Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Ocieplenie piwnicy domu z lat 80-tych

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: http://www.budujemydom.pl/porady-ekspertow

Dzień Dobry,
zamierzam ocieplić piwnicę domu mieszkalnego, pobudowanego w latach 80-tych. Około metr muru wystaje ponad ziemię reszta jest w ziemi. Piszę około metr dlatego, że teren nie jest płaski. Fundament został kiedyś pomalowany lepikiem.

Moje pytanie brzmi, czy ocieplać od ław, czy wystarczy, jak się wkopię około pół metra w głąb ziemi, teren jest bardzo ciężki, gliniasty.

Wiem, że na tym nie powinno się oszczędzać, ale niestety czasem tak trzeba. Bardzo proszę o pomoc, jak to zrobić dobrze no i w miarę tanio.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przede wszystkim proszę prowadzić te prace pod nadzorem kierownika budowy, najlepiej żeby był konstruktorem. Takie prace ziemne potencjalnie grożą utratą stateczności fundamentów. Najczęściej prowadzi sie je krótkimi odcinkami, np. po 2 m.
Co do samego ocieplenia, to oczywiście ocieplenie całych ścian byłoby najlepsze. Jednak i ten wariant, z ociepleniem na 0,5 w głąb gruntu przyniesie zdecydowana poprawę. Największe straty ciepła występują właśnie w części wystawionej ponad grunt (kontakt z zimnym powietrzem zewnętrznym). Zaś nawet przy teoretycznej głębokości przemarzania 1 m (większość kraju) grunt w praktyce nie przemarza zwykle głębiej niż na 60 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozpoczęcie prac ociepleniowych powinno być poprzedzone fazą projektową w oparciu o dokonany stan techniczny części nadziemnej i podziemnej fundamentów. Projekt wraz ze specyfikacją powinien zawierać przebieg prac, sposób zamocowania i wybór odpowiednich materiałów. W praktyce niestety bardzo często brakuje odpowiedniego przygotowania i zaplanowania robót co skutkuję błędami lub nadmiernym kosztem związanym z wykonaniem.

Przed rozpoczęciem prac ociepleniowych ściany fundamentu trzeba odkopać, oczyścić, wyrównać ewentualne nierówności (jeśli jest potrzeba). Następnym etapem prac ociepleniowych powinno być wykonanie warstwy hydroizolacji w postaci masy bitumicznej wodorozcieńczalnej (brak reakcji ze styropianem) nanoszonej na powierzchnię ścian fundamentowych. We wspomnianym przypadku na ścianach jest lepik, który może niszcząco oddziaływać na styropian, dlatego warto było by raz jeszcze pokryć powierzchnię ścian masą bitumiczną wodorozcieńczalną w celu odseparowania agresywnego czynnika jakim jest lepik. Po wyschnięciu następuje mocowanie odpowiedniego rodzaju płyt styropianowych TERMO ORGANIKA o nazwie TERMONIUM fundament, przystosowanych specjalnie do izolacji ścian fundamentowych, które są bardzo odporne na zawilgocenie i zachowują właściwości izolacyjne przez bardzo długi okres użytkowania. Płyty mocuje się przy pomocy kleju poliuretanowego TO-KPS, który bardzo szybko uzyskuje trwałe i stabilne mocowanie. Kolejnym etapem prac jest zamocowanie folii kubełkowej i zasypanie fundamentu. Strefy powyżej poziomu gruntu w przypadku wykończenia okładziną kamienną, ceramiczną, itp. Powinny zostać dodatkowo zamocowane przy pomocy kołków montażowych do styropianu. Jest to pod każdym względem optymalny sposób wykonania ocieplenia ścian fundamentowych.

Pozdrawiam
Krzysztof Krzemień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość Paweł
   Można ją postawiłem na działce rolnej budynek do 35m
  • Wspominałaś coś jeszcze że zlew nie jest wklejony na silikonie...  i dobrze. Teraz po kolei. Musisz sobie kupić coś co się nazywa "szkło wodne" - dostępne w marketach budowlanych, a panowie od blatów tego na pewno nie będą mieli. Łączenie blatów jak i otwór po wycięciu pod zlew czy kuchenkę, czyli wszystkie miejsca gdzie płyta wiórowa została odsłonięta po wycięciu laminatu musisz teraz pomazać/nasączyć tym szkłem wodnym. Najlepiej robić to przy pomocy pędzelka. Przygotuj sobie wilgotną szmatkę która w razie jakichkolwiek zabrudzeń od razu zetrzesz nadmiar preparatu - on dosyć szybko zasycha a wtedy kaplica. Skręcenie połączenia na łyżwę blatu śrubami do łączenia blatów jak jeden z boków jest jeszcze delikatnie wilgotny spowoduje delikatne sklejenie szczeliny i zapobiegnie całkowicie dostawaniu się wilgoci do płyty.   Silikonem o którym pisali koledzy wcześniej uszczelniasz styk zlewu czy płyty grzewczej po obwodzie, ale dopiero po wcześniejszym zabezpieczeniu trwale płyty. W łączenie blatów nie pchaj żadnego silikonu. Jest tam potrzebny jak psu piąta noga.
  • Policzyłem.   Prowadzę działalność więc policzyłem też odliczenia od dochodowego >>> koszt remontu ...a z innej beczki. Orientujecie się czy w przypadku zakupu nieruchomości, której część (powiedzmy 30%) wykorzystywana będzie pod działalność gospodarczą jest opcja, żeby część kosztów zakupu i remontu wrzucić w koszty prowadzenia działalności i odliczyć VAT?    
  • Mam tak, jak MrTomo, też lubię zapachy gotowania w kuchni, Jest jeden wyjątek, który mnie nie drażni, to zapach pieczonego ciasta drożdżowego. Może nim pachnieć wszędzie i to mi nie przeszkadza . Wklejam zdjęcia. Tam gdzie palce, tam wybrzuszenie blatu. Jeszcze dwa słowa informacji. Pod kuchenką jest szafka narożna, która się ciągnie do zlewu ( to w związku z takim a nie innym połączeniem blatów).  I jesień z dzisiaj. To, co niedawno płonęło, teraz zaczyna dogasać. Ale ciągle jest pięknie.
 • Popularne tematy

×