Skocz do zawartości

Kostka brukowa/płyty tarasowe na tarasie wylanym z betonu.


Recommended Posts

Witam,
mam dylemat dotyczący położenia kostki brukowej / płyt tarasowych na tarasie wyniesionym nad powierzchnię terenu, który wykonany jest z betonu (jak na zdjęciu). Taras jest od strony południowej (zimą nawet przy -10 na tarasie w słońcu lód się topi), miał ciemne płytki które po 10 latach się poddały. Zamierzamy położyć tutaj jakieś płyty tarasowe, kostkę brukową ale jest kilka dylematów.

Co wiem:
- mogę kłaść płyty betonowe lub kostkę na betonie na cienkiej warstwie kruszywa (nie piasek ale gotowe kruszywo o odpowiedniej frakcji)
- są listwy do wykonywania obrzeża tarasowego pod płyty lub kostkę ale te które znalazłem nie podobają mi się
- z uwagi na wysokość muszę kłaść płyty / kostkę o grubości max 4-5 cm (no może 6 cm - wysokość od betonu do krawędzi drzwi tarasowych to ok 7 cm)
- wysokość podbudowy z kruszywa powinna mieć ok 3 cm
- bok tarasu wystający ponad poziom terenu to ok 50 cm

Mój dylemat to "JAK OSADZIĆ PŁYTY / KOSTKĘ ABY NIE ZJECHAŁA Z TARASU?"

Możliwe rozwiązania:
- listwy - na tą chwilę nie podobają mi się rozwiązania systemowe
- kątownik przymocowany do podłoża tylko jak go zakryć z boku?
- przyklejenie pierwszego rzędu płyt / kostki - ale czy to nie odpadnie jak płytki?
- jak wykonać podstopnice - kleić do betonu? tylko jak tam woda wejdzie to lód wyrwie wszystko po pierwszej zimie

Czy ktoś może coś podpowiedzieć?
 

DSC01446.jpg

 

Link do komentarza
Cytat

A nie prościej porządnie przykleić płytki gresowe na warstwie izolacji podpłytkowej i z szerszymi fugami? Kostki bez skuwania betonu to raczej nie położysz - grubość dyspozycyjną ograniczają otwory odwadniające w profilach okiennych. A jak jest ze spadkiem?



Niestety beton skuć trzeba, cały spękał i w niektórych miejscach to jest piasek. Taras już pozbawiłem płytek i jest fatalnie. Spadek jest zerowy bo beton który trzeba skuć miał spadek. Cały taras jest zadaszony i tylko fragment schodów nie jest pod dachem.

Możesz jeszcze rozszerzyć pojęcie "izolacja podpłytkowa" bo nie za bardzo wiem co to takiego.

W zasadzie to rozważamy różne opcje i żadnej nie wykluczamy cały czas kostka/płyty, drewno/kompozyt, gres. Szukamy sposobu na ten taras.
Link do komentarza
Dzięki za rady. Taras skuty, czyszczę powierzchnię. Stosuję grunt, zaprawę uzupełniającą i prawdopodobnie będę kładł kompozytowe płyty tarasowe (taka imitacja paneli drewnianych) w kolorze grafitowym. Z kostką wiążą się ogromne problemy gdyż taras jest ok 50 cm nad poziomem gruntu to trzeba jakoś zabezpieczyć kostkę na brzegach przed spadaniem i koszt wykonania czegoś takiego jest koszmarny w przypadku palisady lub obrzeży.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Dzięki za rady. Taras skuty, czyszczę powierzchnię. Stosuję grunt, zaprawę uzupełniającą i prawdopodobnie będę kładł kompozytowe płyty tarasowe (taka imitacja paneli drewnianych) w kolorze grafitowym. Z kostką wiążą się ogromne problemy gdyż taras jest ok 50 cm nad poziomem gruntu to trzeba jakoś zabezpieczyć kostkę na brzegach przed spadaniem i koszt wykonania czegoś takiego jest koszmarny w przypadku palisady lub obrzeży.



Kostka nigdy nie sprawdzi się na tarasie! Zorientuj się w płytach tarasowych, mają tylko 3,5 cm wysokości, a kostka co najmniej 4. Płyty przycina się, są na tyle ciężkie, że nawet kleić ich nie trzeba. Beton będzie praktycznym materiałem, tylko na pewno nie w formie kostki.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...