Skocz do zawartości

Samodzielny montaż klimatyzatora


Recommended Posts

Gość instalator
Autor nie ma zielonego pojęcia o przepisach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wolno urządzenia zawierającego substancje kontrolowane (czyli "klimatyzatora typu split")nawet sprzedać osobie bez stosownych uprawnień. Nie mówiąc o samodzielnej instalacji. Wiec zamontować nie można samodzielnie nie dla tego że jest ciężko ale dlatego że zabraniają tego przepisy i prace takie mogą wykonywać tylko osoby ze stosownymi uprawnieniami uzyskiwanymi po zdaniu egzaminu.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...

Witam, To i ja dodam coś do tematu. Wrócę do rzekomej zmowy instalatorów. Próbowałem w 6! firmach kupić usługę podłączenia klimatyzacji, którą już posiadam. Bezskutecznie. Żadna z firm nie chciała się tego podjąć mimo, iż z góry uprzedzałem, że nie chcę od nich żadnej gwarancji na podłączany sprzęt. Ale dostałem też parę wycen od tych firm i momentalnie zrozumiałem o co chodzi. Przykład: jestem w stanie kupić na rynku klimatyzator w cenie ok. 8000 PLN brutto - firma istnieje, odbiór osobisty. Ten sam sprzęt widnieje w cenniku za cenę sugerowaną 12500 PLN netto! No to mamy 14500 brutto. Do tego koszty instalacji i jesteśmy w okolicach 16000 PLN. Te 8000 PLN za które sprzedaje mi sklep z klimatyzacją też nie robi tego za darmo i też ma na tym jakąś marżę - minimum jakieś 10%, żeby biznes mu się spinał. No i teraz jesteście firmą montującą klimatyzację. Wolicie z jednej instalacji mieć 1500 PLN przychodu czy raczej 8500PLN. Dlatego dla tych osób, które mają jakiekolwiek zdolności techniczne, a chcą zainstalować nieco droższy sprzęt, radzę żeby sobie zainwestowały w sprzęt do instalacji klimatyzacji i wio. Jak coś się zepsuje po jakimś czasie - trudno. Zamawiacie serwis i płacicie jak za standardową naprawę. Dalej jesteście zarobieni. A jak się popsuje któryś z modułów (wew/zew), no to w ostateczności kupicie sobie nowy. Dalej będziecie do przodu. Przy okazji jak będziecie robić "risercz", to okaże się, że profesjonalne preparaty do czyszczenia klimy kosztują tyle, co jednorazowa wizyta serwisu a starczą Wam na bardzo długo. A firmy montujące klimę, hmmm, rozumiem Wasz biznes, ale serwis marża na poziomie ponad 50%? No to nie tyle złodziejstwo co po prostu chamstwo i nadużywanie faktu, że jednak podłączanie klimy to nie to samo co podłączanie telewizora.

Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Gość dariusz
Spora rzesza ludzi podłączyła by pewnie lepiej niż instalatorzy, bo nam zależy żeby to działało bezawaryjnie długie lata, a instalatorzy doprowadzają celowo do nieszczelności których zwykły użytkownik nie jest w stanie wykryci, bo nawet nie wie jak się do tego zabrać. Mi wcisnęli klimę starszy model niż chciałem i się dałem nabrać, że pewnie widziałem model na inne rynki heh. Szkoda gadać pewnie nieszczelność też jest, bo to oszuści i tyle
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
To po to jest taki wybór, ze można sobie znaleźc ekipę która dobrze to wykona. U mnie montaż wyszedł ładnie, nawet dziurki i jakichś kabli zwisających ani nawet na troche nie ma wystających, nic a nic, takze ja jestem zadowolona
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...
Gość Zenon
Prawie na wszystkich filmach które widziałem panowie instalatorzy przewody elektryczne podłączali przez skręcenie linki i podłączenie pod zacisk. Linka powinna być zakończona specjalną końcówką którą zaciska się na lince lub linkę można polutować.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...