Skocz do zawartości

Wysokośc otworu na drzwi


Seifer

Recommended Posts

Witam
chciałem montować drzwi wewnetrzne w domu, jednak po zmierzeniu okazało sie że wysokośc otworow to ok 208 cm. ( niektore maja nawet 207 cm)( takie wymiary jeszcze bez plytek/paneli). Dom budował deweloper.
Z tego co widze to ościeznice maja 207 cm i bedzie problem.
Powiedzcie mi czy sa jakies standardy , jakie powinny miec te otwory? Chcem powiedziec deweloperowi ,żeby to poprawił, jednak nie wiem czy gdzieś to dokłądnie jest napisane jakie powinny byc standardowe wymiary takicch otworow.( chodzi mi o jakieś normy).

pozdrawiam
Link do komentarza
Standard jest taki, że ościeżnice mają po 207 cm...
Otwór na drzwi z ościeżnicą powinien nad wylewką mieć wysokość ok. 210 cm - 15-20 mm na panele/terakotę (przy parkiecie z 15 mm więcej), no i nad ościeżnicą w otworze ściennym powinno być z 10 mm na umocowanie/doszczelnienie pianką montażową.
Jaka jest konstrukcja ścian, w których masz montować te drzwi? Być może monter da radę bez specjalnego trudu zwiększyć wysokość otworu... Niektórzy producenci drzwi nie zezwalają podcinać skrzydeł (grożąc utratą gwarancji), ale w niektórych przypadkach ciąć można w ściśle określonym zakresie, aby zmieścić się w grubości dolnej listwy konstrukcyjnej ramy skrzydła.
Oczywiście jest wiele wzorów skrzydeł, np ze szklaną wstawką, czy wręcz ze szkła, w przypadku których o skracaniu nie ma mowy - wtedy trzeba podwyższyć otwór po ościeżnicę po uwzględnieniu grubości wykończenia podłogi. I powinien to zrobić deweloper.
Link do komentarza
Scianki działowe sa robione z bloczkow z boteonukomorkowego 10 cm . Ale jest założone nadproże nad otworem.
Drzwi nie chcem przycinac.
Czy w jakiś polskich normach jest to dokladnie napisane o tych otworach? Bo wkoncu deweloper moze powiedziec ze tak ma byc, a ja niech sobie kupie osciznice na wymiar ... a tak jakbym mial jakies normy to bylo by latwiej mi z nim rozmawiac icon_smile.gif
Link do komentarza
Weź jakiś katalog producenta drzwi - tam są wymiary otworów zalecane do montażu drzwi i ościeżnic - połóż mu na biurku, przynieś klepkę parkietu jaki masz zamontować na podłodze i spytaj co masz zrobić...
Norm nie widziałem, ale może inni koledzy tutaj działający coś podpowiedzą...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...