Skocz do zawartości

Dom metodą gospodarczą


Recommended Posts

Witamy,
będziemy wdzięczni za wskazówki, rady i uwagi... każde słowo będzie nam pomocne i będziemy wdzięczni za nie.

Działka już kupiona ... zwyczajne 10 arów, które może w przyszłości zostanie powiększone. Jak na razie nie wrzucam zdjęć, jeszcze jest za bardzo zarośnięta

Mamy już wybrany projekt, jednak jak wyliczyliśmy zakup naszego gotowego projektu i jego adaptacja jest droższa od projektu indywidualnego.

Umowa z geodetą już jest podpisana na całość usług żeby chociaż trochę przyoszczędzić. Zostało nam łatwienie papierków i złożenie wniosku w urzędzie, więc do przeczytania za jakiś czas.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Mamy już wybrany projekt, jednak jak wyliczyliśmy zakup naszego gotowego projektu i jego adaptacja jest droższa od projektu indywidualnego.


Rozumiem, że wybór padł na indywidualny.
Nieraz tak bywa, że przy zwykłym domku "kurniku" indywidualny wychodzi taniej bo odpada adaptacja i ewentualne zmiany za które niestety trza zapłacić.

Witaj w gronie męczenników budowy własnego domku icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Opolskie... Mamy pytanie otóż przy działce rosną drzewa (jak widać na załączonym zdjęciu), jednak część drzewa jest na działce i wystaje poza nią (teoretycznie jest tam rów). Drzewa te nie mają 30 cm obwodu (młode drzewka, chyba lipy), czy mogę zgłosić tak jakby rosły na działce czy jeszcze gdzieś się muszę udać żeby móc je wyciąć?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Po zarysie liści tez wydaje mi się, że to lipa.
O wycinkę musisz udać się do gminy z zapytaniem co i jak.
Masz już mapkę do celów projektowych? Na niej powinny lub nie naniesione te drzewka, jeżeli ich nie ma wycinka będzie (powinna być) łatwiejsza/prostsza.
A z drugiej strony to nie chciałbyś mieć trochę zielonej ostoi przy działce?
Link do komentarza
Przy działce nie chce mieć tych drzewek. Mapka się tworzy jeszcze u geodety lub nabiera mocy w urzędzie. Mamy dwie drogi przy działce i właśnie te drzewka są od tej strony co ma być wjazd (jest jeszcze inna prywatna droga, do której mamy współudział) rozumiem, że wjazd także musi być zaznaczony na mapce i gdzieś zgłoszony?

Cytat

Witaj kolejny bohaterze swego domu. Pytaj i pytaj - lepiej 4 razy zapytać niż raz spierniczyć - fotkę zapodałeś - od tej strony wjazd na działke ( od wschodu ? ) i jaki projekt pod uwagę brałeś ?



Od południa druga droga jest od wschodu, natomiast projekt będzie na bazie projektu domu przy Przyjaznej 11.
Edytowano przez gleba (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jak ci robią mapkę to niech od razu wrysują na niej projekt zjazdu - a teraz kwestia główna -jaki rodzaj drogi masz: powiatowa, gminna, czy wojewódzka ?

Tak poza tym bardzo fajny kształt domku - a będziesz robił piwnicę ?
Z perspektywy czasu u siebie wolałbym zrobić piwnicę niż poddasze icon_smile.gif

Tak zerkając.. ta piwnica ma feler - nie ma jak "wrzucać" opału - a wynosić popiół głównymi drzwiami wejściowymi..
to mi się nie podoba icon_smile.gif - już lepiej kotłownie przy garażu zrobić - chyba że inny rodzaj ogrzewania niż kocioł na paliwo stałe planujesz
Link do komentarza
Cytat

Opolskie... Mamy pytanie otóż przy działce rosną drzewa (jak widać na załączonym zdjęciu), jednak część drzewa jest na działce i wystaje poza nią (teoretycznie jest tam rów). Drzewa te nie mają 30 cm obwodu (młode drzewka, chyba lipy), czy mogę zgłosić tak jakby rosły na działce czy jeszcze gdzieś się muszę udać żeby móc je wyciąć?



Jeśli są poza działką, to nie wolno Ci ich tknąć (oficjalnie). Obwód jest nieistotny, pozwolenia na wycięcie wymagają drzewa 10 letnie i starsze. Do 10 lat pozwolenia właściciel terenu nie potrzebuje. Pozwolenia wydaje gmina, dla osób fizycznych jest bezpłatne.
Link do komentarza
Gość stach
Cytat

będzie wsyp (paliwo stałe + plany są na kolektory lub ogniwa).



Przemyśl to jeszcze - zaraz tu jeden user będzie Ci to wyperswadowywał ...

Wyrzuć komin i piwnicę, montuj pompę ciepła... póki jeszcze masz czas i możliwości...
Albo nawet pomyśl o prądzie
Gaz masz daleko od działki?

Co by nie mówić - trochę racji ma ten user...
Link do komentarza
No to problemu z projektem zjazdu mieć nie będziesz.
PS. Nie plusuj każdych postów tylko te które uważasz za serio pomocne icon_smile.gif
Cytat

Co by nie mówić - trochę racji ma ten user...



Ale tylko trochę - u mnie PGE wg. specyfikacji ma prawo prąd nawet na tydzień wyłączyć i wtedy co.. ?
- inna kwestia, że bez prądu nawet piec nie pójdzie o ile nie jest grawitacyjnie - pompy obiegowe zasilanie potrzebują.. Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Opolskie... Mamy pytanie otóż przy działce rosną drzewa (jak widać na załączonym zdjęciu), jednak część drzewa jest na działce i wystaje poza nią (teoretycznie jest tam rów). Drzewa te nie mają 30 cm obwodu (młode drzewka, chyba lipy), czy mogę zgłosić tak jakby rosły na działce czy jeszcze gdzieś się muszę udać żeby móc je wyciąć?


Przepisy dot. drzew się trochę zmieniły.
Bez pozwolenia, na własnej działce, można wycinać drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm (w kostce) nie przekracza:
a) 35 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
b) 25 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;

Jeżeli wykaże się jednak interes prawny - np budowa domu, drogi itp to nie pobiera się opłat za drzewa o obwodzie:
a) 75 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
b) 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew. (Art. 86 ust. 1 pkt 7 ustawy o ochronie przyrody).

I tu mierzy się obwód na wysokości 130 cm.

Poza działką. Idź do zarządcy. Może się dogadasz, zwłaszcza jak Gmina nie będzie musiała płacić.
Link do komentarza
Cytat

Bez takich mi tu. Też mam chatę we wiosce, ale jest gaz, prąd, woda, kanaliza, boisko z nawierzchnią tartanową, telefony, asfaltowa droga przez wieś... sołtys to nawet telewizor w domu ma! I prysznic!


Taaa, yhymmm...
Gleba, a zapytaj go, czy mają tam Internet. icon_mrgreen.gif

A on Ci tu drogą asfaltową wyjeżdża!
No bo prysznic to tam mają. icon_mrgreen.gif

Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

będzie wsyp (paliwo stałe + plany są na kolektory lub ogniwa).


Wzywany to i się pojawił icon_smile.gif
??
Wielki i drogi błąd i jedno i drugie icon_smile.gif
OZC (Obliczanie Zapotrzebowania na Ciepło) domu zrób już na tym etapie czyli projektowym a wtedy zobaczysz i się przekonasz,że paliwo stałe to drogie rozwiązanie icon_smile.gif
Bez OZC nie wybiera się systemu grzewczego,ba,nie buduje się bez tego domu nawet bo nie wiesz co do czego porównywać jeśli chodzi o eksploatację i inwestycję a może się okazać,że i kotłownia nie będzie potrzebna i kominy będą zbędne a i piwnica znacznie podrażająca inwestycję i w takiej cenie jak w w w/w składniki systemu grzewczego na paliwa stałe będzie całkowicie bezobsługowe i tańsze ogrzewanie,tym bardziej,że budujesz indywidualny i widzę,że bardzo drogi w budowie bo stawiam na ponad 500tys.zł z piwnicą.
Warto pomyśleć ?
http://krzysztoflis.pro/ozc-obliczanie-zap...ania-na-cieplo/



Cytat

Gazu nie am jest to działka na wiosce.


O niczym to nie świadczy,ja mam gaz ziemny przy działce ale nie mam go w domu a ogrzewanie to nie paliwa stałe czyli wg Ciebie czym grzeje jak nie gazem,nie węglem i nie drewnem ? icon_biggrin.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Byliśmy dziś w urzędach i u geodety. Jeśli chodzi o drzewka to mamy się nimi nie przejmować i możemy wycinać. Wniosek o drogę wjazdową został przyjęty no i uzyskaliśmy pewną informację - droga dojazdowa do posesji nie może być szersza od drogi, z której wychodzi, ale można to obejść zaznaczając utwardzenie pobocza drogi dojazdowej, uzyskując parę metrów nawet.
Link do komentarza
Cytat

A masz DZ. U.? Warto poczytać, bo nie wiedziałem.


Nie mam ale pierwsze (no trzecie lepsze) google wywala:

Cytat

z dniem 28 sierpnia 2015 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. Niniejsza ustawa wprowadza zasadnicze zmiany w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn. Dz. U. z 2013r. poz. 627 z późn. zm.),

Link do komentarza
Gość mhtyl
Czy chodzi o ten projekt?





Jeżeli o chodzi o piwnicę to uważam, że warto ja mieć o ile fundusze na to pozwolą.
Natomiast co do wyboru sposobu ogrzewania, czym się sugerowałeś wybierając kocioł na paliwo stałe?
Link do komentarza
Tak to jest ten projekt.
Mamy projekt indywidualny, który będzie się wzorował na nim - na górze nie będzie 1 łazienki (duży pokój), zmniejszamy ilość okien, zmieniamy strop na terrivę, wyrzucamy balkon nad wejściem (będzie daszek) i zastanawiamy się co z wypustką (a jednocześnie drugim balkonem). Edytowano przez gleba (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Tak to jest ten projekt.
Mamy projekt indywidualny, który będzie się wzorował na nim - na górze nie będzie 1 łazienki (duży pokój), zmniejszamy ilość okien, zmieniamy strop na terrivę, wyrzucamy balkon nad wejściem (będzie daszek) i zastanawiamy się co z wypustką (a jednocześnie drugim balkonem).


A odpowiedź na drugie pytanie mhtyl-a ?


Czyli czym się sugerowalas chcąc mieć brudny węgiel w nowiuskim domu i byciem niewolnikiem w tymże domu za kupę kasy i etatem "gospodarza domu" ?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

pompa ciepła - koszty.


O jakich kosztach inwestycji mówimy jeśli chodzi o pompę ciepła wziąwszy pod uwagę koszt kotła z osprzętem i koniecznego komina do niego ?
Jak to się ma do kosztów eksploatacji tzn ile energii potrzebuje dom na ogrzewanie i jak to wypada w przypadku pompy ciepła i ekogroszku ?
Kotłownia i ssyp na węgiel moze być nie potrzebny ?
O jakiej mocy grzewczej potrzebne jest urządzenie grzewcze ?

Wiemy,że są rózne rodzaje pomp ciepła i zaczynają się od ceny 12tys.zl zależnie od mocy grzewczej ?

Myślę,że odpowiedzi na w/w są znane,dlatego ponawiam zapytanie,co spowodowało chęć grzania węglem a nie bezobsługowo ?
Konkrety poproszę,jak koszty to w PLN a nie mity i bajki zasłyszane od nie mających pojęcia bo oni bzdury opowiadają icon_smile.gif

Mercedesy są w cenie 80tys.zł jak i w cenie 500tys.zł zatem który byłby odpowiedni jak "koszty" ? icon_biggrin.gif

Czy przy inwestycji wartej min.500tys.zł wydać 4% inwestycji na system grzewczy stając się z automatu niewolnikiem i palaczem a wydac 5% czuć się jak prawdziwy Pan w nowiuśkim domu warte jest popełnienia takiej głupoty ? Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Chcę wybrać piec z podajnikiem zasypać i przez tydzień nie schodzić... gaz odpada - nie ma pociągniętego do wioski, w której znajduje się działka, pompa ciepła - koszty.


To policz ile zapłacisz za kocioł z podajnikiem a ile za PCi.
Bezobsługowo i bez chodzenia masz PCi, ewentualnie ogrzewanie elektryczne.
Zakładam, że będziesz miał podłogówkę więc PCi najlepiej by się sprawdziła.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

To policz ile zapłacisz za kocioł z podajnikiem a ile za PCi.


Plus koszt komina,którego nie trzeba będzie stawiać czy kupować i plus dodatkowy osprzęt do ekogroszka,na którym też będzie można oszczędzić icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Plus obsługa i ewentualny serwis ślimaka podajnika jak trafi na kamień, którego w ekogroszku bywa kilka kg na tonę.


Co prawda w takim wypadku wymienia się tylko zawleczkę bo się ścina ale nie każdy jest w stanie to sam zrobić.
Link do komentarza
Przepraszamy za ciszę, ale byliśmy na urlopie... pompę ciepła jeszcze nie skreśliliśmy dowiemy się dokładnie ile będzie wynosił jej koszt wg naszych potrzeb i przeliczymy co się bardziej opłaca w naszym przypadku. Jeśli chodzi o projekt to jeszcze czekamy na dokumenty od geodety, ale bierzemy jeszcze pod uwagę projekt domu przy przyjaznej 2 (mniejszy, bez piwnicy - jednak w indywidualnym projekcie zawarlibyśmy ją) - niedaleko nas jest, jak się okazuje, zbudowany taki i mamy zamiar pojechać zobaczyć i porozmawiać z właścicielami o kosztach (także podpiwniczali go) oraz o innych zmianach jakie wprowadzili lub jakie by wprowadzili. Jeśli chodzi o piwnicę to uważamy, że i tak się przyda na własne przetwory, schowanie innych rzeczy żeby nie "zaśmiecać" garażu itp.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Przepraszamy za ciszę, ale byliśmy na urlopie... pompę ciepła jeszcze nie skreśliliśmy dowiemy się dokładnie ile będzie wynosił jej koszt wg naszych potrzeb i przeliczymy co się bardziej opłaca w naszym przypadku.


Najpierw OZC bo bez tego niczego się nie dowiecie a koszty będą wzięte z sufitu.
Link do komentarza
Jak na razie zrobiliśmy obliczenia w kalkulatorze OZC na Internecie i wyszło, że pompa zwróci się dopiero po 10 latach (doliczając koszt komina) ... jutro jeszcze raz na spokojnie policzę to po wizycie u architekta i zobaczywszy realizację innego projektu.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Jak na razie zrobiliśmy obliczenia w kalkulatorze OZC na Internecie i wyszło, że pompa zwróci się dopiero po 10 latach (doliczając koszt komina) ... jutro jeszcze raz na spokojnie policzę to po wizycie u architekta i zobaczywszy realizację innego projektu.


icon_biggrin.gif
Tzn dokładnie jak to wyszło ?
Nie wierny Tomasz jestem a takie wyliczenia przydadzą się innym bo coś mi tu brzydko pachnie icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Jak na razie zrobiliśmy obliczenia w kalkulatorze OZC na Internecie i wyszło, że pompa zwróci się dopiero po 10 latach (doliczając koszt komina) ... jutro jeszcze raz na spokojnie policzę to po wizycie u architekta i zobaczywszy realizację innego projektu.


Nie patrz kiedy co się zwróci bo zwraca się przeważnie po alkoholu icon_biggrin.gif patrz pod względem komfortu użytkowania. W twoim przypadku PCi była by najlepsza ze względu na bezobsługową eksploatację.
Link do komentarza
Cytat

Podsyłam link w takim razie do wyników: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1hof


Ten "audyt" obarczony jest błędem.
Zakłada, że już masz wybudowany budynek i wybudowaną kotłownię.
Dlatego koszty startowe - wybudowanie komina oraz kotłowni nie są bilansowane.
Ja zrobiłem sobie bilans na kocioł gazowy (swojego budynku).
Też kalkulator zrobił mi wyliczenia, ale uwzględnił w porównaniu Komin: 10 000,00 zł, Kotłownia: 12 000,00 zł, Kocioł zasypowy: 3 500,00 zł
I wtedy wyszły zupełnie inne "stopy zwrotu"
Zresztą zobacz:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1hp3

[Edit]
Coś się pokopało na stronie jak podałem orientacyjne koszty paliwa i teraz pokazuje > 30 lat : icon_confused.gif
Ale wcześniej wyliczał 2 lata zwrotu za PPC a 6 lat za GPC

[Edit2]
Dobra, zrobiłem to jeszcze raz.
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1hp4 Edytowano przez Szwajcar (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Też kalkulator zrobił mi wyliczenia, ale uwzględnił w porównaniu Komin: 10 000,00 zł, Kotłownia: 12 000,00 zł, Kocioł zasypowy: 3 500,00 zł
I wtedy wyszły zupełnie inne "stopy zwrotu"


Coś grubo przesadził ten kalkulatorek w wycenie komina i kotłowni. Dlatego nie dziwie się że potem wychodzą wyniki korzystne na rzec PCi icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Coś grubo przesadził ten kalkulatorek w wycenie komina i kotłowni. Dlatego nie dziwie się że potem wychodzą wyniki korzystne na rzec PCi icon_biggrin.gif


Z ceną PC też przesadził (przynajmniej tej powietrznej) więc trochę się wyrównuje icon_wink.gif

Generalnie narzędzie mocno poglądowe, ale przynajmniej pokazuje co brać pod uwagę icon_smile.gif Edytowano przez Szwajcar (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1. Ciekawe zjawisko i bardzo powszechne.
W tego rodzaju kalkulatorach zawsze przyjmuje się startowe odniesienie do kotłowni na paliwo stałe. A gdyby zrobić na odwyrtkę - start bez ogrzewania i robimy na PCi ? Ale wtedy może się okazać, że kotłownia na paliwo stałe będzie się "zwracała" np. po 30 latach.

2. Po drugiej stronie medalu są kalkulatory przygotowane przez "pompiarzy" a z nich wynika że np. po 30 latach eksploatacji zyski z PCi wynoszą ponad 1.000.000 zł (dla domu 130m2).

3. Dlatego od ponad 10 lat głoszę, ze PCi nie są dla idiotów - przy czym, pojęciem "idiota" nie personifikuję nikogo, bo dotyczy to zarówno inwestorów, ale też producentów, instalatorów jak i nawiedzonych użytkowników PCi.
Link do komentarza
Cytat

Obwód jest nieistotny, ..........................



Jest (art.83.f ustawy o ochronie przyrody - tekst jednolity http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20040920880 )
Zezwolenie na usunięcie drzewa, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody na działkach prywatnych niebędących terenem publicznym, nie jest potrzebne w przypadku: drzew owocowych, drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza 35 cm w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego i 25 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.

W pozostałych przypadkach zawsze należy zgłosić zamiar wycięcia drzew. ZAWSZE.
Aby uzyskać zezwolenie, należy zgłosić się do właściwego urzędu z odpowiednim wnioskiem. Uprzednio należy zmierzyć dokładnie obwód drzew (na wysokości 130cm - art.83d.1.4.), które chcemy wyciąć i określić ich gatunek, a także przygotować mapkę, na której wyrysujemy plan zagospodarowania działki lub terenu, zaznaczając drzewa i krzewy oraz granicę działki, budynków i innych obiektów. Po złożeniu wniosku należy oczekiwać na wizytę urzędnika. Na rozpatrzenie wniosku urząd ma 30 dni kalendarzowych.

dopisałem: na niebiesko. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

1. Ciekawe zjawisko i bardzo powszechne.
W tego rodzaju kalkulatorach zawsze przyjmuje się startowe odniesienie do kotłowni na paliwo stałe. A gdyby zrobić na odwyrtkę - start bez ogrzewania i robimy na PCi ? Ale wtedy może się okazać, że kotłownia na paliwo stałe będzie się "zwracała" np. po 30 latach.

2. Po drugiej stronie medalu są kalkulatory przygotowane przez "pompiarzy" a z nich wynika że np. po 30 latach eksploatacji zyski z PCi wynoszą ponad 1.000.000 zł (dla domu 130m2).

3. Dlatego od ponad 10 lat głoszę, ze PCi nie są dla idiotów - przy czym, pojęciem "idiota" nie personifikuję nikogo, bo dotyczy to zarówno inwestorów, ale też producentów, instalatorów jak i nawiedzonych użytkowników PCi.


Ja zrobiłem prawie na odwyrtke bo jako podstawę do porównań brałem najtańsze ogrzewanie na rynku czyli ogrzewanie prądem a nie najdroższe czyli węgiel icon_smile.gif
Jeśli mowa o "zwrocie" to tak drogi system grzewczy jak paliwo stałe czyli węgiel w moim przypadku by się nigdy nie "zwrócił" ponieważ koszt mojej pracy jako palacza w chwili relaksu i odpoczynku w domu jest bezcenny i nie podlega wycenie,podobnie zresztą jak moje zdrowie czyli kręgosłup i płuca jak również wrażenie estetyczne czyli bród,pył i syf z węgla nawet za dopłatą bym nie pisał się na to bo to nie opłacalne dla mnie icon_smile.gif

Co do prądu i "zwrotu" PC,a więc po 6-7 latach koszt PC biorąc pod uwagę koszt inwestycji/koszt eksploatacji zrowna się z prądem i dlatego też wszedłem w to.

cieplowłaściwe nie jest pod tym względem żadnym wyznacznikiem bo jedynie wprowadza w błąd.
Całościowy koszt pompy ciepła do tego domu z obciążeniem 7kW to ok.25tys.zł i to można teraz porównywać do kosztu paliwa stałego jak ktoś nie kumaty czyli kocioł z podajnikiem+dodatkowy osprzęt+komin+kotłownia czyli koszt tego systemu będzie znacznie wyższy.
Nawet biorąc pod uwagę że bez kotłowni.
Koszt eksploatacji to przy węglu 1kWh to 0,17zl a przy pompie 0,10zl to chyba nawet mniej rozgarniety wpadły że węgiel jako cały system jest bardzo drogi i jakieś "zwroty" to jedynie dla nie potrafiących liczyć.
Nawet do prądu gdzie 1kWh jest droższa od węgla jedynie o 13 groszy to co tu dużo mówić.
Link do komentarza
Zleć OZC, jest wiele osób które to robią, koszt do 500zł. A będziesz miał dokładne wyliczenia. I dopiero na ich podstawie będziesz mógł wybrać sobie źródło ciepła. Czy to będzie pompa, czy kable grzejne czy gaz z butli nie jest już takie istotne. Przelicz co ci będzie pasowało. Węgiel odradzam.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Znaleźliśmy osobę, która zrobi OZC jednak jest na urlopie.
Zabraliśmy się za prąd i wodę. Wniosek o warunki przyłącza są już złożone, jednak na działce jest zawór z wodą i chcemy zamontować sam licznik, ale bez studni z wodomierzem i podłączyć kranik do rury.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Witam, przepraszam za brak odzewu, ale praca papierkowa nas pochłonęła ... wodomierz jest już zamontowany, jednak okazało się, że do tego przyłącza wodociągi nie mają projektu przyłącza w swoich aktach (pytanie czy zostało to zrobione na lewo, czy mają taki bałagan) ... projekt jest już prawie gotowy - wybraliśmy projekt indywidualny. Zaczynamy grodzić działkę, na której już stoi garaż blaszak.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Witam, przepraszam za brak odzewu, ale praca papierkowa nas pochłonęła ... wodomierz jest już zamontowany, jednak okazało się, że do tego przyłącza wodociągi nie mają projektu przyłącza w swoich aktach (pytanie czy zostało to zrobione na lewo, czy mają taki bałagan) ... projekt jest już prawie gotowy - wybraliśmy projekt indywidualny. Zaczynamy grodzić działkę, na której już stoi garaż blaszak.


Fajnie, że masz podłączoną wodę, ale nie mam pojęcia na jakiej podstawie wodociągi wykonały Ci przyłącze.
Przecież projekt jest podstawą wykonania przyłącza. To tak jakbyś wybudował dom bez projektu icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...