Skocz do zawartości

Podłoga na starych panelach podłogowych


Recommended Posts

W starym budynku, który odziedziczyłem w spadku, na podłodze w "salonie" posiadam dość leciwe już panele podłogowe. Coś musi być nie tak z izolacją, ponieważ strasznie "ciągnie" od podłogi. Myślę o zrobieniu następującej rzeczy:

1/ Na panelach chcę położyć bezpośrednio styrodur (polistyren ekstrudowany) o grubości 2cm.
2/ Na płycie styrodurowej chcę położyć wykładzinę (linoleum albo jakąś inną wykładzinę np. dywanową).

Brak funduszy nie pozwala mi na ściąganie starych paneli i robienie posadzki od nowa. Budynek jest ocieplony z zewnątrz. Górny strop (zrobiony z cienkich płyt kanałowych) jest bardzo cienki i w tym roku będę go ocieplał (styropianem EPS100 o grubości 5cm) i na to dam posadzkę o grubości 6cm. Chcę go ocieplić, aby ciepło z dolnego salonu nie uciekało górą na strych.

Czy powyższe moje dwa punkty mają sens jeżeli chodzi o docieplenie podłogi dolnego salonu i stworzenie nowego wyglądu?

Z góry bardzo dziękuję za Wasze opinie i uwagi.

Link do komentarza
A czy pod ta podłoga z panelami masz piwnicę?
Rozwiązanie ze styrodurem mija się z celem. Nie osiągniesz równiej posadzki w ten sposób a po drugie panele mogą zacząć gnić i będziesz miał smród po same pachy w domu.
Natomiast co do ocieplenia stropu. Czy planujesz w przyszłości jakieś pomieszczenia zrobić?
jeżeli nie masz na porządny remont teraz pieniążków to lepiej uzbieraj i zrób raz a porządnie, abyś do tego za rok czy dwa nie wracał.
Link do komentarza
Pod podłogą nie mam piwnicy.

Jeżeli chodzi o ocieplenie stropu to, owszem, mam zamiar zrobić na piętrze kilka pomieszczeń.

O gniciu paneli nie słyszałem nigdy. Czemu miałyby gnić?

Jeżeli chodzi o nierówną posadzkę, to masz na myśli to, że kładąc na niej płyty styrodurowe, nie otrzymam nigdy idealnego poziomu? Hmm, chyba masz rację. Czyli w takim układzie zostaje mi tylko odłożyć kasę, zerwać panele, zobaczyć, co to jest za posadzka, a następnie zdecydować, co z tym zrobić, tak?
Link do komentarza
Cytat

Pod podłogą nie mam piwnicy.

Jeżeli chodzi o ocieplenie stropu to, owszem, mam zamiar zrobić na piętrze kilka pomieszczeń.

O gniciu paneli nie słyszałem nigdy. Czemu miałyby gnić?

Jeżeli chodzi o nierówną posadzkę, to masz na myśli to, że kładąc na niej płyty styrodurowe, nie otrzymam nigdy idealnego poziomu? Hmm, chyba masz rację. Czyli w takim układzie zostaje mi tylko odłożyć kasę, zerwać panele, zobaczyć, co to jest za posadzka, a następnie zdecydować, co z tym zrobić, tak?


O gnijących panelach nie słyszałeś bo z odpowiednich warunkach one nie gniją, ale jak je zamkniesz bez dopływu powietrza to się przekonasz.
O nierówność nie tyle miałem na myśli, że ułożone płyty będą nierówno (co zresztą może tak być) co to, że przecież styrodur nie jest twardy jak beton i chodzenie po nim odbije się na jego powierzchni.
Na górze w takim razie z racji że będziesz chciał zrobić w przyszłości jakieś pomieszczenia grubość styro i posadzki może być.
A jak na razie to zbieraj fundusze i "studiuj" rozwiązania i technologie abyś był w temacie jak wybije godzina 0 i przyjdzie Ci remontować dom (zrywać panele itd) icon_biggrin.gif
Zapewne jeszcze wrócisz tu po porady icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...