi - chorzy. Nie dojechala karetka.
Wnieslismy sprawe do sadu - decyzja: nie wolno temu panu wychodzic na droge i w taki sposob uniemozliwiac nam przejazd. Mineło trochę czasu, teraz się odgraża, że wniesie sprawę do sądu aby usunać nas z tej drogi.
Właściwie nie wiem co zrobic, moi rodzice dostali pozwolenie na budowę domu jak sie okazuje w miejscu gdzie nie ma dojazdu, teraz wykańczałam dom, jest :"odebrany", wszystkie formalności załatwione, czekam na wpis do ksiag wieczystych (rodzice przeniesli na mnie prawo wlasnosci) i ....
mam dom i nie ma jak dojechac, tz. cały czas użytkujemy tę droge, ale podczas deszczu droga zamienia się w górski potok, woda z pól spływa na nią, zbiera się w jednym miejscu i tworzy swoiste bagienko, prze które próbując przejechać ryzykuje sie zalanie samochodu.
Jeden z właścicieli zgodzil się na wykopanie fos. Rada Gminy przyznała pieniądze na przepusty. Zaczęli kopać. I prace wstrzymano, bo kolejny właściciel się nie zgodził.
Pieniaze w budżecie Gminy są na naprawę dróg, ale nie ma dobrej woli a ja nie mam pomysłu jak to wszystko ugryźć.
Jeśli ktoś z Państwa może mi pomóc bardzo proszę i z góry serdecznie dziękuję.
Link do komentarza
Przede wszystkim należy załatwić od strony prawnej możliwość korzystania z drogi. Zależnie od sytuacji może to być przyznanie przez sąd tzw. służebności gruntowej na dojazd do posesji lub wykupienie gruntu przez gminę z przeznaczeniem na drogę publiczną. Nie rozwiązuje to jednak całkowicie problemu utrzymania drogi w dobrym stanie, gdyż zależeć to będzie od jej właścicieli - posiadaczy działek przez które ona przechodzi lub gminy.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...