Skocz do zawartości

Czy jednostkę zewnętrzną klimatyzatoramożna zamontować w piwnicy?


Recommended Posts

Cytat

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady
Witam,
czy jednostkę zewnętrzną klimatyzatora split można dać do piwnicy zamiast na zewnątrz budynku skoro w piwnicy temperatura waha się w okolicach 14 stopni?



Tutaj istotną rolę odgrywa jeszcze:
  • maksymalna oraz minimalna długość instalacji łączącej jednostki
  • maksymalna różnica wysokości między jednostkami
  • hałas emitowany przez urządzenie

Także sama temperatura powietrza to nie wszystko.
Link do komentarza
Gość stach
Ciekawy jestem jak długo zachowałaby się ta temperatura 14 stopni w piwnicy po zainstalowaniu jednostki (sic!) zewnętrznej w tym zamkniętym, jak by nie było, pomieszczeniu...
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
To nie jest dobre rozwiązanie. Temperatura w piwnicy szybko się podniesie, w końcu ciepło pobrane z wnętrz mieszkalnych klimatyzator musi gdzieś oddać. Jakoś tam by to jeszcze działało w piwnicy, w której jest sporo okien i byłyby otwarte żeby zapewnić wymianę powietrza.
Spotkałem się za to kiedyś z klimatyzatorem na poddaszu nieużytkowym, ale po nim niemal wiatr hulał.
Poza wszystkim innym zwykle w piwnicy są niezbyt korzystne warunki, przede wszystkim wilgoć.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Właściwie to może i faktycznie byłoby to w stanie działać, przy założeniu, że zapewnimy intensywną wymianę powietrza w piwnicy. Poprzednio napisałem o wilgoci, ale zakładając, że powietrze będzie wymieniane kilka razy na godzinę, nieco ją sobie przy tej okazji osuszymy.
Potencjalnie kłopotliwe będą jednak te okresy roku, kiedy klimatyzacja nie pracuje. Zakładając, że może się wówczas pojawić wilgoć, korozja wykończy nam klimatyzator. Z drugiej jednak strony, jeżeli w piwnicy jest sucho, warunki dla urządzenia będą lepsze niż na elewacji (na zewnątrz).
Link do komentarza
Cytat

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady
Witam,
czy jednostkę zewnętrzną klimatyzatora split można dać do piwnicy zamiast na zewnątrz budynku skoro w piwnicy temperatura waha się w okolicach 14 stopni?


Miałem zamontowaną w garażu, w pomieszczeniu o wymiarach ok. 8,0 x 6,0 i wysokości 2,30 m, jednostkę zewnętrzną od regału chłodniczego na 380 Volt, chodziła cały rok na okrągło, bardzo dobrze to funkcjonowało.Wzrost temperatury wewnątrz tego pomieszczenia był niewielki.Okien nie otwierałem czasami drzwi od następnego pomieszczenia były nie zamknięte.
Nie wiem jak tu będzie z hałasem ja mieszkam na 2 piętrze na parterze jest działalność . Jednostka od ściany i na uchwytach montowana była na gumach. icon_smile.gif Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Miałem zamontowaną w garażu, w pomieszczeniu o wymiarach ok. 8,0 x 6,0 i wysokości 2,30 m, jednostkę zewnętrzną od regału chłodniczego na 380 Volt, chodziła cały rok na okrągło, bardzo dobrze to funkcjonowało.Wzrost temperatury wewnątrz tego pomieszczenia był niewielki.Okien nie otwierałem czasami drzwi od następnego pomieszczenia były nie zamknięte.
Nie wiem jak tu będzie z hałasem ja mieszkam na 2 piętrze na parterze jest działalność . Jednostka od ściany i na uchwytach montowana była na gumach. icon_smile.gif



Pytanie zasadnicze - jakie jest zapotrzebowanie powietrza w m3/h i czy to nie zakłóci pracy wentylacji?
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Myślę że nie powinna, jednostka zewnętrzna zamontowana w pomieszczeniu nie robi ani pod, ani nad ciśnienie, miesza to co jest wewnątrz podnosząc temperaturę.



Czy jest to do końca uzasadnione?. Poza tym musimy mieć dodatkowe pomieszczenie i czy te dodatkowe dB nie stanie się dla nas końcu uciążliwe.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...