Skocz do zawartości

Montaż zbiornika 2000 l, filtr przed zbiornikiem na deszczówkę


Recommended Posts

Dzień dobry.

W dniu dzisiejszym zakupiłem zbiornik IDMAR BIO SEIGNER 2000 L z przeznaczeniem do zbierania wody deszczowej.

Z instrukcji ( http://tinyurl.com/ju22ymn ) wynika, że pod zbiornikiem powinienem wykonać warstwę stabilizującą z mieszanki cementu i piasku. Ten cement to pewnie po to, by z czasem (pobierze wilgoć z otoczenia) pod zbiornikiem utworzyła się stopa trzymająca, coś w rodzaju fundamentu, by zbiornik się nie zapadał (?). Mam nadzieję, że jakoś sobie z tym poradzę. Nie bardzo wiem tylko po co ten spadek 1% (i czy go wyznaczę poprawnie)...

Dodatkowo chciałbym was zapytać o pomysł na filtr. Domyślnym przeznaczeniem zbiornika jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. U mnie będzie to zbiornik na deszczówkę. Chciałbym zrealizować jakiś filtr, tak by mieć pewność, że do zbiornika nie przedostaną się zanieczyszczenia w postaci nasion, liści zawartych w wodzie z rynien. Obawiam się, że filtry / syfony montowane przy rynnach mogą nie być wystarczające. Nie bardzo wiem z czego taki filtr wykonać. Będę wdzięczny za podpowiedzi.

2000 l to raczej sporo. Nie wiem, czy kiedykolwiek uda się tyle deszczu zebrać, niemniej warto chyba zastosować przelew i rozsączać nadmiarową wodę. Rury perforowane są dostępne. Chciałbym jednak zaoszczędzić na koparce i nie kopać kolejnej dziury. Zamiast tego pomyślałem, że wykorzystam rów, w którym znajdzie się rura doprowadzająca wodę (to ponad 15 metrów i tak wykopanego wcześniej rowu). Rów nie będzie głębszy niż 50 cm, gdyż, zbiornik może się znajdować maksymalnie 50 cm pod powierzchnią gruntu.

Do wyjścia / przelewu zbiornika podłączę rurę (bez perforacji) i zrobię "pętlę" do tego samego rowu, co wlot. Jakieś 7 metrów później rura przejdzie w perforowaną i od tego momentu zostanie zasypana grubym żwirem i przykryta geowłókniną (tak się to pewnie robi).

Jeśli ktoś wcześniej samodzielnie przerobił temat u siebie bardzo proszę o ewentualne podpowiedzi.

Dziękuję i pozdrawiam
Mariusz

Link do komentarza
Korzenia rozwala fundament ale nie rozwala plastyku, bo niby w jaki sposób miały by rozerwać coś szczelnego a w dodatku z tworzywa.
Co do odpowiedniej pojemności zbiornika nie napisałeś z jakiej powierzchni będzie odprowadzana woda do niego, ale to najmniejszy problem bo zrobiłeś rurę przelewową.
Co do filtrów to wystarczy zwykła sitko/siatka/filtr/osadnik rynnowy do rury spustowej czy tzw czyszczak do danego systemu rynnowego aby zatrzymała większe zanieczyszczenia. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...