Skocz do zawartości

Zbiornik wyrównawczy na pięterku


MrTomo

Recommended Posts

Mam dwie wątpliwości, może ktoś pomoże.
1. Policzyłem zład. Obecnie mam 2200L, planuję 3200L
Teoretycznie powinienem przewidzieć zbiornik wyrównawczy o pojemności min. 3200*4,5% = 144L.
A praktycznie? Jak taką krowę "utrzymywać" na pięterku?

Policzyłem tak: Przy dobrych wiatrach z 3000L zagrzeję
50% do 80stC rozszerzalność 3%
25% do 90stC; rozszerzalność 3,5%
25% do 60stC; rozszerzalność 1,5%

Pozostałe 200L to
90L podłogówka około 30stC; 1%
50L kocioł około 85stC; 3,5%
60L grzeniki około 45stC; 1%

Razem wyszło mi około 90L.
Czyli praktycznie mógłbym dać zbiornik o pojemności 100L ??

2. Czy kształt zbiornika ma jakieś znaczenie?
Lepiej dać wąski a dłuższy (np. 30x150cm) i podwiesić na ścianie poziomo i sprytnie jakoś zabudować
czy może lepiej dać go w pionie i zabudować np. w okolicy komina?

3. @Retrofood - czy instalację c.o. trzeba uziemić? Edytowano przez MrTomo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Instalacje obejmuje się połączeniami wyrównawczymi głównymi.


Retro a czy nie lepiej instalacji CO/CWU nie uziemiać bezpośrednio, tylko przez iskiernik ?

Nie zeżre gdzieś ocynku albo anody magnezowej w baniaku , nie przyspieszy rozkładu.

Widziałem nawet instalacje odgromowe na budynkach z ok. 1 cm przerwami na przewodzie odprowadzającym, przed złączem kontrolnym.
Zastosowano 2 uchwyty ścienne blisko siebie przytrzymujące przewód odprowadzający w tej odległości .

Czyto jest prawidłowy montaż ?
Link do komentarza
Cytat

Retro a czy nie lepiej instalacji CO/CWU nie uziemiać bezpośrednio, tylko przez iskiernik ?


Ty masz wyrównać wprowadzane potencjały wszelkich instalacji metalowych nie dla ochrony odgromowej, lecz przeciwporażeniowej. Co w takim razie da Ci iskiernik? Jak nie bedzie wyładowania, to będzie tylko ozdobą.
Link do komentarza
Cytat

Ty masz wyrównać wprowadzane potencjały wszelkich instalacji metalowych nie dla ochrony odgromowej, lecz przeciwporażeniowej. Co w takim razie da Ci iskiernik? Jak nie bedzie wyładowania, to będzie tylko ozdobą.


W przeciwporażeniowej musi być niestety bezpośredni kontakt,a jak to w takim razie pogodzić, np. w instalacjach hydraulicznych i nie tylko stosuje się izolatory ,które dzielą instalacje na sekcje, żeby nie przyspieszać korozji elektrochemicznej w kontakcie z innymi metalami.

Mi chodziło o prąd piorunowy rozchodzący się w przewodach odprowadzających,który może wywołać różnice potencjałów o znacznych wartościach i prowadzić do pożaru w jakiejś części budynku.

Brak bezpośredniego systemu wyrównywania potencjałów nie oznacza że został on wykonany w taki sposób że pożar musi wystąpić ,dla prądu piorunowego nie będzie problemu przejść przez iskiernik.

Cytat

Animus, cieszę się że tu zajrzałeś.

Czy moje rozumowanie Ad1 jest prawidłowe?


Ad1.
Cztery procent (4%) to jest minimum /minimum całkowitej pojemności całej wodnej instalacji . Musisz taką zastosować ,nie można tak tego liczyć, jutro może palić tam kto inny,instalacja musi być głupoto-odporna,dla bezpieczeństwa stosuje się do 8% całkowitej pojemności wodnej instalacji.
Ad2.
W zbiorniku długim, wąskim, wysokim będą większe wahania poziomu cieczy.To może powodować np.hałas szybkie nierozszerzanie zbiornika pod wpływem temperatury i ciężaru cieczy. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...