Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Samodzielny montaż klimatyzatora

Recommended Posts

Gość instalator
Autor nie ma zielonego pojęcia o przepisach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wolno urządzenia zawierającego substancje kontrolowane (czyli "klimatyzatora typu split")nawet sprzedać osobie bez stosownych uprawnień. Nie mówiąc o samodzielnej instalacji. Wiec zamontować nie można samodzielnie nie dla tego że jest ciężko ale dlatego że zabraniają tego przepisy i prace takie mogą wykonywać tylko osoby ze stosownymi uprawnieniami uzyskiwanymi po zdaniu egzaminu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Max
@instalator a wyłączników elektrycznych i urządzeń gazowych też nie można sprzedawać, bo do ich instalacji potrzeba uprawnień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość neo
Tak Panie Instalatorze, Wam w to graj bo kroicie ludzi po cenach cennikowych za urządzenia a drugie tyle za nieestetyczny montaż. Dobrze że istnieją stosowne serwisy aukcyjne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rekup

Witam, To i ja dodam coś do tematu. Wrócę do rzekomej zmowy instalatorów. Próbowałem w 6! firmach kupić usługę podłączenia klimatyzacji, którą już posiadam. Bezskutecznie. Żadna z firm nie chciała się tego podjąć mimo, iż z góry uprzedzałem, że nie chcę od nich żadnej gwarancji na podłączany sprzęt. Ale dostałem też parę wycen od tych firm i momentalnie zrozumiałem o co chodzi. Przykład: jestem w stanie kupić na rynku klimatyzator w cenie ok. 8000 PLN brutto - firma istnieje, odbiór osobisty. Ten sam sprzęt widnieje w cenniku za cenę sugerowaną 12500 PLN netto! No to mamy 14500 brutto. Do tego koszty instalacji i jesteśmy w okolicach 16000 PLN. Te 8000 PLN za które sprzedaje mi sklep z klimatyzacją też nie robi tego za darmo i też ma na tym jakąś marżę - minimum jakieś 10%, żeby biznes mu się spinał. No i teraz jesteście firmą montującą klimatyzację. Wolicie z jednej instalacji mieć 1500 PLN przychodu czy raczej 8500PLN. Dlatego dla tych osób, które mają jakiekolwiek zdolności techniczne, a chcą zainstalować nieco droższy sprzęt, radzę żeby sobie zainwestowały w sprzęt do instalacji klimatyzacji i wio. Jak coś się zepsuje po jakimś czasie - trudno. Zamawiacie serwis i płacicie jak za standardową naprawę. Dalej jesteście zarobieni. A jak się popsuje któryś z modułów (wew/zew), no to w ostateczności kupicie sobie nowy. Dalej będziecie do przodu. Przy okazji jak będziecie robić "risercz", to okaże się, że profesjonalne preparaty do czyszczenia klimy kosztują tyle, co jednorazowa wizyta serwisu a starczą Wam na bardzo długo. A firmy montujące klimę, hmmm, rozumiem Wasz biznes, ale serwis marża na poziomie ponad 50%? No to nie tyle złodziejstwo co po prostu chamstwo i nadużywanie faktu, że jednak podłączanie klimy to nie to samo co podłączanie telewizora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Zaczełam dziś wycinać piankę, ale lekko nie jest , jutro zajmie mi to chyba z 2 h jak nie lepiej. Jak widac szpara jest nawet na centymetr. Nie wiedziałam tego od razu. WYdaje mi się,że za dużo piany aplikowanej od drugiej str wysadziło słup
  • 1. Zastanawiam się, czy przy ogrzewaniu gazowym jest potrzebna tak duża kotłownia, czy w ogóle jest niezbędna. A to jest już jedno dodatkowe pomieszczenie.   2. Te schody mają dziwnie gęste stopnie zabiegowe, dodatkowo w drugim projekcie prowadzą na ścianę - chyba że źle czytam rysunek.   3. Garaż 2-stanowiskowy, że taki długi?   4. Skłaniałbym się do dobudowanego garażu (jak radzi Elfir) - jeśli jest miejsce. Oczywiście z jakimś łacznikiem komunikacyjnym z domem. garaż zajmujący 1/3 parteru niedużego domu - to kłopot w planowaniu wygodnej funkcji mieszkalnej.   5. Tzw hol to raczej wiatrołap - spróbowałbym go wyrzucić na zewnątrz (przy małym domu), na rzecz właściwego holu. I tam zrobić więcej miejsca na szafy wbudowane, itp. - np w części holu bliżej wyjścia. Dodatkowo oba wejścia ( w obu projektach) mi się nie podobają, bo są ciasne, - w drugim projekcie dodatkowo schody są zbyt blisko przejścia - ciasno!   Ogólnie - to proponuję jednak popracować nad innym lepszym rozplanowaniem parteru. Po prostu jeszcze raz od nowa.  
  • Gość Roman
   Ja wybrałem dosyć tanie modele drzwi z jednego sklepu budowlanego i to był niestety wielki błąd. Skrzypienia i inne rzeczy, szkoda gadać. Na szczęście stosuję K2 07 i jest okej.
  • Dziękuję za odpowiedź. Chodziło mi o samo sformułowanie "z dopuszczeniem". Czy owo "dopuszczenie" należy rozumieć warunkowo, tzn, czy aby dopuszczono zabudowę jednorodzinną będę potrzebował jakiś dodatkowych pozwoleń, zgód? Inne warunki (poza dziwnym obowiązkiem wykonania wytycznych urbanistycznych) są dla mnie całkowicie akceptowalne.   Ustalenia szczegółowe MPZP dla działki:
   Przeznaczenie terenu pod zabudowę rekreacyjną z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wolno stojącej.
   1.19.1. Dopuszcza się:
   - realizowanie projektowanej zabudowy rekreacyjnej, projektowanej zabudowy jednorodzinnej
   wolno stojącej; dopuszcza się sytuowanie budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy nie
   większej niż 50m2,
   - adaptację, modernizację oraz rozbiórkę lub rozbudowę istniejących obiektów mieszkalnych
   i rekreacyjnych nie wpływającą na zmianę funkcji terenu. - adaptację istniejących budynków na
   budynki mieszkalne. 1.19.2. Ustala się: - wysokość projektowanych budynków rekreacyjnych
   i mieszkalnych może wynosić max. 2 kondygnacje (w tym poddasze użytkowe).
   - maksymalna wysokość posadowienia parteru budynków rekreacyjnych i mieszkalnych wynosi
   0.8m n.p.t.,
   - maksymalna wysokość posadowienia parteru budynków gospodarczych wynosi 0.30m n.p.t.
   Plan ustala obowiązek wykonania wytycznych urbanistycznych dla poszczególnych terenów o w/w
   symbolach dyspozycji terenowych: podział na działki budowlane oraz wydzielenie terenów pod
   drogi dojazdowe KD (przy zachowaniu szerokości drogi min. 8m w liniach rozgraniczających)
   może nastąpić tylko na podstawie wytycznych urbanistycznych. Powierzchnia biologicznie czynna
   wynosi min. 70% powierzchni działki.   Też zastanawia mnie ten obowiązek wykonania wytycznych urbanistycznych, ale jak rozumiem tyczy się to nowo podzielonych działek...Nie wiem tylko po co zawarte jest to dla TEJ konkretnej działki...   Pozdrawiam
    
  • Gość Radomir
   Milwaukee bym brał w ciemno. Znam tę firmę od dawna, już niejedno narzędzie od nich kupowałem na RG Narzędzia (chyba najlepsze ceny) i naprawdę jakość jest nie do porównania.
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×