Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Kiedy zgłośić zmianę projektu budowlanego?

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Kupiliśmy projekt domu, który był niepodpiwniczony. Projektant dokonał kilku zmian i doprojektował piwnicę. Pozwolenie na budowę uzyskaliśmy. W momencie rozpoczęcia budowy zrezygnowaliśmy z piwnicy (była pod 2/3 budunku) z przyczyn finansowych. Nie było już czasu na zmianę projektu, kierownik nas zapewniał, że to zrobi w trakcie budowy. Dom został wybudowany do stanu surowego w 2014 r.

W tym roku chcieliśmy rozpocząć dalszą budowę i okazało się, że kierownik nie może tego załatwić i zaproponował nam żebyśmy na końcu budowy przed odbiorem złożyli projekt zamienny do nadzoru budowlanego. Jest jednak problem ponieważ chcieliśmy wykonać projekt wodno-kanalizacyjny i projektant chce go wykonać do piwnicy (co jest zgodne z projektem, a niezgodne ze stanem faktycznym).

Nasz projektant zaproponował nam, żebyśmy zgłosili się na tym etapie budowy do nadzoru i poprosili o możliwość wykonania projektu zamiennego. Nie wiemy w którym momencie zgłosić się do nadzoru budowlanego (z opini internetowych na końcu - ale jak przeskoczyć projekt wodno-kanalizacyjny).

W trakcie budowy zmieniliśmy trochę układ parteru (ścianki) i budowlańcy zapomnieli o dwóch balkonach. W piątek przyjdzie geodeta , żeby sprawdzić czy budynek spełnia warunki zagospodarowania terenu, bo nie znamy się na budowie, a kierownikowi ani budowlańcom już nie ufamy.

Co zrobić z tym nadzorem i projektem wodno-kanalizacyjnym? W dzienniku budowy kierownik napisał inf. " Z piwnicy zrezygnował inwestor - budynek należy budować jak budynek niepodpiwniczony"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nadzór budowlany nie jest od zatwierdzania zmian projektowych - może najwyżej wstrzymać budowę gdy stwierdzi istotne odstępstwa od projektu. Jeśli budynek mieści się w gabarytach projektowych (wymiary, kształt i pochylenie dachu) to zmiany projektowe można nanieść przed zgłoszeniem zakończenia budowy (rysunki zastępcze). Projekt instalacji wod-kan dotyczy pewnie przyłącza i do tego nie jest potrzebny projekt domy - wystarczy szkic sytuacyjny z mapy zagospodarowania działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jeśli budynek mieści się w gabarytach projektowych (wymiary, kształt i pochylenie dachu) to zmiany projektowe można nanieść przed zgłoszeniem zakończenia budowy (rysunki zastępcze).icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Przeca w tym budynku zmieniono kubaturę - czyli zmiana istotna, czyli projekt zamienny, czyli zmiana pozwolenia na budowę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym projekcie zamiennym, umieścić także zmiany w projekcie wodno-kanalizacyjnym, oraz inne zmiany np. brak balkonów.

Ps. Z formalnego punktu widzenia - ta budowa jest samowolą budowlaną.

Ps.2. Projekt zastępczy wykonuje projektant.

Kierbuda do odstrzału bo to doopa nie fachowiec - budował niezgodnie z projektem.

Ps.3.

Cytat

W dzienniku budowy kierownik napisał inf. " Z piwnicy zrezygnował inwestor - budynek należy budować jak budynek niepodpiwniczony"A to zachować dla potomnych, bo wychodzi na to, że kierbud to wyjątkowy okaz wełnistej istoty - sam siebie pogrążył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...