Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Podłoże pod płytki gresowe na zewnętrzne schody

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: http://www.budujemydom.pl/porady-ekspertow

Witam, mam wylane schody na zewnątrz (beton z betoniarni). Do futryny drzwi było zostawione pod kamień 4 cm. Obecnie mają być na nich płytki gresowe w formacie 120*60. Problem tkwi czym je podrównać ponieważ 4 cm to za dużo pod płytkę, która ma 1 cm (musiało by być 3 cm kleju). Zrobić to klejem do płytek wielkoformatowych czy też 2 cm zaprawy cementowej wyrównującej i dopiero klej i płytka gresowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam,

Oba wymienione przez Pana rozwiązania są dosyć często stosowne. Wyrównywanie podłoża klejem nie jest jednak rozwiązaniem systemowym. Kleje do okładzin są jednak najczęściej zaprawami cienkowarstwowymi zalecanymi jedynie do przyklejania płytek do podłoża na warstwie o grubości od 2 do 6 mm. Wyjątkiem są zaprawy klejowe średniowarstwowe lub grubowarstwowe, które umożliwiają jednoczesne wyrównywanie podłoża i przyklejanie okładzin (np. klej ALPOL AK 517 klasy C2FES1 o zakresie stosowania 3-20 mm).

Zaletą klejów upłynnionych jest dodatkowo eliminowanie pustek powietrznych pod płytką, co zapewnia maksymalną przyczepność płytki do podłoża oraz uniemożliwia penetracje wodzie (szczególnie nie wskazaną przy przyklejaniu okładzin na zewnątrz). Jeśli jednak zdecydowałby się Pan na wcześniejsze wyrównywanie podłoża zaprawą klejową to powinno być ono wykonane odpowiednio wcześniej, aby przed przyklejeniem płytek klej dobrze związał. Nie można przy tym dopuścić do przesuszenia kleju przed jego związaniem. Do wyrównywania podłoży pod okładziny zalecane są najczęściej zaprawy wyrównujące, które posiadają znacznie szerszy zakres stosowania (np. ALPOL AZ 135 o zakresie stosowania 3-50 mm) oraz często nadają się również do profilowania spadków i wykonywania warstw dociskowych. Oczywiście podłoże w każdym przypadku powinno być przygotowane zgodnie zaleceniami producenta wyrobu, który ma być stosowany.

Absolutnie odradzam natomiast przyklejanie na schodach zewnętrznych płytek wielkoformatowych, czyli okładzin o wymiarze przekraczającym 30 x 30 cm. Zastosowanie płytek wielkoformatowych stwarza bardzo wysokie prawdopodobieństwo powstania usterek w warstwie okładzinowej w szczególności odspojeń (spowodowane jest to znacznymi różnicami temperatur, które będą występować w trakcie eksploatacji okładzin, ich dużą rozszerzalnością termiczną i naprężeniami powstającymi z tego tytułu).

Zalecane jest natomiast wykonanie dylatacji (gdy powierzchnia bez dylatacji jest większa od 6 m.kw. lub stosunek jej długości do szerokości przekracza 4:1) oraz wykonanie hydroizolacji podpłytowej i połączenie jej z wcześniej wykonaną izolacją fundamentu schodów.

Pozdrawiam

Jarosław Pacierz
Menadżer Produktu Edytowano przez Eksperci Alpol Gips (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Za zalanie odpowiadają tynkarze, którzy napełnili cały układ i Ściemniażer, któremu brakuje wiedzy, wyobraźni i doświadczenia by dopilnować budowy. Niestety wpieprzyłem się w taki schemat budowania. Wyplątać z tego mogę, tyle że o odzyskanie od nich kasy walczyłbym w sądzie. Już jest bliżej niż dalej więc zaciskam zęby i walczę na każdym kroku by uzyskać to co chcę. Kroki są małe, ale we właściwym kierunku. Spokojnie. To, że już o tym piszę jest sygnałem pomyślnie przebytej terapii To na razie tylko połowa sprawozdania - retrospekcji - będzie ciąg dalszy.   Dzięki za uwagi i wparcie
  • Taa posypka to już mocny absurd budowlany... Tym samym producenci blachodachówek przyznali, że ceramika to lepszy materiał na pokrycie dachowe i korzystne jest dodanie jej do blachy  To ja mam propozycję, żeby w ogóle zastąpić blachę ceramiką - wtedy powstanie znacznie lepszy materiał. Nazwijmy go wtedy "dachówka ceramiczna"
  • dziękuję,   w sprawie zamurowania było prowadzone przez sąd zapytanie w departamencie prawnym, i mam na piśmie, że mogą drzwi zostać.pytałam też w pinb i powiedzieli mi, że jeżeli im udowodnię, że drzwi były przed podziałem, to je zostawią... Te drzwi to jedyne doświetlenie pokoju 24 m2... pokój sąsiedni miał podobnie-okno od tej samej strony i je zamurowali, teraz jest tam grobowiec i od 12-tej w dzień trzeba palić światło...To jest ostatnie okno od południa i nie dam go zamurować ani zamienić na pustaki szklane, bo to nie to samo. Poza tym dom musi mieć wentylację - a istnieje od 1958 r w tej formie i mam dokumentację techniczną.    Co ciekawe, granicę mozna było od okna odsunąć... na przeciw jest ściana budynku b/o w odległości ponad 5 m..tylko sąd odrzucił mój wniosek by geodeta zrobił nowy podział,,
  • Od razu widać, że wykres zdziałał producent konkretnego materiału...  Pewnie podparty jakimś "niezależnym" instytutem, których nie brakuje na naszym rynku. Ale to tylko termoizolacyjność. Jakby wziąć pod uwagę pozostałe podstawowe parametry ściany (odporność na ściskanie, izolacyjność akustyczna) i jeszcze potem skorelować to z ceną, to może wyjść z lekka inaczej. Nieprzypadkowo zresztą w Polsce muruje się z materiału nr. 2 i 3 na tym wykresie (50% inwestycji to ceramika porotherm, a prawie 30% - beton komórkowy). Inne technologie są albo za drogie albo zbyt ryzykowne, żeby mieć masową popularność. Przykładem choćby szkielety, które niby to dobre, ale jednak mnóstwo ludzi po prostu obawia się postawić własny dom w tej technologii.
  • Tak więc wracając do postu #2 : 4/ jeśli zaś koniecznie chcesz przyłączyć bud. gosp. do ZK w odległości ok 150m to na pewno kablem ziemnym 4xAL nie CU i wg mnie wystarczy 4x 35mm2 AL (cena ok 10 zł za mb) , na którym będzie spadek napięcia ok 2,5% (na końcu linii będzie ok 224V przy obciążeniu każdej z faz 6kW). Poniżej link do obliczeń : http://calcoolator.pl/spadek_napiecia_z_pradu_jednofazowy_trojfazowy.html Ale trzeba też pamiętać o zrobieniu lokalnego uziemienia przy bud. gosp,"   W ZK masz TN-C , z niej wychodzisz kablem 4-żyłowym 3xL+PEN (niebieski) Niemniej warto jeszcze przemyśleć kabel YAKY 3x50mm2 (aluminiowy), chociaż przy istniejącej tendencji odbiorników w kierunku ECO może nie ma sensu, decyzja należy do Ciebie , bo nie wiemy jaki sprzęt AGD i inne odbiorniki  zamierzasz docelowo w nowym domu używać.   Dla porządku dodam , że  po dojściu kablem do bud. gosp. trzeba zrobić w RG (rozdzielnica główna) , podział PEN na PE i N, oraz uziemić lokalnie listwę PE, aby było docelowo TN-C-S   Pozdr W  
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×