Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Kiedy zgłośić zmianę projektu budowlanego?

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: http://www.budujemydom.pl/porady-ekspertow

Kupiliśmy projekt domu, który był niepodpiwniczony. Projektant dokonał kilku zmian i doprojektował piwnicę. Pozwolenie na budowę uzyskaliśmy. W momencie rozpoczęcia budowy zrezygnowaliśmy z piwnicy (była pod 2/3 budunku) z przyczyn finansowych. Nie było już czasu na zmianę projektu, kierownik nas zapewniał, że to zrobi w trakcie budowy. Dom został wybudowany do stanu surowego w 2014 r.

W tym roku chcieliśmy rozpocząć dalszą budowę i okazało się, że kierownik nie może tego załatwić i zaproponował nam żebyśmy na końcu budowy przed odbiorem złożyli projekt zamienny do nadzoru budowlanego. Jest jednak problem ponieważ chcieliśmy wykonać projekt wodno-kanalizacyjny i projektant chce go wykonać do piwnicy (co jest zgodne z projektem, a niezgodne ze stanem faktycznym).

Nasz projektant zaproponował nam, żebyśmy zgłosili się na tym etapie budowy do nadzoru i poprosili o możliwość wykonania projektu zamiennego. Nie wiemy w którym momencie zgłosić się do nadzoru budowlanego (z opini internetowych na końcu - ale jak przeskoczyć projekt wodno-kanalizacyjny).

W trakcie budowy zmieniliśmy trochę układ parteru (ścianki) i budowlańcy zapomnieli o dwóch balkonach. W piątek przyjdzie geodeta , żeby sprawdzić czy budynek spełnia warunki zagospodarowania terenu, bo nie znamy się na budowie, a kierownikowi ani budowlańcom już nie ufamy.

Co zrobić z tym nadzorem i projektem wodno-kanalizacyjnym? W dzienniku budowy kierownik napisał inf. " Z piwnicy zrezygnował inwestor - budynek należy budować jak budynek niepodpiwniczony"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nadzór budowlany nie jest od zatwierdzania zmian projektowych - może najwyżej wstrzymać budowę gdy stwierdzi istotne odstępstwa od projektu. Jeśli budynek mieści się w gabarytach projektowych (wymiary, kształt i pochylenie dachu) to zmiany projektowe można nanieść przed zgłoszeniem zakończenia budowy (rysunki zastępcze). Projekt instalacji wod-kan dotyczy pewnie przyłącza i do tego nie jest potrzebny projekt domy - wystarczy szkic sytuacyjny z mapy zagospodarowania działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jeśli budynek mieści się w gabarytach projektowych (wymiary, kształt i pochylenie dachu) to zmiany projektowe można nanieść przed zgłoszeniem zakończenia budowy (rysunki zastępcze).icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Przeca w tym budynku zmieniono kubaturę - czyli zmiana istotna, czyli projekt zamienny, czyli zmiana pozwolenia na budowę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym projekcie zamiennym, umieścić także zmiany w projekcie wodno-kanalizacyjnym, oraz inne zmiany np. brak balkonów.

Ps. Z formalnego punktu widzenia - ta budowa jest samowolą budowlaną.

Ps.2. Projekt zastępczy wykonuje projektant.

Kierbuda do odstrzału bo to doopa nie fachowiec - budował niezgodnie z projektem.

Ps.3.

Cytat

W dzienniku budowy kierownik napisał inf. " Z piwnicy zrezygnował inwestor - budynek należy budować jak budynek niepodpiwniczony"A to zachować dla potomnych, bo wychodzi na to, że kierbud to wyjątkowy okaz wełnistej istoty - sam siebie pogrążył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Za zalanie odpowiadają tynkarze, którzy napełnili cały układ i Ściemniażer, któremu brakuje wiedzy, wyobraźni i doświadczenia by dopilnować budowy. Niestety wpieprzyłem się w taki schemat budowania. Wyplątać z tego mogę, tyle że o odzyskanie od nich kasy walczyłbym w sądzie. Już jest bliżej niż dalej więc zaciskam zęby i walczę na każdym kroku by uzyskać to co chcę. Kroki są małe, ale we właściwym kierunku. Spokojnie. To, że już o tym piszę jest sygnałem pomyślnie przebytej terapii To na razie tylko połowa sprawozdania - retrospekcji - będzie ciąg dalszy.   Dzięki za uwagi i wparcie
  • Taa posypka to już mocny absurd budowlany... Tym samym producenci blachodachówek przyznali, że ceramika to lepszy materiał na pokrycie dachowe i korzystne jest dodanie jej do blachy  To ja mam propozycję, żeby w ogóle zastąpić blachę ceramiką - wtedy powstanie znacznie lepszy materiał. Nazwijmy go wtedy "dachówka ceramiczna"
  • dziękuję,   w sprawie zamurowania było prowadzone przez sąd zapytanie w departamencie prawnym, i mam na piśmie, że mogą drzwi zostać.pytałam też w pinb i powiedzieli mi, że jeżeli im udowodnię, że drzwi były przed podziałem, to je zostawią... Te drzwi to jedyne doświetlenie pokoju 24 m2... pokój sąsiedni miał podobnie-okno od tej samej strony i je zamurowali, teraz jest tam grobowiec i od 12-tej w dzień trzeba palić światło...To jest ostatnie okno od południa i nie dam go zamurować ani zamienić na pustaki szklane, bo to nie to samo. Poza tym dom musi mieć wentylację - a istnieje od 1958 r w tej formie i mam dokumentację techniczną.    Co ciekawe, granicę mozna było od okna odsunąć... na przeciw jest ściana budynku b/o w odległości ponad 5 m..tylko sąd odrzucił mój wniosek by geodeta zrobił nowy podział,,
  • Od razu widać, że wykres zdziałał producent konkretnego materiału...  Pewnie podparty jakimś "niezależnym" instytutem, których nie brakuje na naszym rynku. Ale to tylko termoizolacyjność. Jakby wziąć pod uwagę pozostałe podstawowe parametry ściany (odporność na ściskanie, izolacyjność akustyczna) i jeszcze potem skorelować to z ceną, to może wyjść z lekka inaczej. Nieprzypadkowo zresztą w Polsce muruje się z materiału nr. 2 i 3 na tym wykresie (50% inwestycji to ceramika porotherm, a prawie 30% - beton komórkowy). Inne technologie są albo za drogie albo zbyt ryzykowne, żeby mieć masową popularność. Przykładem choćby szkielety, które niby to dobre, ale jednak mnóstwo ludzi po prostu obawia się postawić własny dom w tej technologii.
  • Tak więc wracając do postu #2 : 4/ jeśli zaś koniecznie chcesz przyłączyć bud. gosp. do ZK w odległości ok 150m to na pewno kablem ziemnym 4xAL nie CU i wg mnie wystarczy 4x 35mm2 AL (cena ok 10 zł za mb) , na którym będzie spadek napięcia ok 2,5% (na końcu linii będzie ok 224V przy obciążeniu każdej z faz 6kW). Poniżej link do obliczeń : http://calcoolator.pl/spadek_napiecia_z_pradu_jednofazowy_trojfazowy.html Ale trzeba też pamiętać o zrobieniu lokalnego uziemienia przy bud. gosp,"   W ZK masz TN-C , z niej wychodzisz kablem 4-żyłowym 3xL+PEN (niebieski) Niemniej warto jeszcze przemyśleć kabel YAKY 3x50mm2 (aluminiowy), chociaż przy istniejącej tendencji odbiorników w kierunku ECO może nie ma sensu, decyzja należy do Ciebie , bo nie wiemy jaki sprzęt AGD i inne odbiorniki  zamierzasz docelowo w nowym domu używać.   Dla porządku dodam , że  po dojściu kablem do bud. gosp. trzeba zrobić w RG (rozdzielnica główna) , podział PEN na PE i N, oraz uziemić lokalnie listwę PE, aby było docelowo TN-C-S   Pozdr W  
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×