Skocz do zawartości

Natrysk Pianki poliuetanowej - brak wentylacji dachu


Recommended Posts

Witam, planuje ocieplić poddasze, ze względu na szczelność planuje zrobić to poprzez natrysk pianki poliuretanowej zamknięto-komórkowej.
Firmy zajmujące się natryskiem nakładają piankę bezpośrednio na deskowanie, nawet wtedy gdy na deskowaniu położona jest papa, tłumacząc że pianka OK jest "oddychająca" i ze nic się złego nie będzie dziać.
Tu właśnie mam obiekcje - zgadzam się że pianka jest "oddychająca" (opór dyfuzyjny między 4-8) co nie znaczy że nie będzie przez nią przenikać para wodna i w miesiącach zimowych wykraplać się na deskowaniu.
Czy warto wykonać szczelinę wentylacyjną pod pianką i w jaki sposób?
Z góry dziękujw za fachowa pomoc
Link do komentarza
Skąd te informacje o oporze dyfuzyjnym pianki? Materiał ten ma bardzo duży opór dyfuzyjny 100 - 200 i stanowi barierę prawie paroszczelną. Z punktu widzenia fizyki budowli jest to korzystne, ale problem pojawia się przy przy deskowaniu pokrytym papą. Jakiekolwiek nieszczelności pokrycia czy nawet wilgotność technologiczna drewna - na skutek braku możliwości odparowania - mogą doprowadzić do niszczenia konstrukcji drewnianej.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Jedyna słuszną rade jakiej mogę udzielić to daj sobie spokój z pianka a ociepl wełną. Za te same pieniądze co wydasz za piankę będziesz miał super ocieplone wełną z bardzo dobrym współczynnikiem.
Link do komentarza
Zapoznałem się już z wieloma opiniami niestety zwolennicy jak mantrę powtarzają ze pianka otwarto-komórkowa jest oddychająca w związku z czym drewno będzie oddychać tyle ze welna mineralna jest jeszcze bardziej "oddychajaca" a tym bardziej potrzebuje szczeliny wentylacyjnej
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Zapoznałem się już z wieloma opiniami niestety zwolennicy jak mantrę powtarzają ze pianka otwarto-komórkowa jest oddychająca w związku z czym drewno będzie oddychać tyle ze welna mineralna jest jeszcze bardziej "oddychajaca" a tym bardziej potrzebuje szczeliny wentylacyjnej


Ale co za problem zrobić szczelinę wentylacyjną?
I jeszcze jeden argument który można wziąć pod rozwagę to taki, że jak wejdą gryzonie w piankę to ja ześrutują doszczętnie, przy wełnie na ma takiego niebezpieczeństwa.
Link do komentarza
Cytat

Witam, planuje ocieplić poddasze, ze względu na szczelność planuje zrobić to poprzez natrysk pianki poliuretanowej zamknięto-komórkowej.
Firmy zajmujące się natryskiem nakładają piankę bezpośrednio na deskowanie, nawet wtedy gdy na deskowaniu położona jest papa, tłumacząc że pianka OK jest "oddychająca" i ze nic się złego nie będzie dziać.
Tu właśnie mam obiekcje - zgadzam się że pianka jest "oddychająca" (opór dyfuzyjny między 4-8) co nie znaczy że nie będzie przez nią przenikać para wodna i w miesiącach zimowych wykraplać się na deskowaniu.
Czy warto wykonać szczelinę wentylacyjną pod pianką i w jaki sposób?
Z góry dziękujw za fachowa pomoc




A czy to musi być natrysk??? Swojego czasu porad udzielała firma Recticel, która ma w ofercie płyty stosowane do różnych aplikacji. Jest nawet film o renowacji poddasza z wykorzystaniem płyt Eurothane G

I oczywiście "słynna wełna" nie do pobicia w izolacji poddasza ze wzgledu na różnorodność produktów (welon, płyta, mata etc,.) oraz oczywiste zalety. Ale o wełnie tylko na marginesie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...