Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna


Recommended Posts

Witam,

to mój pierwszy post na forum ale ze względu na rozpoczynającą się niebawem budowę zapewne nie ostatni - proszę bardziej doświadczonych forumowiczów o wyrozumiałość

Buduje domu wg projektu Albatros 2.
http://www.mgprojekt.com.pl/albatros-2

W domu planuje wentylacje mechaniczną z rekuperacją bez GWC- na etapie adaptacji projektu usunąłem już wentylację grawitacyjną.

Koncepcje co do powyższego są dwie:

Koncepcja 1:
Zlecenie całości prac firmie zewnętrznej. Jestem już po wstępnym rekonesansie ofert i na chwile obecną posiadam takowe od 4 firm (nazw firm specjalnie nie podaje ale jeżeli kogoś to interesuje to na priv mogę udostępnić).

Zestawienie poniżej:
24ln5vr.jpg
Jak widać rozrzut cenowy całkiem spory.


Koncepcja 2:
Wykonanie instalacji samodzielnie (przy konsultacji ze specjalistą który nie prowadzi jednak własnej działalności gospodarczej w tym temacie). Schematyczny projekt poniżej.

W tej wersji wykorzystujemy centrale VentAxia - Kinetic.

Proszę o pomoc w ocenie poszczególnych ofert pod względem RECu oraz schematów instalacji dla koncepcji 2.
 

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
szybkie zerknięcie na ceny i projekt - i w przedbiegach odpadają oferty firm A i D
co do oferty frimy B - chyba nie potrzebujesz tak mocnego reku do takiego małego domu.(mimo że ta oferta jest najtańsza)
ja się dziwię, że tak mało tych wycen zrobiłeś...konkurencja na rynku rekuperatorów jest bardzo duża i można przebierać w ofertach (brałbym pod uwagę jeszcze na pewno jan-gaza i brinka)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

szybkie zerknięcie na ceny i projekt - i w przedbiegach odpadają oferty firm A i D
co do oferty frimy B - chyba nie potrzebujesz tak mocnego reku do takiego małego domu.(mimo że ta oferta jest najtańsza)
ja się dziwię, że tak mało tych wycen zrobiłeś...konkurencja na rynku rekuperatorów jest bardzo duża i można przebierać w ofertach (brałbym pod uwagę jeszcze na pewno jan-gaza i brinka)


Zgadzam się co do joty z Adim,firmy A i D odpadają od razu bo próbują zagrać na nie wiedzy zielonego inwestora oferując ocynk do wentylacji dlatego czasami ręce opadają.
Firmy B i C mogą być warte zainteresowania bo widać że nie chcą wydoic inwestora proponując kanały PE.

Ale koncepcja nr.2 jest jak najbardziej odpowiednia. Z tym reku i na kanałach PE wentylacja z odzyskiem wyniesie Cię ok.7-8tys.zł a rozłożenie kanałów i poskladanie wszystkiego do kupy wg projektu potrwa ze 2 dni czyli 2 soboty np bo to jest jak układanie klocków lego.


Jan gaz wg mnie nie jest warty ze względu na cenę w stosunku do tego co oferuje,Brink jest ok ale też drogi.
Kinetic jest ok ale są też tańsze i nie gorsze reku.
Link do komentarza
Co do firm B i C z koncepcji 1:
Która centrala wg was jest lepsza (bardziej niezawodna, wydajna i tańsza w eksploatacji?


A jak oceniacie Panowie sam projekt (koncepcja nr 2).

Co sądzicie o takim rozprowadzeniu instalacji - przewody. punkty wejścia i wyjścia w pomieszczeniach?

Centrala przewidziana w garażu czy lepiej na strychu?

Jeżeli w garażu (jak w projekcie) to czerpnia ściana zachodnia - 5 m do granicy działki i wysokich tui sąsiada.
Odnośnie wyrzutni propozycja jest aby wykorzystać pion wentylacyjny komina i zamknąć wszystko we wspólnym kominie.
W projekcie jest pion 26x10 od kotłowni w na parterze. Czy wg was na obecnym etapie (uzyskane już pozwolenie na budowę) możliwa jest modyfikacja komina tak aby zmieścić w nim jeszcze pion wyrzutni - podzielenie tego pionu 26x10 na dwa mniejsze piony?
Ewentualnie przy kominie (jego południowa strona - dom ustawiony frontem do północy) leci pion kanalizacji w brudzie który zaczyna się od kotłowni na parterze o obok którego na piętrze zaczyna się pion 15x10. Ten pion w pierwotnym projekcie był wykorzystany do wentylacji łazienki przy sypialni jednakże łazienka zmienia się w garderobę i pion znika. Może przedłożyć by go do kotłowni i wykorzystać jako wyrzutnię?
Co byście radzili?

Mam jeszcze pytania co do samej centrali VentAxia - Kinetic:
Rozumiem że to prosta, tania i w miarę nie zawodna centrala. Jak wypada w porównaniu z tymi z ofert z koncepcji 1.
Czy istnieje możliwość rozbudowania jej o jakieś bardziej skomplikowane sterowanie.
Jakiego typu automatyka (dodatkowe czujniki temperatury, czujnik dwutlenku węgla, panele etc.) jest wg was warta rozważenia przy wentylacji mechanicznej w domu.
Czy montować dodatkową nagrzewnicę? Wydaję mi się że w garażu nie koniecznie ale na strychu trzeba by to rozważyć?

Podstawa to jak rozumiem panel sterowania na parterze.
Chodzi mi jednak po głowie wizja aby np móc np kontrolować wentylację zdalnie np z poziomu telefonu.
Przydatna sprawa czy jednak nie potrzebna fanaberia?

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

(...)
1. Podstawa to jak rozumiem panel sterowania na parterze.
2. Chodzi mi jednak po głowie wizja aby np móc np kontrolować wentylację zdalnie np z poziomu telefonu.
Przydatna sprawa czy jednak nie potrzebna fanaberia?


1. Podstawa to włącz/wyłącz. Cokolwiek więcej jest już hobbystyczną sytuacją.
2. Fanaberia. Wentylacja działa powoli. Powietrze w chacie potrzebuje duuużo czasu, żeby złapało rytm. Pstrykanie na telefonie nie mam pojęcia czemu ma służyć. Moim zdaniem producenci naciągają klientów tworząc byty ponad miarę. Stosujmy brzytwę Ockhama i i tnijmy rzeczy zbędne.
Link do komentarza
Cytat

1. Podstawa to włącz/wyłącz. Cokolwiek więcej jest już hobbystyczną sytuacją.
2. Fanaberia. Wentylacja działa powoli. Powietrze w chacie potrzebuje duuużo czasu, żeby złapało rytm. Pstrykanie na telefonie nie mam pojęcia czemu ma służyć. Moim zdaniem producenci naciągają klientów tworząc byty ponad miarę. Stosujmy brzytwę Ockhama i i tnijmy rzeczy zbędne.



A czujnik dwutlenku węgla?
Link do komentarza
Cytat

A czujnik dwutlenku węgla?


Jak sobie zamontujesz czujnik dwutlenku węgla, to się nie opędzisz od alarmów.
Ale czujnik tlenku węgla, to może mieć sens. Tylko co to ma wspólnego z rekuperatorem? Nic.
Reku to wentylacja, a czujnik to czujnik.

Ale ja się nie znam. W nosie mam czujniki.
Link do komentarza
Cytat

1. Podstawa to włącz/wyłącz. Cokolwiek więcej jest już hobbystyczną sytuacją.
2. Fanaberia. Wentylacja działa powoli. Powietrze w chacie potrzebuje duuużo czasu, żeby złapało rytm. Pstrykanie na telefonie nie mam pojęcia czemu ma służyć. Moim zdaniem producenci naciągają klientów tworząc byty ponad miarę. Stosujmy brzytwę Ockhama i i tnijmy rzeczy zbędne.




icon_smile.gif podstawowe czujniki + wymiana filtra w porę. A czujnik tlenku - dobra rzecz ale w miejscu, gdzie może się on ulatniać . Z drugiej strony nikt nigdy nie wie, gdzie się ulatnia ale ja byłem świadkiem alarmu u Ojca w mieszkaniu. Jesienne burze i cofka w kominie ale fakt faktem, że czujnik na szafce w kuchni zawył.

Powiem szczerze - ciekawe doświadczenie icon_cool.gif
Link do komentarza
Co myślicie o lokalizacji centrali w garażu (dla tego projektu) oraz czerpni na ścianie budynku (zachód) i wyrzutni z wykorzystaniem szybu wentylacyjnego komina? - jak w prezentowanym szkicu projektu.
A może wyrzutnia też na ścianie elewacyjnej - przyznam szczerze że po dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielem jednej z firm który optował za tym rozwiązaniem aby czerpnię zrobić od północy przy wejściu do domu a wyrzutnie na elewacyjnej zachodniej ścianie garażu mam dylemat w co iść.

Jak już instalacja to całość na rurach spiro?
Całość na tworzywie?
Czy może mieszane - poddasze zasilane rozłożonym na sztychu spiro a parter rozprowadzonym w podłodze piętra tworzywem?

Jak tworzywo to ze skrzynkami ze stali czy może też z tworzywa (przykład R-Vebt Flex 63 podobno mega szczelny ble ble ble)?

I z innej beczki:
Ktoś z trójkąta Olkusz - Miechów - Kraków ma wentylację mechaniczną i ugości? Chciałbym to zobaczyć na żywo. Z pustymi rękami nie przyjadę % icon_smile.gif

Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Co myślicie o lokalizacji centrali w garażu (dla tego projektu) oraz czerpni na ścianie budynku (zachód) i wyrzutni z wykorzystaniem szybu wentylacyjnego komina? - jak w prezentowanym szkicu projektu.
A może wyrzutnia też na ścianie elewacyjnej - przyznam szczerze że po dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielem jednej z firm który optował za tym rozwiązaniem aby czerpnię zrobić od północy przy wejściu do domu a wyrzutnie na elewacyjnej zachodniej ścianie garażu mam dylemat w co iść.

Jak już instalacja to całość na rurach spiro?
Całość na tworzywie?
Czy może mieszane - poddasze zasilane rozłożonym na sztychu spiro a parter rozprowadzonym w podłodze piętra tworzywem?

Jak tworzywo to ze skrzynkami ze stali czy może też z tworzywa (przykład R-Vebt Flex 63 podobno mega szczelny ble ble ble)?

I z innej beczki:
Ktoś z trójkąta Olkusz - Miechów - Kraków ma wentylację mechaniczną i ugości? Chciałbym to zobaczyć na żywo. Z pustymi rękami nie przyjadę % icon_smile.gif


Mam reku,w garażu,od 3 lat bez zarzutu,czerpnia od wschodu w podbitce,również bez zarzutu.
Jeśli zmieszczą Ci się po całości kanały z termofleksa tak zrób,jesli nie to zrób po całości z PE.
Nie ma sensu mieszać systemów.


Do mnie masz za daleko ale y mnie nic nie widać oprócz reku i anemostatow icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Co myślicie o lokalizacji centrali w garażu (dla tego projektu) oraz czerpni na ścianie budynku (zachód) i wyrzutni z wykorzystaniem szybu wentylacyjnego komina? - jak w prezentowanym szkicu projektu.
A może wyrzutnia też na ścianie elewacyjnej - przyznam szczerze że po dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielem jednej z firm który optował za tym rozwiązaniem aby czerpnię zrobić od północy przy wejściu do domu a wyrzutnie na elewacyjnej zachodniej ścianie garażu mam dylemat w co iść.


Zachodnia ściana jest ciepła. Czerpnia na niej, to czerpanie ciepła latem. Po co? Żeby latem popołudniami wyłączać centralę?
Ludziska kombinują z gruntowymi wymiennikami ciepła, jako uzupełnienie systemu wentylacji, by m.in. latem schłodzić nieco powietrze na czerpni, a Ty chcesz zrobić coś odwrotnego.

Fachman dobrze Ci radzi - czerpnia od północy, wyrzutnia blisko centrali (na ścianie zachodniej), bo po co z tymi grubymi rurami gonić do komina?
Ja mam w kanale wentylacyjnym komina, ale jest on tuż przy centrali.
Link do komentarza
Cytat

Zachodnia ściana jest ciepła. Czerpnia na niej, to czerpanie ciepła latem. Po co? Żeby latem popołudniami wyłączać centralę?



Co do zachodniej ściany doprecyzuje - jestem z tą ścianą 5 metrów od granicy z sąsiadem. Po jego stronie ogrodzenia 4 metrowe tuje. Dalej jego dom. Na połowie działki po godzinie 16 mam cień.

Mimo wszystko uciekać z czerpnią na północ?
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Kolego sam robisz wentylację czy firma? Ja mam wentylację znaczy się centrale jak gaz Polska firma plus ggwc. Czerpie powietrza dajesz na tej co najwięcej świeci słońce wyrzutnie z reku możesz dac jak najbliżej się da reku tylko nie w stronę tarasu bo jak będziesz siedział to będziesz czuł wszystkie zapach chyba że chcesz wiedzieć kiedy żona obiad robi. Czy sąsiad blisko i ma tuje nie ma różnicy chyba że jest rolnikiem i składuje oborni czy jak to się mówi lub wypasa bydło to od tej strony nie dawaj . Chcesz dam Ci namiar na gościa co u mnie robił może Ci się spodoba cena. Ja mam koszty utrzymania reku nie wiem może wymian filtrów 10 zł i wymieniam co 2 do 3 miesięcy.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Również szukam sprawdzonej firmy, która założy mi klimatyzację w domu. Mój brat zakładał w zeszłym roku i stale jest z nią jakiś problem i nawet nie uwzględniają reklamacji:( Jak macie w ogóle rozwiązaną sytuację klimatyzacji. Chciałabym mieć klimatyzator w sypialni na górze i  w pokoju dziecka oraz na dole w sypialni. Trzeba zakładać trzy osobne czy jest to jakoś połączone?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...