Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Styropian na odpadający tynk

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Stary dom drewniany na podmurówce ok 40 cm wysokości otynkowanej wiele lat temu. Tynk odpada a praktycznie odpadł. Czy na takie podłoże można zastosować styropian zamiast tradycyjnego tynku na siatce Jeśli nie to jakiej siatki użyć do tynku i jak przygotować podłoże zarówno w przypadku ew. styropianu lub tynku Dziękuję z góry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przygotowanie powierzchni zależeć będzie od stanu podłoża - podmurówki. Jeśli się nie kruszy to wystarczy zagruntować i kleić płyty styropianowe, a następnie warstwa kleju z wtopioną siatką z włókna szklanego, grunt i np. tynk mozaikowy. Jeśli podmurówka jest zniszczona to zależnie od stopnia uszkodzeń może wymagać przemurowania odcinkami lub odkucia luźnych fragmentów, wyrównania zaprawą cementową z ewentualnym wzmocnieniem siatką tynkarską, a następnie nałożenie np. tynku cienkowarstwowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie płyt styropianowych i dopiero nałożenie tynku mozaikowego (dekoracyjnego). Podłoże do którego mocuje się styropian powinno być stabilne. W sytuacji kiedy na podłożu (w tym przypadku podmurówka) są luźne części starego tynku, należy je skuć, a całość zagruntować gruntem sczepnym Termo Organika TO-GS.

Płyty styropianowe np. SILVER fasada przykleja się przy użyciu kleju do przyklejania TO-KS i ewentualnie dodatkowo mocuje się łącznikami mechanicznymi (kołkami). Kolejnym krokiem będzie nałożenie kleju uniwersalnego TO-KU i zatopienie siatki.

Później już tylko gruntowanie gruntem sczepNałożona warstwa tynku zdecydowanie lepiej będzie się prezentować na podłożu na którym został przyklejony styropian (równa powierzchnia). Dodatkową korzyścią będzie poprawa izolacyjności cieplnej ściany i mniejsze starty ciepła.

Pozdrawiam
Krzysztof Krzemień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Fizelina ma inną strukturę i inaczej się ją klei. Smaruje się ścianę i to bardzo obficie. Ale jej układanie jest łatwiejsze niż zwykłej tapety gdyż jest nierozciągliwa.
  • Gość Studenttttt
   Dlaczego cena wykonanie 1 m3 płyty fundamentowej wynosi około 60 zł/m3, a ławy betowej około 160 zł/m3 ??
  • Bardzo dobrze. Fototapeta różni się o zwykłej tapety tylko tym, że ma inny wzór i przy klejeniu pasków trzeba go idealnie dopasować, nic więcej. Najpierw trzeba ścianę dokładnie wyrównać. Czyli szpachlowanie, gładź i szlifowanie. Koniecznie! A potem trzeba dokładnie wyznaczyć miejsce na ścianie, bo obrazek tworzony przez fototapetę jest przeważnie mniejszy od ściany. Ja rysuję tylko (ołówkiem) od pionu lekkie, kilkumilimetrowe kreseczki na ścianie w miejscach, gdzie brzeg pasa tapety je zaklei. A przy fototapecie trzeba będzie również zaznaczyć i górny poziom. Proponuję zaznaczać lewą stronę i zaczynać od lewego, górnego rogu. Chociaż mnie jest obojętne skąd zaczynam i gdzie mam skończyć. Pas tapety (najczęściej to nieco ponad 50 cm szerokości) ustawia się lewym brzegiem po linii pionu i całość wyrównuje gumową rolką! Rolką jest najlepiej, gdyż nie rozciąga miejscowo pasa tak jak wszelkie tarcie szmatami czy ręcznikiem. Same boczne krawędzie pasów dobrze jest wzmocnić gęściejszym klejem, albo nawet klejem do papieru. Ja szpilek nie używam, rolką jedzie się po pasie w taki sposób, że bąble nie powstają, nie mają prawa zostać. Sprawdza się to zwykle przesuwając dłonią po naklejonej tapecie. Inaczej szeleści w pustych miejscach. Ale jeśli się bąbli narobi to oczywiście, trzeba je usunąć, najlepiej igłą ze strzykawki, a przy okazji wstrzyknąć w niego nieco kleju i docisnąć. O żadnych zakładkach nie ma mowy, chyba że w Rosji. Prawidłowo położona tapeta na styk nie wykazuje żadnych szczelin ani szpar. Spoinę walcuje się wąską rolką twardą w kształcie beczki. 
  • Gwarancja udzielania jest w zależności od zastosowanej powłoki zabezpieczającej. Dla powłoki: * poliester połysk i poliester mat gruboziarnisty - 10 lat * PURMAX - 20 lat * PURLAK - 30 lat * PURMAT - 30 lat   __________________________________ Blachy Pruszyński, blachodachówka OPTIMA Arad  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...