Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Kiedy zgłośić zmianę projektu budowlanego?

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Kupiliśmy projekt domu, który był niepodpiwniczony. Projektant dokonał kilku zmian i doprojektował piwnicę. Pozwolenie na budowę uzyskaliśmy. W momencie rozpoczęcia budowy zrezygnowaliśmy z piwnicy (była pod 2/3 budunku) z przyczyn finansowych. Nie było już czasu na zmianę projektu, kierownik nas zapewniał, że to zrobi w trakcie budowy. Dom został wybudowany do stanu surowego w 2014 r.

W tym roku chcieliśmy rozpocząć dalszą budowę i okazało się, że kierownik nie może tego załatwić i zaproponował nam żebyśmy na końcu budowy przed odbiorem złożyli projekt zamienny do nadzoru budowlanego. Jest jednak problem ponieważ chcieliśmy wykonać projekt wodno-kanalizacyjny i projektant chce go wykonać do piwnicy (co jest zgodne z projektem, a niezgodne ze stanem faktycznym).

Nasz projektant zaproponował nam, żebyśmy zgłosili się na tym etapie budowy do nadzoru i poprosili o możliwość wykonania projektu zamiennego. Nie wiemy w którym momencie zgłosić się do nadzoru budowlanego (z opini internetowych na końcu - ale jak przeskoczyć projekt wodno-kanalizacyjny).

W trakcie budowy zmieniliśmy trochę układ parteru (ścianki) i budowlańcy zapomnieli o dwóch balkonach. W piątek przyjdzie geodeta , żeby sprawdzić czy budynek spełnia warunki zagospodarowania terenu, bo nie znamy się na budowie, a kierownikowi ani budowlańcom już nie ufamy.

Co zrobić z tym nadzorem i projektem wodno-kanalizacyjnym? W dzienniku budowy kierownik napisał inf. " Z piwnicy zrezygnował inwestor - budynek należy budować jak budynek niepodpiwniczony"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nadzór budowlany nie jest od zatwierdzania zmian projektowych - może najwyżej wstrzymać budowę gdy stwierdzi istotne odstępstwa od projektu. Jeśli budynek mieści się w gabarytach projektowych (wymiary, kształt i pochylenie dachu) to zmiany projektowe można nanieść przed zgłoszeniem zakończenia budowy (rysunki zastępcze). Projekt instalacji wod-kan dotyczy pewnie przyłącza i do tego nie jest potrzebny projekt domy - wystarczy szkic sytuacyjny z mapy zagospodarowania działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jeśli budynek mieści się w gabarytach projektowych (wymiary, kształt i pochylenie dachu) to zmiany projektowe można nanieść przed zgłoszeniem zakończenia budowy (rysunki zastępcze).icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Przeca w tym budynku zmieniono kubaturę - czyli zmiana istotna, czyli projekt zamienny, czyli zmiana pozwolenia na budowę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym projekcie zamiennym, umieścić także zmiany w projekcie wodno-kanalizacyjnym, oraz inne zmiany np. brak balkonów.

Ps. Z formalnego punktu widzenia - ta budowa jest samowolą budowlaną.

Ps.2. Projekt zastępczy wykonuje projektant.

Kierbuda do odstrzału bo to doopa nie fachowiec - budował niezgodnie z projektem.

Ps.3.

Cytat

W dzienniku budowy kierownik napisał inf. " Z piwnicy zrezygnował inwestor - budynek należy budować jak budynek niepodpiwniczony"A to zachować dla potomnych, bo wychodzi na to, że kierbud to wyjątkowy okaz wełnistej istoty - sam siebie pogrążył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Tam będzie kominek. Bio.   tak
  • YouTube Channel Rozwijamy sieć dilerów i pomagamy naszym dileram w każdy możliwy sposób, aby byli rozpoznawalni, zdobywali klientów i zwiększali ich profesjonalizm ... Chcesz z nami współpracować? Fajnie, prawda? Jeśli TAK, to napisz na adres: weimapl@gmail.com, powiemy ci, jak prosta, korzystna, najważniejsza jest niezawodna i interesująca współpraca z nami! Jeśli podoba ci się nasza firma i nasz kanał #AGRORAY, subskrybuj i bądź pierwszy, aby otrzymywać nowe informacje i nowości! www.sklepagroray.pl oficjalna strona. +48 883 763 240 (Sprzedaż hurtowa i Detaliczna) +48 883 763 240 (Współpraca) https://www.facebook.com/AGRORAYPL/
  • Firma AGRORAY Sp. z o.o.  Ciągnik jednoosiowy firmy WEIMA WM1100BE-6 DIFF z maską i lampami to połączenie wysokiej jakości, niezawodności oraz długiej żywotności.  Sercem maszyny jest silnik Diesla WM186FBE o mocy 9,5KM, który jest niezawodny i sprawdzi się idealnie w ciężkich warunkach. Ciągnik jednoosiowy jest narzędziem idealnie sprawdzającym się w polu, na niewielkiej działce, w ogrodzie, lub nawet jako urządzenie transportowe. Dzięki odpowiedniemu designowi oraz wyposażeniu w wał odbioru mocy ciągnik może posłużyć jako glebogryzarka do spulchniania ziemi i wyrównania ziemi, sadzarka do warzyw, kosiarka,  do orania pola, robienia rządków za pomocą obsypnika, odśnieżarka, zamiatarka, czy nawet pompa wodna. W przeciwieństwie do modelu WM1100BE, ten został wyposażony w reduktor obrotów (niski i wysoki bieg), dzięki czemu akcesoria podpięte do ciągnika mogą sprostać jeszcze cięższym zadaniom oraz w blokadę osi, dzięki czemu sterowanie ciągnikiem jest jeszcze łatwiejsze. Kolejnym atutem urządzenia jest jego waga, która zapewnia nam łatwiejsze zakopanie się w ziemi co skutkuje dokładniejszym spulchnieniem gleb. Dodatkowo został wyposażone w akumulator oraz elektryczny rozrusznik. Dane techniczne: Model:                                                     WM1100BE-6NEW 2019R Waga,kg:                                                             175 Szerokość robocza, mm:                                800-1200 Głębokość robocza, mm:                                 150-300 Biegi:                                                                   4/2R Napęd:                                                           Koło zębate Model silnika:                                                 WM186FBE Maksynalna moc, km, prędkość obrotowa: 9,5 kM,3600 obr. / min. Pojemność zbiornika paliwa, L:                            5,5 Objętość oleju w skrzynie korbowej, L:               1,65 Uruchamianie:                                         Elektryczne / Ręczne Rozmiar kół napędowych:                           4.00-10 (45 cm)   Filmiki naszego sprzętu na YouTube Nasz internet sklep - http://www.sklepagroray.pl E-mail - weimapl@gmail.com Telefon - 883 763 240 Facebook - https://www.facebook.com/AGRORAYPL   Jeśli podoba Ci się nasza firma i nasz kanał #AGRORAY, subskrybuj i bądź pierwszy, aby otrzymywać nowe informacje i nowości!                    
  • Coś wydaje mi się, że stosunkowo niedawno była wielka dyskusja o funkcjonalności właśnie tego, a może podobnego domku... Było wiele uwag co do wiatrołapu, układu komunikacji itp...  
  • Działka objęta planem zagospodarowania przestrzennego Sąsiednie działki niezabudowane, budowlane.   Bardzo podoba nam się układ z tego domu (Dom w czermieni 2 (G2) - Archon), ale faktycznie jest duży ten dom..
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...