Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
zmstr

Prawidłowe zalewanie słupa/filaru podtrzymującego strop

Recommended Posts

Witam
Ostatnio zapraszam znajomych do siebie na budowę i podpytuję jak dane prace wykonywali im wynajęte przez nich ekipy. Dzięki temu mam możliwość zwrócenia uwagi na odbiegające od siebie metody budowy i skonsultowanie ich tutaj, by wynająć odpowiednią ekipę, a nie kogoś, kto mi spartaczy robotę już na poziomie podstawy domu. W przypadku słupów wewnątrz domu (mam w projekcie dwa) są rozbieżności między opiniami osób, które się "budowały". Otóż ława fundamentowa będzie u mnie miała wysokość 40 cm, reszta będzie wymurowana z bloczka, zaizolowana, ocieplona, ogólnie rzecz biorąc wykończona, by wewnątrz zagęszczać zasypany później materiał. A co ze słupami? Ława pod słupy będzie miała wymiary 80x80 plus te 40cm wysokości. Reszta wysokości to już właściwa szerokość słupa (o ile pamiętam z projektu to 40x40). I teraz pojawiają się rozbieżna opinie i metody. Jedna z nich to zalanie stopy słupa na te 80x80, a te 40x40 zaszalowanie do wysokości fundamentu (zalewany by był po postawieniu murów już od samej góry w całości) i zasypanie z zagęszczeniem dookoła. Druga to zaszalowanie jednocześnie tego 80x80 i 40x40 (wystające boki stopy słupa szalowane również od góry) i zalewanie od razu na wysokość fundamentu (tylko skąd będę miał pewność, że beton zostanie prawidłowo rozprowadzony poniżej tego "wąskiego gardła" w stopie? wibracja zrobi robotę?). Mam nadzieję, że obrazowo to opisałem. W skrócie:
Metoda pierwsza - zalewać stopę 80x80x40 a przy zasypywaniu i zagęszczaniu zaszalować te 40x40 wzwyż
Metoda druga - zalewać stopę i część słupa na właściwą wysokość fundamentów czyli "odwróconego grzyba" 80x80x40 + 40x40xwysokość fundamentu od razu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wg mnie rodzaj metody bez znaczenia,ze względu na wygodę ja zrobiłbym chyba metodą pierwszą.Po wylaniu 80x80x40 zostawiając oczywiście wyciągnięte do góry pręty zbrojeniowe w kwadracie nieco mniejszym niż 40x40.
No chyba że jeden dzień,jeden beton,jedna grucha. Wtedy metoda druga icon_smile.gif
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A co za różnica, czy murarz pracuje lewą, czy prawą ręką? Wykonawca zrobi jak jemu wygodnie, byle porządnie i zgodnie z projektem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sławomir - wygoda wykonawców nie zawsze idzie w parze z porządną i zgodną z projektem pracą. Chciałem się dowiedzieć, czy któraś z metod nie jest jakąś fuszerką. Szczególnie ta druga mnie zastanawiała, czy beton zostanie rozprowadzony prawidłowo w stopie jeśli dostęp do niej będzie mocno ograniczony przez szalunek właściwego słupa. Jeśli tak, to będę optował za tą metodą, bo jak to napisał Buster - jedna grucha, jeden beton, jeden dzień i z głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Sławomir - wygoda wykonawców nie zawsze idzie w parze z porządną i zgodną z projektem pracą. Chciałem się dowiedzieć, czy któraś z metod nie jest jakąś fuszerką. Szczególnie ta druga mnie zastanawiała, czy beton zostanie rozprowadzony prawidłowo w stopie jeśli dostęp do niej będzie mocno ograniczony przez szalunek właściwego słupa. Jeśli tak, to będę optował za tą metodą, bo jak to napisał Buster - jedna grucha, jeden beton, jeden dzień i z głowy.Tak jak pisałem obie metody są dobre.
Nie bój się o właściwe zalanie części dolnej czyli fundamentu słupa.Parcie betonu w wyższej części szalunku będzie tak duże że beton wypełni każdy zakamarek.Wręcz będzie Ci uciekał przez szpary w szalunku jeśli nie obsypiesz.Będziesz wibrował,możesz też ostukiwać młotkiem szalunek z zewnątrz - to też jest metoda,nawet gdybyś nie miał wibratora to wystarczy.
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Czekamy na czwartek...   "Przygotowujemy się do takiego funkcjonowania społeczeństwa, gospodarki, które będzie równolegle działało nawet w tej trudnej sytuacji. W rządzie jest przygotowywany plan wyjścia z obecnie panujących ograniczeń - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Ujawnił, że w czwartek zostaną ogłoszone decyzje dotyczące działalności szkół oraz egzaminów, a także dostępu do poszczególnych miejsc, takich jak sklepy."   https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-piotr-muller-w-czwartek-zapadna-wazne-decyzje-dotycza-m-in-m,nId,4426977
  • Firma Metalurgia S.A. Radomsko w swojej szerokiej ofercie posiada m. in. panele ogrodzeniowe. Panele ogrodzeniowe cechują się uniwersalną estetyką, szerokim spektrum zastosowania, z przeznaczeniem do do grodzenia zarówno prywatnych działek, zagród, posesji oraz większych przestrzeni. Zaletą jest dobry stosunek ceny do jakości, możliwość szybkiego montażu oraz łatwa aranżacja do istniejących obiektów. Polecam w związku z tym zainteresować się jeszcze https://www.metalurgia.pl/ogrodzenia/panele-ogrodzeniowe/panele-ogrodzeniowe-1 Witryna na której można znaleźć trochę więcej informacji z tego zakresu.
  • Jak by co to izolator flugera nie działa na te ślady... sprawdziłem u siebie. W sklepie flugera też już go nie polecają na ślady od kabli. 
  • https://chnnews.pl/europa/item/4535-pandemia-sie-cofa-rzady-chca-lagodzic-restrykcje.html?fbclid=IwAR3csN8ZLf7l_vphScJ-hgvcK2GpEwCsqJEt_mL01x1jj2dvon3Woon6g5A  
  • Ciekawy artykuł...tam się chyba zagotuje gdy wirus rozprzestrzeni się. Myślę o zagotowaniu czyli również zamieszkach/wojnie domowej. Długo nie interesowałem się tym co dzieje się w Indiach. Jawiły mi się one jako państwo prawie demokratyczne. Jak z czasów Indiry Gandhi ewentualnie trochę późniejszych. A to już historia. I dramat ludzi. https://www.ofeminin.pl/swiat-kobiet/to-dla-nas-wazne/jesli-koronawirus-rozprzestrzeni-sie-w-indiach-zachoruje-nawet-300-mln-ludzi/8jd739t
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...