Skocz do zawartości

pompa powietrze woda czy ekogroszek?


Recommended Posts

Mam ogromną prośbę do wszystkich forumowiczów. Stoję przed ważnym dylematem odnośnie ogrzewania w moim domu.
oto szczegółowy: dom o powierzchni użytkowej około 200m2, ocieplenie 20cm styropian grafitowy (prawdopodobnie), okna trzyszybowe, bez rekuperacji, ogrzewanie podłogowe w całym domu plus 3 kaloryfery (dwie łazienki plus pralnia), wylewka anhydrytowa.
Dylemat jest następujący 1. czy wybrać pompę Daikin compact 11,7 kw (koszt bez dotacji około 39tys) plus ogniwa fotowoltaniczne 7,69 kW (koszt około 30 tys). powiedzmy, że całkowity koszt tych instalacji to około 60 tys
2. tradycyjny piec na ekogroszek koszt około 10-15 tys calej kotlowni bez kredytu
głownie nurtuje mnie czy koszty eksploatacji pompy nie beda przerazajace, firma zapewnia ze beda na poziomie 2tys. nie przesadzili? boje sie ze koszty ogrzewania pompa za caly rok wyniosa okolo 6-7 tys co nie bedzie zadowalajace dla mnie biorac pod uwage fakt ze na pompe i ogniwa bedę musiala zaciagnac kredyt i go splacac.
liczę na Wasze rady i pomoc icon_smile.gif Edytowano przez selinka25 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Mam ogromną prośbę do wszystkich forumowiczów. Stoję przed ważnym dylematem odnośnie ogrzewania w moim domu.
oto szczegółowy: dom o powierzchni użytkowej około 200m2, ocieplenie 20cm styropian grafitowy (prawdopodobnie), okna trzyszybowe, bez rekuperacji, ogrzewanie podłogowe w całym domu plus 3 kaloryfery (dwie łazienki plus pralnia), wylewka anhydrytowa.
Dylemat jest następujący 1. czy wybrać pompę Daikin compact 11,7 kw (koszt bez dotacji około 39tys) plus ogniwa fotowoltaniczne 7,69 kW (koszt około 18,5tys). powiedzmy, że całkowity koszt tych instalacji to około 50 tys
2. tradycyjny piec na ekogroszek koszt około 10-15 tys calej kotlowni bez kredytu
głownie nurtuje mnie czy koszty eksploatacji pompy nie beda przerazajace, firma zapewnia ze beda na poziomie 2tys. nie przesadzili? boje sie ze koszty ogrzewania pompa za caly rok wyniosa okolo 6-7 tys co nie bedzie zadowalajace dla mnie biorac pod uwage fakt ze na pompe i ogniwa bedę musiala zaciagnac kredyt i go splacac.
liczę na Wasze rady i pomoc icon_smile.gif


Ani jedno ani drugie ani trzecie do wyboru,na pewno nie ekogroszek i nie koniecznie ta pompa bo jest za drogą bo sa innych marek i znacznie tansze i myślę,że nawet za mocna do tego domu i dlatego m.in droga a panele PV mogą nie być zasadne ekonomicznie.
Zakładamy oczywiście,że w domu będzie cywilizowana podlogowka po całości i to wykonana pod jak najniższą temp.zasilania a nie archaiczne grzejniki ścienne z poprzedniej epoki.
Po pierwsze wykonaj OZC czyli audyt energetyczny domu.
Z niego dowiesz się dokładnie ile Twój dom będzie potrzebował energii na ogrzewanie czyli poznasz swoje przyszłe rachunki i z audytu też dowiesz się jaką maksymalną moc grzewczą potrzebuje urządzenie grzewcze żeby przy najniższej temperaturze zewnetrznej zagwarantować komfortową temperaturę w domu.

Po opisie domu z dużą dozą prawdopodobieństwa zapotrzebowanie na ciepło będzie ok.60-70kWh/m2/rok czyli dom na ogrzewanie zuzyje 70*200m2=14000kWh,na cwu zużycie energii bierze się max.1000kWh/osobę na rok czyli dla 4 osób przy wannie ok.4000kWh czyli całościowe zużycie roczne domu na c.o i ludzi na cwu to 18000kWh.
I teraz jeśli chodzi o pompę to przez COP zmniejsza się ta ilość energii średnio 3-krotnie czyli COP3 a wtedy dostarczając 18000kWh zuzywamy jedynie 6000kWh.
Te 6000kWh możemy dostarczyć w czasie tańszej taryfy czyli w cenie 0,30zl/kWh co daje nam 1800zl rocznie za c.o+cwu także firma nie przesadziła.
Pytanie czy przy takich rachunkach warto pakować jeszcze 18 tys.zl na PV ? Sama sobie na to odpowiesz znając swój budżet.
Osobiście wolałbym część tej kwoty przeznaczyć na WM z reku bo to jest jedyna,poprawna i komfortowa wentylacja bo grawitacyjna w szczelnym domu to namiastka wentylacji i komfortu.
Powietrzna pompa ciepła do tego domu innych dobrych marek powinna zmieścić się w kwocie 22-27tyś.zl z zasobnikiem cwu i pełnym montażem.
Następna sprawa,anhydryt oprócz tego że ładnie się wylewa i jest cienki nie ma żadnych zalet a tutaj będzie przeszkodą do wykorzystania tańszej ceny za kWh.
Obciążenie cieplne w tym domu sądzę,że będzie na poziomie 5-7kW z cwu i taką max.moc potrzebuje urządzenie grzewcze.

To sa w miarę dokładne wyliczenia ale oczywiście zrób OZC koniecznie i wtedy dowiedz się wszystkiego dokładnie. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
A może piec na pellet?
Rekuperacja odpada, nie mam przekonania poza tym mamy projekt wizualizacji wnętrz, ktory kolidowalby juz z ewentualnym rozkladem tych rur do reku.
zalozenie bylo takie aby wykonac ta pompe teraz juz mam pewne watpliwosci.. nie napisalam ze zalozylismy kominek z plaszczem wodnym ktory mialby byc zsynchronizowany z pompa...
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

A może piec na pellet?
Rekuperacja odpada, nie mam przekonania poza tym mamy projekt wizualizacji wnętrz, ktory kolidowalby juz z ewentualnym rozkladem tych rur do reku.
zalozenie bylo takie aby wykonac ta pompe teraz juz mam pewne watpliwosci.. nie napisalam ze zalozylismy kominek z plaszczem wodnym ktory mialby byc zsynchronizowany z pompa...


Czyli od początku od d..y strony icon_smile.gif
Pellet jest drogi inwestycyjnie,kocioł ponad 10tyś.zl,do tego osprzęt 2tys.zl i komin z 4tys.zl,kotlowni i skladu opalu nie licze ale w gratisie chyba czegos takiwgo sie nie dostaje a 1kWh to 0,22zl czyli 100% drożej w eksploatacji niż pompa.
Kominek z PW,błąd bo po co robić sobie z salonu kotłownie ? Nie wystarczył tańszy zwykły wkład ? Jeśli nie będzie własnego drewna to kominek z PW wyjdzie drożej w eksploatacji niż pompa ciepła czyli jeśli już ma być kominek to tylko dla relaksu a nie do grzania. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Czyli od początku od d..y strony icon_smile.gif
Pellet jest drogi inwestycyjnie,kocioł ponad 10tyś.zl,do tego osprzęt 2tys.zl i komin z 4tys.zl,kotlowni i skladu opalu nie licze ale w gratisie chyba czegos takiwgo sie nie dostaje a 1kWh to 0,22zl czyli 100% drożej w eksploatacji niż pompa.
Kominek z PW,błąd bo po co robić sobie z salonu kotłownie ? Nie wystarczył tańszy zwykły wkład ? Jeśli nie będzie własnego drewna to kominek z PW wyjdzie drożej w eksploatacji niż pompa ciepła czyli jeśli już ma być kominek to tylko dla relaksu a nie do grzania.




rzeczywiście wszystko od takiej strony :/ nie wiem już czy blad czy nie blad kominy sa, kominek jest i trzeba cos postanowic :/
Link do komentarza
Jak będziesz miał OZC to łatwiej będzie dobrać odpowiednie urządzenie i wtedy przekalkulowac koszty.
Ja na początek postawiłbym jednak na ekologie i wygodę w obsłudze, czyli pompę ciepła powietrze/woda. O fotowoltaice zawsze możesz pomyśleć później, ważne by pompa ciepła mogła z nią współpracowac.
Przeglądnij nasze oferty pomp ciepła z rodziny Vitocal - jak będziesz miał konkretne pytania - słuzę pomocą!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...