Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
zetana

Naturalny stawik

Recommended Posts

Wg obecnego prawa można mieć oczko o pow.50m2 i mam już zgodę. Tydzień temu wykopaliśmy koparką dół ok.15mx4m, głębokości ok 1,5m w polu, gdzie do tej pory były mokradła i wybijające źródła. Najlepsze jest to że te źródła są na wzniesieniu (Podkarpacie)i woda zawsze spływała zabagniając zbocze stoku, a na dole znikała. W oczku woda szybko zapełniła dół a, dno i ściany stanowi warstwa naturalnej gliny. I teraz już wiem że trzeba będzie zrobić odpływ. W związku z tym, czym wyłożyć ten zbiornik żeby glina nie mąciła wody? Czy nadaje się do tego agrotkanina, a na niej warstwa żwiru?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wystarczy, że wykażesz się cierpliwością. Rozpylona, a raczej rozpuszczona w wodzie glina z czasem osiądzie na dnie. Widziałeś kiedyś, żeby kryształowo czyste jeziorka były wykładane jakąś włókniną?
Glinianki charakteryzują się przezroczystą, twardą wodą o odczynie lekko zasadowym.
Dotyczy to jednak wyrobisk po prawdziwych kopalniach gliny, gdzie głębokość sięga kilkudziesięciu metrów.
W każdym razie woda się u Ciebie sama oczyści do kryształu.

Pomyśl o roślinach, ryby sobie na razie daruj, do czasu zadomowienia się flory. icon_biggrin.gif
Trzymam kciuki. A Ty zamieść tu fotkę. icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję Leszku, w takim razie poprzestanę na wsypaniu na dno żwiru rzecznego. Teraz to tylko obserwować czy nie będzie nadmiaru wody, bo będzie się przelewać górą, albo znajdzie inne miejsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlatego chciałem zdjęcie tego Twojego jeziora. icon_biggrin.gif

Żeby nie przelewało brzegami, trza może zrobić mnicha, pidło.

Dostałeś wskazówki - poczytaj se teraz ciut o tym w necie. Ja w ten łikend będę raczej zajęty... wink.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pidło można zrobić, ale trzeba gdzieś odprowadzić tą wodę, a potok płynie ok 40 m dalej i po drodze jest już urodzajna gleba więc woda będzie wsiąkała i znów może powstać bagnisko. Teraz po deszczach z jednej strony woda w oczku już się przelewa i widać że w tym miejscu jest spad terenu. Dlatego też z drugiej strony trzeba będzie pogłębić wykop. Niestety w tych warunkach glebowych koparka wjedzie jak przestanie padać i teren obeschnie. Zamieszczę zdjęcie zrobione kilka godzin po wykopaniu, wczoraj tak lało że nie miałam możliwości chodzić tam z telefonem.

DSC01446.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Proponuję założyć rurą przelewową (zamiast pidła) i skierować jej wylot w kierunku potoku. Musisz sama ocenić, czy wylot powinien być tuż za groblą, czy trzeba pociągnąć to dalej w ziemi, żeby nie powstał nowy ciek, który żłobiłby teren.
Wrzucę Ci parę obrazków dla rozjaśnienia myśli.

 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Też chciałem zrobić stawik, ale nie sądziłem, że to tak skomplikowaneJeśli jest woda w ogrodzie to wcale nie jest skomplikowane. Mój stawik ma teraz 50m2 lustra wody, ale po ostatnich opadach głębokość to ok.1,5m. Podczas suszy było ok.1m. W lipcu wpuściłam 4 karaśki, które teraz są dwa razy większe i pojawiło się sporo młodych rybek. Jestem ciekawa czy rybki przeżyją zimę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staw powinien być co najmniej o 50 cm głębszy niż poziom przemarzania gruntu w twojej okolicy, by ryby zdrowo zimowały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podobno woda wybijająca spod ziemi (i ta w studni) ma 4 stopnieC, a w moim stawiku bije woda w kilku miejscach. W części środkowej na dnie widzę 2 okrągłe otwory rozmiaru ok. 10cm i 5 cm którymi wpływa woda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Zatem nowoczesny kocioł kondensacyjny, który znakomicie będzie pracował na niskiej temperaturze medium. Kondensacja będzie zachodzić non-stop przy parametrach zasilania podłogówki.
  • Gość Andy
   Poproszę o kontakt z kimś kto zajmie się sprawami urzędowymi. Andy.cracov@gmail.com
  • "W podłodze" czyli jak? Wariantów może być dużo. Tym niemniej peszel do przewodów w posadzce daję przede wszystkim dlatego, by je uchronić przed skaleczeniami w trakcie wykonywania posadzki, oraz by późniejsze ewentualne jej naprężenia nie wpływały na przewód. Drugim czynnikiem o którym nie należy zapominać jest odprowadzanie ciepła z przewodu. Peszel je utrudnia. Jeśli przewidziane jest stałe obciążanie przewodu wartościami zbliżonymi do maksymalnych, wtedy mocno się należy zastanowić nad sposobem jego ułożenia. A poza tym peszel nie spełnia żadnego istotnego zadania, oprócz funkcji ochronnej dla przewodu podczas wykonywania innych robót budowlanych.
  • Gość Maciej Turski. Futunext. Twój inteligentny dom.
   Integracja bramy wjazdowej i pozostałych napędów z systemem KNX to zawsze dobry pomysł. Korzyścią jest nie tylko możliwość zdalnego sterowania bramą za pomocą telefonu, czy komputera (do tego nie trzeba KNX). System KNX integruje wszystkie rozwiązania elektryczne i elektroniczne w domu, dzięki temu nasz przycisk na pilocie może wywołać cały scenariusz o nazwie "Powrót do domu", w skład którego mogą wchodzić np. następujące działania: - czasowe otwarcie bramy wjazdowej - uruchomienie odpowiedniej kompozycji oświetlenia na zewnątrz - opóźnione otwarcie bramy garażowej - tymczasowe wyłączenie tryskaczy ogrodowych - oraz uruchomienie odpowiedniej sceny wewnątrz domu (oświetlenie, ogrzewanie, multimedia) a nawet: - rozbrojenie alarmu i otwarcie drzwi wejściowych (przy zadbaniu o odpowiednie warunki bezpieczeństwa całego systemu).
  • Napędy obsługujące bramy wjazdowe oraz garażowe powinny być szybkie, bezpieczne i bezawaryjne. Wszystkie te kryteria spełniają siłowniki firmy Beninca Polonia, które pod względem jakości i zastosowanych w nich rozwiązań plasują się w absolutnej czołówce dostępnych na rynku siłowników. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wokol-domu/ogrodzenia/a/31286-szybkie-napedy-do-bram
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...