Skocz do zawartości

Nowe wymagania dla okien od 2017 roku


Recommended Posts

Przed nami jeszcze cały 2016 rok, ale już teraz warto się zainteresować, czy zmienią się normy dla okien w najbliższej przyszłości. Wybierając dziś okna do swojego domu, powinniśmy kupować produkty jak najnowocześniejsze, spełniające najwyższe wymagania. Od stycznia 2017 roku, wymagany w pomieszczeniach dla ludzi, współczynnik przenikania ciepła będzie jeszcze niższy o około 10%.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/okna-i-drzwi/aktualnosci/21258-nowe-wymagania-dla-okien-od-2017-roku

Link do komentarza
Gość Katarzyna
Po przeczytaniu artykułu nasuwa mi się pytanie.
Jesteśmy zainteresowani kupnem mieszkania od dewelopera, który planuje ukończyć prace w lutym 2017 r, natomiast przeniesienie własności na nabywcę ma nastąpić w kwietniu 2017 r. Czy w związku z nowymi wytycznymi na rok 2017 i faktem, że mieszkanie nabędziemy w właśnie w tym roku, deweloper nie powinien dostosować się do wymienionych w artykule parametrów okien i zamontować okna z Uw 1,1?
Od kierownika budowy dowiedzieliśmy się, że okna, które będą montowane mają Uw 1,45. Biorąc pod uwagę, że w mieszkaniu są same okna balkonowe, ten współczynnik nie wydaje się zachwycający...
Link do komentarza
Biorąc pod uwagę dostępne aktualnie rozwiązania techniczne rzeczywiście współczynnik przenikania ciepła okien powyżej Uw =1,4 W/m2*K nie wygląda najlepiej (szczególnie w przypadku balkonów) i nie świadczy o najlepszych komponentach zastosowanych w tych oknach.

Co do "obowiązku" dewelopera polegającego na dopasowaniu okien do aktualnych wymagań, to niestety nie jest on do tego zobowiązany, gdyż w inwestycji może zastosować okna spełniające wymagania stawiane stolarce w okresie, gdy otrzymał pozwolenie na budowę.

Przytoczony współczynnik "Uw 1,45" świadczyłby, że pozwolenie na budowę tego bloku było wydane jeszcze przed 1 stycznia 2014 r., gdyż w chwili obecnej każde okno wprowadzane do obrotu powinno mieć współczynnik przenikania ciepła nie wyższy niż Uw=1,3 W/m2*K. Niestety szczególnie w przypadku inwestycji deweloperskich bardzo często stosowane są wyroby spełniające wyłącznie minimalne wymagania stawiane materiałom budowlanym w momencie rozpoczęcia budowy, aczkolwiek zauważyć już można, że niektórzy deweloperzy właśnie poprzez inwestycję w bardziej zaawansowane i energooszczędne technologie próbują podnieść atrakcyjność swoich inwestycji. Może takie uwagi zgłaszane przez Państwa również wpłyną na nieco bardziej przyszłościowe planowanie prowadzonych przez nich inwestycji.

Pozdrawiam
Marcin Szewczuk
Link do komentarza
Gość Katarzyna
Pięknie dziękuję za obszerną odpowiedź.

Z tego, co widziałam w dokumentach to rzeczywiście pozwolenie zostało wydane w 2013 r., ale na budowę domów szeregowych, które deweloperowi nie szły(zaczął budowę jednak chętnych na ich kupno nie było wielu). W 2016 r. pozwolenie zostało zmienione - zapewne ze względu na fakt, iż deweloper przerobił szeregówki na mieszkania - zmiana projektu zapewne skutkowała zmianami w pozwoleniu. Rozumiem, że to nie ma wpływu na dostosowanie się dewelopera do panujących norm z 2016 r., a więc zastosowania komponentów budowlanych o lepszych parametrach, liczy się to, że pozwolenie pierwotne wydano w 2013 r.?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...