Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Wysoki poziom wód gruntowych. Jaką izolację zastosować?


Recommended Posts

Dostałem niedawno pytanie od Rustina na PW. Temat ciekawy, więc publikuję.

Cytat

Opiszę moją sytuację. Dom postawiony w dość mokrej okolicy ale osiedle więc nie jestem sam.
Ostatnio u nas ciągle padało i poziom wód gruntowych przy domu jest na ok 30cm ( chudy beton jakieś 20cm ponad gruntem ) , na końcu działki już po wbiciu łopatki jest woda.

Problem w tym , że przestało padać parę dni temu a dzisiaj zobaczyłem mokre plamy na chudym betonie, nie woda tylko wilgoć bo beton zmienił kolor ( w 2014 było to samo ) także podciąganie kapilarne.

Fundamenty zapewne też stoją w wodzie skoro jest ona tak wysoko z zewnątrz budynku. Fundamenty malowane dysperbitem, styropian i folia kubełkowa.

Piasek w wykopie , ok 50cm ,albo więcej na to ok 7cm chudziaka. Pod ławami izolacja pozioma i pod murami tak samo z foli fundamentowej , bodajże 1mm.

Proszę mi powiedzieć czy to dość częste i spotykane zjawisko i nie ma co się przejmować ? Nie ukrywam , że jestem przerażony.

Zastanawiam się jaką zastosować izolację poziomą i mam 2 opcje.
1. Pianka pod panele 3mm dla 'złagodzenia' betonu ( koszt nie duży bo 100zł ) , 2x folia budowlana 0.5mm + 1x 0,3mm
http://folnet.pl/towar/folia-izolacyjno-bu...a-grubosc-050mm
2. papa termozgrzewalna V60 S30 SBS na włóknie szklanym i na to folia 0,3mm
https://suez.com.pl/pl/p/Papa-podkladowa-IC...gr.3mm-10m2/850

Do tego 10-15cm styro i 7cm wylewki

Mówią , że folia to żadna izolacja i się dziurawi na potęgę. Byłem na składzie gdzie była taka 0,3mm i ciężko ją rozedrzeć. Przy folii będzie mniej łączeń bo jest on 6x25m tylko nie wiem czym ją połączyć z tą pod ścianą , myślałem o lepiku na zimno.
Papy boję się , żeby styropiany nie zjadła , niby daję się folię oddzielającą ale skoro twierdzą , że chudziak ją przedziurawi to tym bardziej posypka na papie podkładowej. Papę będzie ciężko zgrzać w miejscach gdzie biegną po podłodze rury kanalizacyjne i od zimnej wody. Zresztą i tak nie będzie to szczelna wanna bo jest kilka rur kanalizacyjnych i od wody które wychodzą z posadzki na ściany. Żona boi się, że będzie śmierdziało i parowały opary bo będzie podłogówka.

Jak wybrnąć z tej sytuacji i co wybrać ? Czy martwić się ?
dziękuje z góry.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzień dobry.
Z Pańskiego opisu sytuacji wynika, że ma Pan na działce bardzo trudne warunki gruntowo-wodne. W takim przypadku zalecana jest izolacja przeciw wodna. Izolacja z Dysperbitu w najlepszym przypadku jest izolacją przeciw wilgociową.

Folia kubełkowa nie jest hydroizolacją tylko spełnia funkcję drenarską, gdzie w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych nie ma większego sensu. Izolacje pionowe należałoby wykonać od nowa.

Jeżeli chodzi o izolację poziomą to folia budowlana nie jest hydroizolacją. Pap nie można stosować w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Papa podkładowa nie posiada posypki oraz współcześnie produkowane papy nie zżerają styropianu. Proponujemy wykonanie izolację z masy bitumicznej IZOHAN WM2K lub izolacji mineralnej IZOHAN EKO2K. W załączeniu wysyłam rysunek.

Z poważaniem,
Jarosław Chachulski

DSC01446.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W załączeniu wysyłam rysunek.Rysunek przedstawia izolację fundamentów, która powinna być wykonana w czasie budowy obiektu - sposób oddzielenia ławy od ściany fundamentowej, zaizolowania tej ściany, teraz mamy stojący obiekt, wylany już chudziak i można byłoby zastosować system jego - chudziaka - izolacji, proponowany przez Ekspertów IZOHAN'a. Nie podejrzewam, że user ma ochotę i środki do odkrywania ścian fundamentowych i ich izolowania systemem IZOHAN'a, mimo faktu, że Ekspert jednoznacznie stwierdza, że dysperbit był źle zastosowany, bo:
"Izolacja z Dysperbitu w najlepszym przypadku jest izolacją przeciw wilgociową.", a nie przeciw wodną,
to samo z folią kubełkową (która nie jest hydroizalacją), i że:

"Izolacje pionowe należałoby wykonać od nowa."

Żaden ekspert nie chce/nie może odpowiedzialnie odpowiedzieć na powtarzane przez usera pytanie, cytuję:
"Proszę mi powiedzieć czy to (moja podpowiedź -podsiąkanie) dość częste i spotykane zjawisko i nie ma co się przejmować ? Nie ukrywam , że jestem przerażony."
Czy położenie izohanowej izolacji skutecznie oddzieli podciąganą wodę od następnych warstw posadzki, czy nie zagraża podłogówce, czy nie zagraża degradacji obiektu usera...

Pozdrawiam - mimo wszystko - usera
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam

Zmiana poziomu wód gruntowych jest powszechnym zjawiskiem. Nie jest ona zauważalna gdy poziom tych wód jest dosyć niski np. poniżej poziomu posadowienia.

W opisanym przez Pana przypadku woda zalega już 30 cm poniżej poziomu terenu, a na powierzchni „chudego” betonu (20 cm ponad powierzchnią gruntu) pojawia się wilgoć. Jak Pan zauważył występujące zawilgocenie jest spowodowane podciąganiem kapilarnym. Aby uniknąć wilgoci wewnątrz pomieszczeń w przyszłości, trzeba już teraz (czyli przed wykonywaniem dalszych warstw podłogowych) wykonać odpowiednią izolację przeciwwilgociową. Izolacja taka powinna być jednak wykonana z produktów przeznaczonych do tego celu.

Dlatego też zastosowanie pianki pod panele nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jej przeznaczeniem jest przede wszystkim uzyskanie dokładniejszego przylegania paneli do posadzki podkładowej (w celu redukcji ewentualnych naprężeń i uszkodzeń które mogłyby w nich powstać) oraz stworzenie warstwy wygłuszającej panele.

Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie papy asfaltowej termozgrzewalnej.

Powierzchnia pod jej zastosowanie (jak również innych izolacji) powinna być nośna i względnie równa, bez ostrych krawędzi, ubytków czy raków. Papy asfaltowe są najczęściej całkowicie bezpieczne dla styropianu i nie powodują jego niszczenia. W ich przypadku konieczne jest jednak sprawdzenie czy dany produkt może być stosowany wewnątrz pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi.

To samo dotyczy również gruntu bitumicznego stosowanego pod papę. Izolacja ma wtedy sens gdy jest wykonana w sposób ciągły. Dlatego papa podobnie jak i inne izolacje, powinna być wywinięta na ścianę (oczywiście po sfazowaniu ostrych krawędzi) i połączona z poziomą izolacją przeciwwilgociową wierzchu ściany fundamentowej. Rozwiązaniem jest również zastosowanie przeznaczonej do tego celu grubej, odpornej na uszkodzenia folii izolacyjnej. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu jej szczelności w miejscach połączeń i narożnikach.

Innym rozwianiem problemu jest zastosowanie hydroizolacji powłokowej jednoskładnikowej (cementowej lub polimerowej) lub dwuskładnikowej (cementowo-polimerowej).Firma ALPOL GIPS ma w swojej ofercie dwuskładnikowy produkt o szerokim zastosowaniu, który może być zastosowany jako izolacja podposadzkowa wewnątrz pomieszczeń. Tym produktem jest zaprawa wodoszczelna do zbiorników oraz ochrony antykorozyjnej powierzchni betonowych ALPOL AH 754.

Szczeliny dylatacyjne, naroża na styku ścian i ścian z podłogą, inne miejsca szczególnie narażone na powstawanie naprężeń wzmacnia się wcześniej specjalnymi taśmami uszczelniającymi (np. ALPOL TW1), narożnikami uszczelniającymi (np. ALPOL NW1/NW2) zatapiając ich brzegi w zaprawie wodoszczelnej lub wykonuje fasety wzmacniane tkaninami technicznymi zatapianymi w przedostatniej warstwie hydroizolacji.

Przejścia rur przez ściany i podłogi należy uszczelnić odpowiednimi mankietami uszczelniającymi (np. ALPOL MW1/MW2) wtapiając je w zaprawę wodoszczelną.

Więcej informacji na temat wymienionych produktów i zastosowania jest dostępnych na stronie internetowej www.alpol.pl

Pozdrawiam

Jarosław Pacierz
Menadżer Produktu
 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodam że okres tak wysokich wód utrzymuje się kilka razy w roku przez parę dni. Normalnie wody nie widać na ponad metr.

Czytałem że papy butwieja i gnija w wodzie, mowa o tych na tekturze. Na welonie szklanym już nie ale są tak samo słabe na rozciąganie jak tekturowe.
Kupiłem sbs podkładowa 4mm na poliestrze. Na to pójdzie folia budowlana 0.5mm.

Pytanie do ekspertów. Czym kleic folie fundamentowa z papa? Czy lepik na zimno nie rozpusci tej folii? Myślałem też o zastosowaniu kleju bitumicznego do styropianu.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Rysunek przedstawia izolację fundamentów, która powinna być wykonana w czasie budowy obiektu - sposób oddzielenia ławy od ściany fundamentowej, zaizolowania tej ściany, teraz mamy stojący obiekt, wylany już chudziak i można byłoby zastosować system jego - chudziaka - izolacji, proponowany przez Ekspertów IZOHAN'a. .........Odnosząc się do pytania starałem się odnieść kompleksowo do całej sytuacji, może rzeczywiście moje tłumaczenie było zbyt ogólnikowe dlatego też zamieściłem rysunek.

Izolacja pionowa:

Jeżeli chodzi o izolację pionową to tak jak pisze Pan „stach” niestety naprawa izolacji pionowej może wiązać się z dużą ilością pracy i kosztów. Musimy mieć jednak na uwadze to, że ściana fundamentowa będzie narażona na działanie wody gruntowej. Decyzja naprawy oczywiście należy do inwestora.

Odpowiadając na pytanie Pana „rustin”. Szczelna izolacja pionowa jest właśnie po to żeby uchronić ścianę lub inny element konstrukcji od wpływu wszystkich rodzajów wód występujących w gruncie.

Izolacja pozioma:

Tutaj już dosyć wyczerpująco napisał mój przedmówca ekspert z firmy Alpol. Podciąganie kapilarne jest naturalnym zjawiskiem i dlatego plamy które pojawiają się na chudym betonie mogą być tego skutkiem. Dlatego zalecana jest odpowiednia izolacja pozioma przeciwwodna nie przeciwwilgociowa. W przeciwieństwie do firmy Alpol, tak jak pisałem wcześniej, nie można stosować papy zgrzewalnej w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi (piszemy to jako producent pap). Można zastosować grube folie jako izolacje poziomą ale tylko jako izolacje przeciwwilgociowe. Trzeba by było je sklejać na zakładach i w innych miejscach newralgicznych co jest dosyć kłopotliwe wykonawczo. Dlatego zalecam tak jak mój przedmówca i zgodnie z moim rysunkiem zastosowanie izolacji polimerowo cementowych (w naszej ofercie IZOHAN EKO1K oraz EKO2K) lub mas bitumicznych (tutaj proponuje masę IZOHAN WM2K). Oczywiście należy pamiętać o ciągłości izolacji odpowiednim ich wyprofilowaniu w narożach (fasety/taśmy uszczelniające), zabezpieczeniu przejść (manszety, fartuchy). Mój rysunek jest rysunkiem poglądowym i np. istnienie folii jako izolacji poziomej w ścianie to są tylko moje dywagacje, nie wiem jak to wygląda w rzeczywistości. Jeżeli ściany budynku już stoją i izolacji poziomej pod ścianami brakuje lub jest wykonana nieprawidłowo może istnieć konieczność wykonania iniekcji w celu zapobieżenia podciągania kapilarnego przez ścianę.

Prawidłowe wykonanie izolacji z ww. materiałów gwarantuje oddzielenie wilgoci od następnych warstw posadzki, nie zagraża podłogówce oraz nie zagraża degradacji obiektu.

Temat hydroizolacji jest dosyć szerokim tematem dlatego zachęcam do przeczytania naszego poradnika

Z poważaniem,

Jarosław Chachulski
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Proszę o odpowiedź czym łączyć pape z folią, czy lepik zniszczy folie?

Mam jeszcze pytanie do eksperta. Skoro podciąganie kapilarne jest normalne, co już wiadomo to dlaczego potrzebuje izolacji przeciwwodnej a nie przeciwwilgociowej? Nie ma naporu wody, nie ma ciśnienia wody. Jeżeli nie jest normalnym podciąganie to po co daje się w domach izolacje przeciwwilgociowe?

Następne pytanie. Skoro wody gruntowe okresowo są na 30cm poniżej gruntu to po zrobieniu izolacji pionowej przeciwwodnej tej wody już nie będzie? Jakim cudem jak to jest woda gruntowa, co ja powstrzyma od spodu?

Mam nadzieję że pytania sformułowalem prosto i proszę na nie tak też odpowiedź.
Dziękuję
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Proszę o odpowiedź czym łączyć pape z folią, czy lepik zniszczy folie?

Mam jeszcze pytanie do eksperta. Skoro podciąganie kapilarne jest normalne, co już wiadomo to dlaczego potrzebuje izolacji przeciwwodnej a nie przeciwwilgociowej? Nie ma naporu wody, nie ma ciśnienia wody. Jeżeli nie jest normalnym podciąganie to po co daje się w domach izolacje przeciwwilgociowe?

Następne pytanie. Skoro wody gruntowe okresowo są na 30cm poniżej gruntu to po zrobieniu izolacji pionowej przeciwwodnej tej wody już nie będzie? Jakim cudem jak to jest woda gruntowa, co ja powstrzyma od spodu?

Mam nadzieję że pytania sformułowalem prosto i proszę na nie tak też odpowiedź.
Dziękuję


Papę z folią? nie sądzę by bezpośrednie połączenie było dobrym pomysłem
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Proszę o odpowiedź czym łączyć pape z folią, czy lepik zniszczy folie?


Lepik asfaltowy nie sklei folii budowlanej ponieważ bitum nie ma przyczepności do folii. Dodatkowo lepiki na bazie rozpuszczalników mogą, tak jak Pan piszę, rozpuszczać folie. Do sklejania folii proponuje zastosować dobrą taśmę dwustronną. Natomiast uważam, że folia jest tutaj w ogóle nie potrzebna. Jak już zdecydował się Pan na papę to odpowiednia papa na poliestrze jest dobrym wyborem i powinna wystarczyć sama w sobie. My zalecamy do izolacji posadzek takie papy z wkładkami poliestrowymi jak: IZOLMAT PLAN PYE PV160 S3,0; IZOLMAT PLAN PYE PV180 S4,0; IZOLMAT PLAN PYE PV250 S5,0 lub papę na tkaninie szklanej IZOLMAT PLAN PYE G200 S4,0 (tkanina szklana ma jeszcze większą odporność na rozciąganie niż poliester)
Cytat

Mam jeszcze pytanie do eksperta. Skoro podciąganie kapilarne jest normalne, co już wiadomo to dlaczego potrzebuje izolacji przeciwwodnej a nie przeciwwilgociowej? Nie ma naporu wody, nie ma ciśnienia wody. Jeżeli nie jest normalnym podciąganie to po co daje się w domach izolacje przeciwwilgociowe?W odpowiedzi na pytanie posłużę się zeszytem ITB WARUNKI TECHNICZNE WYKONANIE I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH część C: Zabezpieczenia i izolacje zeszyt 5: Izolacje przeciwwilgociowe i wodochronne części podziemnych budynków

6.2 Wymagania dotyczące izolacji przeciwwilgociowych
Izolacje przeciwwilgociowe budynków wykonuje się wówczas, jeżeli budynek jest posadowiony powyżej zwierciadła wody gruntowej w gruntach przepuszczalnych
6.3 Wymagania dotyczące izolacji wodochronnych
Izolacje wodochronne budynków są wykonywane w dwóch przypadkach:

1. Jeżeli budynek jest posadowiony powyżej zwierciadła wody gruntowej, lecz w gruntach nieprzepuszczalnych i uwarstwionych,
2. Jeżeli fundamenty budynku i ściany fundamentowe lub ich fragmenty są położone poniżej zwierciadła wody gruntowej, bez względu na rodzaj otaczającego gruntu.

Wodochronne rozumiemy jako przeciwwodne. U Pana mamy do czynienia z drugim przypadkiem. Należy pamiętać, że wykonując izolację poziomą i pionową tworzymy ją kompleksowo jako całość i nie wykonujemy izolacji pionowej przeciwwodnej a poziomej przeciwwilgociowej. Mam tutaj na myśli nie tylko izolację poziomą posadzki ale również izolację poziomą ściany na ławie. Większe znaczenie ma to na pewno w przypadku budynków podpiwniczonych ale w Pana przypadku jeżeli już w tym momencie ma Pan zawilgocony beton podkładowy zalecam wykonanie izolacji poziomej przeciwwodnej.

Cytat

Następne pytanie. Skoro wody gruntowe okresowo są na 30cm poniżej gruntu to po zrobieniu izolacji pionowej przeciwwodnej tej wody już nie będzie? Jakim cudem jak to jest woda gruntowa, co ja powstrzyma od spodu?

Mam nadzieję że pytania sformułowalem prosto i proszę na nie tak też odpowiedź.
DziękujęJak wcześniej napisano izolacja musi być ciągła i jeżeli wykonamy prawidłowo izolację pionową i poziomą ściany to woda gruntowa nie wniknie do wewnątrz i nie będzie podciągana kapilarnie przez ścianę. Ta woda w żaden sposób nam nie zniknie ale po to właśnie są izolacje przeciwwodne, które zabezpieczają nam budynki nawet w mocno niekorzystnych przypadkach. Może lepiej zobrazuje to rysunek.

Z poważaniem

DSC01446.jpg

Edytowano przez Eksperci Izohan (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Papę muszę połączyć folia fundamentowa która wystaje spod muru. Czyli taśma dwustronna do łączenia papy i folii?
Rozumiem że papa na poliestrze 4mm to będzie izolacja wodochronna?

Nadal nie rozumiem jak izolacja pozioma ławy połączona z izolacja pionowa zapobiega przedostawaniu się wody gruntowej pod dom.

Woda gruntowa jeżeli jest na głębokości 40cm też jest na głębokości 2m poniżej ław. Od spodu przeciez pomiędzy fundamentami ścian wewnątrz nie ma żadnej bariery dla tej wody. Bariera była by płyta fundamentowa a fundamenty?
Proszę o wyjaśnienie.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Papę muszę połączyć folia fundamentowa która wystaje spod muru. Czyli taśma dwustronna do łączenia papy i folii?
Rozumiem że papa na poliestrze 4mm to będzie izolacja wodochronna?


Myślałem, że chodzi Panu o przyklejenie folii na całej powierzchni papy. W takim wypadku jak powyżej folię odciąć z licem ściany i papę wywinąć na ścianę. Jeżeli folię ma Pan na równo z chudym betonem to wywinięcie da się ukryć w pozostałych warstwach posadzki.

My w swoich systemach jako izolację przeciw wodną zalecamy dwie warstwy papy. Spodnią papę na tkaninie szklanej, wierzchnią na poliestrze np:
IZOLMAT PLAN PYE PV 250 S5,0
IZOLMAT PLAN PYE G200 S4,0
Cytat

Nadal nie rozumiem jak izolacja pozioma ławy połączona z izolacja pionowa zapobiega przedostawaniu się wody gruntowej pod dom.

Woda gruntowa jeżeli jest na głębokości 40cm też jest na głębokości 2m poniżej ław. Od spodu przeciez pomiędzy fundamentami ścian wewnątrz nie ma żadnej bariery dla tej wody. Bariera była by płyta fundamentowa a fundamenty?
Proszę o wyjaśnienie.


Tutaj też do końca Pana nie zrozumiałem. Jest dokładnie tak jak Pan pisze izolacja pozioma ław nie zapobiega przedostaniu się wody pod dom tylko do wnętrza ściany. Ta woda cały czas będzie pod Pana domem i tutaj należy ją odciąć właśnie poprzez izolację poziomą na chudym betonie.

Z poważaniem,
Jarosław Chachulski
 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak jak Pan pisze, woda będzie cały czas pod domem nawet jak będzie super szczelna izolacja pionowa. W takim razie dlaczego wcześniej pisaliście że trzeba poprawić izolacje pionowa jak i tak woda będzie pod domem? Co to da? Aby fundamenty nie były w wodzie trzeba by je izolować z obu stron.
Mosty stoją w wodzie i nic im się nie dzieje. Z tego co znalazłem beton w wodzie jest mocniejszy niż ten w suchym miejscu. A bateria dla wilgoci jest izolacja pozioma pod murami a na posadzce Izolacja np z papy.
Źle myślę?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Tak jak Pan pisze, woda będzie cały czas pod domem nawet jak będzie super szczelna izolacja pionowa. W takim razie dlaczego wcześniej pisaliście że trzeba poprawić izolacje pionowa jak i tak woda będzie pod domem? Co to da? Aby fundamenty nie były w wodzie trzeba by je izolować z obu stron.
Mosty stoją w wodzie i nic im się nie dzieje. Z tego co znalazłem beton w wodzie jest mocniejszy niż ten w suchym miejscu. A bateria dla wilgoci jest izolacja pozioma pod murami a na posadzce Izolacja np z papy.
Źle myślę?Czy Ty Kolego myślisz, że beton mostowy jest taki sam, jak ten, z którego są fundamenty domu??
I czy na moście jest parkiet i czy go ogrzewamy i czy to zawilgocenie ma znaczenie??
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zatrolluję trochę, a co...

Cytat

Tak jak Pan pisze, woda będzie cały czas pod domem nawet jak będzie super szczelna izolacja pionowa. W takim razie dlaczego wcześniej pisaliście że trzeba poprawić izolacje pionowa jak i tak woda będzie pod domem? Co to da? Aby fundamenty nie były w wodzie trzeba by je izolować z obu stron.Mówi userowi coś ten rysunek umieszczony przez Eksperci Izohan w dniu 20.04.2016, 13:35 ??? icon_confused.gif

DSC01446.jpgTe podkreślenia są moje - user ich nie zauważył i drąży temat, bo innych zdanie nie pokrywa się z poglądami usera...


Źle myślę?

A co do betonu - to są różne, różniste betony...
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sam o tym pisałem , że trzeba by zaizolować z obu stron.

Ja tylko pytam co ma izolacja pionowa do wysokiego poziomu wód gruntowych ? Jak niby ma ona odgrodzić tą wodę od posadzki ?

Cytat

Na tym schemacie widać, że jesteśmy odgrodzeni od wody/wilgoci. A skoro stan wysokiego poziomu zaistnieje sporadycznie, to czym tu się martwić??


Ja tego nie wiem, po to zadałem pytanie icon_smile.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 7 miesiące temu...
Dnia 27.04.2016 o 08:35, Eksperci Piotrowice II napisał:

Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie papy asfaltowej termozgrzewalnej.

 

Dnia 27.04.2016 o 11:32, Eksperci Izohan napisał:

W przeciwieństwie do firmy Alpol, tak jak pisałem wcześniej, nie można stosować papy zgrzewalnej w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi (piszemy to jako producent pap).

 

Dnia 27.04.2016 o 14:41, Eksperci Izohan napisał:

Jak już zdecydował się Pan na papę to odpowiednia papa na poliestrze jest dobrym wyborem i powinna wystarczyć sama w sobie. My zalecamy do izolacji posadzek takie papy z wkładkami poliestrowymi

Eksperci, to można stosować papy termozgrzewalne do izolacji przeciwwodnej podłogi na gruncie w domu mieszkalnym niepodpiwniczonym, czy nie można?

Pytam, bo mam podobny problem i po pobieżnym sprawdzeniu cen papy wyjdą sporo taniej.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ujmę to tak, kiedyś była tylko papa, którą kupowano po wielkich bojach w sklepie GS-u. Nikt się nie zastanawiał czy ma ona wkładkę poliestrową. Teraz oczywiście wybór materiałów jest o wiele większy i producenci dokonali ścisłych podziałów. Tu nie chodzi akurat o błąd technologiczny, bo taka papa będzie pełniła swoją rolę izolacyjną.

 

Alternatywą jest folia.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

bo taka papa będzie pełniła swoją rolę izolacyjną.

Tak, zgadzam się, spełnią rolę izolacyjną. Pytanie brzmi czy mogę zastosować papę termozgrzewalną w budowanym domu, w którym będę mieszkał? Jeśli tak to którą?

Dnia 27.04.2016 o 14:41, Eksperci Izohan napisał:

My zalecamy do izolacji posadzek takie papy z wkładkami poliestrowymi jak: IZOLMAT PLAN PYE PV160 S3,0; IZOLMAT PLAN PYE PV180 S4,0; IZOLMAT PLAN PYE PV250 S5,0 lub papę na tkaninie szklanej IZOLMAT PLAN PYE G200 S4,0

W kartach technicznych pap, które zaproponował ekspert IZOHANa nie ma określone wprost, że można stosować w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, ale nie ma też napisane, że nie można.

To można, czy nie można?

Może rustin napisz jak zrobiłeś u siebie?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi - cóż takiego szkodliwego może  być w składzie, że potem się ulotni i może zaszkodzić ludziom?? Mam wrażenie, że ktoś dmuchał na zimne.

Papy termozgrzewalne to bardzo duża gama produktów. Tu np. można stosować do izolacji przeciwwodnych.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 4 tygodnie temu...

Dawno temu izolowano papą - nikt nie wiedział co to za papa, cieszył się, że wystał w kolejce w GSie i w końcu dostał :icon_cool:

Teraz jest duzy wybór - są instrukcje i zalecenia. Hydroizolacja zawsze pozostanie hydroizolacją oby tylko nie szkodziła ludziom.

Rozgrzane słońcem linoleum też jeszcze można spotkać jako wykładzina. I założę się, że ostatecznie też by taka wykładzina mogła "od biedy" izolowac od wody

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.12.2016 o 23:06, swochn napisał:

 

 

Eksperci, to można stosować papy termozgrzewalne do izolacji przeciwwodnej podłogi na gruncie w domu mieszkalnym niepodpiwniczonym, czy nie można?

Pytam, bo mam podobny problem i po pobieżnym sprawdzeniu cen papy wyjdą sporo taniej.

wszystko zależy od tego na którym gruncie .

czy na tym oryginalnym poziomie gruntu rodzimego

czy na poziomie gruntu nawiezionego 

na jakim poziomie jest góra chudziaka ????

 

Dnia 1.02.2017 o 12:50, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Dawno temu izolowano papą - nikt nie wiedział co to za papa, cieszył się, że wystał w kolejce w GSie i w końcu dostał :icon_cool:

Teraz jest duzy wybór - są instrukcje i zalecenia. Hydroizolacja zawsze pozostanie hydroizolacją oby tylko nie szkodziła ludziom.

Rozgrzane słońcem linoleum też jeszcze można spotkać jako wykładzina. I założę się, że ostatecznie też by taka wykładzina mogła "od biedy" izolowac od wody

nadal idzie spotkać subit w mieszkaniach

przykryty parkietem śmierdzi

odkryty o matko i córko cuchnie bez wody

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 3.02.2017 o 22:29, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

wszystko zależy od tego na którym gruncie .

czy na tym oryginalnym poziomie gruntu rodzimego

czy na poziomie gruntu nawiezionego 

na jakim poziomie jest góra chudziaka ????

Działka jest lekko pochylona, dom będzie bez piwnicy, obecnie jest stan "zero". Góra chudziaka przy jednej ścianie jest mniej więcej na poziomie gruntu rodzimego, po przeciwległej stronie grunt rodzimy jest około pół metra niżej. Do poziomu chudziaka dosypane jest piachem gdzieś na metr od ściany.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, swochn napisał:

Działka jest lekko pochylona, dom będzie bez piwnicy, obecnie jest stan "zero". Góra chudziaka przy jednej ścianie jest mniej więcej na poziomie gruntu rodzimego, po przeciwległej stronie grunt rodzimy jest około pół metra niżej. Do poziomu chudziaka dosypane jest piachem gdzieś na metr od ściany.

fajnie byłoby gdyby góra chudziaka była więcej niż mniej nad poziomem gruntu.

pytanie 2 ile gruntu masz jeszcze zamiar nawieźć

jeśli obecny grunt jednak jest wyżej od chudziaka to może sprawiać kłopoty

i izolacja kiepską papą czy folią ma niewielki sens

bo będzie trzymać dokąd będzie trzymać

a z tynkami i tak wchodzisz pod posadzkę czyli wilgoć o ile się znajdzie to wylezie

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

fajnie byłoby gdyby góra chudziaka była więcej niż mniej nad poziomem gruntu.

Tak bym chciał, i tak pewnie będzie, ale na razie po pracach ziemnych związanych z fundamentami jest spory rozgardiasz. Równać teren pewnie będę wiosną to będzie czas to przypilnować.

32 minuty temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

pytanie 2 ile gruntu masz jeszcze zamiar nawieźć

Raczej nie będę już nawozić gruntu. Mam jeszcze nie rozparcelowaną sporą górę humusu zdjętego przy korytowaniu wykopu pod fundamenty. Powinno mi wystarczyć wyrównanie poziomu gruntu wokół budynku.

38 minut temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

czyli wilgoć o ile się znajdzie to wylezie

No właśnie, dlatego myślę o szczelnej izolacji z papy termozgrzewalnej, aby ciągłą warstwą odizolować ściany naziemia i ocieplenie podłogi od wilgoci, która może się pojawić na górnej powierzchni chudziaka. Pytanie czy to ma sens i którą papę użyć?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, swochn napisał:

1

Raczej nie będę już nawozić gruntu. Mam jeszcze nie rozparcelowaną sporą górę humusu zdjętego przy korytowaniu wykopu pod fundamenty. Powinno mi wystarczyć wyrównanie poziomu gruntu wokół budynku.

no tu jest kwestia gruntu dość często się okazuje że chcemy mieć żyzny ogród i nawozimy czarnoziemu to zawyża nam poziom gruntu i tworzy problemy

1 minutę temu, swochn napisał:

 2

No właśnie, dlatego myślę o szczelnej izolacji z papy termozgrzewalnej, aby ciągłą warstwą odizolować ściany naziemia i ocieplenie podłogi od wilgoci, która może się pojawić na górnej powierzchni chudziaka. Pytanie czy to ma sens i którą papę użyć?

czy jest sens ?

ludzie tak robią , ludzie tak mają , ludzie tak mieszkają i jest dobrze .

A jak nie jest dobrze ? no to trzeba rozpiżyć i zrobić od nowa - na co już nie wszyscy się decydują , bo podłogi , bo kafle, bo zabudowy i zaś z przymusu przyzwyczajają się do grzybka przynajmniej do czasu jak się okazuje że na roślinkę hodowlaną to on się jednak nie nadaje .

Jeżeli mam określić jak często występują jedne w stosunku do drugich - no 1 zdecydowanie więcej

od czego to zależy

głównie od szczęścia i tego co woda chce w tym miejscu pokazać.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Będą, niech no się ogarnę. Chcę wstawić jakieś podsumowanie, choć wiele tam nie będzie - no bo co niby? Szafki, szafa. Taras to jest temat!
  • A jakieś zdjęcia będą?  Oczywiście tych nowych nabytków, tych inwestycji.  
  • Epilog?... Epilog???...:)   TARAS Taras. Pan koparkowy podgarnął trochę ziemi i mam, prawie. Szykuję się z budową tarasu na wiosnę . Mam już podbudowę. Coś koło 30m2 wyniesione nad teren. Zdjęcia zapodam - już wkrótce.  Niech no tylko ogarne się z szafkami, bo szafki...   Czuję się, jakbym się właśnie wprowadził. To przerażające, ile można wydać na szafki do kuchni! Wszystkie pieniądze można wydać! :   A na zasłony ile można wydać! Kupiłem rurki, żeby powiesić zasłony, z przeceny, o kilka zeta za rurkę z zawieszką, bo zima przyszła, a że okna mam niewyregulowane, więc zaczęło piź... zawiewać. No i zobaczyłem nagle bogactwo wyboru, jeśli chodzi o same rurki. A potem zobaczyłem zasłony. Kotary, firanki i firany zobaczyłem. Jakie piękne! Grube, ciepłe i od zimna i od słońca osłaniające. Ale najlepsze jest to, że wszystkie one w sklepach zwykle mają wysokość-długość 2,60m czyli pod są szyte wysokość kondygnacji 2,65m... Mhm. Pominę tu całą masę epitetów, jakie mi się cisną pod palce, gdy myślę o wysokości kondygnacji 2,65... Masakra.  Tak więc widzę, że kupno szafek do kuchni to jest taki sam etap budowy jak stawianie murów. Tu się nanosisz, tu się nachodzisz, ale tiu i tu puścisz 10k zeta   Firanki / zasłony finansowo może i wyglądają lepiej, ale i tak niewiele lepiej. bo nie wiem ile, ale tyle przynajmniej już wiem, że jak się zacznie ogarniać temat, to się widzi jedno: można się zarżnąć, bo te fajne - to kosztują! A do tego dolicz sobie extra za niestandardowy wymiar albo licz się z syciem na wymiar. Tak więc, im więcej się temu przyglądać, tym lepiej się widzi, że oto jest całkiem nowy ocean kosztów!    Na szafę do sieni poszło i tak niewiele, ale i tak słów brak.   Na drzwi wewnętrzne wydałem już tyle, że aż mi nogi miękną, stróż by taniej wyszedł wachlujący kołdrą i jak myślę, że to  wciąż nie koniec, bo to wciąż dwie trzecie, bo zostało jeszcze kupno trojga drzwi, to zaczynam podejrzewać, że one te drzwi się mnożą chyba, skoro wciąż mam jakieś drzwi do kupienia...   Najbardziej jednak to mnie cieszy, że wciąż daję radę.   A już  najbardziej to lubię myśleć o tym, co niebawem, czyli o tarasie. Niech no tylko wygrzebię się spod tych cholernych drzwi, szaf i szafek. No i ten osioł z koniem mnie cieszą, co u mnie w końcu zamieszkają.   PeZet     Dzieje się.
  • Do tej pory wykonując stiuk wenecki używałem produktów z Magnat Style. W najbliższym czasie chce położyć stiuk u siebie w korytarzu. Mam pytanie, czy ktoś ma porównanie z innymi materiałami tego typu dostępnymi w sprzedaży. Z Magnata ogólnie jestem zadowolony lecz to nie znaczy, że nie może być lepiej. Z góry dziękuję za wszystkie opinie.
  • Paradyż i Tubądzin ma bardzo fajne modele płytek w swojej ofercie, mogę polecić fajny sklep https://bokaro.pl/oferta/plytki-i-gresy/ na pewno znajdziecie tam coś odpowiedniego
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...